Biudžetas: dingusi inovatyvių vaistų eilutė

Evelina Machova
2016-11-11
Dvejus metus iš eilės Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžete buvo numatoma inovatyviems vaistams skirta eilutė. Dabar gi iš planuojamo kitų metų biudžeto ji dingo. Kaip sako sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas, eilutė tiesiog neišskirta. Pernai projekte jos irgi nebuvo, bet biudžetą svarstant Seime Sveikatos apsaugos ministerija turėjo įrašyti inovatyvių vaistų kompensavimą atskira eilute. Situacija kartosis?
Biudžetas: dingusi inovatyvių vaistų eilutė
„Jei mes kasmet skirtume po trylika milijonų eurų tik naujiems inovatyviems vaistams kompensuoti, negalvodami, kaip juos reikės išlaikyti, ar, tiksliau, kaip reikės įgyvendinti įsipareigojimus, tiesiog nepajėgtume to padaryti be papildomo finansavimo, kurio, kaip matote, nėra“, - sako sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas.

Skirtingai supranta
Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos pozicija, kad, dingus inovatyviems vaistams kompensuoti eilutei, lengva ranka nubraukiamas dvejų metų darbas. Juk per šį laiką buvo nuolat akcentuojami sveikatos politikos tikslai siekti geresnio gyventojų aprūpinimo efektyvesniais ir saugesniais vaistais. Pastaruosius metus ne vieną ir ne du kartus buvo akcentuojama, jog Lietuvoje pacientams inovatyvių vaistų prieinamumas, lyginant su kitomis šalimis, gana skurdus.
 

Specialistai net kėlė klausimą, ar nevertėtų atlikti į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą patekusių medikamentų efektyvumo vertinimą. Tiksliau, ar jie pateisino viltis ir investicijas.
Savo ruožtu V.Gavrilovas sako, kad invovatyvių vaistų kompensavimo eilutę PSDF biudžete daugelis supranta skirtingai. Ir čia esą slypi didžiausia problema. „Jei mes viską darytume paraidžiui, vargu ar galėtume įvykdyti įsipareigojimus.
 
Papildomų lėšų negauname, vadinasi, turime tiek, kiek turime. Per pastaruosius dvejus metus į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą iš rezervinio pateko nemažai inovatyvių vaistų, kuriuos tiek pernai, tiek šiemet, tiek ir kitąmet reikės kompensuoti. Tad ta eilutė nėra tik tam, kad būtų kompensuojami naujai į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukiami vaistai. Juk jei gruodį inovatyvus vaistas į jį patenka, nereiškia, kad sausį jis jau yra nebe inovatyvus. Vadinasi, iš numatytos eilutės skiriamos lėšos ir toliau šį vaistą kompensuoti“, - teigia viceministras. 

Nepajėgtų vykdyti
Argumentai gal ir logiški, bet tuomet kyla kitas klausimas. Farmacininkai dažnai akcentuoja, jog, tarkim, inovatyvūs vaistai kelerių metų laikotarpiu turėtų padėti taupyti biudžeto lėšas. Kaip ir skiriant juos turėtų būti sumažinamas hospitalizacijų ar komplikacijų skaičius ir panašiai. Tačiau klausantis sveikatos apsaugos valdininkų susidaro įspūdis, kad kol kas mes tik leidžiame pinigus, kurių kasmet reikia vis daugiau ir daugiau, bet nieko nesutaupome...

 
Tiesa, reikia sutikti, kad įtraukus inovatyvius vaistus į Kompensuojamųjų sąrašą, būtina užtikrinti ir jų kompensavimą. Kaip sako viceministras, vaistams reikalingų lėšų poreikis planuojamas trejiems metams į priekį. Per pirmus metus naujas vaistas tik „įsivažiuoja“, antraisiais jo poreikis didėja, o trečiaisiais pasiekiamas maksimalus medikamento poreikis.
 
„Jei mes kasmet skirtume po trylika milijonų eurų tik naujiems inovatyviems vaistams kompensuoti, negalvodami, kaip juos reikės išlaikyti, ar, tiksliau, kaip reikės įgyvendinti įsipareigojimus, tiesiog nepajėgtume to padaryti be papildomo finansavimo, kurio, kaip matote, nėra“, - sako viceministras.
Vadinasi, biudžete neišskyrus jau kone mistine tapusios inovatyvių vaistų eilutės tikėtis, kad daugiau naujų vaistų bus kompensuojama kitąmet, tikėtis neverta.

 
Tarp kitko 
Vasaros pabaigoje įsigaliojus naujam Kompensuojamųjų vaistų kainynui, skelbta, kad jame yra 2 100 vaistų. Tarp jų – 81 naujas preparatas, o už 100 procentų kompensuojamus 56 vaistus pacientai nemokės jokios priemokos. Galimybė į Kompensuojamųjų vaistų kainyną įtraukti daugiau vaistų atsirado Vyriausybei pakeitus Bazinių kainų skaičiavimo tvarką, pagal kurią pigiausią 100 procentų kompensuojamą vaistą su ligoniui reikalinga veikliąja medžiaga bus galima įsigyti be jokios priemokos.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris