Kelio skausmas: galbūt plyšo meniskas?

Emilija Lipskytė
2021-10-29
Treniruotės metu susitrenkiau kelį. Nuo tada judant jaučiu skausmą, kelis kartus atsitūpus buvo užsikirtęs sąnarys. Treneris įtaria, kad galėjo plyšti meniskas. Ar turėčiau sunerimti?
Jonas, 17 metų
Kelio skausmas: galbūt plyšo meniskas?
Nors meniskas dažniau plyšta aktyvų gyvenimo būdą propaguojantiems jauniems žmonėms, ši trauma gali įvykti ir vyresniame amžiuje nusidėvėjus sąnariams.

Sportininkų bėda
Dūrio jausmas – taip galima apibūdinti skausmą, patyrus kelio traumą. Su šiuo skausmu dažniausiai susipažįsta jauni ir darbingi žmonės, patiriantys nemažą krūvį, o ypač užsiimantys sportine veikla. Kaip teigia Kauno miesto poliklinikos gydytojas vaikų ortopedas-traumatologas Ritauras Rakauskas, pagrindinis skirtumas tarp menisko plyšimo ir kitų kelio sąnario traumų yra kelio užsikirtimas vienoje padėtyje, dar kitaip vadinamas kelio sąnario bloku. Tad jei pastebima, kad atsitūpus nebeišeina atsistoti ar lipant laiptais koja lyg ir užstringa, nebegalima jos ištiesti, metas apsilankyti pas traumatologą.
Numojus ranka į skausmą ir tikintis, kad televizijoje reklamuojamas kaulažolių tepalas išgelbės situaciją, kelio sąnarys dyla ir ateityje tenka susidurti su rimtesnėmis problemomis.

 

„Negydant menisko plyšimo, su laiku gali sumažėti kelio sąnario stabilumas – padidėja raiščių traumų tikimybė. Jei menisko plyšimas yra liežuvėlio tipo, per keliolika metų gali atsirasti sąnario kremzlės nudilimas“, – pasakoja gydytojas Ritauras Rakauskas apie pasekmes, kurios gresia negydant menisko plyšimo.

 
Nors su šia trauma dažniausiai susiduria aktyvų gyvenimo būdą propaguojantys jaunesni asmenys, nereikia pamiršti, kad menisko plyšimas gali įvykti ir nusidėvėjus sąnariams. Artrozė – lėtinė degeneracinė liga, kuri gali pažeisti meniską senyvame amžiuje, nors žmogus ir nebėgioja maratonų.
 
Svarbiausia – fizinis pasiruošimas
Šimtu procentų apsaugoti menisko turbūt nepavyks, tačiau sumažinti traumų tikimybę galima. Didžiausia klaida, kurią daro neprofesionaliai sportu užsiimantys žmonės – nesikreipimas patarimų į profesionalų trenerį. Be to, nesvarbu, ar einate į sporto salę ar tiesiog vakarais bėgiojate, visada yra reikalinga tinkama avalynė ir teisingas judesių atlikimas. Apkraunant per dideliu fiziniu krūviu sąnarius, didėja tikimybė patirti traumas. Kaip pataria gydytojas, svarbiausi yra koordinacijos ir balanso pratimai. Gera koordinacija – mažesnė traumų tikimybė.
 
„Menisko plyšimas dažniausiai įvyksta atliekant sukamuosius judesius – gilaus įtūpsto metu, atsispiriant ar nepatogiai nusileidus po šuolio. Kitaip tariant, trauma įvyksta iš sulenktos kelio padėties pereinant į staigų tiesinimą. Todėl ypač svarbūs yra apšilimo pratimai“, – perspėja gydytojas.

 
Vienintelė išeitis – operacija
„Retais atvejais, kai plyšimas, pavyzdžiui, įvyksta netoli sąnario kapsulės, yra taikoma reabilitacija. Fizioterapija, kineziterapija ar vaistai nuo uždegimo padeda ne chirurginiu būdu išspręsti menisko problemas“, – teigia vaikų ortopedas-traumatologas.
 
Kitais atvejais žmogui teks gultis ant operacinio stalo. Efektyviausias ir dažniausiai paskiriamas gydymas, jei meniską galima išgelbėti ir nereikia jo išimti – atroskopinė operacija. Jos metu padaromi du nedideli, dažniausiai 1 cm, pjūviai. Šis metodas padidina operacijos tikslumą, nereikalauja atviro pjūvio, pasitelkus optinę įrangą menisko vaizdas yra padidinamas – visa tai užtikrina operacijos sėkmę, o pacientas greičiau po jos sveiksta. „Menisko susiuvimas duoda geresnius rezultatus ateityje, nes yra išsaugomas. Aktyvesnį gyvenimą galima pradėti po keturių penkių mėnesių, priklausomai nuo menisko būklės“, – pasakoja gydytojas R.Rakauskas.

 
Verta žinoti
Norint sumažinti sąnarių traumas, reiktų stiprinti raumenis. Mokslininkai yra įrodę, kad tai padeda sumažinti keliui tenkančią apkrovą. Tad reiktų užsiimti pratimais, kurie stiprina šlaunies ir blauzdų raumenyną.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Sveika šeima


      Kodėl mes viską skaičiuojame?

      „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris