Atostogos egzotiškame krašte augina diarėjos riziką

Aigustė Tavoraitė
2017-06-05
Turbūt retas kuris keliaudamas nėra nė karto apsinuodijęs ar patyręs kitų nemalonių viduriavimą sukeliančių virškinimo trakto negalavimų. Į juos ypač jautriai reaguoja vaikai. Kas padėtų išvengti keliautojų diarėjos (viduriavimo) ir sušvelninti varginančius simptomus? 
Atostogos egzotiškame krašte augina diarėjos riziką
Nuvykus į svetimą šalį mažesniems vaikams pirmomis dienomis patariama vartoti daržoves tik termiškai apdorotas, prie žalių pereiti tik po kelių dienų. Svečiuojantis egzotiškoje šalyje vandenį rekomenduojama gerti tik iš butelio. Su tokiu vandeniu vaikams net patariama valytis dantis.

Plinta su maistu ir vandeniu
Maždaug 20–50 proc. visų keliaujančiųjų nustatoma keliautojų diarėja.
Dažniausia užklumpančio viduriavimo priežastis – infekcija, kurią sukelia virusai, bakterijos arba pirmuonys, kartu su maistu ir vandeniu patekę į organizmą.
„Nuvykus į tolimesnę šalį organizmui tenka nemažai iššūkių pasikeitus aplinkai – klimatui, maistui, vandeniui – kartu paveikiama ir žarnyno mikroflora. Šiltuoju metų laiku keliautojų diarėją dažniausiai sukelia bakterijos. Ypač lengva infekciją pasigauti suvalgius neplautą vaisių ar daržovę“, – aiškino Kauno klinikų gydytoja vaikų gastroenterologė dr. Rūta Kučinskienė.
 
Ji pastebėjo, kad populiarėjant kelionėms į egzotiškas šalis – Indiją, Tailandą, Afrikos valstybes – didėja į organizmą su užterštu vandeniu patenkančių pirmuonių sukeliamos diarėjos rizika. Tokie viduriavimai būna sunkūs, dažniausiai gydomi ligoninėje. „Taip pat išvykus į kitą šalį sudėtinga išvengti ir rota ar noro virusų sukeliamų infekcijų, nors šiaip jos būdingesnės šaltajam laikotarpiui“, – pridūrė gydytoja.

 

„Šiltuoju metų laiku keliautojų diarėją dažniausiai sukelia bakterijos. Ypač lengva infekciją pasigauti suvalgius neplautą vaisių ar daržovę“, – aiškino Kauno klinikų gydytoja vaikų gastroenterologė dr. Rūta Kučinskienė.


 
Atidžiau stebėti vaikus
Pradėjus viduriuoti pirmiausia reikia gerti pakankamai skysčių. Naudingos ir vadinamos „sutraukiančios“ – džiovintų mėlynių, ąžuolo žievės – arbatos su cukrumi. Taip pat verta vaistinėje įsigyti elekrolitų tirpalo.
Dėl viduriuojant netenkamų skysčių ir elektrolitų (kalio, natrio) galimos ir grėsmingos komplikacijos – ne tik sąmonės netekimas, bet ir širdies sutrikimai. Dėl to ypač atidžiai reikėtų stebėti vaikų būklę.
 
„Jos pavojingesnės kūdikiams ir mažiems – iki 2–3 metų amžiaus vaikams. Kuo jis mažesnis, tuo greičiau netenka skysčių, sunkiau sugirdyti reikiamą jų kiekį. Tuomet gali prireikti juos leisti į veną jau ligoninėje“, – kalbėjo vaikų gastroenterologė.
Pas gydytojus reikėtų suskubti, jei mažas vaikas pasidarė mieguistas, jį sunku pažadinti, atsisako gerti, suretėjo šlapinimasis, kūdikiui didžiojo momenėlio vietoje galima apčiuopti duobutę. 
 
Į pagalbą – probiotikai
R.Kučinskienės pastebėjimu, kaip itin veiksmingą priemonę ūminiam gastroenteritui gydyti Europos vaikų gastroenterologų draugijos gydytojai rekomenduoja probiotikus.
„Probiotikų vartojimo indikacijos – bet kokios kilmės viduriavimas. Yra daug įrodymų, pagrįstų klinikinių tyrimų duomenimis, kad probiotikai skatina žarnų gleivinės gijimą veikdami per žarnyno imuninę sistemą ir didindami imunoglobulino А išsiskyrimą. Probiotikų vartojimas nuo virusinio viduriavimo pradžios sutrumpina viduriavimo trukmę ir pagreitina sveikimą“, – kalbėjo gydytoja.
 
Ji pastebėjo, kad probiotikus naudinga dar prieš ruošiantis į tolimesnę kelionę vartoti profilaktiškai – jie padės „paruošti“ mikroflorą, padidins gleivinės atsparumą patogenams. Probiotikus vartoti galima tiek vaikams, tiek suaugusiesiems: profilaktiškai juos siūloma gerti vieną kartą per dieną, esant viduriavimui – du kartus ir vartoti tol, kol negalavimas praeis.
 
Saccharomyces boulardii, kaip ir Lactobacillus GG ir Lactobacillus reuteri, yra daugiausiai įrodymų apie teigiamą poveikį gydant viduriavimą turinčios probiotikų rūšys. Tačiau, mano manymu, bet kurie vartojami probiotikai duos naudos. Be to, tam tikros rūšies probiotikus net galima vartoti kartu su antibiotikais, kurių gydant viduriavimą irgi kartais prireikia“, – aiškino R.Kučinskienė.
 
Vanduo – tik iš buteliuko
Vaikų gastroenterologė priminė, kad tiek virusinės, tiek bakterinės kilmės viduriavimo galima išvengti kruopščiai plaunant rankas (būtinai su muilu ir po tekančiu vandeniu) ir atidžiai atsirenkant, ką dėti į burną. 
 
„Nuvykus į svetimą šalį mažesniems vaikams pirmomis dienomis patariama vartoti daržoves tik termiškai apdorotas, prie žalių pereiti tik po kelių dienų“, – sakė gydytoja.
Svečiuojantis egzotiškoje šalyje vandenį rekomenduojama gerti tik iš butelio. Su tokiu vandeniu vaikams net patariama valytis dantis. 

Tarp kitko
Jei keliautojų viduriavimo kaltininkas – virusas, žinoma, kad atžala kontaktavo su vaiku, kuris sirgo, galbūt užsikrėtė žaidžiant smėlio dėžėje, tuomet yra atskiras efektyvus vaistas (Racekadotrilis), padedantis sumažinti sekreciją į plonąsias žarnas virusinio viduriavimo metu. Taip pat puikus pagalbininkas užklupus viduriavimui – Smecta.

Verta žinoti
Jei norite sustiprinti imuninę sistemą ir išvengti apsinuodijimų, prieš išvykstant skirkite laiko reguliarioms treniruotėms, valgykite daug vaisių ir daržovių, gerai išsimiegokite. Taip pat keletą savaičių galite vartoti maisto produktus ar papildus, savo sudėtyje turinčius probiotikų. Tai pagreitins virškinimą ir padės kovoti su blogosiomis bakterijomis, sukeliančiomis apsinuodijimą.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

  Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica