Išmaniosios technologijos padeda ar trukdo mokytis?

Aigustė Tavoraitė
2016-09-08
Mūsų kasdienybėje įsitvirtinusios išmaniosios technologijos ne tik suteikia patogumo bei atveria naujų galimybių, bet ir sukelia grėsmių, ypač jei kalbėsime apie jauniausius jų naudotojus – vaikus ir paauglius. Tačiau šiandien specialistai ne tik įspėja apie priklausomybės nuo mobiliojo telefono ar planšetės pavojus vaiko fizinei bei psichinei sveikatai, bet ir atkreipia dėmesį į naujųjų technologijų panaudojimo ugdymo procese ypatybes.

Išmaniosios technologijos padeda ar trukdo mokytis?
Jei jau vaikas tam tikrą dienos dalį praleidžia su planšete rankose, reikia technologijas integruoti į vaiko ugdymąsi. Yra įvairiausių programėlių, užduotėlių mažiems vaikams, kuomet lavinama pirštų motorika, taip pat – pastabumas, loginis mąstymas.

 Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 

Reikia naudotis protingai

„Reikia suprasti, kad gyvename tokiame amžiuje, kuomet ranka rašoma labai mažai. Vaikai – ne išimtis. Todėl nuo mažų dienų žmogų turėtume supažindinti, ką galima nuveikti su kompiuteriu, kiek daug naudingų dalykų galima rasti internete, ugdyti jo informacinį raštingumą. Tačiau, be abejo, naudos atneš tik protingai naudojamos technologijos“, – sakė psichologė Jūratė Bortkevičienė.
 
Pastebima, kad šiandien vis jaunesniems mokyklinukams perkami išmanūs įrenginiai, daugiau dėmesio skiriama mokymosi vietos įrengimui namuose. Be to, jau antrus metus mūsų šalyje galima įsigyti elektronines pratybas, kurių kaina mažai skiriasi nuo popierinių, tačiau labai palengvina perkrautas moksleivių kuprines.
 
Psichologės nuomone, visiškai natūralu, kad naujovės tokiu būdu skverbiasi į ugdymo įstaigas. „Tai palengvina mokymosi procesą. Vyresnėse klasėse ruošiamos prezentacijos padeda lavinti kūrybiškumą, vaikai mokomi atrinkti, susisteminti informaciją. Tačiau svarbu, kad, pavyzdžiui, šalia elektroniniu būdu sprendžiamų užduočių dėmesio neblaškytų naudojamos kitos, su mokymosi procesu nesusijusios, programėlės.
 
Jei dirbant su popierinėmis pratybomis galima vaiką paprašyti tuo metu atidėti telefoną į šalį, čia to nepavyks padaryti. Tad pirmiausia naudinga būtų suformuoti tinkamus vaiko įpročius“, – kalbėjo J.Bortkevičienė.
 
Seka tėvų pavyzdžiu
Specialistė pastebėjo, kad vaikas paprastai nenori to, ko nemato prieš akis. „O kai suaugusieji patys namuose daug laiko praleidžia įnikę į telefoną ar planšetę, nereikia tikėtis kitokio atžalų elgesio. Juk vaikai – suaugusiųjų atspindys“, – pabrėžė psichologė.   

 
Vaikai interaktyvias technologijas labai greitai perpranta, nes yra be galo smalsūs ir imlūs – jau dvimetis mažylis jose puikiai gaudosi. Tačiau taip pat greitai jie į šias naujoves ir įjunksta: kiek tėvų susiduria su vaiko dideliu suirzimu, vos ne isterija, jei negauna pažaisti su telefonu ar kitu įrenginiu?
Todėl ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantiems tėvams psichologė patarė griežtai riboti naudojimąsi išmaniaisiais įrenginiais. O jeigu ir leidžiamas laikas prie ekrano, tai tik su tėvų priežiūra.
 
Planšetė – ne raminimo priemonė
„Jei jau vaikas tam tikrą dienos dalį praleidžia su planšete rankose, reikia technologijas integruoti į vaiko ugdymąsi. Yra įvairiausių programėlių, užduotėlių mažiems vaikams, kuomet lavinama pirštų motorika, taip pat – pastabumas, loginis mąstymas.

 
Tokios technologijos naudingos spalvų spektrui pažinti, įvairios dainelės, filmukai padeda daug greičiau mokytis užsienio kalbų. Juo labiau kad yra tikrai labai gražių filmukų, kuriuos verta kartu ir tėvams pažiūrėti. Tik patarčiau rinktis kuo didesnio ekrano įrenginį“, – kalbėjo specialistė.
 
Tačiau kartu pridūrė, kad visgi nėra geriausias sprendimas taip užimti vaiką kelionėje – bandyti koncentruoti dėmesį į planšetę automobiliui judant itin žaloja akis. O ir namuose būnant galbūt vertingiau žaisti paėmus tikrą dėlionę.
 
„Bet kuriuo atveju svarbu, kad išmanusis įrenginys netaptų vaiko raminimo, dėmesio nukreipimo priemonė. Tam turėtų būti taikomi visai kiti metodai, yra begalės būdų praleisti laiką su vaikais ir užimti juos, – patarė J.Bortkevičienė. – Praktika rodo, kad vaikai daug mieliau renkasi kitas nevirtualias veiklas, jei tik tėvai patys turi noro ir laiko jais užsiimti. Kartais nebūtina sugalvoti kažko ypatingo, reikia žvelgti kūrybiškiau, vaikus galima sudominti labai paprastais dalykais.“

 
Verta žinoti
Nors verda daug ginčų, ar naudinga duoti ikimokyklinukui naudotis išmaniaisiais įrenginiais ir kompiuteriu, specialistai yra nustatę jų neigiamą poveikį sveikatai: sutrinka vaikų dėmesingumas, vėliau atsiranda dėmesio sutrikimų, daugėja regėjimo bei laikysenos problemų.
 
Tvirtinama, kad stipriai nuo kompiuterinių žaidimų priklausantiems vaikams ir paaugliams padidėja miego sutrikimų, nutukimo, antrojo tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų rizika. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica