Jei per šventę skrandis nesidžiaugia

Aigustė Tavoraitė
2017-04-14
Velykas tradiciškai lydi gausios vaišės, tačiau gastroenterologai ir dietologai įspėja, kad neturėtume atsisėdę prie stalo nuo jo pakilti tik vakare. Kaip planuoti šventę, kad jos netektų praleisti ligoninės palatoje?

Ir skaniai, ir sveikai

Po eilinio šventinio persivalgymo dejuodami dėl išsipūtusio pilvo dievagojotės, kad jau kitąmet susilaikysite ir elgsitės protingiau. Tačiau pažadus tęsėti pavyksta ne dažnam. Vis dėlto Kauno klinikų gydytoja dietolgė Rūta Petereit pabrėžia, kad per šventes įmanoma valgyti ir skaniai, ir subalansuotai. Tereikia pasirinkti tinkamas vaišes.
 
„Ant stalo neturėtų vyrauti vien tik kepti riebūs mėsos ar žuvies patiekalai, kaloringi padažai. Reikia nepamiršti pakankamo kiekio skaidulinio maisto. Ne mažiau svarbu suplanuoti maisto kiekį. Jei planuojate vykti į svečius, neprisiruoškite maisto tiek, kad jį žūtbūt reikėtų suvartoti. Taip sutaupysite ir savo pinigus, galėsite juos skirti kokiai pramogai, pavyzdžiui, bilietui į teatrą“, – patarė pašnekovė.

Dar viena auksinė taisyklė – laikytis 2–3 valandų tarpų tarp valgymų.
 
„Šventė – tai ne vien sėdėjimas prie stalo ir valgymas. Reikia su šeima susiplanuoti įvairių veiklų – žaidimų, pasižiūrėti filmą, tiesiog pasikalbėti ar pajudėti, išeiti pasivaikščioti. Kaip įprastą dieną valgymas išskaidomas į kelis kartus, taip reikėtų elgtis ir per šventę. Neturėtume atsisėsti prie stalo iš ryto ir pakilti nuo jo tik vakare“, – kalbėjo R.Petereit.
 
Išauga uždegimų rizika
Deja, bet sveikos mitybos principai per šventes dažnai „išgaruoja“. Apsukus kelis ratus ragaujant skirtingus patiekalus ne vienam tenka užsiėmus už pilvo sunkiai atsidūsti.
Persivalgius apkraunamas virškinimo traktas, atsiranda sunkumo jausmas, gali varginti pilvo pūtimas. Tokių nepamatuotų vaišių pasekmių gali būti ne viena – nuo įvairaus pobūdžio skrandžio uždegimo iki gyvybei pavojingo kasos uždegimo – pankreatito.
 
„Jo rizika ypač išauga, jei prie stalo piktnaudžiaujama ir alkoholiniais gėrimais. Dažni persivalgymai paskatina gatsroezofaginį refluksą ir kitas panašias virškinamojo trakto bėdas“, – pabrėžė gydytoja.
Tačiau ji pastebėjo, kad labai retai būna taip, kad vien tik tam tikri patiekalai sukeltų sveiko virškinamojo trakto problemų.

 
„Vadinasi, žmogaus skrandis yra jautresnis, turi padidintą rūgštingumą. Todėl prieš artėjant didžiosioms metų šventėms tokiems žmonėms ypač reikėtų būti atidiems, atkreipti dėmesį į mitybą ir planuotis valgymus, vengti majonezo, aštrių, apkeptų ar gruzdintų patiekalų“, – sakė R.Petereit.
 
Kokia pirmoji pagalba
Varginant nemaloniems simptomams dietologė patarė nepamiršti gurkšnoti pakankamą kiekį negazuoto vandens. Negalavimams nepraeinant prireikia ir papildomai pavartoti fermentų.

„Tačiau vaistus reikia vartoti sąmoningai. Nereikėtų galvoti, kad išgėrus tabletę galėsime dar suvalgyti kelias porcijas“, – pabrėžė gydytoja. Jei situacija visiškai negerėja, skausmas stiprėja, nereikėtų delsti kreiptis medikų pagalbos ir važiuoti į ligoninę.
Be abejo, persivalgymas gali praeiti ir be didesnių sveikatos problemų.

„Tiesiog svarbu kitą dieną grįžti prie įprastų mitybos principų – vartoti tik virtą, troškintą maistą, nedirginti skrandžio, gerti nemažai vandens“, – sakė gydytoja.
Dietologė pridūrė, kad jei žmonės neturi susiformavę tinkamų kasdienių mitybos įpročių, tai jų neatsiranda ir per šventę: „Įpratusiems sveikai maitintis grėsmė persivalgyti per šventes yra žymiai mažesnė. Tuomet ir vienas papildomas kąsnis ar naminio pyrago gabalėlis netaps didele nuodėme.“

 
Tarp kitko
Pūtimai, kitas diskomfortas gali atsirasti ne tik nuo riebaus maisto ir persivalgius, bet ir nuo per didelio cukraus kiekio. Todėl turintieji problemų su virškinimu ypač turėtų nepersistengti su saldžiais produktais.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris