Tingios atostogos artina ligas

Aigustė Tavoraitė
2017-08-03
Paplūdimyje pragulinėti dvi savaites! Daugelis žmonių su džiaugsmu sutinka tokį atostogų pasiūlymą. Tačiau britų mokslininkų tyrimas parodė, kad tingus poilsio būdas gali kelti pavojų sveikatai.
Tingios atostogos artina ligas
Sumenksta raumenų masė, padidėja cholesterolio koncentracija, atsiranda medžiagų apykaitos sutrikimų – tai pastebėta ištyrus jaunų sveikų žmonių organizmo pokyčius po dviejų savaičių tinginiavimo.

Greitai pablogėjo rodikliai 
Sumenksta raumenų masė, padidėja cholesterolio koncentracija, atsiranda medžiagų apykaitos sutrikimų – tai pastebėta ištyrus jaunų sveikų žmonių organizmo pokyčius po dviejų savaičių tinginiavimo. Toks gyvenimo būdas gali padidinti širdies ligų, antrojo tipo diabeto, kitų lėtinių susirgimų bei ankstyvos mirties riziką. Tyrimo rezultatai buvo pateikti Porte (Portugalija) vykusiame Europos nutukimo kongrese.
 

Liverpulio universiteto mokslininkai ištyrė 28 asmenis, kurių vidutinis amžius buvo 25 metai. Tyrėjai paprašė, kad eksperimento dalyviai fizinį aktyvumą sumažintų 80 proc., pavyzdžiui, nuo 10 tūkst. – 1500 kasdienių žingsnių.
Po 14 dienų paaiškėjo, kad tiriamieji prarado apie trečdalį kilogramo raumenų masės, talijos padidėjo vienu centimetru. Taip pat pablogėjo kepenų riebalų, „blogojo“ cholesterolio kiekio rodikliai, bendras širdies ir kvėpavimo organų fizinis aktyvumas.
Eksperimentui pasibaigus grupės nariai sugrįžo prie savo ankstesnių fizinio aktyvumo įpročių, tačiau pasiekti savo buvusių sveikatos rodiklių jie negalėjo pasiekti per dvi savaites.
 
Per mažai judama
Fizinio aktyvumo stoka laikoma tyliuoju visuomenės žudiku, nes gali skatinti mirtinas ligas. Kaip pastebi dienraštis „The Daily Telegraph“, Britanijos nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos (NHS) specialistai rekomenduoja suaugusiesiems per savaitę aktyviai judėti bent 150 minučių. Tačiau daugelis žmonių taip nesielgia. Daugiau nei ketvirčio britų fizinis aktyvumas per savaitę nepasiekia net pusvalandžio.
 

Mokslininkai pabrėžia, kad kasdieninis fizinis aktyvumas yra labai svarbus norint išlaikyti gerą sveikatą, sumažinti nutukimo, kitų ligų – net ir vėžio – riziką. Todėl žmonės turėtų vengti ilgą laiką sėdėti.
Pratimus reikia atlikti reguliariai – kaip kasdien valomės dantis. Tingios vasaros atostogos ypač kenkia vaikams, nes formuoja blogus įpročius. Galima pasirinkti įvairius kasdieninius pratimus: lipti laiptais, važiuoti dviračiu, keliauti į darbą pėsčiomis, darbuotis sode ir kt.

 
Tarp kitko
Pernai Lietuvos sveikatingumo klubų asociacijos užsakymu atliktos visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos rezultatai parodė, kad tik mažiau nei pusė Lietuvos gyventojų atranda laiko sportui ar aktyviam laisvalaikiui.
 
Tik 45 proc. apklaustųjų tikslingai sportuoja arba planuoja aktyvų laisvalaikį: 38 proc. respondentų sportavimui skiria iki 6 val. per savaitę, 4 proc. – 6–10 val. per savaitę, 3 proc. – daugiau kaip 10 val. per savaitę. Apklausoje dalyvavo 18–75 metų amžiaus šalies gyventojai. Tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris