Kaip iš miegamojo išguiti knarkimą

Roma Macijauskaitė
2021-03-10
Kasnakt vis tas pats – kankinatės nuo šalia jūsų esančiojo knarkimo ir joks švilpavimas ar kūno stumdymas nepadeda. „Situacija gali pasikeisti, tereikia ryžtis gydymui“, – atsisveikinti su triukšmingomis naktimis kviečia Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytojas doc. Tomas Balsevičius. 
Kaip iš miegamojo išguiti knarkimą
Vienintelis įrodymais grįstas knarkimo ir miego apnėjos gydymas yra arba chirurginis, arba nuolatinio teigiamo slėgio ventiliacija. O visos buitinės priemonės nėra grįstos patikimais moksliniais tyrimais, jų veiksmingumas abejotinas.

- Ar dažnai girdite skundus, kad kas nors neišsimiega dėl to, jog šalia esantysis knarkia?
- Kaip gydytojas, besispecializuojantis knarkiančių ir obstrukcinės miego apnėjos (OMA) sindromu sergančiųjų gydyme, girdžiu dažnai. Kadangi knarkia apie pusė darbingo amžiaus vyrų ir apie ketvirtadalis darbingo amžiaus moterų, o OMA serga maždaug aštuoni procentai populiacijos, tai yra pakankamai dažna liga.

Pagrindiniai du OMA požymiai yra nuolatinis knarkimas ir padidėjęs mieguistumas dienos metu. Beveik kiekvienam knarkiančiajam reikėtų įtarti obstrukcinę miego apnėją. Ir prieš planuojant gydymą atlikti miego tyrimą, kad būtų galima atmesti OMA diagnozę.
Miego tyrimas, kuris vadinasi polisomnografija, yra atliekamas miego laboratorijoje. Pacientas vienai nakčiai paguldomas į specialiai įrengtą kabinetą, kur miego metu registruojamas jo kvėpavimas, matuojamas kraujo prisotinimas deguonimi, širdies veikla, įrašomas knarkimas. Po tokio tyrimo gydytojas gauna daug informacijos: pacientas serga obstrukcine miego apnėja ar tik knarkia, padeda išskirti kitą galimą miego patologiją, nes mieguistumą gali sukelti ir kitos ligos. Todėl tyrimą atlikti svarbu, kad pacientui būtų galima įvertinti jo gydymo lūkesčius. Diagnozavus kelias gretutines patologijas, tarkime, knarkimą ir kitos kilmės mieguistumą, žmogui paaiškinama, kad bus gydomas knarkimas, bet mieguistumas gali ir likti. Ir atvirkščiai, jei tai yra obstrukcinės miego apnėjos sukeltas mieguistumas, taikant gydymą ne tik išnyks knarkimas, bet ir mieguistumas dienos metu.  
 
O jei knarkiantysis mieguistumo nejaučia, jokio gydymo nėra?
- Sergant tiek knarkimu, tiek OMA gali būti taikomas chirurginis gydymas. Kiekvienas knarkiantysis taip pat turi būti tiriamas miego laboratorijoje, kadangi nuo tyrimo rezultatų nemaža dalimi priklauso gydymo taktika ir apimtis. Nėra vienos universalios operacijos, kuri tiktų kiekvienam knarkiančiajam ar sergančiajam OMA ir duotų panašų rezultatą. Chirurginio gydymo spektras yra platus – nuo mažai invazyvių operacijų, kai pacientas tą pačią dieną išvyksta namo, iki pakankamai didelių ryklės operacijų, po kurių mažėja darbingumas, mažiausiai savaitei reikalingas ambulatorinis režimas.
 
- O kol pacientas prisiruoš miego tyrimui, ką galima parekomenduoti?
- Deja, vertingų rekomendacijų nėra. Vienintelis įrodymais grįstas knarkimo ir miego apnėjos gydymas yra arba chirurginis, arba nuolatinio teigiamo slėgio ventiliacija. O kurį gydymo metodą taikyti, galima spręsti tik atlikus miego tyrimą. Na, o visos buitinės priemonės nėra grįstos patikimais moksliniais tyrimais ir nors rinkoje galima rasti visokių nosies plėtiklių, burnos įdėklų, purškiklių, pleistrų, deja, jų veiksmingumas abejotinas.
Tiesa, yra tam tikra ir knarkimo, ir OMA forma, vadinama pozicinis knarkimas, kai miegant tam tikroje kūno pozicijoje žmogus pradeda knarkti ar atsiranda kvėpavimo pauzės. Tokiais atvejais galėtų padėti pozicinė miego terapija, priverčianti jį keisti kūno pozą. Tarkime, žmogus knarkia miegodamas ant nugaros ar ant dešinio šono, tad teniso kamuoliukas, įsiūtas į pižamą ir trukdantis atsigulti į tam tikrą poziciją, gali būti veiksmingas. Arba yra specialių volo formos kuprinių, kurios neleidžia gultis į tam tikrą poziciją. Tačiau, pabrėžiu, įvertinti poziciją ir jos ryšį su kvėpavimu, galima tik miego tyrimo metu.
 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...
    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    I.Bakanienė: raidos sutrikimų daugėja ir dėl aplinkos veiksnių

    „Tėvai atvesti vaiką pas specialistus neretai delsia dėl baimės, kad bus nustatyta diagnozė, kurią lydės „etiketė&ldqu...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Kodėl mes viską skaičiuojame?

    „Man dar trūksta pusantro tūkstančio žingsnių“, „per tris valandas perskaičiau 120 puslapių“, „čia tikrai daugiau nei dešimt gramų cukraus“, „šiąnakt giliai miegojau tik 4,5 valandos”, „mano grojaraštyje - jau 800 dainų“... Kai prie vakarienės stalo eili...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

    Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris