Moksleiviams kelyje – saugiau be pokemonų

Aigustė Tavoraitė
2016-09-02
Prasidėjus mokslo metams keliuose padaugėja vaikų. Jų saugumas ir sveikata priklauso ne tik nuo vairuotojų atidumo, bet ir pačių moksleivių elgesio. Pirmiausia tėvai turėtų atžaloms paaiškinti pagrindines saugaus elgesio kelyje taisykles.  
Moksleiviams kelyje – saugiau be pokemonų
Išmaniųjų telefonų grėsmę eismo saugumui dar labiau padidino neseniai išplitusi pokemonų medžioklės manija. Kai kurios šalys jau įvertino situaciją: pavyzdžiui, Belgijoje šį žaidimą žaidžiant gatvėje galima gauti baudą.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 

Parinkti saugų maršrutą
Psichologų pastebėjimu, pradinukai dar nesuvokia, kad vairuotojas gali jų nepastebėti ir nepraleisti pėsčiųjų perėjoje. Pamatę žalią šviesoforo signalą jie gali žengti į gatvę net neapsidairę. Todėl tėvai turėtų parinkti kuo saugesnį maršrutą į mokyklą, o prasidėjus mokslo metams pirmosiomis dienomis palydėti iki ugdymo įstaigos.
 
Einant kartu atžalai reikia nuosekliai paaiškinti, kaip saugiai pereiti gatvę, kuo skiriasi reguliuojama bei nereguliuojama pėsčiųjų perėja. Būtina priminti, kad pereiti gatvę galima tik įsitikinus, kad visi automobiliai sustojo praleisti pėsčiuosius. Taip pat – įspėti, kad jau geriau pavėluoti į pamoką, bet nerizikuoti bėgant per gatvę. Tokios pamokėlės praverčia ne tik pradinukams, bet ir penktokams ar šeštokams.
 
Telefonas padidina riziką
Vyresnieji moksleiviai jau aiškiau sugeba įvertinti situacijas kelyje. Tačiau jie labiau linkę rizikuoti. Dar vienas pavojus – priklausomybė nuo išmaniojo telefono. Lietuvos Seimas pernai svarstė pasiūlymą uždrausti pėstiesiems naudotis mobiliuoju telefonu pėsčiųjų perėjoje.
 
Įnikę į šiuos įrenginius moksleiviai dažnai praranda realybės jausmą ir nebemato aplinkos. Štai Vokietijoje dėl asmenų, kurie vaikšto nuolat nuleidę akis į savo telefoną, net šviesoforai pradėti montuoti grindinyje.

Išmaniųjų telefonų grėsmę eismo saugumui dar labiau padidino neseniai išplitusi pokemonų medžioklės manija. Kai kurios šalys jau įvertino situaciją: pavyzdžiui, Belgijoje šį žaidimą žaidžiant gatvėje galima gauti baudą.
 
Ką priminti vaikams? 
Saugaus eismo kultūrą skatinantis projektas „Nebūk briedis“, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, yra parengęs saugaus eismo patarimų vaikams sąrašą.

 

Prisiminkime
Norėdamas pereiti kelią, privalai: susirasti perėjimui skirtą vietą – pėsčiųjų perėją ar sankryžą. Jeigu jų nėra, tokią vietą, kur kelias gerai matomas į abi puses.
 
Priėjęs prie perėjos turi atsistoti toliau nuo šaligatvio. Apsidairyti į abi puses, įsiklausyti. Praleisti važiuojančias transporto priemones. Vėl apsidairyti ir klausytis. Jei transporto priemonės nevažiuoja, dar kartą pasižiūrėti į kairę ir įsitikinus savo saugumu eiti.
 
Jei nespėjai pereiti kelio, nebėgti. Sustoti saugumo salelėje ir palaukti, kol pravažiuos automobiliai. Nebėgti į kelią iš už stovinčios transporto priemonės priekio (ar galo), kitos kliūties, kuri užstoja matymo zoną.
 
Užmiestyje kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu eiti tik prieš transporto priemonių važiavimo kryptį (t. y. kairiąja puse). Tamsiuoju paros metu naudoti atšvaitus.
Į automobilį (autobusą, troleibusą) įlipti (ir iš jo išlipti) tik jam visiškai sustojus.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica