Vaikų sveikatos patikra rudeniop virto formalumu?

Aigustė Tavoraitė
2016-08-29
Prieš rugsėjo pirmąją dėl vaiko profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymos gydymo įstaigose netrūksta įtampos. Su savo atžalomis ilgose eilėse laukiantys tėvai piktinasi, jog gydytojai dirba konvejeriu ir tik formaliai sudeda „varneles“. Medikai atkerta, kad savo darbą atlieka tinkamai, bet patys tėvai stokoja atsakingo požiūrio delsdami iki paskutinės minutės atvesti pasitikrinti vaiką.
Vaikų sveikatos patikra rudeniop virto formalumu?
Medikų teigimu, paskutinėmis dienomis polikliniką užplūstantieji dėl pažymų turėtų nepamiršti, kad eilėje prie šeimos gydytojo kabineto laukia ir sergantys žmonės – negalima išdavinėti profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymų nustumiant kitus ligonius.

Gauna per didelį krūvį
Nors ir apgulti, gydymo įstaigų specialistai tikina spėjantys išrašyti vaikų sveikatos pažymas, tačiau pabrėžia, kad jos galioja vienerius kalendorinius metus. Į ugdymo įstaigą pažymas reikia pristatyti iki rugsėjo 15 d., o sveikatos patikrinimu pasirūpinti galima daug anksčiau – kovo, gegužės, birželio mėnesiais.
 
„Tėveliai apie tai yra nuolat informuojami, bet apsilankyti pas gydytoją daug kas susizgrimba tik prieš pat rugsėjo pirmąją. Natūralu, kad tuomet visi būna ir nepatenkinti. Neįmanoma patikrinti visų ugdymo įstaigų moksleivių staiga vienu metu“, – sakė Šiaulių Centro poliklinikos direktoriaus pavaduotoja medicinai Aušra Varpučianskienė.
 
Ji pastebėjo, kad paskutinėmis dienomis polikliniką užplūstantieji dėl pažymų turėtų nepamiršti, kad eilėje prie šeimos gydytojo kabineto laukia ir sergantys žmonės – negalima išdavinėti profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymų nustumiant kitus ligonius.
 
„Krūvis gydytojams ir taip tenka didžiulis. Taigi natūralu, kad dėmesys nėra toks, kokį galėtų skirti gydytojas vaiką atvedus pavasarį. Jei tėveliai atidžiau pasirūpintų atžalos sveikata, būtų žymiai paprasčiau atlikti ir išplėstinį tyrimą“, – kalbėjo medikė.

 
Asmeniškai informavo tėvus
Vilniaus Centro poliklinikos direktoriaus pavaduotoja medicinai Audronė Juodaitė-Račkauskienė griežtai nesutiko, kad gydytojai tikrindami vaiko sveikatą skuba ir tik formaliai dėlioja „varneles“.
 
„Vaikai – patys svarbiausi pacientai. Tad manau, kad tiek mūsų, tiek ir kitų gydymo įstaigų specialistai atsakingai įvertina jų sveikatos būklę. Be abejo, prieš mokslo metų pradžią jaučiame tėvelių ir vaikų antplūdį, tačiau negalėčiau tvirtinti, kad poliklinika būtų perpildyta. Matyt, situacija kiek geresnė yra dėl to, kad dar nuo gegužės mėnesio mūsų įstaigos specialistai koordinatoriai asmeniškai skambino tėvams ir primindavo apie šį kasmetinį vizitą pas gydytoją“, – pastebėjo ji.
 
Be to, apžiūros procesą pagreitina ir tai, jog poliklinikoje pažymas gydytojai tarpusavyje pildo elektroniniu būdu. Tačiau vėliau jos yra spausdinamos, nes tokios sistemos mokyklose ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose nėra.
 
Mato tiek tėvų, tiek gydytojų problemą
Tačiau Vilniaus visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyriaus vedėja Liudmila Sliaužienė įžvelgė abiejų pusių dėmesingumo stoką.
 
„Tiek gydytojai turėtų pilnai atlikti pareigas, tiek tėveliai nenumesti vaiko ant sveikatos specialisto pečių. Juk bėgte per vieną dieną dažnai ir sudėtinga tą pažymą susitvarkyti – reikia ir pas odontologą apsilankyti, dėl tam tikrų sveikatos bėdų vaikas gali būti siunčiamas ir specialisto konsultacijai, ir papildomai ištirti. Jeigu tėvai tai atideda paskutinei minutei, patys žiūri formaliai, tada apgultas pacientų gydytojas nebeturi laiko labai išsamiai patyrinėti vaiką“, – pastebėjo ji.
 
L.Sliaužienės nuomone, patys gydytojai ne visada kruopščiai užpildo visas pažymos grafas. Su tuo susiduria mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai.
 
„Kreipiamės į asmens sveikatos priežiūros įstaigas, prašome, kad į tai atsakingiau būtų žiūrima. Juk reikia ne vien sveikatos būklę įvertinti, bet nurodyti ir  rekomendacijas, jei vaikas ugdymo procese gali dalyvauti su apribojimais, jo fizinio ugdymo grupę“, – aiškino ji.
 

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad profilaktinė vaiko patikra yra įtraukta į skatinamųjų paslaugų sąrašą ir už tai gydymo įstaigos gauna papildomų lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF), todėl tėveliai privalo reikalauti kokybiškos paslaugos.
 
2015 metais už minėtas gydytojo paslaugas tikrinant vaikų sveikatą iš PSDF biudžeto gydymo įstaigoms sumokėta 1,5 mln. eurų, o už slaugytojo paslaugas – 1,2 mln. eurų.
 
Vaikams sveikatos neprideda
Kol vieni tėvai piktinasi neatsakingu pažymu pildymu, kiti įsitikinę, kad šis patikrinimas – tik galvos skausmas. Ugdymo įstaigų reikalaujama pažyma nunešama, tačiau vaikai nuo to sveikesni netampa.
 
„Požiūris į profilaktinį vaiko sveikatos patikrinimą yra per daug formalizuotas. Toks sujudimas prieš rugsėjo pirmąją – ne tik didesnis krūvis gydytojams, bet ir papildomas rūpestis tėvams. Jei visi tik formaliai nubėga pasiimti popieriuko, o vaikas paskubomis pilnai neapžiūrimas, tai kokia viso to prasmė? Neužtenka pažymoje nurodyti, kiek vaikas yra sveikas, verčiau galvoti apie programas, kad jo sveikata būtų geresnė“, – svarstė Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Audrius Murauskas. 
 

Jo manymu, daugiau dėmesio reikėtų skirti mokykloje dirbantiems sveikatos priežiūros specialistams. Ne vienoje ugdymo įstaigoje toks žmogus dirba tik ketvirčiu etato ar dar mažiau.
 
„Tai kaip tas „ketvirtis“ žmogaus gali kažką daug padaryti? Ši institucija turėtų būti daugiau finansuojama, reikia pritraukti kvalifikuotus žmones, kad jie galėtų skirti dėmesio kiekvienam mokiniui. Tai būtų kryptis, orientuota į realų sveikatos stiprinimą ir prevencines priemones, o ne tik formalus vienkartinis pasidomėjimas sveikata“, – kalbėjo A.Murauskas.

 
Komentaras
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas:
 
Eilės poliklinikose, ypač periferijoje, kur trūksta gydytojų, dabar yra katastrofiškai didelės. Visi pikti, gydytojai nespėdami apžiūrėti vaikų tik deda parašus ir formaliai išdavinėja pažymas. Tačiau neišeina dėl to kaltinti nei tėvelių, nei gydytojų.
 
Tokį chaosą prieš rugsėjo pirmąją lemia daugybė sisteminių klaidų. Kaip galima jas spręsti? Visų pirma reikia skirti žymiai daugiau lėšų nuolatos informuoti visuomenę. Be to, jei vaikas yra laiku neatvedamas pas gydytoją, turėtų atsirasti tam tikros priemonės. Pavyzdžiui, Norvegijoje, jei tėvai du kartus per metus nenuveda vaiko profilaktiškai pasitikrinti pas odontologą, tėvams atsiranda finansinė atsakomybė, įsikiša ir vaikų teisių apsaugos tarnybos.
 
Lietuvoje žinoma, kad nieko tokio nebus, tad visi supuola paskutinėmis rugpjūčio dienomis į gydymo įstaigas. Tad galbūt į tokias šeimas, kurios laiku neatveda vaikų pas gydytoją, reikėtų atkreiptį dėmesį ir atitinkamoms tarnyboms.
Galėtų būti ir darbovietėse išskiriamos dienos, kada tėvai galėtų nuvesti vaiką patikrinti sveikatą.
 
Tokiomis sąlygomis išduodant pažymas galima net pakenkti. Jose parašoma, kad vaikas sveikas, tačiau vaikų sveikatos bėdų nemažėja. Jeigu tėvai būtų griežčiau įpareigojimi kitais būdais nuvesti patikrinti vaiką ir sudaromos tam sąlygos, jie jaustų didesnę atsakomybę. Tuomet nereikėtų ir formalios pažymos, vaiko sveikata būtų rūpinamasi reguliariai, nebūtinai tik prieš rugsėjo pirmąją.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica