Atostogos svetur: ką reikai žinoti apie receptinius vaistus?

Evelina Machova
2015-08-10
Su šeima po ilgo laiko tarpo planuojame kelių savaičių atostogas svetur. Vyras ne vienerius metus serga lėtine liga ir vartoja receptinius Lietuvoje kompensuojamus vaistus. Ar vykstant į užsienį galima vežtis receptinius vaistus, kuriuos reikia vartoti kasdien? Ir jei netyčia dėl nenumatytų aplinkybių svečioje šalyje tektų užtrukti ilgiau, ar su Lietuvoje išrašytu receptu būtų galima įsigyti reikiamų medikamentų?
Violeta
Atostogos svetur: ką reikai žinoti apie receptinius vaistus?
Lietuvos gyventojai bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje gali įsigyti vaistus ir medicinos pagalbos priemones pagal Lietuvoje išrašytus popierinius receptus. Tiesa, ši taisyklė negalioja tik narkotiniams vaistams – jų įsigyti kitose valstybėse pagal Lietuvoje išrašytus receptus negalima.

Dažnai į kelionę pasiimame aktyvintos anglies, jodo, ko nors nuo skausmo, tačiau, kaip elgtis, jei jums reikalingas ypatingas gydymas ir ypatingi vaistai? Lietuvoje išrašyti receptai galioja, tiesa, perkant vaistus svetur teks mokėti visą kainą, o kompensacijos prašyti grįžus. Nesvarbu kiek sumokėsite už vaistą svetur (jis gali būti net kelis kartus brangesnis nei Lietuvoje), kompensacijai bus taikomas mūsų šalyje galiojantis tarifas.

Receptai galioja

Pasak sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento specialistų, jau beveik dveji metai, kai Lietuvos gyventojai bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje gali įsigyti vaistus ir medicinos pagalbos priemones pagal Lietuvoje išrašytus popierinius receptus. Tiesa, ši taisyklė negalioja tik narkotiniams vaistams – jų įsigyti kitose valstybėse pagal Lietuvoje išrašytus receptus negalima.
Žmogus, ketinantis pagal receptą įsigyti vaistus ar medicinos pagalbos priemones kitoje ES valstybėje, turi apie tai informuoti gydytoją. Pastarasis privalo atsižvelgdamas į tai, kokį (kompensuojamąjį ar nekompensuojamąjį) vaistą ar medicinos pagalbos priemonę turi išrašyti, atitinkamos formos popierinio recepto blanke turi nurodyti nustatytus privalomus recepto elementus.

„Pažymėtina, kad recepte vaistinius preparatus gydytojas turi išrašyti bendriniu veikliosios medžiagos pavadinimu, išskyrus keletą išimčių: išrašant biologinius vaistinius preparatus leidžiama nurodyti konkretų vaisto pavadinimą, taip pat nurodyti konkretų vaisto pavadinimą galima, esant medicininių priežasčių, tačiau tokiu atveju gydytojas tai turi papildomai pagrįsti anglų arba lotynų kalba“, - sako specialistai.

Kompensuos vėliau

Reikalingų kompensuojamųjų vaistus nusipirkti Europos Sąjungos šalyse galima, tačiau tam gali tekti neblogai pakratyti piniginę. Perkant teks sumokėti visą vaisto ar medicinos pagalbos priemonės kainą. Grįžę į Lietuvą gyventojai ne vėliau kaip per 1 metus nuo vaistų ar medicinos pagalbos priemonių įsigijimo ES valstybėje turėtų kreiptis į teritorinę ligonių kasą dėl įsigyto kompensuojamojo vaistinio preparato ar kompensuojamosios medicinos pagalbos priemonės įsigijimo išlaidų kompensavimo.
Per metus TLK gauna apie 2-3 prašymus kompensuoti vaistų ir medicinos pagalbos priemonių įsigijimo kitoje ES valstybėje išlaidas.
 

Tarp kitko:

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos specialistų teigimu, vykdami svetur žmonės, vartojantys receptinius vaistus, pirmiausia turėtų kreiptis į tos šalies, kurioje ketina atostogauti konsulatą, atstovybę ar ambasadą, kur bus suteikiama tiksli informacija, kokie medikamentai į šalį gali būti įvežami. Čia dėl viso pikto, kad būtų garantuoti.

Vaistinių preparatų įvežimo į Lietuvos Respubliką ir išvežimo iš jos, gavimo ar siuntimo paštu fizinio asmens individualioms reikmėms reglamentuoja Vaistinių preparatų įvežimo į Lietuvos Respubliką ir išvežimo iš jos, gavimo ar siuntimo paštu fizinio asmens individualioms reikmėms taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro. Šiose taisyklėse yra nurodyta, kad fizinis asmuo, išvykdamas iš Lietuvos Respublikos į kitą valstybę, turi teisę individualioms reikmėms išvežti ar siųsti paštu tokį vaistinių preparatų kiekį, kuris atitinka priimančiosios valstybės nustatytus vaistinių preparatų įvežimo reikalavimus.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    razinka


    Sveika šeima


    Išmanusis muilas – švarioms linksmybėms

    Kad ir kiek žalos pridarė pandemija, tikėjome, kad šio to ir išmokė: rankų higienos taisykles mintinai galėjo išpyškinti ir suaugęs, ir pradinukas. Pasibaigus pandemijai, geriems įpročiams iškilo grėsmė būti užmirštiems. Laimei, higienos įgūdžių svarbos nepamiršta Lietuvos sveikatos mo...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Dirbtinį intelektą pasitelks vaistams gaminti

    Nuo „Chat GPT“ iki virtualių asistentų – dirbtinis intelektas (DI) tampa itin svarbiu šiuolaikinio žmogaus gyvenimo atributu. Didesnę reikšmę jis įgauna ir medicinoje. Panaudojimo spektras itin platus: DI bus galima pasitelkti tiek atliekant tyrimus ar chirurgines procedūras, tiek ir gaminant vaistus.&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris