Parodontozės savigyda – tik prarastas laikas
Emilija Lipskytė
2021-10-29
Sakoma, kad plati šypsena – žmogaus vizitinė kortelė. Tačiau periodontitas, arba kitaip parodontozė, verčia žmones gėdytis nuoširdaus juoko plačiai atverta burna ar net kalbėjimo, mat kiekvieną kartą norisi prisidengti neestetiškai atrodančias dantenas. Vis dėlto tai nėra tik estetinė problema – laiku nenustatant šios ligos gali grėsti dantų praradimas ar net širdies problemos.
Nors dabartinės technologijos leidžia sustabdyti pažengusios stadijos parodontozę, dėl šios ligos žmogus gali netekti dantų. Tad svarbiausia neužsiimti savigyda.
Pataria specialistė
Odontologijos klinikos „Evadenta“ burnos higienistė Diana Stonkutė:
Kada jau skambinti pavojaus varpais?
Parodontozė – apgaulinga liga, kuri progresuoja lėtai, tad dažnai žmonės net nepagalvoja, kad jau metas apsilankyti pas specialistus. Šiai ligai progresuoti įtakos turi ne tik genetika, bet ir aplinkos veiksniai. „Šia liga serga tiek jaunesni, tiek ir vyresnio amžiaus asmenys. Tačiau pastebime, kad paplitimas tarp jaunesnių žmonių didėja dėl rūkymo ir kasdieniame gyvenime patiriamo streso“, – sako burnos higienistė.
Kadangi periodontitas dažnu atveju skausmo nesukelia, reiktų atkreipti dėmesį į kitus simptomus. Paprastai sveikos dantenos yra rožinės spalvos, prigludusios prie dantų. Pirmas požymis, rodantis, kad kas nors negerai gali būti su dantenomis – kraujas. Jei plaunantis dantis vis dažniau pastebimos raudonos dėmės išspjaunamos su dantų pasta – pats metas apsilankyti pas specialistą. „Dažnai pacientams sakau, kad jei plaudami rankas pastebėtumėt, kad jos kraujuoja, juk sunerimtumėte. Tad kodėl numojate ranka išvydę kraują valantis dantis“, – užduoda klausimą D.Stonkutė.
Jei neatkreipiamas dėmesys į kraujavimą, reiktų sunerimti pastebėjus dantenų patinimą, paraudimą, periodonto kišenes ar net kaulo nykimą. O juntamas diskomfortas valgant ledus ar geriant karštą arbatą gali jau prognozuoti ir apie pažengusią ligos stadiją.
Sveika gyvensena – sveikos dantenos
Žinoma, tobulos šypsenos receptas – dantų priežiūra ir kasdieninis valymas. Du kartai per dieną kruopštaus darbo su dantų šepetėliu, valant ne tik dantis, bet ir liežuvį. Dantų siūlas turėtų tapti geriausiu draugu, o skalavimo skystis – nepakeičiama burnos priežiūros priemone.
Na, bet ir tai dar ne viskas. Vien dantų šepetėlis nepadės, reikalingas ir subalansuotas gyvenimo būdas. Sveika gyvensena – sveikos dantenos. Kaip teigia D.Stonkutė, reikia nepamiršti mitybos bei judėjimo, o stresui malšinti verta atrasti būdų, kurie padėtų atsipalaiduoti. „Vis dėlto svarbiausia lankytis pas burnos priežiūros specialistą kas pusę metų metus, atlikti profesionalios burnos higienos procedūrą, kurios metu specialistas pašalins minkštas ir kietas dantų apnašas, atliks profilaktinę apžiūrą. Kuo ankščiau diagnozuojama parodontozė, tuo sėkmingesnis gydymas laukia paciento“, – pasakoja burnos higienistė.
Jei traukinys jau nuvažiavo
Praleidus pirmuosius simptomus, signalizuojančius apie ligos ūmėjimą, teks pasėdėti odontologo kėdėje ilgiau. Nors dabartinės technologijos leidžia sustabdyti pažengusios stadijos ligą, pašnekovė primena, kad dėl parodontozės žmogus gali netekti dantų. Tad svarbiausia neužsiimti savigyda.
Internete pilna liaudies medicinos patarimų, kurie siūlo netradicinius periodontito gydymo būdus. Žolelių, tokių kaip medetkos ar ąžuolo lapų nuovirai, medaus ir druskos mišinio tepalai ar net alūno milteliai. „Gydantis namuose prarandamas laikas. Pacientai, kurie atvyksta jau su judančiais dantimis, dažniausiai serga pažengusia periodontito forma. Gydymas gali būti varginantis, kartais prireikia ir chirurginės intervencijos“, – įspėja D.Stonkutė.
Verta žinoti
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas antram vidutinio amžiaus pasaulio gyventojui yra nustatomas periodontitas (parodontozė).
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: