Psichikos sveikatos stigma tarp medikų: asmeninė, visuomeninė, institucinė

Greta Vanagienė
2023-03-03
Nemaža dalis visuomenės susiduria su psichikos sveikatos iššūkiais, ne išimtis ir sveikatos priežiūros specialistai. Nors turėti psichologinių sunkumų, ypač gyvenant šiais neramumų laikais, normalu, medikams prisipažinti ir kreiptis psichologinės pagalbos vis dar nejauku. Situaciją aštrina nepalankus visuomenės požiūris, nepalaikanti darbo aplinka, medikams keliami aukšti standartai.
Psichikos sveikatos stigma tarp medikų: asmeninė, visuomeninė, institucinė
Užsienio statistika rodo, kad apie 25 proc. gydytojų turi psichikos sveikatos problemų, jie gerokai dažniau kenčia nuo perdegimo sindromo, o savižudybių skaičius tarp medikų yra maždaug du kartus didesnis nei bendrojoje populiacijoje.

Bijo pasirodyti silpni
Užsienio statistika rodo, kad apie 25 proc. gydytojų turi psichikos sveikatos problemų, jie gerokai dažniau kenčia nuo perdegimo sindromo, o savižudybių skaičius tarp medikų yra maždaug du kartus didesnis nei bendrojoje populiacijoje.
 
Anot specialistų, viena dažniausių priežasčių, kodėl gydytojai bijo kreiptis pagalbos, – vyraujanti medikų psichikos sveikatos stigma. Mat visuomenėje gajūs mitai, esą psichikos sveikatos sutrikimų turintys žmonės yra silpni, pavojingi ir negebantys pasirūpinti savimi. Tad būdami tokios būklės medikai esą negalės kompetentingai pasirūpinti pacientu.
 

Jaunųjų psichiatrų asociacijos prezidento Jono Montvido teigimu, tai, kad situacija tarp medikų lieka įtempta, yra kelios priežastys. Pirmiausia koją kiša nusistovėjęs senesnės gydytojų kartos požiūris, esą psichikos liga ir vaidmenų pasikeitimas atsiduriant paciento vietoje yra susijęs su silpnumu. Mat medikas kitų akivaizdoje turi išlikti stiprus. Su psichikos sveikata susijusius sunkumus ne mažiau aštrina ir visuomenė – tai gydytojus idealizuojantys pacientai, medikams keliantys ypač aukštus standartus. Medikas, daugelio nuomone, visada turėtų būti geros nuotaikos, pasitempęs, mandagus, paslaugus, aukšto profesionalumo, stažavęsis pasaulinio lygio universitetuose.

 

Užuomazgos dar universitete
Psichikos sveikatos stigmos užuomazgos tarp medikų prasideda dar studijuojant universitete. Kaip pastebi Jaunųjų psichiatrų asociacijos valdybos narė bei vaikų ir paauglių psichiatrijos gydytoja Neringa Čėnaitė, tik pradedančių mokytis medicinos studentų psichikos sveikata yra panaši kaip ir kitų specialybių studentų, tačiau dėl didelio akademinio krūvio, spaudimo iš aplinkos, konkurencijos stojant į rezidentūrą, ši ženkliai suprastėja.
 
„Jauname amžiuje, dar sparčiai besivystant smegenims, neigiama patirtis nugula į pasąmonę palikusi daug didesnį pėdsaką. Įtaką daro ir pirmosios stresinės darbo praktikos rezidentūroje“, – paaiškina ji. Vėlesniais etapais įtaką daro nepalanki darbovietės aplinka: kolegų patyčios, nuvertinimas, baimės, kad kolegos gali nekviesti į tam tikrus renginius, nepasitikės jais, nesuteiks atsakomybių.
 
„Jei dar sužinotų, kad kolegai reikalinga psichologinė pagalba, tuomet į jį gali žiūrėti nepatikliai, abejoti jo galimybėmis ir ateityje, tarkime, užimti svarbų postą“, – sako N.Čėnaitė.
 
Prašyti pagalbos – stiprybės ženklas
J.Montvidas aiškina, kad turėti rūpesčių, jausti nerimą ar neužtikrintumą yra natūralios emocijos, patologinėmis jos tampa, jei užsitęsia ilgą laiką ir okupuoja žmogaus gyvenimą. Taigi paprasčiausias pokalbis su kolegomis gali užkirsti kelią problemai įsišaknyti.
 
„Ne kartą teko pačiam konsultuoti kolegas. Jiems padeda vien tai, kad yra galimybė pasidalini nešališkomis vienas kito įžvalgomis“, – sako jis.

„Ypač svarbu nešti žinią, kad prašyti pagalbos nėra silpnumo požymis. Atvirkščiai, stiprus tas, kuris išdrįsta tai pripažinti ir nori pakeisti esamą padėtį. Problemų neigimas ir nerimo malšinimas gali skatinti imtis žalingų pagalbos būdų: psichotropinių vaistų, alkoholio vartojimo“, – pažymi specialistas.
 
Pagalbos ieškoma vangiai
J.Montvydas sako nors platformų, kur medikai gali gauti psichologinę pagalbą, yra, jos vis dar nedrįsta kreiptis. Ypač konservatyvūs vyresnės kartos atstovai.
„Turime subūrę specialistų bendruomenę, socialinį tinklą. Jame dalijamės įvairiomis žiniomis ir naujovėmis. Tiesa, čia konsultacinės pagalbos neteikiame, tokią paramą galima gauti kitose mūsų kurtose platformose“, – kalba asociacijos prezidentas.

 
Svaria atrama J.Montvydas sako medikams gali tapti prieš kelerius metus Jaunųjų psichiatrų asociacijai bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija įkurta platforma, skirta medikams, patiriantiems psichologinių sunkumų, „Medo“.
 
Pasak J.Montvido, iniciatyva kilo per pandemiją, kuomet sveikatos specialistai išgyveno psichologiškai ypač įtemtą laikotarpį. Šiam pasibaigus, psichologinės pagalbos platforma išlieka aktuali ir šiandien. „Nestabili geopolitinė situacija mus visus paveikė. Kinta laikai, kinta situacijos, randasi vis naujų iššūkių“, – sako jis.

 
Verta žinoti
Stigma apibūdinama kaip didelės visuomenės dalies neigiama nuostata konkrečiai žmonių grupei, kuri dėl ypatingų charakteristikų išsiskiria iš kitų.
Stigmos konceptas apima ne tik nuostatas, bet ir stereotipų kūrimą, „etikečių klijavimą“, diskriminaciją žmonių, kurie neatitinka tradicinės visuomenės nustatytų normų.
Stigma gali būti nukreipta į etnines mažumas, LGBTQ bendruomenę.

Projektas „(Ne)galiu keistis“ (7000 Eur)                      

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Naujovė Lietuvoje – natūralus osteoartrito gydymas

  Pirmą kartą Lietuvoje atlikta unikali ortobiologinė operacija. Jos metu paciento sveikos kelio sąnario kremzlės ląstelės buvo pana...
  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  V.Grakauskienė: skubiosios medicinos gydytojai – viena varomųjų jėgų

  Vilma Grakauskienė – viena pirmųjų Lietuvos skubiosios medicinos rezidentų, tam tikra prasme mūsų skubiosios medicinos pioni...

  Budinti vaistinė


  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Ar žinote, kaip rūšiuoti vaistus ir maisto papildus?

  Rūšiuoti buitines atliekas daugumai jau įprasta, tačiau vis dar ne kiekvienas žino, jog lygiai taip pat galima rūšiu...
  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Asociacija sumokėjo baudą, vaistinės pateikė bankų garantijas

  Vienintelė Lietuvos vaistinių asociacija (LVA) laiku – iki pirmadienio – sumokėjo Konkurencijos tarybos praėjusį gruod...

  razinka


  Sveika šeima


  „Tavo tėvas tikras bambeklis“

  Vaikų turintys tėvai tokius ir panašius pasisakymus naudoja dažnai net nesusimąstydami, ką juos girdėdami išgyvena vaikai. Jei vaikai panašius komentarus girdi dažnai ir dar iš abiejų tėvų, tai gali stipriai paveikti jų emocinę savijautą ir psichologinį funkcionavimą ilgalaikėje perspektyvoje, nes tai yra ...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Sukūrė vaikus iš dviejų... tėčių

  Kovo 6-8 dienomis Londone, Franciso Cricko institute vykusioje III tarptautinėje konferencijoje žmogaus genomo redagavimo klausimais buvo paskelbta, kad ateityje vyrų poros galimai galės susilaukti vaikų.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kas žandus laužo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas žandus laužo?
  Avys ir avigalviai
  Henrikas Vaitiekūnas Avys ir avigalviai
  Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai
  Henrikas Vaitiekūnas Varvanti nosis ir kiti pavasario šaukliai

  Naujas numeris