Jei reformas vykdysim tik buhalteriškai, progreso nebus

Evelina Machova
2018-06-22
Naujosios Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas sako, kad vykdant reformą, nesvarbu ar ji būtų sveikatos sektoriuje ar kitame, reikia gerai įvertinti pasekmes. Naudingiausia būtų, jei optimizavimą vykdytume ne buldozerio principu, remdamiesi tik buhalteriniais skaičiavimais, o viską ekonomiškai įvertinę. Savo ruožtu Naujosios Akmenės ligoninės medikai iš gydymo įstaigų tinklo optimizavimo nieko gero nesitiki.
Jei reformas vykdysim tik buhalteriškai, progreso nebus

FAKTAS:
 
Rajono taryba prieš porą metų patvirtino Trūkstamų gydytojų pritraukimo į Akmenės rajoną programą, kurioje numatyta įvairių jauniems medikams patrauklių dalykų. Tai daugiausiai įsikūrimo išlaidų (iki 15 tūkst. eurų) kompensavimas gydytojui, atvykusiam dirbti ir gyventi Akmenės rajone. Labai palankios sąlygos numatomos ir rezidentams. Trūkstamų gydytojų pritraukimo programa jau pasinaudojo du jauni gydytojai, baigę mokslus Kaune. Akmenės rajone dirbančių gydytojų amžiaus vidurkis – apie 60 metų.


- Laukiant gydymo įstaigų tinklo optimizavimo, tačiau iki galo nežinant, kas bus, sklinda begalė gandų. Ar jus gąsdina tokie planai ir ar sunku į rajoną prisivilioti gydytojų?
- Norisi pasakyti: sustokime vieną kartą reformuoti.Klausiate, kas mus gąsdina? Kodėl sunku pritraukti jauną gydytoją dirbti į rajoną, net ir pasiūlius gerokai didesnį atlyginimą? Juk jis nežino, kokios reformos laukia. Žmogus nori žinoti, kaip jam teks gyventi artimiausius penkerius ar dešimt metų. Kaip ten bebūtų, didesnė visuomenės dalis ieško stabilumo. Savo žodžius galiu iliustruoti ir pavyzdžiu. Ligoninės Terapijos skyriuje turėjome puikią gydytoją panevėžietę. Tačiau tik jos gimtajame mieste ligoninėje atsirado laisva vieta, ji iš karto priėmė pasiūlymą. Priežastį įvardino aiškiai: „Žvelgiant į politines sveikatos sistemos aktualijas jūsų skyrių anksčiau ar vėliau uždarys. O man norisi stabilumo.“ Ką tokioje situacijoje kaip meras galiu padaryti? Pažadėti, kad nieko panašaus nebus? Negaliu, juk sprendimai ne nuo mero priklauso. Tas nestabilumas, aiškumo nebuvimas griauna visą įdirbį. Žmonės, nežinodami, kokios reformos laukia sveikatos sistemos, bijo įsitvirtinti rajone. 
 
- Sakote, kad nepadeda ir savivaldybės vykdoma gydytojų pritraukimo sistema, kuomet skiriamas arba butas, arba piniginė parama įsikurti?
- Negaliu sakyti, kad sistema neveikia. Prieš porą metų dirbti į rajoną atvyko jaunų gydytojų šeima. Jie abu gavo po penkiolika tūkstančių eurų įsikurti. Kiek žinau, nusipirko namą. Mane, kaip merą, tai džiugina, nes faktas, kad jie pabus mažiausiai penkerius metus. Neseniai socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja pasidalino žinia, kad Šveicarijoje viena savivaldybė skiria penkiasdešimt tūkstančių frankų jaunoms šeimoms įsikurti. Po šia žinute buvo prierašas, kas taip padarys Lietuvoje? Parašiau, kad mes jau darome. Tiesa, šveicarai viską pragmatiškai yra apskaičiavę. Pinigai įsikurti duodami ne šiaip sau – norintieji pasinaudoti parama turi atitikti tam tikras sąlygas. Pirma, pasiimti paskolą būstui, kurio vertė ne mažesnė nei 200 tūkstančių frankų, įsigyti. Vadinasi, šeima privalo turėti geras pajamas. Antra, paskolos mokėjimo laikotarpiu žmogus turi būti registruotas būtent toje savivaldybėje, kur perkamas būstas. O finansavimas savivaldybėms priklauso nuo žmonių skaičiaus joje. Nepamirškime ir fakto, kad ten fiziniams asmenims yra nekilnojamojo turto mokestis. Viską susumavus akivaizdu, kad savivaldybė per dešimt metų investuotus penkiasdešimt tūkstančių atgaus ir dar su kaupu. O mūsų didžiausia problema ta, kad tiek sveikatos sektoriuje, tiek ir kituose vykdoma tik buhalterinė reforma, visiškai nežvelgiant, kas bus ateityje.
Sveikatos apsaugoje taip pat gajus buhalterinis mąstymas: nukirsim finansavimą rajoninėms ligoninėms ir sistemoje atsiras daugiau laisvų pinigų. Bet iš kur? Juk pacientą teks vežti į didesnę ligoninę, vadinasi, išlaidos niekur nedings.
 
- Kai sakote, kad valstybėje tvarkomasi ne ekonomiškai, o buhalteriškai, ką turite omenyje?
- Pateiksiu pavyzdį. Prieš kurį laiką gavome pylos, kad netinkamai naudojame socialinius pinigus. Mat išklojome trinkeles. Žvelgiant formaliai, atrodytų, kad tikrai nusižengėme, bet viskas prasidėjo nuo neįgalios mergaitės, kuri sirgo leukemija, sėdėjo ratukuose. Šiandien jos, deja, jau nebėra. Taigi minint Savivaldos dieną iš rajono vaikų gaunu laiškų, kur jie rašo savo norus. Minėtoji mergaitė parašė man, kodėl ji negali pati nuvažiuoti į mokyklą, mokytis kartu su bendraamžiais. Kodėl mokytojai turi ją lankyti namuose? Beje, mokymas namuose yra labai brangus: vienam vaikui organizuojant tokį mokymą sumos susidaro, kaip išlaikyti visą klasę. O mergaitė į mokyklą nuvažiuoti pati ratukais negalėjo, nes infrastruktūra nepritaikyta. Taigi socialinius pinigus skyrėme aplinkai pritaikyti, įskaitant ir takeliui nuo mokyklos iki jos namų išgrįsti. Kitas pavyzdys apie buhalterišką požiūrį. Gimė mergaitė su klausos negalia. Jai reikėjo specialaus aparato, kainuojančio kelias dešimtis tūkstančių. Valstybė jo nekompensuoja. Surengėme šventę, prašėme gyventojų aukoti, nes, mano nuomone, investicijos į vaiką, kad ir nemažos, yra kur kas efektyvesnės, nei pašalpų mokėjimas. Juk ta mergaitė užaugusi galės dirbti ir prisidėti prie šalies ekonomikos. Tačiau mes nežvelgiame į ateitį ir skaičiuojame paprastai – aparatas kainuos kelias dešimtis tūkstančių, o pašalpos kas mėnesį reikės tik kelių šimtų. Bet per kokius šešiasdešimt pašalpos mokėjimo metų susidarys pusė milijono. Vadinasi, neinvestuodama valstybė patiria nuotolį. Nesuprantu, kodėl mes tokie trumparegiai?

 
- Esate vienas iš nedaugelio merų, kuris aktyviai kelia klausimą ir dėl užsienio medikų įdarbinimo Lietuvoje. Kaip sekasi šiuo klausimu?
- Ligoninėje dirba gydytoja akušerė ginekologė iš Ukrainos. Tiesa, jai sunkiau sekasi dirbti su šiuolaikiška aparatūra, bet stengiamės sukurti geras darbo sąlygas. Problema ta, kad pati sistema pas mus netinkama. Tarkim, Vokietijoje gydytojai iš kitų šalių priimami dirbti asistentais ir per metus tvarkosi dokumentus, mokosi kalbos, gauna pajamas, kol jiems suteikiama praktikuojančio gydytojo licencija. Pas mus gi žmogus tik kai susitvarko dokumentus, kas užtrunka ir dvejus metus, gali pradėti dirbti. O kas, jei specialistas nepateisina gydymo įstaigos lūkesčių? Pavyzdžiui, jam sunkiai sekasi dirti su modernia įranga arba nepritampa kolektyve. Nuostolį patiria ir darbdaviai, šiuo atveju ligoninė, ir savivaldybei, kuri investuoja į žmogaus integraciją. Mat savivaldybės gydytojų pritraukimo programa skirta ne tik Lietuvos, bet ir užsienio gydytojams. Šiuo metu kaip tik dokumentus tvarkosi šeimos gydytojas iš Turkmėnistano. Prieš trejus metus gavome Auksinę krivūlę už tautinės diplomatijos puoselėjimą.
 
- Viskas atrodo patrauklu, tačiau teigiama, kad rajonuose sparčiai mažėjant gyventojų skaičius, nebereikia ir tiek gydymo paslaugų. Ar jūsų minėtos investicijos nevirs didžiuliu nuostoliu?
- Na, čia labai įdomus dalykas. Šiuo klausimu aš „nesusikalbu“ su statistika. Pagal seniūnų registrus rajone gyvena daugiau nei vienuolika tūkstančių žmonių, o pagal Statistikos departamentą – tik devyni su puse tūkstančio. Kur slepiasi tiesa, sunku ir pasakyti. Tačiau stebina tai, kad darželiuose ėmė stigti vietų. Prieš ketverius metus to nebuvo. Dabar gi kasmet darželyje suformuojame po vieną naują grupę. Butų nuomos kainos tokios pat kaip Šiauliuose. Namų kainos irgi auga. Taigi klausimas: jei gyventojų kasmet mažėja po tris ar keturis šimtus, kodėl auga nekilnojamo turto kainos, didėja prekybos centrų skaičius?
Skelbiama, jog patenkame į penketuką rajonų, iš kurių emigravo daugiausiai gyventojų, tik pamirštamas faktas, jog prieš kelerius metus buvo pakeistos rajono ribos ir netekome miestelio su penkiais tūkstančiais gyventojų. Pagal naujausius emigracijos rodiklius tarp kitų savivaldybių esame maždaug per vidurį. 
 
- Jūsų nuomone, kokia sveikatos priežiūra turėtų būti rajone?
- Man gaila didžiųjų ligoninių, nes jos užkemšamos nesunkios būklės pacientais. Pavyzdžiui, vyksta krepšinio varžybos Naujoje Akmenėje. Du žaidėjai susiduria, vienas prasikerta antakį, reikia siūti. Pacientą reikia vežti į Šiaulius, nors procedūra nesudėtinga. Kaip ne kartą akcentavo ir sveikatos politikai, net šeimos gydytojas tą galėtų padaryti. Gal reikėjo pakankamai paruošti šeimos gydytojų, galinčių suteikti tokią pagalbą vietoje. Dabar situacija tokia: jei nėra gydytojų, kaltas meras, jei problemos švietime, kaltas meras, nėra investicijų – vėl kaltas meras. Mes nesikratome atsakomybės, deja, neturime teisių spręsti patys. Ne kartą prašiau: leiskite mums pabandyti tvarkytis su darbo birža savarankiškai. Atsakymas – ne.
Sveikatos apsaugoje taip pat gajus buhalterinis mąstymas: nukirsim finansavimą rajoninėms ligoninėms ir sistemoje atsiras daugiau laisvų pinigų. Bet iš kur? Juk pacientą teks vežti į didesnę ligoninę, vadinasi, išlaidos niekur nedings.
Dabar Naujosios Akmenės ligoninėje atvyksta nemažai medikų, kurie teikia antro lygio konsultacijas. Konsultuoja ir žinomi profesoriai, pavyzdžiui, vienas geriausių urologų Daimantas Milonas, ir kardiologai, ir oftalmologai ir kitų specialių gydytojai. Rajono gyventojams tai labai patogu, o ligoninės vadovas puikiai organizuoja darbą. 
Nesakau, kad mums reikia didelės ligoninės. Tikrai ne. Mūsų tikslas – užtikrinti paslaugų prieinamumą. Manau, kad ligoninė atsižvelgiant į vykdomą politiką turėtų virsti sveikatinimo centru, kur būtų teikiama skubi pagalba, antrinio lygio konsultacijos, slauga ir galima būtų tame pačiame sutvarkytame pastate įkurti pirminį lygį. Nes šiuo metu tame pačiame pastate jau veikia ir privatus dializės centras. Neturime tikslo viską sujungti į vieną įstaigą, tegul kiekvienas lygis turi atskirą vadovą, bet svarbu, kad rajono gyventojams paslaugos būtų sutelktos vienoje vietoje. 
Be to, reikia atsižvelgti ir į rajono specifiką. Iki Šiaulių – septyniasdešimt kilometrų, Mažeikių – apie keturiasdešimt penki. Atstumai nemaži, todėl priimant sprendimus reikia gilios analizės. Tarkim, pas mus veikia cemento gamykla, todėl natūralu, kad vyrauja lėtinės plaučių ligos, ypač tarp vyresnio amžiaus žmonių, kuriems pagalbos reikia vietoje. Bijau, kad optimizuojant ligonines nepasikartotų dešimties ligoninių chirurgijos skyrių uždarymo scenarijus.

Apskaičiuotos investicijos
Kaip teigiama Naujosios Akmenės rajono savivaldybės ataskaitoje, vienas pagrindinių tikslų, keliamų ligoninei – tobulinti sveikatos priežiūros paslaugas atnaujinant medicininę įrangą, patalpas, plečiant paslaugų asortimentą, įdarbinant naujus specialistus. 
 
Pernai Sveikatos apsaugos ministerija ligoninei perdavė A tipo greitosios medicinos pagalbos automobilį, kuris skirtas pacientams į kitas gydymo įstaigas pervežti. Naujojo automobilio sąnaudos kurui sumažėjo dvidešimčia procentų, o sutaupytas lėšas galima skirti kitoms gydymo įstaigos reikmėms. 
 
Ligoninės medikų teigimu, savivaldybė nemažai prisideda prie gydymo paslaugų gerinimo rajone, be to, ragina ir pačius gydytojus nenuleisti rankų. Iš savivaldybės lėšų nupirktas 100 tūkst. eurų kainavęs mamografas. Kad tai vertinga investicija, rodo ir sergamumas krūties vėžiu rajone.
 
Akmenė – kol kas yra vienas šalies rajonų, kur sergamumas onkologinėmis ligomis didelis. Jam ir mirtingumui mažinti vykdomos įvairios prevencinės programos, tarp jų –  atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio. Deja, Akmenės krašto gyventojai vangiai dalyvavo prevencinėse programose, tad rodikliai yra vieni žemiausių Šiaulių apskrityje. Dalyvavimą mamografinės patikros dėl krūties vėžio programoje labai ribojo tai, kad tyrimą atlikti tekdavo važiuoti į Šiaulius ar Mažeikius. Neabejojama, kad turint mamografą pagausės moterų, besitikrinančių dėl krūties vėžio. Akmenės rajone 50-69 metų amžiaus grupėje yra 3630 moterų, kurioms kas dveji metai turėtų būti atliekama mamografija. Per metus turėtų pasitikrinti apie 1815 moterų, tačiau anksčiau pasitikrindavo tik apie 426. Pernai iš VSRSP lėšų „Odontologijos paslaugų kokybės gerinimas ir vaikų bei jaunimo sveikatos išsaugojimas“ gauta 4 tūkst. eurų, už kuriuos įsigytas dantų protezų iš elastinės plastmasės gaminimo įrenginys. Pernai tobulinant teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ligoninė savo lėšomis įsigijo medicininės įrangos už daugiau nei 13 tūkst. eurų. Įsigytas vakuuminis maišytuvas odontologijai „Twister“, pirmosios pagalbos manekenas „Buddy“ ir automatinis dioptrimetras LM – 500. 
 
Pagalba, kurios reikia
„Žinote, kokia problema? Mūsų dirbančių gydytojų amžius – apie šešiasdešimt metų. Jaunimas nevažiuoja, nes tik ir girdi, kad rajonuose gydymo įstaigas uždarys. Nė vienas nenori rizikuoti, todėl ateitį kuria ten, kur stabiliau. Vyr. gydytojo dėka pas mus yra apie dvidešimt atvažiuojančių gydytojų. Didžiuosiuose miestuose konsultacijos pas gydytojus žmonėms tenka po kelis mėnesius laukti, o čia prašau – viskas vietoje. Nereikia nei kelionės, nei kokio „blato“,“ – sako vaikų ligų gydytojas Petras Rozgys. 
 
Vien pernai ligoninėje neterminuotomis sutartimis įdarbinti gydytoja radiologė, du radiologijos technologai, šeimos slaugytoja, slaugytojos padėjėja, socialinė darbuotoja ir registratorė. Dar septyni specialistai įdarbinti terminuotomis darbo sutartimis: dvi bendrosios praktikos slaugytojos, dvi slaugytojos padėjėjos, du pagalbiniai darbuotojai ir viena medicinos psichologė. 

 
 
Mažosios pacientės mama Raminta sako, vaikų stebėjimo palatos Naujojoje Akmenėje tokios, kokios yra, šiandien labai reikalingos. Mat su sergančiu mažu vaiku naktį vykti į Šiaulius būtų nepatogu. Čia dirbančiais medikais moteris sako visiškai pasitikinti. Nuotr. šalia - vaikų ligų gydytojas Petras Rozgys.

Pasak vaikų skyriaus vedėjo, dažnai girdima, kad rajono ligoninėse vaikų skyriai yra nuostolingi, todėl galbūt reikėtų juos uždaryti. Medikas pripažįsta, kad tame yra tiesos, tačiau vien pernai stebėjimo palatose dėl sveikatos sutrikimų buvo stebimi daugiau nei 900 mažamečių ir per du šimtus gydyti stacionare. O ir iš Šiaulių kolegų gydytojas prisipažįsta girdintis, kad jie vos spėja suktis. Kol kas paslaugos dar suteikiamos Naujojoje Akmenėje, tačiau medikai baiminasi, kad artimiausioje ateityje neliks pediatrų budėjimų. Pasiteiravus mamų, kaip jos vertina paslaugų prieinamumą Naujojoje Akmenėje, visos vienbalsiai pripažįsta jog tai, kad paslauga suteikiama arčiau namų, yra ypač patogu. „Atvažiavome naktį, mergytė karščiavo, vėmė. Labai išsigandau. Gerai, kad čia viską greitai sutvarkė, daktaras pats tik pagriebė šlapimo mėginuką ir į laboratoriją nubėgo. Iki Šiaulių kelias tolimas, naktį važiuoti tikrai nenorėčiau. Nors yra tekę lankytis ir ten. Didelėse ligoninėse tenka ir porą valandų laukti, kol gauni pagalbą. O kai tavo vaikas karščiuoja, vemia, to nesinori. Namuose vis tiek geriau“, – sako Raimonda. 
 
Gydytojų vizija
 
„Esame labiau konsultacinė poliklinika nei ligoninė. Manau, kad turėtų išlikti ir terapinis, ir vaikų skyriai, bet greičiausia teliks slauga, kurios labai trūksta. Į sudėtingą pagalbą nepretenduojame, o ir rajono gyventojai įpranta, kad po šeštos valandos vakaro antakį susiūti reikia važiuoti į Šiaulius. Turbūt įpras ir prie kitokių permainų“, - sako Naujosios Akmenės ligoninės Skubios pagalbos ir konsultacijų skyriaus vedėjas gydytojas ortopedas traumatologas Raimondas Peleckas.

„Jaučiame stiprų savivaldybės palaikymą. Ligoninė dirba nenuostolingai. Sudėtingesnė situacija vasarą, nes pacientų sumažėja. Manau, kad Naujosios Akmenės ligoninė galėjo likti tokia, kokia buvo iki 2010 metų. Dabar reanimacijos neturime, budėjimų chirurgams traumatologams nėra. Esame labiau konsultacinė poliklinika nei ligoninė. Manau, kad turėtų išlikti ir terapinis, ir vaikų skyriai, bet greičiausia teliks slauga, kurios, aišku, labai trūksta. Į sudėtingą pagalbą nepretenduojame, o ir rajono gyventojai įpranta, kad po šeštos valandos vakaro antakį susiūti reikia važiuoti į Šiaulius. Turbūt įpras ir prie kitokių permainų. Mes prieš ankstesnę restruktūrizaciją „šakojomės“, skundėmės. Politikai žadėjo, kad viskas bus gerai, deja, niekas nepadėjo. Todėl ir šio optimizavimo atžvilgiu esu gana pesimistiškas. Juk net į žmonių skundus niekas nesigilina“, – sako Naujosios Akmenės ligoninės Skubios pagalbos ir konsultacijų skyriaus vedėjas gydytojas ortopedas traumatologas Raimondas Peleckas. 
 
Savo ruožtu P.Rozgys šiek tiek optimistiškesnis. „Juk viskas prasideda nuo svajonės. Jei mes galvosime, kad sugrius, taip ir bus. Dabar situacija išbalansuota, bet jei mes išsilaikome, turime tai tęsti. Paslauga juk reikalinga ne mums, bet mūsų pacientams. Nereikia skubėti, viską galima spręsti pamažu. Juk norim padėti žmonėms. Rajonas prisideda, tad išgyvensim. Svarbiausia, kad mums leistų dirbti“, – sako P.Rozgys. 
 
Pasak medikų, jie tikrai nesiekia, kad ligoninė teiktų visas įmanomas paslaugas, tačiau nori, kad vietos gyventojai pagalbą gautų laiku. Pripažįsta ir tai, jog girdimos kalbos apie nesaugias paslaugas juos skaudina. Juk didžioji dalis medikų turi keturis dešimtmečius trunkančią aktyvią praktiką, kuri pastaruoju metu, deja, nebėra vertybė.

NAUJOS AMBULATORINĖS REABILITACIJOS PASLAUGOS:
 
Fizinės medicinos ir reabilitacijos kabinete pacientams taikomos visiškai naujos procedūros, kurių Akmenės rajone iki šiol neteikė nė viena gydymo įstaiga.
• Parafino terapija - vienas efektyviausių būdų taikant giluminį šildymą skausmui palengvinti ir sustingusiems raumenims atpalaiduoti. Procedūros gali būti skiriamos po lūžių, išnirimų, sausgyslių patempimų, judesių sutrikimų dėl randų bei kitais atvejais, kai tinka šilumos procedūros. Paprastai naudojama prieš gydomąją mankštą ir masažą. Naudojama kai kurių periferinių kraujagyslių ligų atvejais.
• Atliekama nauja kineziterapijos procedūra – juosmeninės, kaklinės stuburo dalies, kelio bei peties sąnario tempimas. Ši procedūra taikoma esant įvairiems raumenų - skeleto sistemos biomechanikos sutrikimams gydyti, o ypač efektyvi tarpslankstelinių diskų išvaržų atvejais. Atlikti tyrimai parodė, kad tokio pobūdžio tempimo metu kuriama taisyklinga stuburo geometrinė konfigūracija, sumažėja spaudimas pažeistame diske, padidėja jo aukštis, todėl mažiau spaudžiama nervinė šaknelė, suaktyvėja medžiagų apykaita ir sudaromos palankios sąlygos disko išvaržai gyti.
• Tempimo procedūroms naudojamas „MiLi + TRAComputer“ kompiuterizuotas stuburo tempimo stalas su galimybe pritaikyti mikrobangų terapiją. Mikrobangų spinduliavimas tempimo metu turi ypač gerą gydymo efektą, kuris padeda pasiekti geresnių tempimo rezultatų. Stuburo tempimo procedūra trunka apie 20 min. Paprastai pakanka 6-10 procedūrų, kad praeitų ar žymiai sumažėtų ilgai varginę juosmens, kaklo, kelio ar peties sąnario skausmai. 
• Įrengtas druskų kambarys leidžia pacientams pasiūlyti naują paslaugą – haloterapiją, kuri plačiai taikoma vaikams ir suaugusiems įvairioms ligoms gydyti ir profilaktikai.

SKAIČIUS:
 
900 - tiek mažamečių pernai dėl sveikatos sutrikimų buvo stebėti Naujosios Akmenės ligoninės Vaikų skyriaus stebėjimo palatose.

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Maitinimas krūtimi: mitai ir tiesos

2020.08.10
Nors Lietuvoje turime prabangiai ilgas vaiko priežiūros atostogas ir atrodo, kad maitinti krūtimi galime kiek panorėjusios, ilgiau nei metus tą darančių yra mažuma, sako Rima Kurtinaitienė, Tarptautinės egzaminuotojų tarybos sertifikuota žindymo konsultantė. Panašu, kad su tuo nemažai susiję įvairiausi mitai ar nepagrįsti įsitikinimai. Skaityti plačiau

Kodėl žindyti viešai vis dar yra stigma?

2020.08.06
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl pasirinkimo maitinti krūtimi kiekvienais metais daugiau kaip 823 tūkst. vaikų ir daugiau kaip 20 tūkst. motinų išvengia mirties. Kiek svarbi aplinkinių parama, paskatinimas stengtis kuo ilgiau žindyti kūdikį, aiškina žindymą remiančios organizacijos VšĮ „Pradžių pradžios“ žindymo konsultantė Rasa Siudikienė. Patirtimi dalijasi žin... Skaityti plačiau

Namų vaistinėlės pavojai

2020.07.16
„Žmonės pajutę sveikatos negalavimus dažniausiai puola guglinti, ką tai galėtų reikšti, ieškoti informacijos neaiškiuose forumuose, klausti kaimynės ar tetos patarimų“, - sako šeimos gydytoja Toma Kundrotė. Ir tai - tik savigydos pradžia. Kur dar didesni pavojai tyko, jei sau ne tik nustatoma diagnozė, bet ir pasiskiriami vaistai. Šeimos gydytojos Jurgos Dūdienė... Skaityti plačiau

Alkoholio priešnuodis – laikas?

2020.07.10
Pasak specialistų, vis dar populiaru sieti laisvalaikio praleidimą su alkoholiniu kokteiliu ar alaus bokalu rankose. Ką davė alkoholio įsigijimas nuo 20-ies metų ir tam tikromis valandomis, kalbiname jaunimą. Skaityti plačiau

Kokteilis be laipsnių

2020.06.25
Pasak specialistų, neretas laisvalaikio praleidimą - pasisėdėjimą gamtoje, gimtadienio vakarėlį, kelionę prie jūros sieja su alkoholio vartojimu. Kaip keisti įsišaknijusį požiūrį, kalbame su psichoanalitiku Tomu Viliumi Kajoku. Skaityti plačiau

„Kietas“ be alkoholio

2020.06.04
Tiek tarp jaunimo, tiek tarp suaugusiųjų vis dažniau išgirstama apie pasirinkimą nevartoti alkoholio. Kaip atrodo gyvenimas be jo? Pasidomėjome, kokios yra žinomų žmonių ir jaunimo patirtys. Skaityti plačiau

Tabletė – ne žaidimas

2020.05.14
„Jaučiuosi nuolat pavargęs ir neramus, mane kankina įtampa ir nemiga. Manau, viena tabletė per dieną man nekenktų“, - taip iš pažiūros nekaltai žengiami pirmieji žingsniai priklausomybės nuo medikamentų link. Specialistai sako, deja, toks svarstymas tėra iliuzija ir melas pačiam sau, kuris saugo mūsų teisę svaigintis ir išlikti aukos vaidmenyje, o pavykus kuriam laikui nutraukti vaistus - vė... Skaityti plačiau

Pasiruošimas egzaminams – be streso

2020.05.07
Ant nosies abitūros egzaminai. Pasaulinė pandemija greičiausiai pakoregavo ne vieno jauno žmogaus planus, tad nerimo tikrai netrūksta. Ar įstos į išsvajotąją specialybę? Ar pavyks išvykti mokytis į užsienį? Ar pateisins tėvų lūkesčius? Tėvai taip pat nemažiau išgyvena, kaip pasikeitusiame pasaulyje seksi jų atžaloms. Vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys sako, jog nervintis – n... Skaityti plačiau

Mamos pienas – gyvybės šaltinis

2020.04.30
Pasaulio sveikatos organizacija, siekdama užtikrinti optimalų kūdikių augimą, raidą ir sveikatą, yra patvirtinusi rekomendaciją juos žindyti bent pirmus šešis gyvenimo mėnesius. Vis dėlto natūraliai maitinti moteriai ne visuomet pavyksta. Vilniaus gimdymo namų gydytoja akušerė-ginekologė Rūta Liutkevičienė įsitikinusi, kad žindymui iš anksto ruoštis reikia emociškai. Skaityti plačiau

Sveikas lygu laimingas. Kodėl gyventi sveikai verta?

2020.04.09
Prieš gerą dešimtmetį, jei kas ir stebėdavosi, kaip gali vykti vakarėliai be alkoholio, šiandien tokių vis daugiau. Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė (27 m.) sako, kad tai gera proga juose dalyvauti su visa šeima. Jokio amžiaus cenzo, jokios gėdos jausmo šventei praūžus ir nutilus muzikos garsams. „Pasirinkęs sveiką gyvenimo būdą pagaliau jaučiuosi i&sca... Skaityti plačiau

Atsparios antibiotikams bakterijos – galvosūkis ateities mokslininkams

2020.03.30
Pasaulio sveikatos organizacija išreiškė susirūpinimą dėl bakterijų atsparumo antibiotikams keliamos grėsmės. Neatsakingas jų vartojimas paveikia visą ekosistemą. Atsakomybės turi imtis ne tik medikai, skirdami nereikalingą jų vartojimą, bet ir kiekvienas mūsų – neužsiimti savigyda. Skaityti plačiau

Vaikų dantys – tėvų įpročių atspindys

2020.03.19
Nuomonė, esą pieniniai dantukai vis tiek iškris, tad rūpintis jais – ne pats svarbiausias dalykas, anot specialistų, – ydinga. „Kaip mažiesiems trinkame plaukus, kerpame nagučius, taip turėtume rūpintis ir dantukų sveikata“, - įsitikinusi biomedicinos mokslų daktarė, ilgametė vaikų odontologė Rasa Račienė. Specialistė aiškina, kodėl tėveliai turėtų nuo mažens išmokyti vaik... Skaityti plačiau

Savižudybės rizikos ženklai - ir socialiniuose tinkluose

2020.03.12
Ką daryti socialiniame tinkle pastebėjus pažįstamo (ar nepažįstamo) asmens žinutę, kuri skamba it pranešimas apie ketinimą žudytis? Psichologai bei kiti psichikos sveikatos specialistai, suicidologai vieningai tvirtina, jog šiukštu nereikia į tai numoti ranka, idant nepaliktume krizę išgyvenančio žmogaus vienut vieno. Priešingai, svarbu jį nuoširdžiai išklausyti bei su... Skaityti plačiau

Skie­pų bau­bas: mi­tai ir fak­tai apie vak­ci­na­vi­mą

2020.03.09
Su­au­gu­sių pa­cien­tų vak­ci­na­vi­mas Lie­tu­vo­je yra vie­nas ma­žiau­sių Eu­ro­pos Są­jun­go­je. Gy­dy­to­jas in­fek­to­lo­gas prof. Ar­vy­das Amb­ro­zai­tis sa­ko, jog ne­pa­grįs­tos skie­pų bai­mės su­si­da­ro dėl men­ko vi­suo­me­nė... Skaityti plačiau

Vienas dūris išgelbės gyvybę

2020.02.13
„Džiaugiuosi, kad mano vaikas nevakcinuotas. Pasiskaitykite apie skiepus, ten vieni nuodai. Autizmas garantuotas“, - savo įžvalgomis dalijasi vaikų neskiepijantys tėvai. Kai vaikas atsiduria intensyviosios terapijos skyriuje, nuomonę gimdytojai pakeičia. Tik kad nebūtų vėlu. Skaityti plačiau

Sveikas maistas – kaip vaistas. Subalansuota mityba – ligų profilaktikai

2020.02.06
Gydytoja dietologė Rūta Petereit pataria, kaip nesunkiai pereiti prie subalansuotos mitybos, užtikrina, kad pradėti gyventi sveikai niekada nevėlu. Aktorė Kristina Savickytė-Damanskienė dalijasi mažomis gudrybėmis, kaip prie sveikos mitybos pratina septynmetį sūnų. Skaityti plačiau

Patyčių prevencija – išgelbėta gyvybė

2020.01.16
Dešimtokė Dovilė nemėgo mokyklos koridorių. Čia aidėjo bendraamžių pašaipos - tai per stora, tai su akiniais... Vienas kitas ir apstumdydavo. Kuprinę atimdavo. Vėliau patyčios persikėlė į internetą - kažkas įdėjo Dovilę žeminantį vaizdo įrašą. Neapsikentusi paauglė pakėlė prieš save ranką. Nors tokių skaudžių atvejų mažėja, Lietuvoje patyčių tarp paauglių paplitimas&nda... Skaityti plačiau

Nuo biuro kėdės - ant bėgimo takelio

2020.01.06
Kakta srūvantis prakaitas, sunkus kvėpavimas, maudimas raumenyse – puikiai pažįstami fizinio aktyvumo atributai. Išganingoji sveikata nebūtinai ateina per kančią. Jei sportas teiks malonumą, dėkos kūnas, pagerės savijauta, neišgaruos ir noras gyventi sveikiau, - neabejoja sporto ir sveikos gyvensenos judėjimo „My Hero!“ vienas įkūrėjų, gyvenimo treneris Ignas Bakėjus ir sporto medicino... Skaityti plačiau

Žaidimų terapija – stipresnei sveikatai

2019.12.10
Psichologinius sunkumus vaikams padeda spręsti psichoterapinė technika, kurios efektyvumas įrodytas daugeliu mokslinių tyrimų. Psichologė psichoterapeutė, žaidimo terapeutė Dalia Guzaitienė pataria, kaip ugdyti vaiko psichologinį atsparumą ir sveikos gyvensenos įpročius ne pamokslaujant, o pasitelkiant įvairius žaidimus. Skaityti plačiau

Pasiteisinęs unikalus projektas: odon­to­lo­gas į na­mus!

2019.12.05
To­kio uni­ka­laus ir lau­kia­mo pro­jek­to dar ne­bu­vo: Vil­niaus mies­to ir ra­jo­no gy­ven­to­jai, ku­riems nu­sta­ty­tas nuo­la­ti­nės slau­gos po­rei­kis, jau ga­li iš­si­kvies­ti gy­dy­to­ją odon­to­lo­gą į na­mus. „Ka­da žmo­gus daug me­tų... Skaityti plačiau

Pacientas Dovydas: „Abstinencija nuo tablečių baisiau už narkotikus“

2019.11.28
Populiaraus serialo „Daktaras Hausas“ (ang. House, MD) pagrindinis veikėjas ciniškasis gydytojas Gregoris Hausas kenčia nuo priklausomybės vikodinui. Inovatyvios medicinos amžiuje galima pagalvoti, kad kone visas sveikatos būkles įmanoma reguliuoti moderniais vaistais. Nemiga? Galvą skauda? Padės tabletė. Pasirodo, viskas nuo to ir prasideda... Specialistai įspėja, kad nemažai gyvent... Skaityti plačiau

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

2019.11.14
Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams. Netgi yra paskelbusi šūkį: „Vartokime antimikrobinius vaistus atsakingai. Netinka... Skaityti plačiau

Mitai, atitolinantys pagalbą sergančiajam depresija

2019.10.17
Vakar buvau blogos nuotaikos. Šiandien ir vėl esu prastai nusiteikęs. Nekaip jaučiuosi, o ir miegojau neramiai. Matyt, kaltas mėnulis, per soti vakarienė, per kieta pagalvė... Jei tokiomis ir panašiomis mintimis teisinate kasdienį slogutį, metas įvertinti jausmus ir atseikėti grūdus nuo pelų. Skaityti plačiau

Depresija – skubančio gyvenimo palydovė

2019.10.10
Specialistai emocinės sveikatos sutrikimus vadina pandemija. Štai labiausiai paplitusi psichinė liga, depresija, Lietuvoje sergančiųjų skaičiumi rikiuojasi antra po širdies ir kraujagyslių ligų, aplenkdama net onkologinius susirgimus. Žmonės, susidūrę su emocinės sveikatos negalavimais, įspėja: užsiimti tik savigyda nevertėtų. Skaityti plačiau

Niūri žinutė socialiniam tinkle – kaip atsisveikinimo laiškas

2019.09.30
Nuo technologinio progreso neturėtų atsilikti ir žmonių komunikacijos įgūdžiai. Jau ne vienerius metus kalbama apie tai, kad didelė dalis žmonių gyvenimo ir tarpusavio bendravimo persikėlė į socialinius tinklus. Specialistai pastebi, kad internetinė erdvė apsunkina gebą atpažinti emocinę raišką, tačiau sielos užkaboriai joje atsiskleidžia ne blogiau nei pokalbio prie kavos ar arbatos puodelio metu. Atlikėjas D... Skaityti plačiau

Stebėk savo būseną – užbėk už akių depresijai

2019.09.30
Iš rankų nepaleidžiamas telefonas skatina vienišumą, izoliaciją ir gali tapti sveikatos priešu. Visgi išmaniuosius verta įdarbinti savo naudai. Taip pavyks užbėgti už akių ne tik blogai nuotaikai, bet ir depresijai. Apčiuopiamas to įrodymas – komandos „Kurk Lietuvai“ programėlė „Pagalba Sau“. Skaityti plačiau

Dvasininkai: „Judesys – svarbus kaip ir malda“

2019.09.09
Vilniaus Bernardinų parapijos kleboną Evaldą Darulį (47 m.), tikinčiųjų nuostabai, dažnai galima sutikti vilkintį įprastinius rūbus – be abito – ir bėgiojantį parko ar miško takeliais. O kardinolą Sigitą Tamkevičių (80 m.) – minantį dviračio pedalus. „Judesys – svarbus kaip ir malda“, - fizinio aktyvumo nauda neabejoja dvasininkai. Skaityti plačiau

Depresija sergančiųjų artimiesiems – pagalbos grupės

2019.02.01
Susidūrus su psichikos sutrikimais pagalbos prireikia ir šalia sergančiojo esantiems žmonėms. Nors tokios pagalbos grupės dar nėra itin populiarios, specialistai pabrėžia – tai tikra vilties dovana pacientų artimiesiems. Skaityti plačiau

Gyvenimui prikelia sveikimas bendruomenėje

2019.01.28
Į gyvenimo paribį nurašytus asmenis naujam gyvenimui prikeliantys dvasininkai ir reabilitacijos centrų darbuotojai pabrėžia, jog priklausomybę pažaboti gali tik motyvuotas ir žinantis, kur toliau nori eiti, žmogus. Skaityti plačiau

Vardan vieno žmogaus visos tarnybos suvienija pajėgas

2019.01.25
„Gelbėti gyvybes - jaudinantis darbas“, - sako Bendrojo pagalbos centro (BPC) darbuotojai, prisipažindami, jog tokie skambučiai - itin sunkūs, nes ant plauko kabo žmogaus gyvybė. Labai padeda aktyvūs ir neabejingi praeiviai, kurie, tik pastebėję potencialų savižudį, surenka Bendrojo pagalbos centro (BPC) numerį 112, stengiasi užmegzti su palūžusiu žmogumi kontaktą, taip išlošdami daugiau lai... Skaityti plačiau

Draugystė tiesa gyvenimo tiltus

2019.01.21
Išbridusieji iš priklausomybės ar depresijos liūno pabrėžia, jog tokioje situacijoje atsidūrusiam žmogui gyvybiškai svarbi tampa ne tik kvalifikuotų specialistų pagalba, bet ir artimųjų rūpestis, išklausymas, draugų parama. Skaityti plačiau

Neįgalieji serga dažniau? Mitas!

2019.01.17
„Įsivaizduojama, kad negalią turintis žmogus, kuriam nustatytas ribotas darbingumas, negali nieko dirbti. Priešingai, žmogui su psichikos ar kitokia negalia suteikus darbą - jo sergamumas ir atkryčiai mažėja“, - sako Lietuvos negalios organizacijų forumo atstovė Henrika Varnienė. Skaityti plačiau

Gyvenimo kodas: remisija tęsiasi jau ketvirtį amžiaus

2019.01.14
Laisvas nuo alkoholio pinklių? Tai - įmanoma! „Žmogaus pasiryžimas nebevartoti alkoholio lemia net iki septyniasdešimt procentų sėkmės, trečdalį – sąmoningas dalyvavimas gydymo procese vartojant vaistus, lankant įvairias psichoterapijas“, - sako Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovas gydytojas psichiatras Emilis Subata. Skaityti plačiau

Gyvendami blaiviai laimi daugiau

2019.01.14
Viešas gyvenimas ilgą laiką buvęs neįsivaizduojamas be triukšmingų vakarėlių ir laisvai besiliejančio alkoholio upelių. Ne viena šou žvaigždė paslydo ir atsidūrė alkoholio liūne, iš kurio pakilti reikia itin daug pastangų. Vis daugiau žinomų žmonių renkasi gyvenimą be taurelės. Šou pasaulio atstovai pasakoja, kas pasikeitė, kai jie iš gyvenimo išbraukė svaigiuosius gėr... Skaityti plačiau

Žvaigždės be alkoholio: priklausomybė trukdo kurti

2019.01.11
Vis daugiau visuomenei gerai žinomų veidų prabyla apie laisvą nuo alkoholio gyvenimo būdą ir tikina dėl to tikrai nesijaučiantys baltomis varnomis. „Prisipažinti, kad nevartoji alkoholio, šiandien yra visiškai normalu“, – sako pramogų versle ne vieną dešimtmetį besisukantis muzikantas, prodiuseris Saulius Urbonavičius-Samas. Skaityti plačiau

Drą­sus klau­si­mas ga­li iš­gel­bė­ti gy­vy­bę

2019.01.11
„Jei tik pa­ste­bi pa­si­kei­tu­sį ar­ti­mo­jo el­ge­sį ar ka­muo­ja ne­ge­ra nuo­jau­ta, ra­gi­na­me jam už­duo­ti tie­sio­gi­nį klau­si­mą: ar tu gal­vo­ji apie sa­vi­žu­dy­bę?“ - sa­ko Vals­ty­bi­nio psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro... Skaityti plačiau

Kino salė „Rinkis gyvenimą“

2019.01.07
Ne mažesnį psichoterapinį poveikį nei knygos, muzika, bendravimas gali turėti ir filmai. Anot specialistų, filmas tarsi veidrodis atspindi tai, kas vyksta žmogaus viduje. Taigi jį žiūrint galima pamatyti gilumines savo problemas bei pradėti jas spręsti. Skaityti plačiau

Knygų lentyna „Rinkis gyvenimą“

2019.01.07
Sakoma, kad geras laiku pasakytas žodis turi gydančios galios. Todėl nereikėtų nustebti ir jei kovojant su depresija, nerimu, kitais psichoemociniais sutrikimais bei siekiant jų išvengti ar tiesiog susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą specialistas išrašys receptą knygai. Skaityti plačiau

Kada nustosime šalintis žmonių su psichikos negalia?

2019.01.03
Psichiatrai skalambija pavojaus varpais: iki šiol turime neleistinai daug stigmos, kuri ypač gaji kalbant apie žmones su psichikos negalia. Šie asmenys visuomenėje apipinti įvairiais mitais: esą visi iki vieno yra linkę į smurtą, netgi pasitaiko manančiųjų, kad psichikos ligos užkrečiamos. Ko trūksta, kad visuomenė pagaliau nustotų bijoti tokios negalios žmonių ir juos priimtų kaip visaverčius narius? Skaityti plačiau

Psichikos negalia vis dar apraizgyta mitais

2018.12.31
Nepaisant augančio visuomenės sąmoningumo psichikos negalią turinčių žmonių bendrijų atstovai piešia karčią realybę. Pasak jų, dar gajūs mitai daugelį verčia kratytis tokių asmenų kaimynystės, užveria duris į darbo rinką, sulaukia smerkimo nusprendus kurti šeimą ir susilaukti atžalų. Skaityti plačiau

Psichologas – pagalbininkas darbo vietoje

2018.12.31
Užsienietiškuose filmuose galima išvysti, kaip depresija sergančiam ar priklausomybę alkoholiui turinčiam asmeniui į pagalbą atskuba specialiai paruošti psichologai, kurie padeda integruotis darbo rinkoje. Tokie Lietuvoje dar nėra ruošiami, tačiau puikiai prigiję ekonomiškai pažangiose šalyse. Jie padeda susidoroti su darbo aplinkoje kylančiais sunkumais. Skaityti plačiau

Gyvenimą į vėžes grąžina tikslinga veikla

2018.12.17
„Dirbdami su nerimo sutrikimų turinčia paciente pradėjome nuo paprastų dalykų – krepšelių iš virvių kūrimo. Pajutusi, kad šioje veikloje yra stipri, moteris net įsigijo įrankius ir ėmė krepšelius gaminti namuose. Taip užimdama savo mintis ji galėjo pagerinti savijautą, padidinti pasitikėjimą“, – pasakoja Vilniaus klinikinės Vasaros ligoninės Psichosocialinio skyriau... Skaityti plačiau

Ieva Zasimauskaitė: ačiū Dievui, kad turėjau angelą sargą

2018.12.14
Sunku patikėti, kad tokia linksma, talentinga ir nuolat besišypsanti mergina - atlikėja Ieva Zasimauskaitė (25 m.) - sirgo depresija ir netgi turėjo suicidinių minčių. „Daugelis žmonių, kurie atrodo laimingi ir gražūs, dažnai išgyvena depresiją ir panikos priepuolius“, - sako dainininkė, sutikusi atvirai papasakoti, kas jai padėjo išsivaduoti iš depresijos gniaužtų. Skaityti plačiau

Pokalbis telefonu – tarsi pagalbos šauksmas

2018.12.10
„Tai yra sunkūs skambučiai“, - sako Bendrajame pagalbos centre (BPC) dirbantys operatoriai, kuriems įteiktas ne vienas apdovanojimas už išgelbėtą potencialaus savižudžio gyvybę. BPC darbuotojai dalijosi įtemptomis, sėkmingai pasibaigusiomis, istorijomis, kuomet jiems pasisekė užkirsti nelaimei kelią. Taip pat davė patarimų, kaip elgtis susidūrus su asmeniu (artimu ar visai nepažįstamu), kuris turi ... Skaityti plačiau

Šeimos gydytojas – vedlys vaduojantis iš priklausomybių

2018.12.07
Dešimt metų su priklausomybe nuo alkoholio ir nikotino kovojęs 35-erių Simas (vardas pakeistas ir redakcijai žinomas – red. past.) šiandien džiaugiasi jau beveik du mėnesius, kaip pats sako, esantis „sausas“. „Kai pajunti gyvenimo džiaugsmą, jokių surogatinių medžiagų nebesinori“, – teigia vyras ir priduria, jog už impulsą keistis esąs dėkingas šeimos gydytojai... Skaityti plačiau

Metančiųjų rūkyti mados: mitai ir realybė

2018.12.03
Nors veik kiekvienas traukiantysis dūmą žino, jog rūkymas didina ne tik širdies ir kraujagyslių, bet ir daugelio kitų ligų riziką, iš šios priklausomybės gniaužtų ištrūkti pavyksta toli gražu ne kiekvienam. Gydytojo psichiatro Mindaugo Šablevičiaus teigimu, klysta manantieji, jog atsikratyti rūkymo galima be nemalonių pojūčių. Skaityti plačiau

Kartais gelbsti ir vienas apsilankymas pas psichologą

2018.12.03
„Jau vien tai, kad žmogus ateis pasikalbėti pas psichologą ar psichoterapeutą, yra gerai. Kartais psichologinę krizę gali padėti įveikti vos viena konsultacija“, - sako gydytojas psichiatras. Prognozuojama, kad netolimoje ateityje depresija pagal sergamumą gali atsidurti antroje vietoje po širdies ir kraujagyslių ligų ir netgi pasivyti onkologines ligas. Skaityti plačiau

Kaip mesti rūkyti? Nuo „šlapio kalakuto“ iki psichoterapijos

2018.11.30
Kiekvienas priklausomybės gniaužtuose atsidūręs žmogus turbūt galėtų parašyti ilgą romaną, kaip jis metė rūkyti. Iš tabako vergovės rūkantieji vaduojasi įvairiais būdais: nuo vadinamojo šaltojo kalakuto, kai rūkyti nustojama staiga priėmus tvirtą sprendimą arba suveikus stipriems motyvaciniams veiksniams (pavyzdžiui, išgirdus sunkios ligos diagnozę) iki profesionalios specialistų pagalbos.... Skaityti plačiau

Kaip „kitokiems“ vaikams padeda sveika aplinka

2018.11.26
Nuo pat mažens įvairių negalių turintiems vaikams mokantis drauge su sveikaisiais savitumai ir skirtybės tampa įprasti, formuojasi tolerantiškesnis požiūris – konstatuoja specialistai. „Ankstyvas ugdymas kartu su visais padeda lengviau integruotis į visuomenę, švietimo sistemą, ugdyti atjautą ir savarankiškumą“, – sako klinikinė psichologė prof. dr. Aistė Diržytė. Skaityti plačiau

Emocinis raštingumas: nuo ko pradėti

2018.11.23
„Yra daugybė pavyzdžių, kai itin protingi, aukštą IQ turintys žmonės yra vieniši, su jais nesiskaito sutuoktiniai, jų nevertina darbe, jie neuždirba pakankamai pinigų, neturi draugų. Tokia situacija iliustruoja emocinio intelekto įgūdžių trūkumą, kuris neleidžia žmonėms maksimaliai pasinaudoti savo talentais“, – sako emocinio intelekto ir asmenybės ugdymo trenerė, lektorė Vilma Ju&scar... Skaityti plačiau

Ar darbdaviui sakyti, kad turi psichikos negalią?

2018.11.19
Vyras mokosi virti, kepti ir atidaro kavinę. Vaikinas siuvinėja, mezga bei svajoja apie dizainerio karjerą. Moteriai niežti rankas kuo greičiau pradėti naują keramikos dirbinį. „Du vaistai – keramika ir geranoriški dėstytojai. Labai padeda, kai esi tokioje aplinkoje, kur tave supranta. Tada ir ligos nebejauti“, - atviravo keramikos užsiėmime sutikta moteris. Tai - tik kelios žmonių, turinčių ... Skaityti plačiau

Pagalba artimui – laimė ir pačiam

2018.11.12
Daugiau nei keturiolika metų šizofrenija sergantį 38-erių sūnų Roką (vardas pakeistas – red. past.) prižiūrinti Ona atvira: nepaisant lydėjusių juodžiausių momentų, šiandien ji laiminga, kad atlaiko likimo siųstą išbandymą ir džiaugiasi pagerėjusia sūnaus būkle. Skaityti plačiau

Grupės, išsklaidančios dūmus

2018.11.09
„Man būtų gėda atėjus į savipagalbos grupę pasakyti: aš vėl pradėjau „dūmoti“,“ - prisipažįsta kunigas jėzuitas Antanas Saulaitis. Mūsų nuostabai, jis čia lankosi ne kaip dvasininkas siekdamas apšviesti ar įkvėpti priklausomybę turinčius asmenis, o kaip vienas tų, kurie susijungia vardan bendro tikslo – mesti rūkyti. Skaityti plačiau

Kovai su rūkymu - pokalbis telefonu

2018.11.05
Specialistai pabrėžia, jog „užsidegus“ noru mesti rūkyti veikti reikia greitai. Tam šiuolaikinėje visuomenėje pasitarnauja specialios telefoninės pagalbos linijos. Užsienio patirtis rodo, kad trečdaliui ja skambinančiųjų pavyksta atsikratyti šio žalingo įpročio. Skaityti plačiau

Šeimos stiprybė laužo priklausomybių spąstus

2018.11.05
„Artimųjų pagalba – viena pagrindinių sėkmės priežasčių kovojant su priklausomybėmis“, - sako grupės „Poliarizuoti stiklai“ lyderis Šarūnas Mačiulis, savo kailiu patyręs, ką reiškia atsidurti priklausomybės liūne. Atlikėjas bandė iš duobės kapstytis tris kartus. Paskutinysis bandymas buvo sėkmingas: jis blaiviai gyvena jau vienuoliktus metus. Skaityti plačiau

Kaip išsivaduoti nuo rūkalų šleifo?

2018.10.29
  Panašu, kad nei baisūs vaizdai ant cigarečių pakelių, nei gydytojų įspėjimai apie sunkias ligas bei galintį sutrumpėti gyvenimą neatbaido rūkalių nuo įpročio traukti dūmą. Specialistai gi pabrėžia, kad atsikratyti šio žalingo įpročio – nėra neįmanoma užduotis. Skaityti plačiau

Praeiti pro gulintį neblaivų žmogų ar ne?

2018.10.26
Priklausomybė alkoholiui, kuris vadinamas tyliuoju žudiku, gali išsivystyti vos per pusmetį ar kelis mėnesius. Dažnai ant suolelio ar viešajame transporte pamatę neblaivų asmenį, praeiviai numoja ranka „jis – alkoholikas“ ir neskuba kviesti greitosios pagalbos. „Kai kada žmonės miršta tik todėl, kad aplinkiniai mano, jog jie - neblaivūs. Tačiau žmogus gali susmukti ir i&sc... Skaityti plačiau

„Meškerė“ stikliuke skęstančiai vaikystei

2018.10.22
„Kai girti tėvai barasi, mušasi, aš verkiu, labai bijau, kad manęs, mano sesės nenuskriaustų, kad neužmuštų mamos“; „Kai mama prisigeria, ji daro nesąmones, barasi su patėviu, bėga iš namų, mėgina žudytis. Man labai baisu“, – tokiomis autentiškomis patirtimis dalijosi Vytauto Didžiojo universiteto vykdytame tyrime apklausti vaikai, turintys tėvų arba jų... Skaityti plačiau

Savanorystė nutrina virtualią realybę

2018.10.22
Naujosios Z kartos atstovai neretai pavadinami cinikais, priekaištaujama, kad jie visą laiką panirę į virtualią realybę ir atsiriboja nuo socialinių problemų. Vis dėlto šie jaunuoliai laužo stereotipus ir aktyviai įsitraukia į savanoriškas veiklas, padeda ir priklausomybių ir psichikos sveikatos bėdų kamuojamiems žmonėms. Skaityti plačiau

Vyskupas Kęstutis Kėvalas: žmogus sveiksta tik bendruomenėje

2018.10.22
„Karo lauke neklausinėji, koks žmogaus tikėjimas, požiūris ar kokios jo politinės pažiūros. Karo lauke turi rišti žaizdas. Tam tikra prasme šie žmonės – karo lauko aukos. Dažnai karas, kuriame jie atsiduria, net ne nuo jų priklauso“, - sako vyskupas Kęstutis Kėvalas, su kuriuo kalbėjome apie šio amžiaus maru vadinamas ligas: priklausomybes, depresiją bei suicidines mintis.... Skaityti plačiau

Prof. Narimantas Samalavičius: „Kartais neįvertiname to, ką turime“

2018.10.12
„Kiekvienam jaunam medikui, besidairančiam į užsienį, norėčiau priminti, kad viskas mūsų specialybėje pasiekiama sunkiu darbu ir pasiaukojimu. Ir šie komponentai neišvengiami, kur bebūtum. Bet, man regis, bet kuriuo atveju Lietuva yra geriausias pasirinkimas šios šalies piliečiui“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės chirurgijos departamento vadovas prof. habil. dr... Skaityti plačiau

Putlesnių lūpų – pas... burnos higienistą

2018.10.12
Į mūsų redakciją kreipėsi mergina, socialiniame tinkle aptikusi įtartiną skelbimą: burnos higienistė putlina lūpas, taip pat botulino ar hialurono dūriais šalina raukšles. Nuo tokių skelbimų oda šiurpsta tiek gydytojams odontologams, tiek burnos higienistus ruošiantiems dėstytojams. „Žmonės neturėtų lankytis pas burnos higienistą, kuris storina lūpas ar lygina raukšles“,... Skaityti plačiau

Politiniai debatai sprendimų nesiūlo

2018.09.28
Kaip sako VšĮ Antakalnio poliklinikos vadovas Evaldas Navickas, pernai tituluotas „Metų vadovu“, šiai Vyriausybei iki rinkimų liko dveji metai, tačiau žadėto proveržio nėra ir vargu ar per likusį laiką jis įvyks. Nebent „laimėjimu“ įvardintume supriešintą visuomenę ir išaugusį nepasitikėjimą sveikatos apsaugos sistema. Skaityti plačiau

Nulla dies sine linea (nė dienos be tikslo)

2018.09.28
Jei nori, kad skaitytojas nepabėgtų, turi jį prie rašinio pririšti jau pirmuoju sakiniu. Arba antruoju, kuris šiandien yra štai toks: šiame pasakojime jūs išgirsite niekada negirdėtų faktų apie Kristijoną Donelaitį. Gali būti, kad tarp skaitytojų pasitaikys net koks literatūros profesorius. Bet neabejoju, kad net jam tai bus absoliuti naujiena. Skaityti plačiau

Neįgali mama: leiskite į tėvų susirinkimus

2018.09.28
Neįgaliojo vežimėlyje sėdinti mama Juliana su siaubu laukia tėvų susirinkimų ar šventinių koncertų, mat šie vyksta antrame mokyklos aukšte. Nors gimnazija turi neįgaliųjų poreikiams pritaikytą liftą, šis, deja, neveikia, ir jau senokai. Pats direktorius, išvydęs žurnalistus, jiems parodė duris ir spruko taip ir neatsakęs į klausimą, kada gi bus sutvarkytas liftas. Skaityti plačiau

Justas Mundeikis: „Neturime strateginio plano sveikatos apsaugai“

2018.09.20
„Nieko nenustebinsiu pasakydamas, kad skiriame per mažai lėšų sveikatos apsaugai. Gerokai atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio ir tas skirtumas yra maždaug pusė milijardo eurų per metus“, - sako ekonomistas Justas Mundeikis. Skaityti plačiau

Jauni specialistai laužo stereotipus apie slaugos sektorių

2018.09.13
Pastaruoju metu nemažai kalbama apie tai, kaip išlaikyti jaunus medikus Lietuvoje. Vieni aiškina, kad jiems reikia gerų atlyginimų, kiti ragina sukurti gerovę, kad jie patogiai jaustųsi ne tik didmiestyje. Jauni specialistai, dirbantys Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje, sako, kad vienas svarbiausių aspektų šiuo atveju - šiuolaikiškos darbo sąlygos bei profesinė savi... Skaityti plačiau

Vyr. gydytojų algas jau lenkia... slaugytojos?

2018.08.24
„Priedais galima manipuliuoti, netgi šantažuoti“, - tvirtina vyr. gydytojai, kurių atlyginimai be priedų „neblizga“. Kaip patys juokauja, didžiuosiuose miestuose jau ir slaugytojos už juos daugiau uždirbančios. „Įsivaizduokite, jei rajono ligoninėje vadovo atlyginimas be priedo yra kaip dvigubas slaugytojos atlyginimas“, -piktinasi įstaigų vadovai. Parlamentarai sutinka, kad... Skaityti plačiau

Plaukų stilistė sklaido mitus apie ilgalaikį plaukų tiesinimą

2018.08.24
Turėti glotnius, lengvai prižiūrimus plaukus – daugelio moterų svajonė. Pradėjome nuo plaukų suktukų, juos vėliau pakeitė tiesinimo žnyplės, o dabar dailiosios lyties atstovės ryžtasi ilgalaikiam plaukų tiesinimui. Ar tai kenkia plaukams ir ką reikia žinoti, renkantis šią procedūrą? Skaityti plačiau

Po kurortinio romano – „SOS“ tabletė

2018.08.24
Po netikėto kurortinio romano iškart išgėriau skubios kontracepcijos tabletę. Kamuoja nerimas, ar tikrai ji suveiks, ar kitų blogų pasekmių nebus? Ar turėčiau apsilankyti pas gydytoją, jei kažkokių simptomų nejaučiu? Laima, 30 metų Skaityti plačiau

Rolandas Žiobakas: „Esame nykstanti tauta“

2018.08.17
„Šiandien vis daugiau kalbama apie žalingą aplinkos, žemės ūkyje ir buityje naudojamų chemikalų poveikį vyrų nevaisingumai, kuriam išgydyti vaistų nėra. Prognozuojama, kad po penkiasdešimties metų, jei nebus nieko imtasi, tik pavieniai vyrai galės apvaisinti savo žmonas“, – sako gydytojas akušeris-ginekologas, vaisingumo specialistas Rolandas Žiobakas (50 m.). Skaityti plačiau

Ligoninių tinklą nustatys „Google maps“?

2018.08.17
Kol valdantieji dievagojasi, jog daug triukšmo šią savaitę sukėlęs „juodasis“ ligoninių sąrašas neegzistuoja, medikai juokauja, kad išliks tos gydymo įstaigos, kur savivaldybėse merais taps valdančiosios daugumos atstovai. Savo ruožtu kompetentingi specialistai prasitaria, jog gydymo įstaigų tinklo optimizavimui puikus kriterijus yra 60 minučių – laikas, per kurį pa... Skaityti plačiau

Vais­tai pigs iki sau­sio, o po to... brangs

2018.08.03
Nors Svei­ka­tos ap­sau­gos minis­te­ri­ja ti­ki­na, jog vais­tų kai­nos ma­žė­ja, ga­min­to­jai ir pa­cien­tų or­ga­ni­za­ci­jos svars­to, jog tai bus tik trum­pa­lai­kis efek­tas. Mat Kom­pen­suo­ja­mų­jų vais­tų są­ra­šas trau­kia­si, va­di­na­si... Skaityti plačiau

Medicina išlieka populiariausia: penki į vieną vietą

2018.07.31
Pristatyti pirmieji stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai. Paaiškėjo, kad medicina ir vėl atsidūrė tarp lyderių, už nugaros palikdama ne ką mažiau viliojančias specialybes kaip teisė ar informacinės technologijos.  Skaityti plačiau

Į žygį pėsčiomis – tik įvertinus galimybes

2018.07.26
Vis daugiau žmonių rinkdamiesi aktyvų laisvalaikį išbando ištvermę leisdamiesi į žygius. Anot specialistų, ėjimas yra mažai rizikinga veikla, tik jei įvertinamas fizinis pajėgumas ir pasirenkamas saugus atstumas bei patogi avalynė. Skaityti plačiau

Šeimos gydytojai užversti beprasmiais testais

2018.07.26
Poliklinikos jau prisispausdino ankstyvojo alkoholio rizikos vertinimo testų, kuriuos turės kišti kiekvienam pacientui po nosim. Tiesa, medikus neramina, ar tai nesusikirs su naujais duomenų apsaugos reikalavimais, kuomet nutekėjus itin jautriai informacijai įstaigai grėstų tūkstantinė bauda. Skaityti plačiau

Ką daryti, jei įsigijote vaistą su nekokybišku valsartanu?

2018.07.20
Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia pacientų, vartojančius vaistus su veikliąją medžiaga valsartanas, dėmesį. Dalis pacientų įsigijo vaistus, kurie šiuo metu jau yra atšaukti iš rinkos ir kitą kartą apsilankius vaistinėje bus pasiūlytas kito gamintojo vaistas su ta pačia veikliąją medžiaga. Skaityti plačiau

Toma Birmontienė: „Reforma vadinti per skambu“

2018.07.20
„Ministrui išsakyčiau vieną palinkėjimą: prieš imantis net ir geriausių bei drąsiausių reformų – būtina prisiminti Konstituciją“, -sako buvusi Konstitucinio teismo teisėja, Mykolo Romerio universiteto profesorė Toma Birmontienė kalbėdama apie prezidentės vetuotą gydymo įstaigų reformą. Skaityti plačiau

Someljė D.Velička: „Girtuoklystę stabdo kultūra“

2018.07.05
Politikai bei sveikos gyvensenos propaguotojai ploja rankomis: vadinamoji tūkstantmečio karta alkoholinių gėrimų vartoja vis mažiau. Toks požiūris skatina alkoholio neturinčių gėrimų verslą. Būtent gėrimų. Žymus vynų ekspertas, someljė Domininkas Velička taip dabar vadinamiems nealkoholiniams vynams siūlo sugalvoti kitą pavadinimą. Kodėl? Skaityti plačiau

Kur taip sku­ba­ma su svei­ka­tos re­for­ma?

2018.06.25
„Jūs ką? Per pie­tų per­trau­ką ket­vir­ta­die­nį no­ri­te Svei­ka­tos re­for­mą pra­stum­ti?! Ne­juo­kau­kit, čia gi rim­ti da­ly­kai“, - pik­ti­no­si Sei­mo Svei­ka­tos rei­ka­lų ko­mi­te­to na­rys kon­ser­va­to­rius An­ta­nas Ma­tu­las, va&s... Skaityti plačiau

Ligoninių tinklo optimizavimą perima Seimo Sveikatos reikalų komitetas

2018.06.15
Kad gydymo įstaigų tinklui reikia permainų, – faktas. Ankstesnės reformos, panašu, vietoj naudos įnešė daugiau sumaišties. Antradienį Seimas pritarė sveikatos apsaugos ministro siūlymams sudaryti teisines prielaidas gydymo įstaigų tinklui optimizuoti. Tiesa, dalis Seimo narių abejoja šios reformos efektyvumu ir gąsdina dar viena medikų emigracijos banga. Maža to, tikina, jog periferi... Skaityti plačiau

Burnos higienistų dalia – apšokinėti odontologus

2018.06.11
Studijas baigę burnos higienistai susiduria su niūria realybe: darbo rinkoje jie nereikalingi. Tad griebiasi šiaudo - persikvalifikuoja į gydytojo odontologo padėjėjus arba imasi kur kas paprastesnių, su medicina nieko bendro neturinčių darbų. Skaityti plačiau

Garsūs medikai: tėvystė sunkiau nei profesija

2018.06.11
Du garsūs ir daug profesinėje veikloje pasiekę medikai profesorius Pranas Šerpytis ir Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas, net nesusitarę tvirtina: būti geru tėvu sunkiau nei geru mediku. Nors abiejų šeimose užaugo puikūs vaikai, gydytojai sako, jos tėvystė yra iššūkis ir niekas nemoko, kaip su juo susitvarkyti. Vienintelė knyga – tavo paties gyvenimas. Skaityti plačiau

Katažina: „Per septynerius metus nė karto rimtai nesipykome“

2018.06.01
Dainininkę Katažiną Zvonkuvienę (38 m.) kalbinome Šeimos dieną. Katažina - veikli, jos neriboja keturios namų sienos, nors čia krykštauja mieli, dar nedidukai, jos ir Deivydo Zvonkaus dvynukai. Moteris neatsisako ir iki šiol pamėgtų veiklų: dainavimo, dalyvavimo TV laidose, teisėjavimo muzikiniuose projektuose, tačiau visa tai stengiasi derinti su vaikų auginimu. Skaityti plačiau

Vyriausieji gydytojai atsidūrė tarp girnų

2018.06.01
Gydymo įstaigų darbuotojai gyvena nežinioje - kels jiems atlyginimus ar ne? Kokiu procentu pasipildys medikų kišenės? Darbo užmokestis didės tik gydytojams ir slaugytoms ar kas nors dar nubyrės kitam personalui? „Mes esame atpirkimo ožiai“, - atsidūsta vyr. gydytojai, kiekvienam darbuotojui besistengiantys atriekti pyrago gabalėlį. Skaityti plačiau

Jaunieji medikai sistemą gydys LEAN „vaistais“

2018.06.01
Auga nauja medikų karta, kuri girgždančio sveikatos apsaugos sistemos vežimo vadžias ima į savo rankas. Jie žino, kad ratai gali suktis daug greičiau ne tik tepant vis naujomis investicijomis. Tiesiog reikia pasukti galvas, kaip protingai perskirstyti jau turimus išteklius pagal naujausias vadybos sistemas. Skaityti plačiau

Už duomenų nutekinimą – kosminės baudos

2018.05.21
„Asmens korteles reikės mauti į dėklus arba grūsti kur nors giliai į stalčius“, - svarsto medikai, kurie pacientų ligos istorijas nuo šiol turės saugoti kaip savo akį. Mat nuo gegužės 25-osios įsigalioja Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, kur reikalavimai griežtėja, prievolių daugėja, o baudos už nusižengimus, neišskiriant ir sveikatos priežiūros įstaigų, – įspūdingo dydžio. Skaityti plačiau

Aistė Raulušaitienė – apie paskutinius slaugytojų kantrybės lašus

2018.05.21
„Turbūt vienas lengviausių būdų - išeiti į gatves ir šaukti: duokite mums lėšų, - sako Lietuvos slaugos specialistų organizacijos viceprezidentė Aistė Raulušaitienė (40 m.). - Reikia ne tik oraus darbo užmokesčio, bet ir palankų darbo krūvių bei sąlygų. O taip pat svarbu, kad priimami teisės aktai, susiję su darbo sąlygomis, būtų įgyvendinti, o neliktų popieriuje.“ Skaityti plačiau

Vydūnas – kaip uždelsto veikimo bomba

2018.05.11
Būdamas nedidelio ūgio ir smulkaus kūno sudėjimo Vydūnas (1868-1953), kurio tikrasis vardas yra Vilhelmas Storosta, sugebėjo pažaboti itin sunkią tais laikais ligą ir, nepaisant niūrių gydytojų prognozių, sulaukė gilios senatvės. Minint 150-ąsias filosofo gimimo metines, 2018-ieji Seimo paskelbti Vydūno metais. Beje, apie šią asmenybę galima surasti ir pikantiškų detalių: jei tikėti sklandančiais mitais... Skaityti plačiau

Vaikų psichiatras: žinių vertinimams trūksta blaivaus požiūrio

2018.05.11
Gyvenimas griūva ne dėl neišlaikytų egzaminų, o dėl padoraus santykio, padoraus bendravimo, sutarimo tarp žmonių trūkumo. Toks patyrusio specialisto pastebėjimas turėtų būti išgirstas daugelio mokytojų ir tėvų, kurių vaikų mokslo rezultatai jau baigiami tikrinti.  Skaityti plačiau

Bėdžio sindromas. Praeitis

2018.05.04
Ir vėl matuojamės Sąjūdžio rūbą. Et, dydis visai ne tas, koks buvo anuomet, kai į Baltijos kelią lėkė visi. Na, tie kas liko namuose, tuo nesigyrė ir nesididžiavo. Skaityti plačiau

Jo­a­na Bi­kul­čie­nė: „Šio­je is­to­ri­jo­je aš - sraig­te­lis“

2018.05.04
„Per vi­sus skan­da­lus, su­si­ju­sius su krau­jo cen­tru, po­li­ti­kai už­si­dir­bi­nė­jo rei­tin­gus. Bet ar nors vie­nas ėmė­si spręs­ti pro­ble­mas? Ne, šiek tiek kos­me­tiš­kai kai ku­rias sri­tis pa­tvar­kė. Bet tik tiek. Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis&sh... Skaityti plačiau

Prof. Saulius Vaitkus: „Serga žmogus, o ne atskiros kūno dalys“

2018.04.20
Profesorius Saulius Vaitkus, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos Bendrojo sektoriaus vadovas, šiandien didžiausią pagarbą atiduoda ne naujausioms technologijoms, o Žmogui. Galima pripirkti daug aparatūros, bet jeigu nebus kam su ja dirbti, ji - niekam tikusi. Gydytojo kolegas iš užsienio Lietuvoje stebina ne aukštosios technologijos mūsų ligoninėse. Jiems ... Skaityti plačiau

Pavasaris nedžiugina? Padėkite kepenims

2018.04.20
Pavasarį vitaminų atsargos organizme būna išsekusios, sumažėjęs atsparumas įvairioms infekcijoms, nėra energijos, menkiausias fizinis darbas reikalauja kur kas daugiau jėgų. Ypač vargsta sergantieji lėtinėmis ligomis, kurios paūmėja prieš orų kaitą. Tačiau žmogaus kūne yra daug ląstelių, kurios nuolat atsinaujina, o šia savybe pasižyminčios kepenys veikia kaip energijos šaltinis. Kepenys g... Skaityti plačiau

Kai nėštumą aptemdo geležies stoka

2018.04.13
Greitai pavargstate, skauda galvą, kamuoja silpnumas, esate išblyškusi, lūžinėja nagai? Tokie simptomai leidžia įtarti klastingąją anemiją (mažakraujystę). Susidurti su nusilpusio kraujo pavojumi ypač rizikuoja besilaukiančios moterys. Skaityti plačiau

Medikų klaidos – kaip lėktuvų katastrofos

2018.04.13
Tik dvi ligos JAV pareikalauja daugiau žmonių gyvybių nei gydytojų klaidos. Gydymo įstaigoms siūloma viešinti šių mediko darbe neišvengiamų įvykių detales. Vis dėlto didelė dalis JAV ligoninių to nedaro. O skaudi problema išlieka. Skaityti plačiau

Biomedicinos specialistų sėkmės raktas - unikalus LSMU mokymo metodas

2018.04.13
Aukš­čiau­sios kva­li­fi­ka­ci­jos bio­me­di­ci­nos stu­den­tus ren­gian­tis Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tas (LSMU) iš­lie­ka tarp ša­lies pa­klau­siau­sių aukš­tų­jų mo­kyk­lų. Tai ro­do treč­da­liu iš­au­gęs st... Skaityti plačiau

Genetinį sutrikimą švelnina motinos pastangos

2018.03.30
Daina Kapšaitė, pasaulį išvydusi su Dauno sindromu, nuo pirmų dienų pareikalavo ne tik besąlygiškos tėvų meilės, bet ir daug pastangų išmokyti ją savarankiško gyvenimo. Tačiau mergaitės mama Lina (42 m.) įsitikinusi: „Tai – ne pareiga, o dovana, kurią džiaugiuosi galėdama skirti dukrai. Ką aš gebėsiu padovanoti, tą ji visą gyvenimą nešiosis ir galėsiu... Skaityti plačiau

Kvebeko gydytojai nenori... didesnės algos

2018.03.30
Socialiniuose tinkluose pasidalinus žiniai, jog Kanados Kvebeko provincijos medikai valdžiai siunčia peticiją, kad šiemet jiems nebūtų didinami atlyginimai, mūsų medikai ėmė juokauti, jog šalies premjeras Saulius Skvernelis turėtų rašyti prašymą, gal kanadiečiai norėtų paremti kolegas iš Lietuvos.  Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Išoperavus naviką moteris sako pajaunėjusi dešimtmečiu

Išoperavus naviką moteris sako pajaunėjusi dešimtmečiu

Kelmėje ūkininkaujanti šešiasdešimt penkerių Julijana tikina niekada nemaniusi, kad apie ligą kalbės su tokiu...
Markas Fiodorovas: „Visi pacientai - šiek tiek neklaužados“

Markas Fiodorovas: „Visi pacientai - šiek tiek neklaužados“

Klaipėdos universitetinės ligoninės Sporto traumų sektoriaus vedėjas, gydytojas ortopedas – traumatologas Markas Fiodorovas ...

Budinti vaistinė


Vilniaus miesto gyventojai pildo savo vaistinėles kalio jodido tabletėmis

Vilniaus miesto gyventojai pildo savo vaistinėles kalio jodido tabletėmis

Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad Astravo elektrinė galimai pradės veikti jau šį penktadienį, vaistinėse pastebi...
Eurovaistinė“ pristato atnaujintą logotipą ir šūkį

Eurovaistinė“ pristato atnaujintą logotipą ir šūkį

Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ nuo rugpjūčio visuomenei pristato naują pozicionavimą. Kart...

razinka


Sveika šeima


Miško pulkaunyko sezonas

Miške pats baravykų pikas – kas neša krepšiais skanauti jų tuoj pat, kas ruošia stiklainius atsargų žiemai. Virtuvės šefas Deivydas Praspaliauskas pataria, kaip šiuos paruošti, kad išlaikytume jų aromatą, skonį ir tinkamą tekstūrą.

Sveikatos horoskopas


Birželio 8-14 d.

Avi­nas
Ant­ra­die­nį at­si­sa­ky­ki­te rie­baus mais­to. Val­gy­ki­te dau­giau dar­žo­vių pa­tie­ka­lų, įvai­rių ko­šių. Penk­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na meditacijai. Šeš­ta­die­nį - di­des­nė aler­gi­jų ti­ki­my­bė. Sek­ma­die­nį skir­ki­te po­il­siui.

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Po 99 dienų virusas grįžo į Vietnamą

Vietnamiečiai tikėjo įveikę koronavirusą – net 99 dienas nebuvo užfiksuota naujų užsikrėtimo atvejų šalies viduje. Taip pat per visą šį laiką COVID-19 netapo mirties priežastimi. Tačiau įvykęs naujas viruso protrūkis nutildė pasaulio sveikinimus šaliai dėl stebinamai sėkmingos kovos su pandemija.

Redakcijos skiltis


Komentarai


Neapibrėžties akivaizdoje
Henrikas Vaitiekūnas Neapibrėžties akivaizdoje
Dovanėlė iš Bezdonių
Henrikas Vaitiekūnas Dovanėlė iš Bezdonių
Šūvis, kaip iš lanko...
Henrikas Vaitiekūnas Šūvis, kaip iš lanko...

Naujas numeris
Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica