Vilkaviškio ligoninė mažos įstaigos modelį kuria pagal pacientų poreikius

Evelina Machova
2016-05-16
Vilkaviškio ligoninės vyriausiasis gydytojas Linas Blažaitis sako matąs viziją, koks turėtų būti rajono ligoninės modelis, ir drąsiai ją įgyvendina. Maža to, kuria ne tik daugiaprofilinės, bet ir „žaliosios“ ligoninės statusą. Pasikinkiusi saulės energiją ligoninė šildo vandenį, elektros gamybai įrengė 30 kilovatų elektrinę, o netrukus bus sumontuoti ir šilumos siurbliai. „Norint taupyti, pirmiausia reikia susitvarkyti buitį“, - įsitikinęs vyriausiasis gydytojas. 
Vilkaviškio ligoninė mažos įstaigos modelį kuria pagal pacientų poreikius
Pernai kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu įgyvendintas projektas „Sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimas“. Jo metu Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje įrengta penkių lovų kardiologijos palata. Pasak medikų, skyrius praktiškai visuomet užpildytas, o tokios paslaugos rajono gyventojams labai reikalingos.

Apie pilkus atspalvius 

Nors pastaruosius kelerius metus rajonų ligoninėms dėl politinių sprendimų gyvenimas nėra saldus, Vilkaviškio ligoninės vadovas Linas Blažaitis tikina, kad jie stengiasi likti optimistais. „Kiek gi žmogus gali gyventi bijodamas? Jau daugiau nei du dešimtmečius girdimos kalbos, kad tai akušerijos, tai vaikų skyrius bus uždarytas. Todėl reikia turėti viziją. Suprantama, kad transplantacijų Vilkaviškyje neatliksime, kaip ir širdies bei neurochirurginių  operacijų, ko gero, taip pat nedarysime...
 
Vadinasi, reikia nusileisti ant žemės ir galvoti, kaip dabar madinga sakyti, apie pilkus atspalvius. O jų – nemažai. Turime licenzijas, galimybes taikyti procedūras bei gydymo metodus. Vadinasi, turime stengtis, kad šis paslaugų spektras ne trauktųsi, o būtų plečiamas“, – įsitikinęs vyriausiasis ligoninės gydytojas. 
 
Pasak vadovo, jie patys, be specialių raginimų, sumažino lovų skaičių ir orientuojasi į ambulatorines konsultacijas. Tačiau išlaikyti diaugiaprofilinę ligoninę rajone yra būtina. Kam? Kad žmogui dėl galvos skausmo, kosčiojančio ir karščiuojančio vaiko ar kojos sausgyslės įtrūkimo nereikėtų važiuoti į Vilnių ar Kauną. „Chirurgai, traumatologai mums labiau reikalingi dieną. Vienintelė akušerija yra neprognozuojama sritis, kur pagalbos gali prireikti tiek dieną, tiek ir naktį“, – sako L.Blažaitis. 
 
Kas geriau žino?
Pasak ligoninės vadovo, tęsiami visi projektai, kurie buvo pradėti ir prie ankstesnio vyriausiojo gydytojo. Kai kurie šiek tiek patobulinti, bet nėra nė vieno, kurio būtų atsisakyta. „Į klausimą, kam jums viso to reikia – renovacijos, skyrių atnaujinimo, naujos įrangos pirkimo, – atsakau, kad investuojame į kokybę. Negi periferijos žmogus nenusipelnė gauti tokias pat gydymo paslaugas kaip miesto? 
 
Tiesa, iš Vyriausybės norėtųsi tęstinumo. Rajonų ligoninės tikrai turi savo nišą ir gali pagelbėti universitetinėms klinikoms. Turime puikų akių kabinetą, naują kompiuterinį tomografą, vandens procedūras. Tačiau reikia pradėti galvoti apie etatines struktūras, tai yra kaip suvaldyti gydytojų bei slaugytojų judėjimą. Matau gana paprastą sprendimą: už valstybės lėšas studijuojantys mediciną jaunieji gydytojai turėtų kelerius metus atidirbti. Jau dabar gana sunku prisivilioti dirbti jaunimą ir viena pagrindinių priežasčių – atlyginimai“, – dėsto L.Blažaitis, pridurdamas, kad pasitelkus valdžios, verslo, bendruomenių jėgą daugelį problemų galima išspręsti. 
 
Gydytojo teigimu, valdžios atstovai galėtų daugiau atsižvelgti į vadovų žodžius, kai kalbama, kokios paslaugos turėtų būti teikiamos gydymo įstaigose. „Tarkim, dabar sveikatos politikai rajonuose ragina plėsti slaugos paslaugas. Tačiau Vilkaviškyje, priešingai nei kitur, slaugos lovos visos nėra užpildomos, bet yra geriatrinių paslaugų poreikis. Tam ligoninėje paruošti du gydytojai-geriatrai. Deja, ligonių kasų valdininkų, skirstančių respublikinius finansus teigimu, pernelyg paskubėjome, tad teks laukti kitų metų, gal tuomet geriatrinėms lovoms bus skirtas finansavimas. Nepaisant to, kad poreikis yra jau šiandien“, – sako L.Blažaitis. 
 
Šiai minčiai dėl geriatrijos paslaugų pritaria ir ligoninės slaugos administratorė Roberta Suprikienė. Pasak jos, visuomenei senstant, o jaunimui laimės ieškant svetur poreikis auga. Tiesa, nuo metų pradžios ligoninėje įdiegtos ir kelios naujovės slaugytojoms. „Nuo vasario mėnesio viena slaugos  administratorė kuruoja tris skyrius. Kaip seksis dar parodys laikas. Visos slaugos administratorės turi universitetinį išsilavinimą bei patirties. Ligoninėje slaugytojos ir gydytojai dirba kaip viena komanda, nes galime labai daug vieni kitiems padėti“, – sako R.Suprikienė.
 
Apie išnaudojamas galimybes

Pasak ligoninės vadovo, norint ką nors turėti, reikia dirbti. Jam pritaria ir Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja Skirma Švarciene, kurios teigimu, iš pagrindų atnaujinamas skyrius ir moderni įranga yra geriausias jų darbo įvertinimas. Šiuo metu parama, kurią skyrius gauna dalyvaudamas Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programoje, garantuoja, kad artimiausius penkerius metus jo neištiks kaimyninių rajonų likimas, kai nepasiekus trijų šimtų gimdymų per metus, jis būtų uždarytas. 
 
Praėjusiais metais Vilkaviškyje gimdė 282 moterys, prieš tai buvusiais metais gimdymų skaičius visuomet peržengdavo 300. „Gimdymų skaičius Vilkaviškyje atitiko numatytas normas. Todėl ir buvome įtraukti į Lietuvos ir Šveicarijos programą. Apsirūpinome nauja, vertinga įranga: naujagimio gaivinimo staleliu, šildomomis lovytėmis, naujomis ginekologinėmis, gimdymo lovomis, įranga naujagimių atsiurbimui, nauju echoskopu. Turime spalvotą kardiotopografą, kuris yra labai svarbus stebint nėščiosios būklę“, – sako S.Švarcienė, pridurdama, kad įstaiga turi ir naujagimiams palankios ligoninės statusą. Gimdyvės atvyksta ne tik iš Vilkaviškio, aptarnaujamas ir Šakių rajonas, pasitaiko moterų ir iš Marijampolės ar didmiesčių. 
 
Pernai kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu įgyvendintas projektas „Sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimas“. Jo metu Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje įrengta penkių lovų kardiologijos palata bei kabinetas Konsultacijų poliklinikoje. „Įsigijome reanimacines lovas ir veloergometrijos kompleksus, kraujo krešumo analizatorius, III klasės echokardiografijos aparatą, taip pat nemažai kitos įrangos, kuri reikalinga kokybiškas paslaugas pacientams teikti. Skyrius beveik visuomet užpildytas“, – sako skyriaus vedėja Vida Zaikauskaitė.
 
Pasak ligoninės vadovo, rajonų ligoninėse reanimaciją išlaikyti privalu. „Būna situacijų, kad žmogaus negali iš karto pervežti, reikia stabilizuoti jo būklę. Diagnostika pas mus gera, visa reikiama įranga - po ranka, specialistai irgi kompetentingi, nusiskundimų negauname, o tokia paslauga rajono gyventojams labai reikalinga“, - sako L.Blažaitis.
 
Gali padėti universitetinėms ligoninėms

Pasak gydytojos oftalmologės Jūratės Kantaravičienės, kuri dirba beveik metus, jaunų specialistų baimės, kad dirbant periferijoje jiems pritrūks praktikos, nepagrįstos. „Sakyčiau, priešingai. Čia daugiau užleistų ligos formų. Mane į Vilkaviškį priviliojo geros darbo sąlygos, atlyginimas ir kolektyvas“, – sako J.Kantaravičienė. Pasak medikės, darbo sąlygos oftalmologams ligoninėje puikios, o administracija atsižvelgia į medikų siūlomus sprendimus. Štai neseniai įsigytas regos patikros aparatas. „Patikrinama žmogaus rega, taip pat galime ištirti ragenos storį ir akispūdį, kas yra svarbu diagnozuojant glaukomą. Be to, naujuoju aprautu iki minimumo sumažinamas žmogiškasis faktorius, tyrimai atliekami nekontaktiniu būdu, todėl išvengiama infekcijų“, – sako oftalmologė. 
 
Neseniai ligoninė įsigijo ir naują šešiolikos sluoksnių kompiuterinį tomografą. Kylant nemažai diskusijų, ar rajono ligoninėms apskritai toks aparatas reikalingas, kad jis atsipirktų, Radiologijos skyriaus vedėja Diana Barčaitienė sako, kad kasdien atliekama dešimt tyrimų. „Per mėnesį atliekame daugiau nei du šimtus tyrimų, vadinasi, tomografas dirba visa apimtimi, o medikai gali kur kas tiksliau diagnozuoti. Visi mūsų tyrimai gerai vertinami ir universitetinių ligoninių profesorių. Vadinasi, dirbame kokybiškai“, – sako D.Barčaitienė.
 
L.Blažaitis sako turintis tikslą, kad į universitetines ligonines Vilkaviškio pacientai iškeliautų, atlikus kokybiškus tyrimus, kurių netektų kartoti. „Norime, kad profesoriai sakytų: „Pacientas iš Vilkaviškio, viskas aišku: tyrimai atlikti puikiai, atliksime tik tai, kam jie neturi galimybių“, – sako ligoninės vyriausiasis gydytojas. Pasak mediko, rajonų ligoninės net ir sudėtingais atvejais, tarkim, po avarijų, universitetinėms ligoninėms turėtų pristatyti stabilizuotos būklės pacientus, kuriems turint diagnostinę įrangą nustatyta aiški diagnozė. Tuomet būtų išvengta nemažai ginčų, kas geriau dirba, o bendradarbiavimas su aukštesnio lygio ligoninėmis – kur kas tikslingesnis. 
 
Mato poreikį plėsti paslaugas
Kalbant apie paslaugų plėtrą, ligoninės vyriausiasis gydytojas išskiria reabilitacijos sektorių. Per du aukštus įrengta mini sanatorija, kur žmonėms taikomos įvairios procedūros, pradedant vandens, baigiant fizioterapija ar kineziterapija.
 
Tiesa, L.Blažaitis neslepia turintis svajonę įsirengti ir druskų kambarį. „Rajone daugėja alergiškų vaikų, taip pat vyresniosios kartos atstovų, sergančių lėtine obstrukcine plaučių liga, todėl manau, kad tokia paslauga labai praverstų“, – sako L.Blažaitis, pridurdamas, kad vanduo baseine šildomas naudojant saulės energiją, o netolimoje ateityje tokiu būdu bus šildomas ir visas ligoninės vanduo. Baseine įrengta moderni automatizuota sistema. 
 
„Visos paslaugos išdėstytos kompaktiškai, kaip mini sanatorijoje. Personalas dirba nuo septintos ryto iki septintos vakaro. Toks darbo laikas pasirinktas, kad kiekvienas žmogus galėtų skirti laiko procedūroms. Teikiame ir mokamas paslaugas, kurios lyginant su SPA centrais ar sanatorijomis – dvigubai pigesnės. Per dieną vandens procedūromis pasinaudoja dešimt pacientų. 
 
Trečiame aukšte įrengtos vadinamosios sausos procedūros, kineziterapijos salė, dešimt fizioterapijos kabinetų, masažų kabinetai, kurie taip pat visada užimti. Kad einame teisinga linkme, įrodo ne tik pacientų srautas, bet ir jaunų specialistų noras atlikti praktiką šiame mūsų ligoninės skyriuje – į vieną vietą pretenduoja keturi specialistai. Kai kurie jų išreiškia norą čia dirbti ir baigę studijas“, – sako J.Kononenkaitė, prieš beveik du dešimtmečius kone nuo nulio pradėjusi kurti Reabilitacijos skyrių.




 

Komentaras
Vilkaviškio rajono meras Algirdas Neiberka:

- Kaip savivalda stengiamės prisidėti, pavyzdžiui, prie kompiuterinio tomografo pirkimo. Tikslas su ligonine bendras - taikyti kuo kokybiškesnes paslaugas. Bet labai svarbu ir ten dirbantys specialistai, kurie nuoširdžiai atlieka pareigas ir yra varomoji jėga. Kalbos, kad rajonų ligoninės turėtų labiau orientuotis tik į slaugą, nelabai pagrįstos. Tarkim, žmonėms, gyvenantiems prie Vištyčio, kuris yra 50 kilometrų nutolęs nuo Vilkaviškio, tuomet dar labiau atitolintume paslaugas ir tai, mano nuomone, trukdytų siekiant gerų sveikatos rodiklių. 
Turime ir privalome išlaikyti ligoninę bei teikti kuo kokybiškesnes paslaugas. Taip pat norėtųsi dar tampresnio bendradarbiavimo ir su universitetinėmis ligoninėmis, kad ten nuvykę pacientai turėtų visus reikiamus tyrimus.

2015 m. vykdyti projektai
2015 m. užbaigtas projektas kartu su LSMU „Sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir kraujagyslių ligų mažinimas“, vertė – 219 452,63 Eur.
2015 m. užbaigtas projektas „Elektroninių sveikatos paslaugų plėtra Marijampolės regiono asmens sveikatos priežiūros įstaigose“. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto bendrojo finansavimo lėšomis. Numatoma projekto vertė – 26 000 Eur.
Projektas „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“, kartu su LSMU, numatoma vertė – 98 181,19 Eur.
Projektas „Energiją tausojančių technologijų įdiegimas VšĮ Vilkaviškio ligoninėje, teikiančioje sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams“, vertė – 573 391 Eur.
Projektas „VšĮ Vilkaviškio ligoninės modernizavimas“, vertė – 498 146,43 Eur.
Projektas „VšĮ Vilkaviškio ligoninės energetinio ūkio modernizavimas panaudojant saulės ir geoterminę energijas“, vertė – 333 063,02 Eur.
Projektas „VšĮ Vilkaviškio ligoninės teritorijos kelių, pėsčiųjų takų ir automobilių stovėjimo aikštelių rekonstravimas“, vertė – 401 825,16 Eur.

Suteikta paslaugų
Per ataskaitinį laikotarpį suteiktos 78788 ambulatorines paslaugos.
Teikiamos skubios pagalbos, stebėjimo, dienos stacionaro, ambulatorinės reabilitacijos, kompiuterinės tomografijos, ankstyvosios vaikų reabilitacijos paslaugos.
 
Ambulatorinės reabilitacijos paslaugų suteikta 2736 pacientams. Atliktos 537 dienos chirurgijos ir 2382 dienos stacionaro paslaugos. 
Ligoninė teikia stacionarines Slaugos ir palaikomojo gydymo asmens sveikatos priežiūros bei paliatyviosios pagalbos paslaugas. Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje (64 lovos) gydyta 431 ligonis (2014 m. – 433). 




Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris