Elektroninis receptas vejasi popierinį

Violeta Gustaitytė
2017-04-24
Popierinius vaistų receptus vis dažniau keičia elektroniniai. Gydytojai jau įvertino jų privalumus – į elektroninę erdvę perkelti receptai leidžia taupyti laiką, efektyviau dirbti, tačiau dar ne visos šalies sveikatos priežiūros įstaigos naudojasi e.recepto sistema.
Elektroninis receptas vejasi popierinį
Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, 150 sveikatos priežiūros įstaigų dalyvavo Europos Sąjungos fondų lėšomis sukurtos E.sveikatos sistemos projekte, o 160 įstaigų prie e.sveikatos naudojimo prisijungė savanoriškai, finansavimo tam negavo.

Laiko liko nedaug  
Į e.sveikatos sistemą elektroniniai receptai įdiegti 2015-ųjų lapkritį. Nuo starto pradžios Lietuvoje išrašyta per 550 tūkst. e.receptų. 
Nuo kitų metų visos šalies gydymo įstaigos privalės naudotis elektroninių receptų išrašymo sistema. Nors laiko liko nedaug, 60 gydymo įstaigų prie sistemos dar neprisijungė ir pacientams vis dar rašo tik popierinius receptus.
 
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, 150 sveikatos priežiūros įstaigų dalyvavo Europos Sąjungos fondų lėšomis sukurtos E.sveikatos sistemos projekte, o 160 įstaigų prie e.sveikatos naudojimo prisijungė savanoriškai, finansavimo tam negavo.
Kauno Dainavos poliklinika e.recepto sistemą savo lėšomis įsidiegė pernai spalį ir jau išrašė beveik 26 tūkst. elektroninių receptų. Kaune – tai daugiausiai e. receptų išrašanti poliklinika.  
 

„Nors iš pradžių buvo nerimo, ar vyresnio amžiaus gydytojai norės rašyti elektroninius receptus, tačiau baiminomės be reikalo – ir jauni, ir vyresni gausiai rašo e.receptus ir džiaugiasi, nes tai didelis darbo palengvinimas“, – tvirtina Dainavos poliklinikos direktorius Paulius Kibiša.
Nors kai kurių įstaigų medikai skundžiasi, kad elektroninė sistema dar neveikia taip gerai, kaip turėtų, Dainavos poliklinikos gydytojai šių trukdžių nejunta.
„Privačios kompanijos sugeba sukurti ir įdiegti programą, kuri padaro, kad sistema veiktų gerai, – teigia P.Kibiša. – Mes pasirinkome bendrovės „SoftDent“ programą FOXUS ir esame labai patenkinti. Kad programa yra gera ir sėkmingai naudojama, rodo išrašomų e.receptų skaičius, kuris vis didėja.“
 
Gydytojų pagalbininkas  
„Jeigu gerai veiktų visa elektroninė sistema, e.receptas būtų didelis pagalbininkas gydytojams. Dabar gi sistema dar stringa. Be to, vienos poliklinikos turi tokias programas, kurios leidžia gydytojui vienu elektroniniu parašu pasirašyti keletą vaistų, o kitos naudoja tokias, kur reikia kiekvieną vaistą pasirašyti atskiru parašu, ir taip sugaištama daugiau laiko“, – tvirtina Lietuvos gydytojų sąjungos viceprezidentė Virginija Lukšienė.  
 
Ji mano, kad artimiausiu metu neliks nesklandumų, sistema bus patobulinta, gydymo įstaigos naudos pažangias e.recepto programas ir nebereikės gydytojams pildyti „popierinių paklodžių“.  
„Labai svarbu, kad e.recepte būtų svarbiausia informacija ir gydytojui, ir pacientui – kada vaistas išduotas, iki kada jo pakaks, nurodytas vaisto stiprumas, naudojimo dažnis. Naudinga matyti ir vaistų tarpusavio sąveiką“, – vardija V.Lukšienė.
 
Vaistininkai džiaugiasi e. receptų patogumu. Juose aiškiai matoma, kada ir kokie vaistai pirkti paskutinį kartą, kokiomis dozėmis vartojami. Be to, nekyla tokių situacijų, kai popieriniuose receptuose kartais nepavykdavo įskaityti gydytojo rašto.  
„Mūsų asociacijai priklausančios vaistinės pirmos įgyvendino visas priemones, kad galėtume klientams parduoti vaistus pagal elektroninius receptus, – sako Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė. – Po truputį daugėja žmonių, kurie naudojasi elektroniniais receptais, tačiau elektroninė sistema dar vis stringa. Sveikatos apsaugos ministerija turėtų ją tobulinti, nes jei e. recepto vaistininkas negali aptarnauti dvidešimt minučių, pacientas prašys, kad gydytojas jam išrašytų popierinį receptą.“
 
Elektroninės erdvės privalumai 

Įmonės „SoftDent“ sukurta elektroninio sveikatos įrašo sistemą FOXUS sėkmingai naudoja tiek privačios, tiek valstybinės gydymo įstaigos visoje Lietuvoje.  
„Galime drąsiai teigti, kad mūsų elektroninio įrašo programa yra gera, nes mūsų įmonė dvidešimt metų dirba su farmacininkais, šešeri – su medikais, mes puikiai žinome vaistų rinką, turime patirties. Programas kuria stiprus specialistų kolektyvas. Kuriant e.recepto programą buvo taikomos pažangios ir patikimos technologijos, remtasi elektroninio sveikatos įrašo programinės įrangos kūrimo pasauliniais standartais“, – teigia „SoftDent“ direktorius dr. Rytis Naginevičius.
 
Programa FOXUS suteikia galimybes e.receptą išrašyti greitai ir tiksliai, jis patogus ir gydytojams, ir vaistininkams. Vaistus galima skirti naudojantis receptų ruošiniais, automatiniu vaisto dozių ir vartojimo terminų skaičiavimu. Rašydamas e.receptą gydytojas mato vienu metu vartojamų medikamentų tarpusavio sąveiką.
„Mūsų programa rodo tik tuos vaistus, kurie yra parduodami vaistinėse. Sąraše registruotų vaistų yra apie 20 tūkst., tačiau pardavinėjama – apie 6 tūkst. Rinkimasis iš viso sąrašo vaistų, kurių nėra, būtų beprasmis“, – tvirtina R.Naginevičius.
Gydytojai prisijungę prie sistemos gali matyti, ar pacientas įsigijo vaistus pagal išrašytus receptus. Vienu metu gydytojas elektroniniu parašu gali pasirašyti kelis receptus.
 

„Prie programos siūlome ir nedidelį spausdintuvą, kuriuo galima atspausdinti informaciją pacientui apie elektroniniu receptu skirtus vaistus: kaip juos vartoti, kiek receptas galioja ir kt. Dažnai tokios informacijos pageidauja vyresni pacientai, kurie vartotoja po keturis ar daugiau medikamentų“, – aiškina R.Naginevičius.
E.receptas yra elektroninio sveikatos įrašo dalis. Sistemoje FOXUS yra pritaikyta galimybė saugoti pacientų ligos istorijų duomenis elektroninėje erdvėje, visas medicinines pažymas, mirties, gimimo liudijimus ir kt.
 
Programos FOXUS e.receptas – patogus, laiką taupantis įrankis, su papildomomis vaistų tarpusavio sąveikomis, galiojančia kompensacijos tvarka. Gydytojas skirdamas vaistą yra įspėjamas apie kompensacijos pasikeitimus. Programa informuoja ir apie pacientui pritaikomus skiepus, prevencines programas“, – pasakoja FOXUS projekto vadovė Akvilė Masiulytė-Garofalo.
Norėdama įsidiegti sistemą ir pradėti rašyti e.receptus gydymo įstaiga turi užpildyti kalną popierių, įveikti daugybę biurokratinių barjerų. „SoftDent“ įmonė yra parengusi standartinį paketą ir klientams pateikia jau parengtą paketą, kurį reikia pasirašyti.  

 
Komentaras
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga:

Visų šalies gydymo įstaigų vadovai turėtų aktyviau jungtis prie e. sveikatos sistemos ir naudotis elektroninės platformos teikiamomis galimybėmis. Tai pagreitintų įstaigų darbą, pagerintų pacientų aptarnavimo kokybę, trumpintų eiles pas gydytojus specialistus. Turime užtikrinti, kad e. receptus sėkmingai ir sklandžiai būtų galima suformuoti visose šalies gydymo įstaigose jau kitų metų pradžioje, todėl kviečiame šio tikslo siekti drauge ir prisijungti prie e. paslaugų plėtros visos šalies mastu, išnaudojant turimas e. sveikatos sistemos galimybes. Lietuvos medicinos paslaugų sistema turi pagaliau įžengti į šiuolaikinių progresyvių technologijų pasaulį. Turime būti lyderiai, įrodyti, kad sugebame konkuruoti inovacijų sveikatos sistemoje srityje.  
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris