Tingios atostogos artina ligas

Aigustė Tavoraitė
2017-08-03
Paplūdimyje pragulinėti dvi savaites! Daugelis žmonių su džiaugsmu sutinka tokį atostogų pasiūlymą. Tačiau britų mokslininkų tyrimas parodė, kad tingus poilsio būdas gali kelti pavojų sveikatai.
Tingios atostogos artina ligas
Sumenksta raumenų masė, padidėja cholesterolio koncentracija, atsiranda medžiagų apykaitos sutrikimų – tai pastebėta ištyrus jaunų sveikų žmonių organizmo pokyčius po dviejų savaičių tinginiavimo.

Greitai pablogėjo rodikliai 
Sumenksta raumenų masė, padidėja cholesterolio koncentracija, atsiranda medžiagų apykaitos sutrikimų – tai pastebėta ištyrus jaunų sveikų žmonių organizmo pokyčius po dviejų savaičių tinginiavimo. Toks gyvenimo būdas gali padidinti širdies ligų, antrojo tipo diabeto, kitų lėtinių susirgimų bei ankstyvos mirties riziką. Tyrimo rezultatai buvo pateikti Porte (Portugalija) vykusiame Europos nutukimo kongrese.
 

Liverpulio universiteto mokslininkai ištyrė 28 asmenis, kurių vidutinis amžius buvo 25 metai. Tyrėjai paprašė, kad eksperimento dalyviai fizinį aktyvumą sumažintų 80 proc., pavyzdžiui, nuo 10 tūkst. – 1500 kasdienių žingsnių.
Po 14 dienų paaiškėjo, kad tiriamieji prarado apie trečdalį kilogramo raumenų masės, talijos padidėjo vienu centimetru. Taip pat pablogėjo kepenų riebalų, „blogojo“ cholesterolio kiekio rodikliai, bendras širdies ir kvėpavimo organų fizinis aktyvumas.
Eksperimentui pasibaigus grupės nariai sugrįžo prie savo ankstesnių fizinio aktyvumo įpročių, tačiau pasiekti savo buvusių sveikatos rodiklių jie negalėjo pasiekti per dvi savaites.
 
Per mažai judama
Fizinio aktyvumo stoka laikoma tyliuoju visuomenės žudiku, nes gali skatinti mirtinas ligas. Kaip pastebi dienraštis „The Daily Telegraph“, Britanijos nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos (NHS) specialistai rekomenduoja suaugusiesiems per savaitę aktyviai judėti bent 150 minučių. Tačiau daugelis žmonių taip nesielgia. Daugiau nei ketvirčio britų fizinis aktyvumas per savaitę nepasiekia net pusvalandžio.
 

Mokslininkai pabrėžia, kad kasdieninis fizinis aktyvumas yra labai svarbus norint išlaikyti gerą sveikatą, sumažinti nutukimo, kitų ligų – net ir vėžio – riziką. Todėl žmonės turėtų vengti ilgą laiką sėdėti.
Pratimus reikia atlikti reguliariai – kaip kasdien valomės dantis. Tingios vasaros atostogos ypač kenkia vaikams, nes formuoja blogus įpročius. Galima pasirinkti įvairius kasdieninius pratimus: lipti laiptais, važiuoti dviračiu, keliauti į darbą pėsčiomis, darbuotis sode ir kt.

 
Tarp kitko
Pernai Lietuvos sveikatingumo klubų asociacijos užsakymu atliktos visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos rezultatai parodė, kad tik mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų atranda laiko sportui ar aktyviam laisvalaikiui.
 
Tik 45 proc. apklaustųjų tikslingai sportuoja arba planuoja aktyvų laisvalaikį: 38 proc. respondentų sportavimui skiria iki 6 val. per savaitę, 4 proc. – 6–10 val. per savaitę, 3 proc. – daugiau kaip 10 val. per savaitę. Apklausoje dalyvavo 18–75 metų amžiaus šalies gyventojai. Tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica