Šviesesnė ateitis dėl krūties vėžio

Miglė Petkutė
2025-05-26
„Maždaug 40 procentų moterų turi tankų krūtų audinį, tačiau tai paaiškėja tik atlikus mamogramą. Moterims, turinčioms tankų audinį, šiek tiek padidėja krūties vėžio rizika“, – teigia Krūtų radiologijos konsultantė iš Niukaslio ligoninės dr. Nerys Forester. Jungtinėje Karalystėje pradėti nauji bandymai, kurie padėtų lengviau diagnozuoti ankstyvos stadijos ligą.
Šviesesnė ateitis dėl krūties vėžio
Naujas būdas, kuris yra bendras technologijų grupės „Kromek“, Niukaslio ligoninės, Niukaslio universiteto ir Londono universiteto koledžo projektas, naudoja radioaktyvų žymeklį, „apšviečiantį“ krūties vėžį. „Tikimės, kad ši technologija ateityje galės išgelbėti daugiau gyvybių“, – teigia Krūtų radiologijos konsultantė iš Niukaslio ligoninės dr. Nerys Forester.

Žadama ankstesnė diagnozė
 
Tyrėjai teigia, kad prototipinis skeneris, sukurtas siekiant aptikti vėžinius navikus moterims, turinčioms tankų krūtų audinį, gali išgelbėti daugiau gyvybių. Tankus audinys mamogramose matomas kaip baltas, augliai taip pat atrodo balti – todėl juos sunku pastebėti.
 
Naujas būdas, kuris yra bendras technologijų grupės „Kromek“, Niukaslio ligoninės, Niukaslio universiteto ir Londono universiteto koledžo projektas, naudoja radioaktyvų žymeklį, „apšviečiantį“ krūties vėžį.

 
N.Forester sakė, kad šis būdas galėtų padėti diagnozuoti onkologinę ligą moterims, kurioms ji nustatoma jau pažengusios stadijos.
 
„Maždaug 40 procentų moterų turi tankų krūtų audinį, bet rezultatai paaiškėja tik atlikus mamogramą. Tai dažniausiai nėra didelė problema, nes mamografinis patikrinimas yra veiksmingas, tačiau moterims, turinčioms tankų audinį, šiek tiek padidėja krūties vėžio rizika, – atkreipė dėmesį N.Forester. – Kai krūtų audinys yra labai tankus, mamogramoje jis atrodo baltas, tad esame priversti ieškoti balto taškelio tarp daugybės balto audinio.“
 
Ši procedūra dažnai yra apibūdinama kaip „bandymas surasti mažą baltą debesėlį debesuotame danguje“. N.Forester teigė, kad naujos technologijos, padedančios geriau aptikti vėžį, yra svarbios, ir ji džiaugiasi prototipo pažanga nuo projekto pradžios 2022 metais: „Tikimės, kad ši technologija ateityje galės išgelbėti daugiau gyvybių.“
 
Aly Murphy, tyrime dalyvavusi slaugytoja ir krūties vėžio pacientė, šį projektą vadina jaudinančiu. 65 metų moteris atsitiktinai sužinojo, kad turi tankų krūtų audinį, todėl dabar mano, kad jos vėžio darinys anksčiau galėjo būti nepastebėtas.
 
„Šis projektas – nušvitimas krūtų patikros srityje. Būtent to mums reikia. Man tai – jaudinanti naujovė“, – didžiavosi A.Murphy.
 

Bus naudojamas žymeklis
 
Technologijų bendrovės „Kromek“ generalinis direktorius Dr. Arnabas Basu tikisi, kad įrenginys padės aptikti kai kurioms moterims sunkiai diagnozuojamą krūties vėžį.
 
„Šie tyrimai yra panašūs į branduolinę mediciną kitose diagnostinio diagnozavimo srityse, – sakė generalinis direktorius. – Pacientei suleidžiama tam tikros medžiagos, kuri kaupiasi vėžinėse ląstelėse ir taip „pažymi“ jas patikros metu.“
 

Pasak jo, ši technologija leidžia tiksliai fokusuotis į vėžio ląsteles. Šiuo metu prototipas testuojamas Niukaslio ligoninėse. Įrenginio reguliavimą koordinuoja Šiaurės medicinos fizikos ir klinikinės inžinerijos komanda, taip pat diagnostikos procese dalyvauja Nacionalinis sveikatos ir priežiūros tyrimų technologijų centras.
 
Medicinos fizikos profesorius Krisas Thielemansas teigė, kad komandų bendradarbiavimas yra labai sėkmingas. Pasiekimais džiaugiasi ir labdaros organizacijos „Breast Cancer Now“ atstovė Sally Kum.
 
„Mūsų organizacija visiškai palaiko tyrimus, skirtus pagerinti krūties vėžio aptikimą tankiame audinyje. Jei Jungtinės Karalystės Nacionalinis patikros komitetas nustatys, kad yra pagrindo matuoti krūtų audinio tankį, sieksime, kad šie pokyčiai būtų kuo greičiau įgyvendinti visoje Jungtinėje Karalystėje“, – užtikrino organizacijos atstovė.
 
Ji taip pat pabrėžė, kad labdaros organizacija vis dar ragina tinkamo amžiaus moteris atsiliepti į kvietimus ir dalyvauti mamogafinėje patikroje.
 
Jungtinės Karalystės Sveikatos ir socialinės priežiūros departamentas teigė, kad planuoja paskelbti strategiją „kovoti su vėžiu visomis kryptimis“, įskaitant patikros ir diagnostikos gerinimą. Departamento atstovas sakė, kad naujienų bus galima sulaukti jau netrukus: „Šiuo metu vyksta tyrimai dėl papildomų tyrimų naudojimo tankų krūtų audinį turinčioms moterims. Šis nustatymas įsitvirtintų kaip dalis NHS krūtų patikros programos. Nacionalinis patikros komitetas peržiūrės rezultatus, kai tik jie taps prieinami.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip nesugriūti per egzaminus?

    Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris