Senjorai: pandemijos pradžioje buvo daug baimės

Aneta Vaitkienė
2022-08-11
Atrodytų, pandemija jau pradeda išsisemti. COVID-19 bangos tegu ir ateina, bet mutacijos vis mažiau mirtinos, o ir vakcinacijos programos atliko savo vaidmenį. Su Vyriausybės bei nevyriausybinių organizacijų pagalba šviesą tunelio gale išvydo ir senjorai.
Senjorai: pandemijos pradžioje buvo daug baimės
Lietuvoje vidutiniškai 84,5 proc. vyresnio amžiaus žmonių turi imunitetą COVID-19 užkratui. Tai suteikia jiems galimybę arba visiškai neužsikrėsti, arba užsikrėtus persirgti kur kas lengviau, nei būtų buvę be vakcinacijos.

Ir bijojo, ir piktinosi

„Buvo daug baimės ir nežinomumo, – pandemijos pradžią prisimena Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos (LPŽA) prezidentas Kęstutis Makaravičius. – Kiekvieną dieną masiškai, iš visų žiniasklaidos priemonių skambėjo tik gąsdinimai. Ir automatiškai atsirado tam tikras susipriešinimas. Senjorai – tai tokia amžiaus grupė, kurių ne visi gali naudotis informacinėmis technologijomis, kad galėtų atsirinkti ir sulyginti informaciją bei padaryti išvadas. Jie gaudavo tik vieną, ganėtinai šališką nuomonę.“

 
Asociacija bandė organizuoti nuotolinius pokalbius mažesnėse grupėse, vyko diskusijos. „Paprasčiausiai buvo noras išklausyti, ir buvo liūdnų atvejų, kai močiutės būdavo baudžiamos už pasivaikščiojimą parke po vieną. Deja, Vyriausybė jų ir šiandien dar neatsiprašė. Pačios asociacijos veikla per pandemiją buvo smarkiai apribota: tarkim, Vilniuje paskutinį kiekvieno mėnesio ketvirtadienį vykdavo senjorų vakaronė, jos teko atsisakyti. Ir tos tradicijos nebeatgaivinome.“
 

Šio metu asociacija jau vėl planuoja rudens veiklą, turėdama omenyje ateinančią naują susirgimų bangą, „...dabar jau šiek tiek daugiau informacijos turime, – dėsto jos prezidentas. – Jau buvo tokie pokalbiai, kad daug kas vertina, jog čia buvo didžiausias genocidas prieš Lietuvos senjorus: tiek streso, tiek baimės ir tiek apribojimų niekas iš senolių šalies istorijoje neatsimena.“ Pats jis taip pat pritaria minčiai, kad koronaviruso pandemijos metu taikyti suvaržymai buvo pertekliniai. Jis teigia sulaukęs ne vieno skambučio, kai senjorai, paskaitę statistiką apie skirtingų valstybių kovos su pandemija politiką, piktinosi, jog niekinama geriausiai besitvarkanti Švedija: „Šiai dienai šimtui tūkstančių gyventojų joje 65 perteklinės mirtys, o Lietuvoje – 319...“, – penkiagubą skirtumą mini K.Makaravičius.
 
Geriausiu vaistu nuo visų ligų LPŽA prezidentas įvardija imunitetą. „Senjorai, turėdami daugiau laisvo laiko, jautriau reagavo į stresą, silpninantį imunitetą, – nupasakoja suvaržymu keltus iššūkius jis, – ir pagrindinė jų pramoga tuo metu tebuvo televizija. Asociacija, rengdamasi rudeniui, siūlo senjorams sveikatinimo programas – pilateso, šiaurietiško ėjimo užsiėmimus, edukacines priemones parkuose ar kitose atvirose erdvėse.“ Bet visi šie planai remiasi į finansavimą, kurio gausa LPŽA pasigirti negali.
 
Ženkliai padidėjo srautai

2016 metais įkurta „Sidabrinė linija“, jo steigėjos Kristinos Čiuželienės pasakojimu, skirta išimtinai vyresnio amžiaus žmonėms. „Senjorai skambina į „Sidabrinę liniją“ dėl trijų priežasčių, – vardija ji. – Nesvarbu, pandemija ar ne, bet pirmoji priežastis – emocinė pagalba „čia ir dabar“, antroji – pasiteirauti tam tikros informacijos ar pasitikslinti girdėtą. O trečioji susijusi su draugystės pokalbiais, kai vyresnio amžiaus žmonėms, norintiems aktyviau bendrauti, pasiūlome telefoninę draugystę su parinktu žmogumi.“

 
Per pandemiją, pasak „Sidabrinės linijos“ konsultantų, skambučių srautas išaugo net septynis-dešimt kartų. Nuolat besikeičianti informacijos ir jos gausa kėlė daug nerimo, senjorai nebuvo įsitikinę, kad viską teisingai suprato, ir skambino tikslintis informacijos. „Buvo tokia istorija, – su juoku prisimena K.Čiuželienė, – kai skambina senolis ir klausia: ar galiu nuvažiuoti į sodybą bičių aplankyti? Tai mes ir sakom juokaudami: jei vienas važiuosit į sodybą, bičių neužkrėsit.“ Daugybė, jos teigimu, klausimų buvo apie vakcinaciją.
 
Pavasarį, sumažėjus suvaržymams ir vakcinacijai perkopus 60 proc., sumažėjo ir sunerimusių senjorų skambučių. „Jei karantinui prasidėjus srautai padidėjo dešimteriopai, – skaičiuoja „Sidabrinės linijos“ steigėja, – dabar pastebime jų sumažėjimą, nors į priešpandeminį lygį srautai negrįžo. Sakyčiau, dabar jų tris ar keturis kartus daugiau. Vadinasi, maždaug perpus sumažėjo. Kita vertus, dabar vasara, taigi daugiau judėjimo, daugiau veiklos gamtoje, ir skambučių srautai mažėja natūraliai kiekvienais metais.“

 
Pasikeitė ir aptariamų klausimų tematika. „Nebegauname klausimų apie skiepus, arba kokių nors kitų, susijusių su koronavirusu, bet ryškesnė tapo netekties tema ar apsunkinto gydymo istorijos, – konstatuoja K.Čiuželienė. – Žmonės būna ir vaikus per pandemiją palaidoję... tarkim, skambino viena aštuoniasdešimties metų močiutė, palaidojusi 50 metų dukrą... Tai slegia ir žmonės ieškos paguodos bei nusiraminimo.“
 
Rudenį „Sidabrinės linijos“ laukia per šešerius veiklos metus jau gerai pažintas senjorų suaktyvėjimas. „Ruošiame naujus konsultantus skambučių centre, apmokome naujus savanorius – rudeniop laukiame skambučių suaktyvėjimo. Ar bus nauja pandemijos banga, ar nebus, rudenį vis viena srautas padidėja, nes tas tamsusis laikotarpis slegia, pašnekovus aplanko niūresnės nuotaikos“, – patirtimi dalijasi ji.
 
Kalba statistika
Rugpjūčio 7 d. oficiali vakcinacijos statistika rodo, kad Lietuvoje visiškai vakcinuota 81 proc. 60-69 metų moterų ir 88 proc. to paties amžiaus vyrų; 70-79 metų grupėje šie dydžiai atitinkamai 80 ir 92 proc., o vyresnių nei 80 – 74 ir 92 proc. Taigi, vidutiniškai 84,5 proc. vyresnio amžiaus žmonių turi imunitetą COVID-19 užkratui. Tai suteikia jiems galimybę arba visiškai neužsikrėsti, arba užsikrėtus persirgti kur kas lengviau, nei būtų buvę be vakcinacijos.
 
Šie duomenys leidžia sulyginti juos su preliminariais Statistikos departamento pateikiamais skaičiavimais, numatančiais, kada gi ateis ta COVID-19 epidemijos pabaiga. Esant kai kurioms sąlygoms – tarkim, laikant, kad šiuo metu bent viena vakcinos dozė laikoma imunizacija ir nuo šios dienos kiekvienas naujas susirgimo atvejis bus imunizuotas, skaičiavimo modelis leidžia numanyti, kad „COVID-19 epidemija baigsis, kai amžiaus grupės iki 60 pasieks 90 proc. imunizacijos lygį, o amžiaus grupės virš 60 pasieks 95 proc. imunizacijos lygį“. Čia skaičiuojami ir imunizacijos persirgus, ir imunizacijos pasiskiepijus atvejai. Panašu, kad senjorai iš visų jėgų siekia epidemijos pabaigos!

Projektas „COVID-19: kalba ekspertai“ (4000 Eur)                       

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    S.Mikutis: dėl reabilitologų verčiamasi per galvą

    „Šiuo metu tikrai yra didžiulis gydytojų reabilitologų poreikis. Todėl įstaigų vadovai, siekiantys aukšto lygi...
    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    Reta liga sergančią Virginiją nustebino medicinos galimybės

    „Kuo daugiau veiklos, tada nėra kada dejuoti! Išmokau suprasti organizmo signalus ir rasti laiko poilsiui, supratau, ...

    Budinti vaistinė


    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Ar nauji vaistai greičiau ateis į Lietuvą?

    Nuo kitų metų ES startuos svarbus sveikatos politikos pokytis – jungtinis sveikatos technologijų vertinimas (STV). Ar tai bu...
    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...

    razinka


    Sveika šeima


    Vyrai jau verkia

    Nors visuomenėje apie vyrų psichoemocinę sveikatą kalbama drąsiau ir garsiau, statistika liudija, kad emocinių sunkumų slegiami vyrai nėra linkę kreiptis pagalbos. Visgi pirmasis žingsnis jau žengtas – kino salėse vyrai išdrįsta parodyti ir džiaugsmą, ir ašaras.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    „Titaniko“ II ateitis: fiasko ar bravo?

    „Titanikas“ II gali sukurti taiką. Šis gali tapti taikos laivu visoms pasaulio valstybėms“, – sako ekscentriškasis australų verslininkas Clive Palmeris. Pastarasis savųjų planų sukurti istorinio tragiško likimo laivo repliką nepamiršo. Jis prisimena ne tik romantinę Džeko ir Rouzės ...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Henrikas Vaitiekūnas Vyrai ir moterys (Nr.3)
    Ar gudresnis valgo skaniau?
    Henrikas Vaitiekūnas Ar gudresnis valgo skaniau?
    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija

    Naujas numeris