Kaip neblaiviam žmogui „atmušti“ norą vairuoti

Aigustė Tavoraitė
2016-09-02
Sustabdyti ryžtingai prie vairo besiveržiantį gerokai alkoholio padauginusį žmogų – misija, atrodo, neįmanoma. Tačiau specialistai pastebi, kad apsisprendimui vairuoti išgėrus didelės įtakos gali turėti ir asmens artimoji aplinka.
Kaip neblaiviam žmogui „atmušti“ norą vairuoti
Adekvatumo stokodamas apgirtęs žmogus paprastai pervertina jėgas, tvirtina galįs vairuoti dar geriau, nei būdamas blaivas. Visgi statistika rodo ką kita – užtenka ir kelių šimtųjų promilių, kad vairuotojas sukeltų pavojų ne tik savo, bet ir kitų eismo dalyvių saugumui.

Pirmiausia nereikėtų skatinti

Adekvatumo stokodamas apgirtęs žmogus paprastai pervertina jėgas, tvirtina galįs vairuoti dar geriau, nei būdamas blaivas. Visgi statistika rodo ką kita – užtenka ir kelių šimtųjų promilių, kad vairuotojas sukeltų pavojų ne tik savo, bet ir kitų eismo dalyvių saugumui.
 
Kokie argumentai galėtų padėti užkirsti kelią neblaiviam draugui ar mylimajam sėsti prie vairo, priklauso nuo situacijos: žmogaus girtumo laipsnio, jo sąmoningumo bei apskritai charakterio. Tačiau specialistai pabrėžia, kad visų pirma kalbėti reikėtų ne apie būdus sustabdyti žmogų, bet apie tai, kaip nepaskatinti jo vairuoti tokios būsenos.

 
„Kai per šventę ar tiesiog susibūrus draugams išgėręs taurę vyno arba bokalą alaus, po darbo dienos pavargęs žmogus suabejos, ar saugu būtų sėsti prie vairo, iš aplinkinių jis kaip tik gali sulaukti pritarimo ir paskatinimo. Dažnai giminės ar draugai sako irgi taip darę ir nieko nenutikę, kad tos promilės nieko nereiškia, jei gerai jautiesi“, – pastebėjo psichologė, „Lietuvos draudimo“ pykčio keliuose valdymo konsultantė Eglė Masalskienė.
Pasak jos, ypač jaunas žmogus draugų kompanijoje dažniau linkęs elgtis ne taip, kaip pats galvoja, o pasiduoda bendraamžių įtakai, baiminasi, ką jie pagalvos.
 
Moralizavimas nepadės
Dar vienas būdų perkalbėti šitokį nuo alkoholio lengvai apsvaigusį vairuotoją – draugiškas patarimas, jog „tavo vietoj aš to nedaryčiau“. Moralizavimas ar imperatyvūs nurodymai gali būti neefektyvūs ir tik sukelti priešingą reakciją.
 
„Psichologiškai geriau veikia netiesioginiai argumentai. Galima papasakoti kokią nors istoriją, pavyzdžiui, apie pažįstamajam ar kaimynui nutikusį įvykį, įspėti apie policijos reidą bei paklausti, ar jis pasiruošęs prisiimti tokią riziką. Galima tai pateikti ir humoro forma. Svarbiausia yra sužadinti ketinančiojo vairuoti išgėrus atsakomybę, paskatinti susimąstyti“, – sakė specialistė.
 
Jos nuomone, galimi piniginiai nuostoliai, automobilio remontas, išlaidos ir papildomas laikas pakartotiniams vairavimo mokymams kam nors irgi gali būti svarus argumentas. Tačiau kitiems daug labiau rūpi savigarba, įvaizdis, kitų, ypač artimųjų, nuomonė.
„Tuomet motyvuoti galima klausiant, o ką tavo mama, sesuo pagalvotų? Kaip tokį poelgį įvertins, pavyzdžiui, sužadėtinė ar sergantis artimasis?”, – aiškino E.Masalskienė.
 

Kai argumentai neveikia
Tačiau agresyviau nusiteikusio, labiau alkoholio padauginusio žmogaus gali neveikti jokie argumentai. Tuomet psichologė patarė imtis kitų priemonių. Viena jų – tiesiog neleisti sėsti į automobilį, t.y. paslėpti jo raktelius. Daug radikalesnis variantas – nuleisti transporto priemonės padangą. „Atrodytų, taip elgtis visai nerimta, tačiau vėliau ryte žmogus už tai tik padėkoja“, – pastebėjo psichologė.
 
Dar vienas galintis suveikti būdas – dėmesio nukreipimas kitur, bandymas „užkalbėti dantis“, kad girtas žmogus tiesiog pamirštų apie ketinimus sėsti prie vairo. Taip „nuvilioti“, įtraukti neblaivųjį į ilgą diskusiją gali lengviau pavykti moterims.
Tačiau jei pastebėjote gerokai išgėrusius ir į mašiną besiruošiančius sėsti nepažįstamus asmenis viešoje vietoje, racionaliausia būtų kviesti policijos pareigūnus, nei asmeniškai veltis į konfliktą.

 

Komentaras
Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius:

Kuo mažiau bus prieinami alkoholiniai gėrimai, kuo daugiau bus įgyvendinama priemonių, skatinančių žmones nevartoti alkoholio, tuo mažiau bus eismo įvykių, kuriuos sukelia neblaivūs asmenys. Beje, tai ne tik automobilių vairuotojai, vis dažniau girdime apie neblaivius dviratininkus, vadeliotojus, pėsčiuosius.
 
Dabar yra draudžiama vežti automobilio salonuose alkoholinius gėrimus atviroje taroje, tačiau dar neteko girdėti, kad už tai būtų taikyta atsakomybė.
Kitais metais įsigalioja naujos atsakomybės rūšys: asmenys, kuriems bus nustatytas lengvas (iki 1,5 promilių) girtumas, bus traukiami administracinėn atsakomybėn pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, už tokį pažeidimą numatyta bauda nuo 300 iki 450 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo vienerių iki pusantrų metų. Nustačius 1,5 promilių ir didesnį girtumo laipsnį numatyta bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 1 metų su atitinkamais draudimais vairuoti transporto priemones.
 
Taip pat pradės veikti ir antialkoholinių transporto priemonių variklio užraktų programa. Jeigu asmuo bus pagautas neblaivus prie vairo ir jam bus atimta teisė vairuoti, praėjus pusei paskirtojo laiko ši teisė galės būti grąžinta, jei jis dalyvaus savanoriškoje vairuotojų švietėjiškoje ir medicininėje atestacijoje bei sutiks vairuoti transporto priemonę su įmontuotu antialkoholiniu variklio užraktu.
Manau, kad tai padės efektyviau spręsti vairavimo išgėrus problemas. Aišku, geriausia prevencija – žmonių nepakantumas šiam reiškiniui. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica