Kas stabdo greitųjų ŽIV testų prieinamumą?

Deimantė Gruodė
2017-11-10
„Pasiūlydami nemokamą ir anonimišką tyrimą dėl ŽIV, mes pasiekiame ir tuos žmones, kurie nėra drausti privalomuoju sveikatos draudimu bei nesilanko gydymo įstaigose“, - sako asociacijos „Demetra“ pirmininkė Svetlana Kulšis, nuolat keldama klausimą, kaip pagerinti greitųjų ŽIV testų prieinamumą Lietuvoje.
Kas stabdo greitųjų ŽIV testų prieinamumą?
Statistiniai ULAC duomenys rodo, kad greitųjų ŽIV tyrimų apimtys Lietuvoje mažėja, kas patvirtina, kad mažėja ir prieinamumas greitai sužinoti ŽIV statusą. Šis testas yra tik atrankinis. Jei gaunamas teigiamas rezultatas, jis turi būti patvirtinamas laboratorijoje. Tokiu būdu sutaupoma ir pinigų, ir laiko, nes į laboratoriją transportuojami tik teigiami tyrimo rezultatai.

Daug naujų atvejų

Galima pasidžiaugti, kad per pastarąjį dešimtmetį sparčiai diegiamos ŽIV ištyrimo ir gydymo paslaugos. Įdiegtos naujoviškos metodikos, leidžiančios išplėsti ŽIV testavimo paslaugas: pigūs greiti ŽIV diagnostikos testai, kurio rezultato nereikia ateiti kitą kartą, leido atlikti tyrimus ne tik gydymo įstaigose, bet ir bendruomeninėse organizacijose bei namuose. Tai suteikia galimybę atlikti ŽIV tyrimą ne tik medicinos personalui, bet ir kitiems specialistams, įskaitant bendruomenės atstovus. Netgi esant tokiam patogumui, statistiniai ULAC duomenys rodo, kad greitųjų ŽIV tyrimų apimtys Lietuvoje mažėja, kas patvirtina, kad mažėja ir prieinamumas greitai sužinoti ŽIV statusą.

„Žvelgiant į asociacijos renkamus duomenis, kuriuos analizuojame kas mėnesį, stebime tai, kad greitaisiais testais nustatoma daug naujų ŽIV infekcijos atvejų, kurie atsiranda užkrečiamųjų ligų registre. Pasiūlydami nemokamą ir anonimišką tyrimą dėl ŽIV, mes pasiekiame ir tuos, kurie nėra drausti privalomuoju sveikatos draudimu ir nesilanko poliklinikoje“, - akcentuoja asociacijos „Demetra“ pirmininkė Svetlana Kulšis.

Asociacijos atstovai pabrėžia, kad greitasis ŽIV testas yra tik atrankinis. Jei gaunamas teigiamas atsakymas, rezultatas dar turi būti patvirtinamas laboratorijoje. Tokiu būdu sutaupoma ir pinigų, ir laiko, nes į laboratoriją transportuojami tik teigiami tyrimo rezultatai.

Galėtų įtraukti ir slaugytojas

Daug kalbama apie tai, kad greitasis ŽIV testavimas dėl visuomenės stigmatizacijos turėtų būti leidžiamas atlikti ne medicinos įstaigoje. Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos slaugos administratorė Zita Juškienė siūlo sudaryti sąlygas, kad slaugytojos vyktų pas žmones į namus, pradėtų testuoti galimai užsikrėtusius asmenis bei dirbtų žemo slenksčio kabinetuose.

L.S. skaičius – 16 - tiek procentų naujų ŽIV atvejų, Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, Lietuvoje nustatoma greitaisiais ŽIV testais.

„Nemokamas ir anonimiškas ŽIV ištyrimas iš tikrųjų labai svarbus, tačiau esant dabartinei situacijai net slaugytojos, lankydamos pacientą namuose, negali atlikti ŽIV ir kitų tyrimų. Norint gauti bendrosios praktikos slaugos licenciją ambulatorinei sveikatos priežiūrai, pagal teisės aktus, organizacija turi turėti gydymo paskirties patalpas. Nors paslaugos atliekamos pas pacientą namuose arba testuojant visuomenę ŽIV mobiliuose punktuose. Į tai reaguodami šiais metais birželį parašėme Sveikatos apsaugos ministerijai raštą. Prašėme sukurti darbo grupę, į kurią įeitų Sveikatos apsaugos ministerija, Raudonojo kryžiaus draugija, taip pat slaugos specialistų, pacientų forumo organizacijų atstovai, ir parengtų naują medicininę Lietuvos higienos normą - būtent dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose ir infekcijų kontrolės reikalavimų. Tai leistų supaprastinti slaugos paslaugų namuose reikalavimus“, - sako Z.Juškienė.

Jai antrina ir Lietuvos slaugos specialistų organizacijos pirmininkė Danutė Margelienė:
„Manau, kad slaugytojai yra pakankamai kompetentingi. Lietuvos slaugytojų paruošimas tiek kolegijose, tiek universitetuose yra labai aukšto lygio, jie vertinami visoje Europos Sąjungoje, priimami su džiaugsmu Skandinavijoje ir visur kitur. Pagal būtinybę slaugytojai gali atlikti labai daug tokių procedūrų, kurios apima bendrosios praktikos slaugytojo normos nurodymus. Jie viską gali, jeigu tai nesikerta su mūsų teise ir darbo praktiką reglamentuojančiais įstatymais“, - sako D.Margelienė.

PSO šalių tyrimas

Ką tik atliktas PSO šalių tyrimas dėl ŽIV testavimo politikos parodė, kad 42 proc. šalių bendruomenės atstovai gali atlikti greitąjį ŽIV tyrimą. Siekiant padidinti ŽIV ištyrimo apimtis, PSO rekomenduoja apmokytų bendruomenės atstovų (angl. Lay providers) dalyvavimą ŽIV ištyrime. Tai gali būti ne medicinos specialistai - socialiniai darbuotojai, psichologai, asmenys, užsikrėtę ŽIV. Jie gali atlikti svarbų vaidmenį teikiant paslaugas žmonėms, kurie nesilanko sveikatos priežiūros įstaigose. Šalys, kurios draudžia atlikti greitąjį ŽIV tyrimą ne medicinos specialistams sukuria papildomus barjerus tiems žmonėms, kurie nėra drausti ir nesilanko pas gydytoją.

Komentaras:

Asociacijos „Demetra“ atstovė dr. Loreta Stonienė:


- Nuolat diskutuojant, kaip gi sumažinti tą slenkstį, kuris trukdo Lietuvoje sužinoti ŽIV statusą ne tik tikslinės grupės nariams, bet visuomenės atstovams, greitieji ŽIV tyrimai galėtų tapti tuo instrumentu, kur žmogus galėtų atlikti atrankinį ŽIV tyrimą „prie keturių akių“. Tai ne tik sutaupytų žmogaus laiką, bet ir valstybės pinigus, kurie skiriami kraujo mėginių transportavimui į laboratorijas. Greitieji ŽIV tyrimai skiriami naudoti „priežiūros vietoje“, nes jų atlikimui laboratorinė įranga nėra reikalinga. Vietoj to, kad imti veninį kraują ir jį transportuoti į laboratoriją, tyrimas atliekamas ir rezultatas gaunamas ten, kur jis padaromas – gydytojo ar žemo slenksčio kabinete. Šiame šimtmetyje visame pasaulyje jie tapo svarbia ŽIV ištyrimo strategijos dalimi.
Lietuvoje atlikti ŽIV tyrimą ne medicinos specialistams yra draudžiama, nežiūrint kad tai rekomenduoja PSO ir epidemija paplitusi tarp asmenų, kuriais tradicinė sveikatos priežiūra nesidomi. Visgi perteklinius veiklos ribojimus būtina eliminuoti, o esamą teisinę aplinką dėl ŽIV ištyrimo reikia koreguoti, siekiant išvengti dviprasmybių ir neaiškumų bei užtikrinti atrankinį ŽIV ištyrimą bendruomenės lygiu.

Tarp kitko:

 Greitieji tyrimai pirmą kartą buvo sukurti dešimtojo dešimtmečio pradžioje. Lietuvoje pirmasis teisės aktas, reglamentuojantis greitąjį tyrimą dėl ŽIV, parengtas 2010 m.

 Greitojo ŽIV tyrimo privalumai: paprasta procedūra, patikimumas 99,96 proc., rezultatas po 60 sekundžių, naudojamas kapiliarinis kraujas.

 Dabartiniai teisės aktai leidžia atlikti ŽIV tyrimą ne medicinos įstaigoje, tačiau tik medicinos įstaigai, turinčiai ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo licenciją.

 Lietuvoje naudojami AIDS sveikatos apsaugos fondo (angl. AIDS Healthcare Foundation) tiekiami INSTI testai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Vilniuje pradėtas atliekų konteinerių ženklinimas

2018.02.19
Sostinėje prasidėjo paruošiamieji darbai, kurie būtini įvedant dvinarę rinkliavą už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Iki gegužės 1 d. specialiomis elektromagnetinėmis žymėmis bei lipdukais su  identifikaciniu numeriu turi būti suženklinti visi Vilniaus konteineriai. Individualių namų gyventojai prašomi supratingumo ir bendradarbiavimo. Skaityti plačiau

Kaip nugyventi šimtą metų?

2018.02.16
Prieš 300–400 metų žmonių gyvenimo trukmė buvo tik apie 30 metų, tuo tarpu šiandien išsivysčiusiose Europos šalyse ji siekia 80 metų, Japonijoje – 83 metus. Nors dažnai kalbama, kad viską nulemia ilgaamžiškumo genas, mokslininkai teigia, kad genetikos vaidmuo tik dalinis. Visa kita – sveika gyvensena ir teisingas psichologinis nusiteikimas. Tai kokie gi tie patarim... Skaityti plačiau

Paroda „Sveikatos dienos“ kviečia gyventi sveikiau

2018.02.15
Kada pradėti rūpintis savo sveikata? Klausimas, kurio neretai daugelis vengia arba ignoruoja, vieniems gal pritrūksta ryžto, o kitiems kantrybės ar žinių. Kaip pradėti gyventi kitaip, kad tiek moralinė savijauta, tiek fizinė sveikata ilgainiui taptų geresnė? Svarbus klausimas, į kurį mėgins atsakyti didžiulis būrys savo srities žinovų, parodoje „Sveikatos dienos 2018“, vasario 23–25 d. Skaityti plačiau

Mityba tarpukariu: kam cepelinai, kam – duonos kriaukšlė

2018.02.15
Šiuo metu ypač populiari tema, ką valgyti sveika, o ką – ne, atrodo, mažai rūpėjo tarpukario lietuviams. Įsivaizduokite, tarpukariu mitybos specialistų rekomenduota kasdien suvartoti kalorijų norma siekė 3 tūkst. kalorijų, o kareiviams – net daugiau kaip 4 tūkst. kalorijų kasdien. Tiesa, supratimas, kad maistas – ne vien tik kalorijos, tuo metu dar tik formavosi. Neretai buvo manoma, kad svar... Skaityti plačiau

Klimato skirtumas paguldo ir stipriausius turistus

2018.02.12
Įpusėjus žiemai pasiilgote saulės ir trauksite į šiltuosius kraštus? Pasiruoškite ne tik poilsiui, bet ir išbandymui: didelius temperatūros ir klimato pokyčius atlaiko ne kiekvieno keliautojo organizmas. Temperatūros „žirklės“ dažniausiai sukelia staigias organizmo reakcijas: širdies ir kraujotakos sutrikimus, ūmius peršalimo simptomus, dehidrataciją. Skaityti plačiau

Depresija: kaip padėti sau be vaistų?

2018.02.09
Sergančiųjų depresija mastas toliau auga, įspėja specialistai. Pasaulio sveikatos organizacija prognozuoja, kad 2030 metais šis psichikos sutrikimas bus dažniausiai sutinkama liga. Visgi lengvas ir vidutinio sunkumo depresijas galima išgydyti be vaistų. Skaityti plačiau

Netiki, kad virtuvėje ar lovoje taisys dantis

2018.02.08
„Jei ištinsta žandikaulis, tuomet jau važiuoji į priimamąjį ir mušiesi ranka į krūtinę prašydamas, kad tik kuo greičiau priimtų odontologas“, - šiurpina neįgalaus vaiko motina. Ligonių kasos pateikė netrumpą sąrašą, kurios gi įstaigos teikia odontologines paslaugas neįgaliesiems, kuomet šiems reikalingas gydymas su nejautra. Anot Lietuvos odontologų rūmų Tarybos p... Skaityti plačiau

SOS! Gripas išretino nuolatinių donorų gretas – laukiama bet kurią kraujo grupę turinčių žmonių susitelkimo ir pagalbos

2018.02.06
Dėl pastarosiomis savaitėmis siaučiančios gripo epidemijos visoje Lietuvoje, dėl ūmių peršalimo ir kvėpavimo ligų paūmėjimo metu netenkame daugelio nuolatinių donorų pagalbos. Skaityti plačiau

Erkių sezonui pataria ruoštis jau dabar

2018.02.05
Termometrų stulpeliams ir žiemą vis dažniau kylant aukščiau nulio ilgėja erkių aktyvumo periodas. Laikantys šunis žmonės dar sausio pradžioje sunerimo, kad jų augintiniai iš lauko į namus parsineša šiuos parazitus. Specialistai savo ruožtu primena, kad dabar – pats tinkamiausias metas pasirūpinti skiepais nuo erkinio encefalito. Skaityti plačiau

Vis daugiau žmonių pasinaudoja galimybe nemokamai pasitikrinti sveikatą

2018.02.05
Vasarį minint Pasaulinę kovos su vėžiu dieną visuomenei pristatyti socialinio projekto „Kylame į kovą su vėžiu“ rezultatai. Projektą bendradarbiaudami vykdė Valstybinė ligonių kasa (VLK), Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) ir verslo įmonės – telekomunikacijų bendrovės „Tele2“, „Telia Lietuva“, „Bitė Lietuva“, didžiausias šalyje naujienų port... Skaityti plačiau

Kviečiame nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio

2018.02.05
Burnos vėžys – agresyvi, greitai progresuojanti liga. Nors burnos vėžio paplitimas, palyginti su kitomis kūno vietomis, nėra didelis, bet vėžiniai pakitimai burnoje pasižymi reikšmingu sergamumu ir mirtingumu, ypač kai liga buvo nustatyta vėlai. Dažnai vėžys vystosi matomose vietose: veide, lūpose, liežuvyje, poliežuvinėje srityje, gomurio zonoje, dantenose, prie dantų, bet žmonės nepasižiūri ar nekreipi... Skaityti plačiau

Tyrimas: Lietuvos gyventojai vis labiau domisi sveika mityba

2018.02.01
Du trečdaliai Lietuvos gyventojų žino, kad sveikatai palankiausia yra viso grūdo duona. Dauguma žino, kad vaisius ir daržoves valgyti sveika, o beveik devyni iš dešimties apklaustųjų supranta, kad sotieji riebalai didina infarkto ir insulto riziką. Dauguma mūsų kraštiečių domisi sveikos mitybos principais ir žino, kokie maisto produktai palankiausi mūsų sveikatai, o kurių kiekį reikėtų riboti. Skaityti plačiau

Kai žemę iš po kojų išmuša vėžio diagnozė

2018.02.01
Vasario 4-ąją, sekmadienį, minėsime Pasaulinę kovos su vėžiu dieną. Šios sunkios ligos diagnozė paprastai trenkia kaip žaibas iš giedro dangaus ir tampa išbandymu ne tik pačiam pacientui, bet ir jo artimiesiems. Kaip padėti sergančiajam išgyventi šį metą? Skaityti plačiau

Maisto festivaliai buria maisto kultūros puoselėtojus

2018.01.29
Ragaudami įvairių šalių patiekalų pajaučiame ir konkrečios šalies skonį bei kvapą. Juk receptai, puoselėti šimtus metų, daug ką pasako apie čionykščius žmones, jų gyvenimo būdą, mąstymą ir vertybes. Skaityti plačiau

Kad poledinės žūklės laimikis neapkarstų

2018.01.26
Vos pirmasis šaltukas spėjo sukaustyti vandens tvenkinius, poledinės žūklės mėgėjai suskubo traukti žiemines meškeres. „Parodykit vyrą, kuriam poledinė žūklė nebūtų malonumas“, – juokėsi gydytojas ulorogas prof. dr. Balys Dainys. Jo pastebėjimu, žvejyba – puikus laiko praleidimo būdas, tačiau malonumo ir naudos jis suteiks tik tada, jei bus tinkamai pasiruošta. Skaityti plačiau

Gimdos kaklelio pakitimas – dar ne nuosprendis

2018.01.26
Kelios ginekologo kėdėje praleistos minutės gali padėti laiku diagnozuoti pavojingus gimdos kaklelio pakitimus ir išsaugoti gyvybę. Šitai pabrėždami gydytojai ragina dailiosios lyties atstoves nedelsti prevenciškai tirtis dėl gimdos kaklelio vėžio, kasmet nusinešančio apie 250 Lietuvos moterų gyvybių. Skaityti plačiau

Aktyvus gyvenimo būdas: šalia gerėjančios sveikatos gali tykoti pavojai

2018.01.25
Besikeičiantys gyvenimo įpročiai didina žmonių fizinio aktyvumo apimtis. Dažnesnis ir intensyvesnis sportas, nuolat ir ne visada pamatuotai didinami krūviai – visa tai tampa traumų priežastimis. Vis jaunesni pacientai patiria trauminius kelio sąnario pažeidimus, meniskų ar raiščių plyšimus. Tokios sąnario traumos dažnai kamuoja aktyvų gyvenimo būdą mėgstančius žmones. Skaityti plačiau

Sveika gyvensena gali sumažinti genetinį polinkį sirgti

2018.01.22
Lėtinės neinfekcinės ligos – tai problema, kelianti didelę grėsmę tiek Lietuvos, tiek viso pasaulio gyventojų sveikatai. Labiausiai paplitusios ir daugiausiai žalos padarančios yra širdies bei kraujagyslių, onkologinės, kvėpavimo sistemos ligos, cukrinis diabetas. Skaityti plačiau

Specialios programėlės depresinei nuotaikai įveikti

2018.01.22
Vis daugiau žmonių pasaulyje kenčiant nuo psichikos sutrikimų daugėja emocinei būsenai pagerinti skirtų mobiliųjų programėlių. Štai keletas jų, kurios paremtos įvairiais psichikos sveikatos gerinimo metodais, įskaitant meditaciją, hipnozę, kognityvinę elgesio terapiją ir kt. Skaityti plačiau

Ligonių kasos kviečia dalyvauti vėžio prevencinėse programose (video)

2018.01.19
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai ragina gyventojus rūpintis savo sveikata, nedelsti ir profilaktiškai pasitikrinti dėl vėžio. Nemokamai tai padaryti galima dėka Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis finansuojamų prevencinių programų. Skaityti plačiau

Įsibėgėjant gripo sezonui pravers eteriniai aliejai

2018.01.18
Įsibėgėjus peršalimų bei gripo sezonui sveikesnę aplinką gali padėti sukurti eteriniai aliejai. Daugelis jų turi efektyvių komponentų, kurių savybės leidžia sunaikinti ne tik virusus, bet ir bakterijas ar grybelius. Skaityti plačiau

Kaip sumažinti traumų tikimybę slidinėjant kalnuose

2018.01.16
Slidinėjimas kaip ir bėgimas, plaukimas ar irklavimas yra ištvermės sporto šaka, reikalaujanti fizinių pastangų. Kalnuose ypač svarbus viso kūno stabilumas ir mobilumas, tvirti liemens ir nugaros juosmeninės dalies raumenys, geras klubų bei čiurnų paslankumas, stiprios kojos ir, žinoma, tinkama įranga. Skaityti plačiau

Kaip įtraukia kompiuterinių žaidimų liūnas

2018.01.15
Jei bandydami kompiuteriu žaidžiantį asmenį atitraukti nuo prietaiso sulaukiate audringos neigiamos reakcijos, verta susirūpinti, ar ne laikas kreiptis pagalbos į psichikos ligų specialistą. Mat pirmą sykį potraukis žaidimams – įskaitant ir kompiuterinius – Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) bus oficialiai pripažintas kaip psichikos sutrikimas. Skaityti plačiau

Po alkoholio prekybos sugriežtinimų, kai kurios parduotuvės jau dirba trumpiau

2018.01.15
Nuo sausio valdžiai apsunkinus alkoholio prekybą – sutrumpinus stipriųjų gėrimų įsigijimo laiką ir uždraudus juos parduoti jaunesniems kaip 20 metų gyventojams – daugumos prekybininkų, prekiavusių ne vien alkoholiu, bet ir maisto prekėmis, reakcija kol kas yra minimali. Skaityti plačiau

Nelaimės užsienyje: nustebsite sužinoję, kiek slidinėjimo traumos kainuos skirtingose šalyse

2018.01.08
Kadangi į Lietuvą žiema dar neatėjo, slidinėjimo mėgėjai yra priversti sniego trasų ieškoti užsienio šalių kurortuose. Iš slidinėjimo kelionių grįžtantys Lietuvos gyventojai parsiveža ne tik malonius prisiminimus, bet ir dėl netikėtų sveikatos problemų gerokai suplonėjusią piniginę. Tos pačios ligos ar traumos gydymo kaina skirtingose užsienio šalyse gali skirtis net keletą kartų. Skaityti plačiau

Odontologė: šventinius saldumynus padėjus į šalį, metas susirūpinti vaikų dantimis

2018.01.05
Prabėgus didžiausioms metų šventėms daugelio namuose papilnėjo saldumynų atsargos, o ir šventiniu laikotarpiu dažni tėvai mažiau ribojo atžalos suvartojamų skanėstų kiekį. Daug saldumynų kenkia ne tik bendrai vaiko sveikatai, bet ir sukelia dantų ėduonį. Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, populiariausia profilaktinė vaikų dantų apsaugos priemonė nuo ėduonies – dantų dengimas silantais. Klinikos &... Skaityti plačiau

Miestuose surenkamos kalėdinės eglutės

2018.01.05
Penktadienį daugelyje šalies miestų prasidės tradicinė akcija „Kalėdinė eglutė – namų šilumai“. Skaityti plačiau

Naujametiniai pažadai: kur apgauname save

2018.01.04
Įžengęs į naujus metus dažnas pasižada imtis naujų darbų, atsikratyti žalingų įpročių ar dar kitaip pakeisti gyvenimą. Deja, toli gražu ne visada tam randa pakankamai motyvacijos ir ryžto. Apie tai, kas trukdo įgyvendinti siekius, kalbamės su klinikine psichologe Aiste Diržyte. Skaityti plačiau

Rinkoje platinamus AKM ir trichineliozės testus ir jų rezultatus reikėtų vertinti atsargiai

2017.12.28
Sumedžiojus šerną, jo patelę ar prieauglį, mėginius dėl trichineliozės ir afrikinio kiaulių maro (AKM) būtina ištirti akredituotoje laboratorijoje. Tai atlikti gali tik patyrę specialistai, o sumedžiotą laimikį galima pasidalinti tik sulaukus oficialių tyrimų rezultatų. Skaityti plačiau

Dėl naujamečių pažadų sporto klubai susilaukia klientų antplūdžio

2017.12.27
Dėl naujamečių pažadų keisti gyvenimo būdą, sporto klubai susilaukia klientų antplūdžio – lankytojų srautas metų pradžioje padidėja penktadaliu. Skaityti plačiau

Lietuvos paštas perspėja: šventinę pirotechniką griežtai draudžiama siųsti

2017.12.27
Ruošiantis Naujųjų metų sutikimui, Lietuvos paštas gyventojams primena, kad paštu ar siuntų savitarnos terminalais siunčiami fejerverkai ir kiti pirotechnikos gaminiai gali sukelti rimtą pavojų ir siuntų gavėjams, ir pašto darbuotojams. Skaityti plačiau

Sveiki desertai papuoš šventinį stalą

2017.12.18
Artėjant šventėms ar kokiai nors progai norisi mylimus žmones nudžiuginti kuo nors ypatingu. Desertas tam puikiausiai tinka. Tik bėda ta, kad dažnai susilaikome nuo saldumynų vartojimo, nuogąstaudami, kad toks smaguriavimas kenkia sveikatai. Tačiau visiškai atsisakyti saldaus užkandčio neverta, nes šiais laikais galima pasigaminti ir sveikų desertų. Skaityti plačiau

Dietologė Kristina Jasmontienė: vaikų nutukimo kreivė kyla aukštyn

2017.12.15
Ne vieną garsų Lietuvos sportininką konsultavusi gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė sako, kad antsvorį turinčių vaikų skaičius nenumaldomai auga, o viena pagrindinių to priežasčių – prastas maistas, blogi valgymo įpročiai bei nereguliari mityba. Skaityti plačiau

Van­dens pro­ce­dū­ros at­gai­vi­na vil­tį pa­sveik­ti

2017.12.14
Van­dens te­ra­pi­ja svei­kam žmo­gui yra ge­ra grū­di­ni­mo­si prie­mo­nė, o ser­gan­tiems, sun­kią ne­ga­lią tu­rin­tiems pa­cien­tams ne­re­tai tam­pa pa­gal­ba mo­kan­tis iš nau­jo ženg­ti pir­mus žings­nius. Skaityti plačiau

Apie dovanas, kurių reikia ne tik prieš šventes

2017.12.12
Kas penkias minutes, nepriklausomai ar šventės, laisvadieniai ar savaitgaliai, reikia donoro kraujo. Nacionalinis kraujo centras atsižvelgdamas į tai, kad po poros savaičių įsisuksime į šventinį maratoną ragina būti geriems ne tik prieš šventes, bet ir tarpušvenčio laikotarpiu, kuomet dažnai pajuntamas kraujo trūkumas. Skaityti plačiau

Įveikti stresą prieš šventes padės suvokimas, kad dabar darome daugiau nei įprasta

2017.12.11
Ką stresas daro su mūsų organizmu, priklauso tik nuo kiekvieno iš mūsų individualaus mąstymo. Tyrimų duomenimis, jeigu į patiriamą stresą žiūrime kaip į žalojantį mūsų organizmą, tai tikriausiai taip ir bus, tuo tarpu jeigu į jį žvelgiame kaip į pagalbą tam tikrose situacijose, stresas ir nerimas gelbsti. Skaityti plačiau

Rankos protezas – ne kliūtis siekti sporto aukštumų

2017.12.10
 Tai, kad gimė be kairės rankos, vilniečiui Ernestui Česoniui neužkirto kelio siekti aukštų tikslų. Daugkartinis neįgaliųjų lengvosios atletikos čempionas turi galimybę tapti pirmuoju lietuviu, startuosiančiu parolimpiados triatlono varžybose, kurios į programą pirmą kartą įtrauktos pernai Rio de Žaneire. Skaityti plačiau

Bėgti iš kūno kultūros pamokų bus nebemadinga

2017.12.07
„Vyriausybės programos įgyvendinimo plane įvardintas prioritetinis darbas, kuriuo planuojamas gyventojų sveikos gyvensenos ugdymo sistemos keitimas, orientuojantis į sveikatinimą „nuo darželio“. Tai - esminis sveikatos sistemos tikslas, nes juo numatoma „dėti pagrindus“ sveikesnei, labiau motyvuotai bei informuotai kartai“, - sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pri... Skaityti plačiau

Pensija – ne nuosprendis gyvenimui

2017.12.04
Daugeliui žmonių išėjimas į pensiją prilygsta gyvenimo pabaigai: nepaliaujamai lanko mintys apie ateinančią senatvę, užvaldo nerimas, netgi apatija. Kas padėtų išgyventi šį etapą? Skaityti plačiau

ŽIV nesirenka – esi vyras ar... motina

2017.11.30
Daugelis ŽIV užsikrėtusių moterų gyvena nuolatinėje baimėje dėl savo gyvybės ir vaikų, visuomenės pasmerkimo. Apie tai liudija menininkės Irutės Jaruševičiūtės paroda „Moteris. Vaikas. ŽIV“, atidaryta prekybos centro „Panorama“ parodų erdvėje. Nevyriausybinės organizacijos viliasi, jog į ŽIV ir AIDS sergančiuosius pagaliau bus atkreiptas deramas visuomenės bei valstybės dėmesys. Skaityti plačiau

Kam pavojingos magnetinės audros

2017.11.30
Mokslininkai įspėja, kad jau nuo lapkričio pabaigos Žemę atakuojančių magnetinių audrų serija dar tęsis iki gruodžio vidurio. Vieniems tai – proga pasigrožėti Šiaurės pašvaiste, o silpnesnės sveikatos žmonėms – nerimo laikas. Specialistai įspėja apie magnetinių audrų poveikį žmogaus organizmui. Skaityti plačiau

Į rinką nepateko nesaugus aliejus

2017.11.27
Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (Kauno VMVT) sprendimu, uždrausta tiekti rinkai 345 kg nerafinuoto sezamų sėklų aliejaus „Anira“ (kilmės šalis Ukraina). Skaityti plačiau

„Ūsai bėga“ – už Lietuvos vyrus, kurie gyvena trumpiausiai Europoje

2017.11.23
Trečią kartą organizuojamas bėgimas už vyrų sveikatą „Ūsai bėga“ Vilniuje. Miesto centre įvyksiantis bėgimas skirtas paskatinti vyrus – ir ne tik vyrus – judėti ir netylėti, dalytis patirtimi ir sutelkus jėgas padėti tiems, kurie jau kovoja su prostatos ir sėklidžių vėžiu. Skaityti plačiau

Visuomenės sveikatos kongrese – dėmesys savižudybių prevencijai

2017.11.20
Prieš savaitę savaičių vykęs  Visuomenės sveikatos kongresas – pirmas tokio masto visuomenės sveikatos specialistus sutelkęs renginys. „Tikimės, tai gera treniruotė prieš kitais metais Vilniaus visuomenės sveikatos biuro minimą dešimties metų veiklos jubiliejų. Tuomet galbūt surengsime ir tarptautinę konferenciją“, – sakė konferenciją atidaręs laikinai Vilniaus... Skaityti plačiau

GERL: kai virš­ki­ni­mo bė­da vie­na ne­vaikš­to

2017.11.20
Už krū­tin­kau­lio jau­čia­te de­gi­ni­mą, grau­ži­mą? Ma­tyt, pir­miau­sia su­ne­rim­si­te dėl šir­dies būk­lės. Ta­čiau tai ga­li bū­ti ir rė­muo – pa­grin­di­nis simp­to­mas vis daž­nė­jan­čios gast­ro­e­zo­fa­gi­nio re­fliuk­so li­gos. Skaityti plačiau

Nugaros skausmui nustatyti – pažangūs diagnostiniai metodai

2017.11.17
Ruduo, o ypač antra jo pusė, tai metas, kuomet daugelis suskumba rūpintis sveikata. Stebima tendencija, kad tokiu metu ypač pailgėja eilės prie neurologo kabinetų durų – paūmėję galvos skausmai, po rudenį atliktų darbų sodybose atsiradę neaiškios kilmės nugaros skausmai ir t.t. Būtent nugaros skausmas yra viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios įvairaus amžiaus asmenys – tiek vyresni, tiek ir jaun... Skaityti plačiau

Ko reikia sklandesniam nėštumui

2017.11.17
Lapkričio 17-oji – Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Nors Lietuvoje neišnešiotų kūdikių gimsta vos 5-6 procentai, kiekvieno tokio mažylio atėjimas į pasaulį tampa didžiuliu iššūkiu tiek šeimai, tiek medikams. Kas paskatina priešlaikinį gimdymą ir reikalinga sklandžiam nėštumui užtikrinti, kalbamės su Kauno klinikų Aku... Skaityti plačiau

Nemokamas ir anonimiškas patikrinimas dėl ŽIV

2017.11.17
Asociacija „Demetra“ lapkričio 17-24 d. kviečia nemokamai ir anonimiškai pasitikrinti dėl ŽIV. Šią išskirtinę galimybę per Europos ŽIV testavimo savaitę nevyriausybinė organizacija Lietuvos gyventojams suteikia penktą kartą. Skaityti plačiau

Fizinis aktyvumas ir diabetas

2017.11.16
Profesionalus sportiško gyvenimo būdo guru, treneris Gytis Beikus pasakoja, koks fizinis aktyvumas reikalingas diabetu sergantiems žmonėms.  Skaityti plačiau

Peršalimas ir sportas – suderinama?

2017.11.16
Reguliariai užsiimant sportu rizika susirgti peršalimo ligomis ar gripu sumažėja net perpus. Tačiau ar galima sportuoti jau susirgus? Esama dviejų skirtingų moksliškai pagrįstų nuomonių. Skaityti plačiau

Kokią priklausomybę paslėpti sudėtingiausia?

2017.11.16
Šiandien, lapkričio 16-ąją, minint Tarptautinę nerūkymo dieną, apie rūkymo žalą kalbėjomės su Valstybinio psichikos sveikatos centro Priklausomybės ligų skyriaus vyriausiąja specialiste Danguole Šuliene. Skaityti plačiau

Sveikatą atima ir nemeilė sau

2017.11.13
Vis labiau trumpėjant dienoms daug žmonių kur kas dažniau aplanko niūrios, slegiančios mintys. Šios neišvengiamai atsiliepia bendrai savijautai, sumažėja darbingumas, pradeda varginti įvairūs skausmai, nedaug betrūksta ir iki kokios infekcijos.  Skaityti plačiau

Mėgavimasis soliariumu pavojingas kaip rūkymas

2017.11.13
Kai už lango spaudžia šaltukas, ar lyja be paliovos, pripažinkime ne vienas pasvajojame apie galimybę nors kelioms dienoms atsidurti šiltuose kraštuose ir pasimėgauti šiluma. Tiesa, nesant galimybei ištrūkti ten, kur šilčiau, daugelis „pasišildyti“ bėga į soliariumą. Tačiau specialistai perspėja, jog mėgavimasis ultravioletinių spindulių lempomis toks pat p... Skaityti plačiau

Pasaulyje sparčiai augant vaikų nutukimui pradinukai Lietuvoje kviečiami bėgti

2017.11.10
Naujausiais Londono Karališkosios kolegijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, iki 2022 metų pasaulyje nutukusių vaikų bei paauglių bus ženkliai daugiau nei žmonių, sveriančių nepakankamai. Nutukimo problemas Lietuvoje sprendžiantys medikai, sveikatos ir kitų sričių  specialistai sako, kad tendencijos tokios pat ir mūsų šalyje, todėl vienijasi siekiui sustabdyti antsvorio augimą bei kv... Skaityti plačiau

Svei­kiau mai­tin­tis truk­do ir ele­men­ta­rių ži­nių sto­ka

2017.11.09
Va­kar, lap­kri­čio 8-ąją, mi­nė­jo­me Eu­ro­pos svei­kos mi­ty­bos die­ną. Apie lie­tu­vių val­gy­mo įpro­čių po­ky­čius ir vis dar ga­jus mi­tus kal­ba­mės su Kau­no kli­ni­kų gy­dy­to­ja die­to­lo­ge, Lie­tu­vos die­to­lo­gų drau­gi­jos bei Ant­svo­rio ... Skaityti plačiau

Sostinės mokyklas buria į sporto šventę

2017.11.09
Sekmadienį, lapkričio 12-ąją, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su viešosiomis įstaigomis „Sportas ir poilsis“ (Sportima) ir „Sveikas miestas“ pirmą kartą inicijuoja didžiausią mokyklų sporto šventę. Joje gali dalyvauti visų sostinės mokyklų, gimnazijų, progimnazijų moksleiviai. Organizatorių teigimu, tai bus proga patikrinti, kokios strategijos reikia miestui, kalbant ... Skaityti plačiau

Prancūzija tampa pasauline inovatore kraujo saugumo srityje

2017.11.06
Prancūzija – viena iš labiausiai donorų kraujo saugumu besirūpinančių valstybių. Pagamindama virš 300 tūkst. vienetų trombocitų per metus, ji yra antra didžiausia jų gamintoja Europoje. Tačiau prieš pora mėnesių šalis žengė itin ryžtingą žingsnį, kuris, kaip prognozuoja medikai, sukels dar vieną revoliuciją pasaulinėje sveikatos srityje. Skaityti plačiau

Mirtiną infekciją perneša ir augintiniai

2017.11.03
Pasak specialistų, pasiutligė – viena seniausiai žinomų virusinių infekcijų, kuria suserga ir žmonės, ir gyvūnai. Tai - ūmi virusinė mirtina centrinės nervų sistemos infekcija, plintanti per sergančio gyvūno seiles. O ja užsikrėsti žmonės gali net ir nuo mylimų augintinių. Tiesa, Lietuvoje dėl vykdomų prevencinių priemonių per pastaruosius metus nenustatytas nė vienas ligos atvejis, vis dėlto specialistai persp... Skaityti plačiau

Pasaulis yra dieviškas

2017.11.02
Pati juodžiausia tamsa šiomis dienomis turėjo pasitraukti. Ir nesvarbu, kuriuo Lietuvos keliu bevažiavote, kokiu vieškeliu skubėjote, neabejoju: jus lydėjo žvakių švieselės. Jei mechaniškai – tik tradicijos vedini – ir jūs kapinėse uždegėte žvakę, atlikote tik pusę užduoties. Antra pusė yra suprasti. Kad kryžiaus ženklas – apsaugos simbolis, o rudens vėjyje plėvenanti ugn... Skaityti plačiau

Žmogaus kūnas nesutvertas sėdėti

2017.10.30
Beveik trečdalį gyvenimo praleidžiame darbe, dažniausiai – ilgas valandas sėdėdami prie kompiuterio. Apskaičiuota, kad šitaip žmogus per karjerą išbūna iki 65 tūkstančių valandų. Ir tai jau pranoksta netgi miegui skirtą laiką. Ilgas sėdėjimas didina antrojo tipo diabeto, nutukimo, venų trombozės, širdies ir kraujagyslių ligų bei mirtingumo riziką. Tačiau išeitis yra – iš... Skaityti plačiau

Jogos trenerė Milana Jašinskytė apie migrenos gydymą sąmoningu kvėpavimu

2017.10.30
Teigiama, kad 15 proc. žmonių kenčia nepakeliamus migrenos sukeliamus galvos skausmus, kuriuos mažinti siūloma įvairiausiais metodais ar net vaistais, kuriuos gali paskirti gydytojas. Pasidomėjus, kokie kiti galimi gydymo būdai, „Eurovaistinės“ farmacininkė Laura Vanagaitė sako, kad vienas iš alternatyvių kovos su migrena būdų – joga. Skaityti plačiau

Jūrininkų ligoninės medikai kyla į trečią žygį prieš insultą

2017.10.26
Kasmet nuo insulto pasaulyje miršta 5 mln. gyventojų. Vien Lietuvoje ši liga nusineša apie 2,5 tūkst. gyvybių. Dauguma insultą patyrusių žmonių visą likusį gyvenimą jaučia liekamuosius ligos reiškinius, didelė dalis tampa neįgalūs.  Skaityti plačiau

Lietuva ribos transriebalų kiekį maisto produktuose

2017.10.23
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuriuo bus ribojamas transriebalų kiekis maisto produktuose. Šio įsakymo projektas buvo notifikuotas Europos Komisijoje (EK), jį parėmė ir kitos Europos Sąjungos (ES) šalys. Tad nuo 2019 m. lapkričio 1 d. Lietuvos rinkai tiekiamuose maisto produktuose turės būti ne daugiau kaip 2 gramai transriebalų 100 gramų bendro riebalų kiekio. &... Skaityti plačiau

Moksleiviai formuoja atliekų rūšiavimo tradicijas Lietuvoje

2017.10.23
Dar pavasarį startavęs ir Lietuvą apkeliavęs ekologinis projektas vyresnių klasių moksleiviams, šiandien skaičiuoja užderėjusio derliaus rezultatus. Pirmą kartą organizuotoje Nacionalinėje „Žaliojoje olimpiadoje“ dalyvavo per 28 tūkst. šalies moksleivių, kuriems vos per mėnesį savo mokyklose pavyko išrūšiuoti beveik 40 tūkst. kg atliekų. Skaityti plačiau

Lietuvoje – dėkingumo renginiai gyviesiems donorams, mirusių donorų artimiesiems ir medikams

2017.10.20
Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaulinė organų donorystės diena, visoje Lietuvoje netrūksta įvairių renginių, skirtų prisiminti organų donorus ir padėkoti jų artimiesiems už kilnų apsisprendimą padovanoti mirusiųjų organus donorystei kitų gyvybei gelbėti. Stengiamasi pagerbti ir įvairių sričių medikus, kurie dirba itin atsaking... Skaityti plačiau

Šviesos terapija – ne tik sezoninei depresijai įveikti

2017.10.19
Trumpėjant dienoms nemažai žmonių vis dažniau aplanko niūrios, net depresyvios mintys. Efektyviai kovoti su tokiais sezoniniais nuotaikų svyravimais padeda šviesos terapija. Be to, šis būdas nepamainomas gydant žaizdas, įvairaus pobūdžio skausmus, odos problemas bei stiprinant imunitetą. Skaityti plačiau

Prof. M.Miglinas: „Atmosfera transplantacijoms - vis geresnė“

2017.10.16
„Visuomenės sąmoningumas auga, vis daugiau giminaičių sutinka paaukoti artimojo inkstą. Žuvusio asmens inksto pas mus vidutiniškai tenka laukti iki dvejų metų. Tai - trumpesnis terminas, nei, pavyzdžiui, JAV, kur vidutiniškai laukti tenka ir iki penkerių metų, bet ilgesnis nei kai kuriose Europos šalyse“, – sako VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. dr. Marius M... Skaityti plačiau

Specialistai įspėja medžiotojus būti budrius

2017.10.12
Apie virusinį hepatitą E infektologai kalba kaip apie naują išsivysčiusių šalių gyventojų infekcinę ligą. O viena pagrindinių šio viruso plitimo priežasčių Europos Sąjungoje – netinkamai apdorota žalia mėsa. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto (NMVRVI) mokslininkai teigia, jog pirmi tyrimai tarp gyvūnų ir pilotiniai tyrimai tarp žmonių rodo, jog virusinis... Skaityti plačiau

Vaikai mokysis rūpintis savo emocine sveikata

2017.10.09
Antradienį švenčiamos Pasaulinės psichikos sveikatos dienos proga visą šią savaitę (spalio 9-13 dienomis) Vilniaus miesto bei rajono ugdymo įstaigose bus organizuojami užsiėmimai ketvirtų klasių mokiniams. Skaityti plačiau

Kovoje su poliomielitu žengtas istorinis žingsnis

2017.10.09
Ką tik Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje (NVSPL) buvo sunaikintas antrojo tipo vakcininis poliomielito virusas. Lietuvos medicinos istorijoje tai - žymi pergalė prieš šią sudėtingą ir žmogų suluošinti galinčią ligą. Tokį rezultatą garantavo beveik pusę amžiaus trunkanti gyventojų nuolatinė vakcinacija. „Tačiau, kol dar yra gyvi laukinio poliomielito židiniai Azijo... Skaityti plačiau

Klaipėdos medikai žino receptą, kaip gydyti be vaistų

2017.10.05
Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai gali tapti geriausiais patarėjais ne tik, kaip išsaugoti sveiką širdį, kaip būti fiziškai aktyviems, bet ir kaip pakeisti gyvenimo būdą, kad po metų kitų būtų galima pasigirti, jog uostamiestis – sveikiausias miestas. Skaityti plačiau

Ne­įga­lie­siems – dar dau­giau so­cia­li­nės in­teg­ra­ci­jos ga­li­my­bių

2017.10.05
Ne­ga­lią tu­rin­čių žmo­nių so­cia­li­nei in­teg­ra­ci­jai į vi­suo­me­nę ge­rin­ti ir sa­va­ran­kiš­ku­mui ug­dy­ti Ne­įga­lių­jų rei­ka­lų de­par­ta­men­tas prie So­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nis­te­ri­jos ra­gi­na teik&sh... Skaityti plačiau

Spalio mėnuo skiriamas organų donorystės ir transplantacijos temai

2017.10.02
Europos tarybos iniciatyva Organų donorystės ir transplantacijos diena Europoje minima nuo 1996 metų, pirmasis jos paminėjimas įvyko Šveicarijoje, Ženevoje. Ir šiais metais kvietimas minėti šią dieną jau rugsėjį iškeliavo vėl iš Ženevos – iš Pasaulinės sveikatos organizacijos būstinės. Skaityti plačiau

Širdies ligų kaltininkus skaičiuoja jau dešimtimis

2017.09.29
Rugsėjo 29-oji – Pasaulinė širdies diena Per dešimtmetį širdies ir kraujagyslių ligos šalyje pajaunėjo net trisdešimčia metų. Mokslininkai šiandien nurodo jau apie dvidešimt penkis rizikos veiksnius, kuriuos nuolat papildo nauji – nulemti šiandienės civilizacijos ir gyvenimo būdo ypatumų. Skaityti plačiau

Prof. dr. Rimantas Stukas: kaip, valgant duoną kasdien, numesti svorio?

2017.09.28
Nors duona yra maisto piramidės pagrindas, šiandien daugelis populiarių dietų ar svorio metimo atstovų rekomenduoja ją išbraukti iš savo kasdienio maisto raciono. „Gajus mitas, kad duona – tai vienas pagrindinių dalykų, dėl kurių auga svoris. Tai netiesa – duona yra būtinas angliavandenių šaltinis, kurio nerekomenduočiau atsisakyti. Be to, pasirinkus tinkamą duoną, svorio... Skaityti plačiau

Salmoneliozė Klaipėdos darželyje: sustabdyta virtuvės veikla, bandoma įminti mįslę

2017.09.25
Klaipėdos darželyje „Vėrinėlis“ praėjusią savaitę salmonelioze vienas po kito susirgo aštuoni vaikai. Specialistai įstaigoje nuo penktadienio laikinai uždraudė maisto gamybą ir bando įminti mįslę, iš kur atkeliavo ši bakterija. Neatmetama, jog salmonelės į darželį atkeliavo iš kažkurios šeimos, nešiotoju gali būti ir įstaigos darbuotojas. Skaityti plačiau

Nėščiosios kortelėje – priminimas apie gripo skiepus

2017.09.25
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad vykdant nėščiųjų sveikatos priežiūrą svarbu nepamiršti apsaugos nuo gripo. Prasidėjus skiepijimo sezonui rekomenduojama paskiepyti moteris prieš nėštumą, nėštumo metu (bet kuriame nėštumo laikotarpyje) arba po gimdymo. Svarbu, kad visą gripo sezoną nėščioji... Skaityti plačiau

Grybus atlaiko ne kiekvienas pilvas

2017.09.22
Praėjusį savaitgalį ligoninėje mirė pirmoji neatsargaus grybavimo auka. 65-erių metų amžiaus moteris buvo suvalgiusi nuodingų smailiažvynių žvynabudėlių, kurias supainiojo su valgomomis skėtinėmis žvynabudėmis. Gydytojai įspėja, kad sveikatos problemų gali sukelti ir valgomieji grybai, jei žmogaus žarnynas jautresnis, nelabai toleruoja sunkiai virškinamo maisto. Skaityti plačiau

Andrius Pauliukevičius: aklai sveikos gyvensenos madomis sekti nepatariu

2017.09.21
Noras ne tik gerai jaustis, bet ir gražiai atrodyti žmones skatina aukštyn kojomis versti įprastą gyvenimo būdą. Europos čempionas, asmeninis treneris Andrius Pauliukevičius įsitikinęs, kad neverta aklai sekti sveikos gyvensenos madomis, o nutrūkus – plakti save ir grįžti prie senų įpročių. „Viskas mūsų galvose“, - įsitikinęs jis. Skaityti plačiau

Darganota vasara mėgstančiųjų kepti neišgąsdino: lietuviai ant žarijų kepė daugiau ir tobuliau

2017.09.18
Nors šių metų vasara geru oru nelepino, lietuviai vis tiek noriai leisdavo laiką gamtoje, gamindavo maistą ant grilių bei kepsninių. Grilio ekspertai negaili pagyrų tobulėjančiai kepimo ant žarijų kultūrai mūsų šalyje, na o griliui skirtos produkcijos gamintojai bei pardavėjai dalinasi augančių pardavimų statistika. Skaityti plačiau

Kodėl vėluojama pagauti vaiko ligą

2017.09.15
Kasmet šalyje daugėja sergančių vaikų. Juos jau kamuoja ir suaugusiųjų ligos. Todėl vis garsiau kalbama, kad neretai vaikų profilaktinei patikrai vien bendro kraujo tyrimo nebepakanka, jei norima pasitikrinti ne dėl „varnelės“. Skaityti plačiau

Kūno kultūros pamokas trumpina pasiteisinimai

2017.09.14
Nemotyvuoti mokiniai ar mokytojai, netinkamos sąlygos ar susidomėjimo stoka, per mažas ar per didelis kūno kultūros pamokų skaičius – ko gi reikia, kad moksleiviai judėtų daugiau ir priimtų sveiką gyvenimo būdą? Skaityti plačiau

Vaikų odontologė: daugėja nenorinčių gydytis vaikų

2017.09.07
Ar pas jus rodomi filmukai? Tokį klausimą bene dažniausiai užduoda tėvai, bandydami savo vaikui parinkti tinkamiausią odontologijos kabinetą. Biomedicinos mokslų daktarė, ilgametė vaikų odontologė Rasa Račienė teigia, kad Lietuvoje daugėja vaikų, kurie nenori ar bijo gydytis, todėl gydytojams išauga poreikis būti ne tik savo srities specialistais, bet ir puikiais psichologais. Skaityti plačiau

Su paspirtuku – kaip ant sparnų

2017.09.04
Paspirtukas šiandien toli gražu nebėra suvokiamas vien kaip vaikiška transporto priemonė. Vis daugiau žmonių ją renkasi aktyviam laisvalaikiui paįvairinti, judėti spūsčių varginamuose miestuose ar net ruošiasi į tolimesnius žygius. Skaityti plačiau

Ką suprato Karolis ir Julijus

2017.08.31
Jei patikėsime viena labai slapta statistikos ataskaitų eilute (tuos skaičius tikrai draudžiama skelbti), būtent šiandien ir baigiasi ramusis periodas. Bet policija žino: po rugsėjo pirmosios buitinių konfliktų bus gerokai daugiau nei vasarą. Nes į namus grįš pajūriuose ir paupiuose pailsėję bei naujų jėgų pasisėmę vyrai. Skaityti plačiau

Sveikatos apsaugos ministras: „Turi bėgti tiek, kiek gali“

2017.08.31
Antradienio pavakare į „Capital Runners“ organizuotą bėgimą miesto gatvėmis išsiruošęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikino, kad kasdien bėgioja jau daug metų ir trasoje nieko nenori įrodinėti. Skaityti plačiau

Kaip sulaukti šimto metų?

2017.08.28
Tą istoriją jūs jau pamiršote. Ir tikrai nesivelsiu į politiką darsyk primindamas Abchaziją. Bet būtent Abchazijos kaime lietuviai tuokart pamatė verkiantį šimtametį senelį. Skaityti plačiau

Plastikinių maišelių sunaudojimas mažėja, tačiau prieš ekologiją vis dar laimi kaina

2017.08.25
Vis intensyviau imamasi priemonių, siekiant sumažinti aplinkos taršą plastikiniais maišeliais. Nors situacija mūsų šalyje gerėja, pastebimas plastikinių maišelių sunaudojimo mažėjimas, tačiau vyrauja tendencija, kad kaina dažnai tampa svarbesnė už ekologiją, todėl ekologiški plastikiniai maišeliai nėra paklausūs rinkoje. Norint sumažinti aplinkos taršą plastikiniais ma... Skaityti plačiau

Prieš egzotinių ligų pavojų Koksaki virusas nublanksta

2017.08.24
Pastarąją savaitę lydint šaršalui dėl Koksaki viruso protrūkio Turkijoje infektologai pastebi, kad šis virusas – toli gražu ne pavojingiausia kelionių liga. Pasak jų, parsivežama daug rimtesnių pasekmių turinčių atostogų „dovanų“, kurias diagnozuoti kartais ir gydytojui tampa iššūkiu. Skaityti plačiau

Aklųjų savarankiškumui ugdyti – nemokamos socialinės reabilitacijos paslaugos

2017.08.24
Šiais metais pradedamos teikti nemokamos kompleksinės socialinės reabilitacijos paslaugos akliesiems atvers daugiau galimybių būtiniems įgūdžiams lavinti ir palengvins regos negalią turinčių žmonių integraciją į visuomenę. Skaityti plačiau

Jauniausiai Velomaratono dalyvei įteiktas ministro A.Verygos apdovanojimas

2017.08.21
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sekmadienį kartu su ministerijos komanda dalyvavo Vilniaus Velomaratone. Ministras ne tik bendravo su apsilankiusiais Sveikatos apsaugos ministerijos palapinėje, tačiau ir davė startą vaikų važiavimams bei apdovanojo jauniausią Velomaratono dalyvę. Skaityti plačiau

Smurto aukoms padrąsinti – žinomų žmonių kelionės per Lietuvą

2017.08.18
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Gasčiūnuose (Joniškio r.), kur dalyvavo kovai su smurtu skirto projekto „Įkvėpk“ baigiamajame renginyje, su organizatoriais aptarė projekto rezultatus, susitiko su nuo smurto nukentėjusiomis ir jį įveikusiomis moterimis, rašoma Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos pranešime spaudai. Skaityti plačiau

Smagi, lengva ir aktyvi vasara – ant riedučių

2017.08.18
Riedučiai neretai vis dar laikomi vaikų žaidimu, tačiau šis požiūris sparčiai keičiasi. Šią laisvalaikio, sporto ir transporto priemonę vis dažniau renkasi ne tik jaunimas, bet ir vidutinio bei vyresnio amžiaus žmonės, o specialistai vardina važinėjimo riedučiais naudą bei pranašumą. Skaityti plačiau

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas

2017.08.17
Anot medikų, neatsakingas antibiotikų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų protrūkius su nerimu stebinti Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų II skyriaus vedėja Estela Tamašauskienė pastebi, jog per pastaruosius kelerius metus pavojingos Clostridium difficile infekcijos mastas išaugo kelias dešimtis kartų. Ir tai - tik vienos gydymo įstaigos užfiksuoti skaičiai. Skaityti plačiau

Paplūdimių augintiniams idėja patinka ne visiems

2017.08.17
Įsižiebė keturkojų mylėtojų ilgai puoselėta viltis – pakeitus higienos normą atsiras galimybė į viešuosius paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Tačiau kol vieni poilsiautojai džiaugiasi galėsią atostogauti kartu su augintiniais, skeptikai piktinasi, kad gyvūnams paplūdimyje – ne vieta. Imta baimintis jų pernešamų užkrečiamųjų ligų ir agresyvaus elgesio. Skaityti plačiau

Ko­kiuo­se pro­duk­tuo­se sle­pia­si dau­giau­siai drus­kos?

2017.08.10
Kai kal­ba pa­si­su­ka apie drus­ką, dau­ge­lis ti­ki­na, jog sū­riai tik­rai ne­val­go. Ta­čiau spe­cia­lis­tai sa­ko, kad di­dži­ą­ją da­lį drus­kos gau­na­me jau su pa­ga­min­tais mais­to pro­duk­tais. Tad ra­gi­na ati­džiau skai­ty­ti eti­ke­tes. Mat net ir valgan... Skaityti plačiau

Po salmoneliozės protrūkio įžūlūs pasiteisinimai ir kaltųjų paieška

2017.08.07
Įtariama, kad liepos pradžioje dėl salmoneliozės proveržio restorane „Floros simfonija“ Kaune, kuomet maistu apsinuodijo net aštuoni jo lankytojai, kaltas tortas „Tiramisu“. Tačiau UAB „Kavos imperija“, teikiančios restoranui konditerinius gaminius, vadovė Jolanta Ambrazevičienė kaltinimų nepripažįsta. O į tai, jog jos įmonėje nustatytas jau nebe pirmas salmoneliozės atvejis... Skaityti plačiau

Ilgesnė pietų pertrauka gali sukelti problemų

2017.08.07
Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministrai kreipėsi į Kauno miesto ir rajono savivaldybes siūlydami pagerinti moksleivių mitybą ugdymo įstaigose - ilginti pietų pertraukas, maistą tiekti ne porcijomis, kaip yra šiuo metu, o švediško stalo principu. Kauno miesto ir rajono savivaldybių atstovai teigia svarstysiantys siūlymą, tačiau atkreipia dėmesį, kad tai gali sukelti nepatogumų b... Skaityti plačiau

Tingios atostogos artina ligas

2017.08.03
Paplūdimyje pragulinėti dvi savaites! Daugelis žmonių su džiaugsmu sutinka tokį atostogų pasiūlymą. Tačiau britų mokslininkų tyrimas parodė, kad tingus poilsio būdas gali kelti pavojų sveikatai. Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Išoperavus naviką moteris sako pajaunėjusi dešimtmečiu

Išoperavus naviką moteris sako pajaunėjusi dešimtmečiu

Kelmėje ūkininkaujanti šešiasdešimt penkerių Julijana tikina niekada nemaniusi, kad apie ligą kalbės su tokiu...
Markas Fiodorovas: „Visi pacientai - šiek tiek neklaužados“

Markas Fiodorovas: „Visi pacientai - šiek tiek neklaužados“

Klaipėdos universitetinės ligoninės Sporto traumų sektoriaus vedėjas, gydytojas ortopedas – traumatologas Markas Fiodorovas ...

Budinti vaistinė


Vilniaus miesto gyventojai pildo savo vaistinėles kalio jodido tabletėmis

Vilniaus miesto gyventojai pildo savo vaistinėles kalio jodido tabletėmis

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad Astravo elektrinė galimai pradės veikti jau šį penktadienį, vaistinėse pastebi...
Eurovaistinė“ pristato atnaujintą logotipą ir šūkį

Eurovaistinė“ pristato atnaujintą logotipą ir šūkį

Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ nuo rugpjūčio visuomenei pristato naują pozicionavimą. Kart...

razinka


Sveika šeima


Miško pulkaunyko sezonas

Miške pats baravykų pikas – kas neša krepšiais skanauti jų tuoj pat, kas ruošia stiklainius atsargų žiemai. Virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas pataria, kaip šiuos paruošti, kad išlaikytume jų aromatą, skonį ir tinkamą tekstūrą.

Sveikatos horoskopas


Birželio 8-14 d.

Avi­nas
Ant­ra­die­nį at­si­sa­ky­ki­te rie­baus mais­to. Val­gy­ki­te dau­giau dar­žo­vių pa­tie­ka­lų, įvai­rių ko­šių. Penk­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na meditacijai. Šeš­ta­die­nį - di­des­nė aler­gi­jų ti­ki­my­bė. Sek­ma­die­nį skir­ki­te po­il­siui.

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Po 99 dienų virusas grįžo į Vietnamą

Vietnamiečiai tikėjo įveikę koronavirusą – net 99 dienas nebuvo užfiksuota naujų užsikrėtimo atvejų šalies viduje. Taip pat per visą šį laiką COVID-19 netapo mirties priežastimi. Tačiau įvykęs naujas viruso protrūkis nutildė pasaulio sveikinimus šaliai dėl stebinamai sėkmingos kovos su pandemija.

Redakcijos skiltis


Komentarai


Neapibrėžties akivaizdoje
Henrikas Vaitiekūnas Neapibrėžties akivaizdoje
Dovanėlė iš Bezdonių
Henrikas Vaitiekūnas Dovanėlė iš Bezdonių
Šūvis, kaip iš lanko...
Henrikas Vaitiekūnas Šūvis, kaip iš lanko...

Naujas numeris
Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica