Nušalimai: šiukštu nepradūrinėkite pūslių!

Agnė Bulanavičienė
2021-12-17
Nušalau kojas, kelius ir šiek tiek rankas. Avėjau rudeninius batus, kelnes, tačiau vakare prie -12 teko kiek paėjėti namo ir grįžtant jau jaučiau nemalonius pojūčius: nebejaučiau kojų pirštų, grįžusi pamačiau, kad ir šlaunys, keliai paraudę. Išsigandau. Pradėjau šildyti galūnes po antklode, užsidėjau šiltas kojines, išgėriau arbatos. Kažkur lyg buvau skaičiusi, kad negalima nušalusių kojų kišti į karštą vandenį – taip galima nudegti. Ar tai tiesa? Kaip patartumėte atšildyti nušalusias kojas ar rankas namų sąlygomis, bet nepakenkiant sveikatai?
Milda, 30 m.
Nušalimai: šiukštu nepradūrinėkite pūslių!
Jei pastebite iššokusias pūsleles – tai jau antrojo laipsnio nušalimo požymis. Šiukštu nepradūrinėkite jų, nes galite užkrėsti žaizdą!

Konsultuoja specialistas
Respublikinės Šiaulių ligoninės gyd. ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas:

- Nušalus ar pajutus skausmus po kontaktų su žema temperatūra, žmogus pats pamato, kas vyksta su jo kūnu. Dažniausiai nušąla nuo šalčio neapsaugotos kūno dalys: rankos, veidas, nosys. Taip pat tos galūnių vietos, kurios suspaustos – kojų pirštai. Jei žmogus atėjęs į šiltą patalpą pajaučia, kad jam peršti, bado, galūnės pabalusios, paraudusios, tai – jau nušalimo požymiai. Kaitinti nušalusių galūnių karštame vandeny nerekomenduočiau, nes tai gali paskatinti kraujo krešulių susidarymą. Atšildymas turėtų vykti kambario temperatūroje. Galima galūnes kišti į vandenį, bet jis turėtų būti drungnas.
 
Gydant nuožvarbas rekomenduotini tepalai (vazelino pagrindu arba kosmetiniai higieniniai) – jie suminština odą, pagerina kraujotaką. Toliau, žinoma, viskas priklauso nuo nušalimo gylio. Tai paaiškėja dažniausiai po kelių dienų, pavyzdžiui, jei atsiranda pūslės, nedelsdami kreipkitės į medikus! Tai jau yra gilesnių audinių pažeidimas! Jeigu pašalimas tik paviršinis, kaip jau minėjau, reikia tik atšildyti galūnes. Atsiradus nuožvarboms, galima komplikacija – ilgalaikis jautrumas žemai temperatūrai.
 
Didžiausia klaida, kurią pastebiu, – žmonės neskuba kreiptis pagalbos dėl nušalimų. Būna pralaukia ir kelias savaites, tiesa, tai dažniausiai asocialūs žmonės. Tačiau apskritai norėčiau paraginti nedelsti, jei pastebite iššokusias pūsleles – tai jau antrojo laipsnio nušalimo požymis. Šiukštu nepradūrinėkite jų, nes galite užkrėsti žaizdą! Jei tai būtų paprastas nušalimas (nuožvarba), paraudimas pašildžius turėtų išnykti. Tiesa, iš pradžių būna gana sunku nustatyti, kaip stipriai žmogus nušalo – pūslės atsiranda po kiek laiko, tas nušalusias vietas reikia stebėti.
 
Nušalusių galūnių amputavimas – kraštutinis atvejis. Amputuojamos visiškai nušalusios, pajuodusios vietos – žmogus nieko nebejaučia, nes jo audiniai nebegyvi. Taip dažnu atveju atsitinka benamiams, gyvenantiems landynėse. Beje, pasisaugoti nušalimų reikėtų visiems – esant minus 10 ir daugiau laipsnių šalčio, nušalti nesudėtinga, o pasekmės būna įvairios ir kartais, deja, nepageidaujamos. Ne paslaptis, kad nušalusi oda dar ilgai išlieka jautri šalčiui, o visiškai regeneracijai kartais gali prireikti net dvejų trejų metų.


 
Verta žinoti
Šalčio profilaktika
Avėkite šiltą avalynę (pvz., UGG batus, jie šilti, pagaminti iš avikailio). Taip pat atkreipkite dėmesį į patogumą – suspausti kojų pirštai ypač greitai „pagauna“ šaltuką.
Jei lauke kausto -10 ir daugiau laipsnių šaltukas, po kelnėmis moterys turėtų dėvėki pėdkelnes.
Naudokite apsauginius kremus nuo šalčio.
Lūpas tepkite riebiu vazelinu.
Dėvėkite kepurę, pirštines – kaip minėjo medikas, nepridengtos išsikišusios kūno vietos nušąla pirmiausia.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

    „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...
    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Medikų fronte – perdegimo epidemija

    Nuolatinis stresas, didėjantys darbo krūviai, specialistų trūkumas ir itin aukšti pacientų lūkesčiai – tokiomis sudėt...

    Budinti vaistinė


    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

    „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

    razinka


    Sveika šeima


    Elektroninės patyčios: planas tėvams

    „Jei tradicinės patyčios baigiasi pasibaigus pamokoms, elektroninės gali tęstis ištisą parą“, – apie neraminančias skaitmeninio smurto tendencijas „Vaikų linijos“ organizuotoje paskaitoje „Elektroninės patyčios: kaip tėvai galėtų padėti vaikams?“ kalbėjo kampanijos „Be patyčių&ld...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip
    Akvilė Giniota Jeigu aš demonstruočiausi, tai demonstruočiausi kitaip

    Naujas numeris