Išmaniosios technologijos padeda ar trukdo mokytis?

Aigustė Tavoraitė
2016-09-08
Mūsų kasdienybėje įsitvirtinusios išmaniosios technologijos ne tik suteikia patogumo bei atveria naujų galimybių, bet ir sukelia grėsmių, ypač jei kalbėsime apie jauniausius jų naudotojus – vaikus ir paauglius. Tačiau šiandien specialistai ne tik įspėja apie priklausomybės nuo mobiliojo telefono ar planšetės pavojus vaiko fizinei bei psichinei sveikatai, bet ir atkreipia dėmesį į naujųjų technologijų panaudojimo ugdymo procese ypatybes.

Išmaniosios technologijos padeda ar trukdo mokytis?
Jei jau vaikas tam tikrą dienos dalį praleidžia su planšete rankose, reikia technologijas integruoti į vaiko ugdymąsi. Yra įvairiausių programėlių, užduotėlių mažiems vaikams, kuomet lavinama pirštų motorika, taip pat – pastabumas, loginis mąstymas.

 Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 





Reikia naudotis protingai

„Reikia suprasti, kad gyvename tokiame amžiuje, kuomet ranka rašoma labai mažai. Vaikai – ne išimtis. Todėl nuo mažų dienų žmogų turėtume supažindinti, ką galima nuveikti su kompiuteriu, kiek daug naudingų dalykų galima rasti internete, ugdyti jo informacinį raštingumą. Tačiau, be abejo, naudos atneš tik protingai naudojamos technologijos“, – sakė psichologė Jūratė Bortkevičienė.
 
Pastebima, kad šiandien vis jaunesniems mokyklinukams perkami išmanūs įrenginiai, daugiau dėmesio skiriama mokymosi vietos įrengimui namuose. Be to, jau antrus metus mūsų šalyje galima įsigyti elektronines pratybas, kurių kaina mažai skiriasi nuo popierinių, tačiau labai palengvina perkrautas moksleivių kuprines.
 
Psichologės nuomone, visiškai natūralu, kad naujovės tokiu būdu skverbiasi į ugdymo įstaigas. „Tai palengvina mokymosi procesą. Vyresnėse klasėse ruošiamos prezentacijos padeda lavinti kūrybiškumą, vaikai mokomi atrinkti, susisteminti informaciją. Tačiau svarbu, kad, pavyzdžiui, šalia elektroniniu būdu sprendžiamų užduočių dėmesio neblaškytų naudojamos kitos, su mokymosi procesu nesusijusios, programėlės.
 
Jei dirbant su popierinėmis pratybomis galima vaiką paprašyti tuo metu atidėti telefoną į šalį, čia to nepavyks padaryti. Tad pirmiausia naudinga būtų suformuoti tinkamus vaiko įpročius“, – kalbėjo J.Bortkevičienė.
 
Seka tėvų pavyzdžiu
Specialistė pastebėjo, kad vaikas paprastai nenori to, ko nemato prieš akis. „O kai suaugusieji patys namuose daug laiko praleidžia įnikę į telefoną ar planšetę, nereikia tikėtis kitokio atžalų elgesio. Juk vaikai – suaugusiųjų atspindys“, – pabrėžė psichologė.   

 
Vaikai interaktyvias technologijas labai greitai perpranta, nes yra be galo smalsūs ir imlūs – jau dvimetis mažylis jose puikiai gaudosi. Tačiau taip pat greitai jie į šias naujoves ir įjunksta: kiek tėvų susiduria su vaiko dideliu suirzimu, vos ne isterija, jei negauna pažaisti su telefonu ar kitu įrenginiu?
Todėl ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantiems tėvams psichologė patarė griežtai riboti naudojimąsi išmaniaisiais įrenginiais. O jeigu ir leidžiamas laikas prie ekrano, tai tik su tėvų priežiūra.
 
Planšetė – ne raminimo priemonė
„Jei jau vaikas tam tikrą dienos dalį praleidžia su planšete rankose, reikia technologijas integruoti į vaiko ugdymąsi. Yra įvairiausių programėlių, užduotėlių mažiems vaikams, kuomet lavinama pirštų motorika, taip pat – pastabumas, loginis mąstymas.

 
Tokios technologijos naudingos spalvų spektrui pažinti, įvairios dainelės, filmukai padeda daug greičiau mokytis užsienio kalbų. Juo labiau kad yra tikrai labai gražių filmukų, kuriuos verta kartu ir tėvams pažiūrėti. Tik patarčiau rinktis kuo didesnio ekrano įrenginį“, – kalbėjo specialistė.
 
Tačiau kartu pridūrė, kad visgi nėra geriausias sprendimas taip užimti vaiką kelionėje – bandyti koncentruoti dėmesį į planšetę automobiliui judant itin žaloja akis. O ir namuose būnant galbūt vertingiau žaisti paėmus tikrą dėlionę.
 
„Bet kuriuo atveju svarbu, kad išmanusis įrenginys netaptų vaiko raminimo, dėmesio nukreipimo priemonė. Tam turėtų būti taikomi visai kiti metodai, yra begalės būdų praleisti laiką su vaikais ir užimti juos, – patarė J.Bortkevičienė. – Praktika rodo, kad vaikai daug mieliau renkasi kitas nevirtualias veiklas, jei tik tėvai patys turi noro ir laiko jais užsiimti. Kartais nebūtina sugalvoti kažko ypatingo, reikia žvelgti kūrybiškiau, vaikus galima sudominti labai paprastais dalykais.“

 
Verta žinoti
Nors verda daug ginčų, ar naudinga duoti ikimokyklinukui naudotis išmaniaisiais įrenginiais ir kompiuteriu, specialistai yra nustatę jų neigiamą poveikį sveikatai: sutrinka vaikų dėmesingumas, vėliau atsiranda dėmesio sutrikimų, daugėja regėjimo bei laikysenos problemų.
 
Tvirtinama, kad stipriai nuo kompiuterinių žaidimų priklausantiems vaikams ir paaugliams padidėja miego sutrikimų, nutukimo, antrojo tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų rizika. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris