Drą­sus klau­si­mas ga­li iš­gel­bė­ti gy­vy­bę

Deimantė Gruodė
2019-01-11
„Jei tik pa­ste­bi pa­si­kei­tu­sį ar­ti­mo­jo el­ge­sį ar ka­muo­ja ne­ge­ra nuo­jau­ta, ra­gi­na­me jam už­duo­ti tie­sio­gi­nį
klau­si­mą: ar tu gal­vo­ji apie sa­vi­žu­dy­bę?“ - sa­ko Vals­ty­bi­nio psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos biu­ro ve­dė­jas Ma­rius Strič­ka. Pa­sak spe­cia­lis­tų, įta­ri­mą ga­li su­kel­ti iš pa­žiū­ros ne­kal­ti veiks­mai: žmo­gus sku­ba už­baig­ti pra­dė­tus dar­bus, lan­ko ar­ti­muo­sius no­rė­da­mas at­si­svei­kin­ti ar grą­žin­ti sko­las, su­si­tvar­ko, ko anks­čiau ne­bū­da­vo, dar­bo sta­lą...
Drą­sus klau­si­mas ga­li iš­gel­bė­ti gy­vy­bę
„Sveikatos priežiūros įstaigose dirbantys asmenys ar atvejo vadybininkai atpažinti riziką gali išmokti per pusantros - keturias valandas. Savižudybės intervenciją, nustebsite, galite puikiai įvaldyti ir jūs. Tik ne per kelias, bet šešiolika valandų. Jų metu išmokstama dviejų itin svarbių dalykų: kaip užmegzti kontaktą su žmogumi, išklausti, ar jis negalvoja apie savižudybę“, - sako Savižudybių prevencijos biuro vedėjas Marius Strička.

Faktas
Re­mian­tis sta­tis­ti­ka, Lie­tu­va, pa­ly­gin­ti su ki­to­mis Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­li­mis, pa­si­žy­mi itin aukš­tu sa­vi­žu­dy­bių ro­dik­liu – 2,5 kar­to di­des­nis nei Eu­ro­pos Są­jun­gos vi­dur­kis.

 
Ne­mo­ka at­pa­žin­ti žen­klų
Kai nu­si­žu­do ar­ti­mas šei­mos na­rys ar drau­gas, ar­ti­mie­ji die­va­go­ja­si, kad ne­bu­vo jo­kių apie tra­ge­di­ją įspė­jan­čių žen­klų. Anot Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos biu­ro ve­dė­jo Ma­riaus Stič­kos, re­mian­tis moks­li­niais ty­ri­mais žmo­gus prieš nu­si­žu­dy­da­mas pa­pras­tai ro­do vie­no­kius ar ki­to­kius žen­klus, tik ne­mo­ka­me jų at­pa­žin­ti.
„Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­se dir­ban­tys as­me­nys ar at­ve­jo va­dy­bi­nin­kai at­pa­žin­ti ri­zi­ką ga­li iš­mok­ti per pus­an­tros - ke­tu­rias va­lan­das. Sa­vi­žu­dy­bės in­ter­ven­ci­ją, nu­steb­si­te, ga­li­te pui­kiai įvaldyti ir jūs. Tik ne per ke­lias, bet še­šio­li­ka va­lan­dų. Jų me­tu iš­moks­ta­ma dvie­jų itin svar­bių da­ly­kų: kaip už­megz­ti kon­tak­tą su žmo­gu­mi, išklaus­ti, ar jis ne­gal­vo­ja apie sa­vi­žu­dy­bę“, - sa­ko M.Strič­ka, pri­dur­da­mas, kad vi­suo­me­nės na­riai, ne­pai­sant įvai­rių mo­ky­mo pro­gra­mų, at­pa­žin­ti sa­vi­žu­dy­bės ri­zi­kos vis dar ne­mo­ka.
Ar­ti­mie­ji bai­mi­na­si: jei tie­siai švie­sai pa­klau­si, ar žmo­gus tu­ri min­čių apie sa­vi­žu­dy­bę, šį dar la­biau pa­stū­mė­si to­kio žings­nio link.
 
„Tai iš tik­rų­jų mi­tas, nes, jei žmo­gus ne­gal­vo­ja apie sa­vi­žu­dy­bę, nu­si­ste­bės: baik! O jei gal­vo­ja apie tai, kas ir­gi ga­li bū­ti, ta­da įgau­na są­jun­gi­nin­ką, nes tu­rės ga­li­my­bę su kuo nors pa­si­da­lin­ti iš­gy­ve­ni­mais.
Pri­si­me­nu, pa­skam­bi­no vie­na mo­kyk­los psi­cho­lo­gė ir sa­ko: „Ma­no ka­bi­ne­te sė­di mer­gai­tė, ku­ri ži­no, ka­da ir kaip nu­si­žu­dys. Su ja dau­giau ne­gu me­tus dir­bu, bet šian­dien jau­čiu, kad ma­no kom­pe­ten­ci­jos bai­gia­si, la­bai bi­jau, kad ji ne­nu­si­žu­dy­tų, to­dėl man rei­kia pa­ra­mos iš ki­tur. Ma­nau, kad jai jau rei­kia me­di­ci­ni­nės pa­gal­bos“.Kasdieninio darbo situacijos rodo, kad net ir esant spe­cia­lis­tu rei­kia už­si­tik­rin­ti pa­pil­do­mą pa­ra­mą“, - sa­ko M.Strič­ka.

 
Su­kur­ta vie­nin­ga sis­te­ma
Yra parengti  Pa­gal­bos sa­vi­žu­dy­bių grės­mę pa­ti­rian­tiems, sa­vi­žu­dy­bės kri­zę iš­gy­ve­nan­tiems as­me­nims tei­ki­mo tvar­kos bei Psi­cho­so­cia­li­nio ver­ti­ni­mo tvar­kos ap­ra­šai. Šie tar­pu­sa­vy­je su­si­ję do­ku­men­tai, skir­ti svei­ka­tos prie­žiū­ros, švie­ti­mo ir so­cia­li­nės sfe­ros dar­buo­to­jams, pir­mą kar­tą pa­tei­kia vie­nin­gą sis­te­mą, kaip ver­tin­ti sa­vi­žu­dy­bės grės­mę ir už­megz­ti ben­dra­dar­bia­vi­mą su kri­zę iš­gy­ve­nan­čiu as­me­niu.
„Tai yra ap­ra­šy­ta sis­te­ma, kaip tu­rė­tų elg­tis žmo­nės ir spe­cia­lis­tai, kuo­met su­si­du­ria su as­me­niu, ku­riam, ti­kė­ti­na, ky­la grės­mė nu­si­žu­dy­ti. Es­mi­nė nau­jo­vė - sie­kia­ma, kad bū­tų už­mez­ga­mas ben­dra­dar­bia­vi­mu grįs­tas san­ty­kis: as­muo, esan­tis kri­zė­je ar po to, bū­tų įtrau­kia­mas į pa­gal­bos pro­ce­są, ben­dru su­ta­ri­mu tarp spe­cia­lis­tų ir pa­gal­bą tei­kian­čio as­mens nu­ma­to­mos pa­gal­bos for­mos, as­mens sau­gu­mo pla­nas, kaip bus už­tik­ri­na­mas pa­gal­bos tęs­ti­nu­mas“, - pa­sa­ko­ja M.Strič­ka.

Psi­cho­so­cia­li­nio ver­ti­ni­mo ap­ra­šas ir­gi tu­rė­tų bū­ti tin­ka­mas pa­gal­bos įran­kis svei­ka­tos prie­žiū­ros pro­fe­sio­na­lams, gy­dy­to­jams psi­chiat­rams, vai­kų ir pa­aug­lių psi­chiat­rams, psi­cho­lo­gams, sie­kiant ko­ky­biš­ko sa­vi­žu­dy­bės grės­mės įver­ti­ni­mo ir tin­ka­mos pa­gal­bos.
„Kiek­vie­nam į as­mens prie­žiū­ros įstai­gą pa­te­ku­siam as­me­niui, ku­ris ke­ti­no ar mė­gi­no nu­si­žu­dy­ti, ar­ba yra aiš­ku, kad jo ke­ti­ni­mai rim­ti, at­lie­ka­mas psi­cho­so­cia­li­nis ver­ti­ni­mas. Jo me­tu aiš­ki­na­ma­si, ko­dėl žmo­gus no­ri nu­si­žu­dy­ti, ko­kie yra ap­sau­gi­niai veiks­niai, kiek jis gau­na pa­ra­mos iš ša­lies, ar tu­ri pa­kan­ka­mai rū­pes­tin­gus ar­ti­muo­sius. Dar vie­na nau­jo­vė, kad psi­cho­so­cia­li­nio ver­ti­ni­mo me­tu įtrau­kia­mi ir ar­ti­mie­ji, nes daž­nai jie, kai pa­ma­to rim­tą kri­zę iš­gy­ve­nan­tį as­me­nį, ypač jei tai nu­tin­ka pir­mą kar­tą, pa­tys pa­ten­ka į kri­zę“, - ak­cen­tuo­ja M.Strič­ka.
 
Kaip aiš­ki­na­ma, ben­dra­dar­bia­vi­mu grįs­tas pa­gal­bos pro­ce­sas, ti­ki­ma­si, pa­dė­tų iš­veng­ti per­tek­li­nės hos­pi­ta­li­za­ci­jos, su­ma­žin­tų pa­gal­bos stig­ma­ti­za­vi­mą, įga­lin­tų pa­gal­bos tęs­ti­nu­mą.
„Kai krei­pia­si sa­vi­žu­dy­bės kri­zę iš­gy­ve­nan­tis žmo­gus, gy­dy­mo įstai­ga tu­ri pa­da­ry­ti vis­ką, kad jam su­teik­tų pa­gal­bą tą pa­čią die­ną ar­ba pa­si­rū­pin­tų, kad mi­nė­tas as­muo gau­tų pa­gal­bą ki­tur. Jei žmo­gus pri­si­pa­žįs­ta, kad gal­vo­ja nu­si­žu­dy­ti, ne­ga­li at­sa­ky­ti: at­eik po sa­vai­tės.
Manau, yra tikimybė, kad žmo­gus gali būti hos­pi­ta­li­zuo­ja­mas psi­chiat­ri­jos sta­cio­na­re, nors ne­ser­ga psi­chi­kos li­ga, bet yra labai iš­se­kęs emo­ciš­kai, ar­ba gauna pa­gal­bą trau­mų at­ve­jais tei­kian­čio­se li­go­ni­nė­se, kai žmo­gus at­vyks­ta su aiš­kiais sa­vi­ža­los po­žy­miais, pa­vyz­džiui, su­si­pjaus­tęs ran­ką ar per­do­za­vęs vais­tų. Jis tie­siog iš­lei­džia­mas iš­plo­vus skran­dį ar su­tvars­čius žaiz­dą. Tai ir­gi la­bai blo­gai. Abie­jų kraš­tu­ti­nu­mų no­ri­me iš­veng­ti“, - sa­ko M.Strič­ka.
 
Ne­pa­mai­no­mi at­ve­jo va­dy­bi­nin­kai
Pir­mą kar­tą svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­mo­je nu­sta­to­ma at­ve­jo va­dy­bos tvar­ka: kon­kre­čiu as­me­niu rū­pi­na­si jo at­ve­jo va­dy­bi­nin­kas, ku­ris or­ga­ni­zuo­ja pa­gal­bą, ak­ty­viai su­si­siek­da­mas, mo­ty­vuo­da­mas pa­gal­bai, ak­ty­viai ste­bė­da­mas, kad pa­gal­bos pro­ce­sas ne­nu­trūk­tų.
„Pen­kiuo­se Kau­no mies­to po­li­kli­ni­kos pa­da­li­niuo­se įdar­bin­ti at­ve­jo va­dy­bi­nin­kai – tai yra „du vie­na­me“ spe­cia­lis­tai: ar­ba va­dy­bi­nin­kas-psi­cho­lo­gas, ar­ba va­dy­bi­nin­kas-so­cia­li­nis dar­buo­to­jas. Kuo mes už­si­i­ma­me? Dir­ba­me su­kur­ta­me sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos mo­de­ly­je: tai yra pas mus at­siun­čia­mi žmo­nės, ku­rie iš­gy­ve­na kri­zę, gal­būt gal­vo­ja apie sa­vi­žu­dy­bę ar­ba jau yra ban­dę prieš sa­ve pa­kel­ti ran­ką. Ar­ba siun­čia­mi to­kių žmo­nių ar­ti­mie­ji ir mes ko­or­di­nuo­ja­me pa­gal­bą: iš­si­aiš­ki­na­me po­rei­kius, ko tam žmo­gui rei­kia, ir ban­do­me siųs­ti tiks­li­nės pa­gal­bos. Pa­vyz­džiui, už­re­gist­ruo­ja­me pas psi­chiat­rą ar psi­cho­lo­gą. Kar­tais se­ka­me, ar žmo­gus ge­ria gy­dy­to­jo pa­skir­tus vais­tus, ar lan­ko­si pas psi­chiat­rą, jei ne, skam­bi­na­me ir tei­rau­ja­mės, ko­dėl“, - pa­sa­ko­ja Kau­no mies­to po­li­kli­ni­kos Ši­lai­nių pa­da­li­nio at­ve­jo va­dy­bi­nin­kė ir me­di­ci­nos psi­cho­lo­gė Bi­ru­tė Ra­moš­kie­nė.
 
Anot jos, per vie­ne­rius me­tus, kuo­met vyk­do­mas Vi­suo­me­nės svei­ka­tos biu­ro pro­jek­tas, jau tu­rė­jo 267 at­ve­jus (žmo­nes).
„Va­di­na­si, mes gal­būt ne­pra­ra­do­me jau dau­giau kaip pus­an­tro šim­to žmo­nių, nes jiems lai­ku bu­vo pa­ro­dy­tas dė­me­sys ir su­teik­ta rei­kia­ma pa­gal­ba. Per su­si­rin­ki­mus šei­mos gy­dy­to­jų, spe­cia­lis­tų pra­šo­me: jei ma­to­te, kad žmo­gus su­si­du­ria su di­de­liais sun­ku­mais ir ga­li tu­rė­ti su­ici­di­nių min­čių, juos siųs­ki­te pas mus. Bent įduo­ki­te žmo­gui lanks­ti­nu­ką su mū­sų kon­tak­tais. Pa­ste­bi­me, kad stig­mos jau tik­rai ma­žė­ja. Ne­bu­vo taip, kad žmo­nės re­aguo­tų pik­tai ar bū­tų prie­šiš­kai nu­si­tei­kę, prie­šin­gai, daž­niau­siai pa­dė­ko­ja už siū­lo­mą pa­gal­bą“, - sa­ko at­ve­jo va­dy­bi­nin­kė.

 
Komentaras
Vil­niaus mies­to psi­chi­kos svei­ka­tos cen­tro Sa­vi­žu­dy­bių pre­ven­ci­jos sky­riaus ve­dė­ja Vai­va Kli­mai­tė:


- Žmo­gui svar­bu už­duo­ti tris es­mi­nius klau­si­mus: ar esi nu­ma­tęs lai­ką, vie­tą ir bū­dą. Jei vi­si trys at­sa­ky­mai - tei­gia­mi, pla­nas iš tik­rų­jų stip­rus ir rei­kia re­a­guo­ti itin rim­tai bei grei­tai. Kai ka­da žmo­nės pa­si­ren­ka emo­ciš­kai jiems reikš­min­gą da­tą ar­ba sa­vo ar ar­ti­mų­jų gi­mi­mo die­ną, ko­kio nors įvy­kio me­ti­nes, ju­bi­lie­jų, su­kak­tį.
Jau ku­rį lai­ką iš­lie­ka tos pa­čios ten­den­ci­jos, jog sa­vi­žu­dy­bių ro­dik­liai di­džiau­si tarp 45-55 me­tų am­žiaus vy­rų, gy­ve­nan­čių kai­mo vie­to­vė­je. Tai ga­li­ma sie­ti ir su pri­klau­so­my­bė­mis, ne­dar­bu, so­cia­li­nė­mis pro­ble­mo­mis, vi­du­rio am­žiaus kri­ze.
Mums itin trūks­ta ho­lis­ti­nio po­žiū­rio, tu­riu ome­ny­je, kad sa­vi­žu­dy­bių pro­ble­ma yra įvai­rias­luoks­nė, kuo­met su­si­de­da san­ty­kių pro­ble­mos, fi­nan­si­niai rū­pes­čiai dėl būs­to, dar­bo. Jei bū­tų įma­no­ma (gal­būt ka­da nors taip ir bus), pa­gal­bą teik­ti sis­te­miš­kai. Kol kas ga­li­me su­teik­ti tik psi­chiat­ri­nę ir psi­cho­lo­gi­nę, bet ne so­cia­li­nę pa­gal­bą, ka­da už­bė­ga­ma už akių dar prieš mė­gi­nant nu­si­žu­dy­ti. Aiš­ku, svar­bu tu­rė­ti ir in­ter­ven­ci­nes prie­mo­nes, kaip pa­dė­ti, jei žmo­gus jau yra mė­gi­nęs žu­dy­tis, nes tuo­met ri­zi­ka pa­di­dė­ja.

 
Kaip at­pa­žin­ti?

Kal­ba
• Jau­čia­si naš­ta ki­tiems.
• Jau­čia­si it spąs­tuo­se.
• Ne­ma­to pras­mės gy­ven­ti.

• Užuo­mi­nos, kad jo grei­tai ne­be­bus.
• Pa­ti­ria ne­pa­ke­lia­mą skaus­mą.
Nuo­tai­kos
• Dep­re­si­ja.
• In­te­re­sų pra­ra­di­mas.
• Des­pe­ra­ci­ja.
• Su­sier­zi­ni­mas.
• Be­jė­giš­ku­mas.
• Ne­ri­mas.
 
El­ge­sys
• Pa­di­dė­jęs al­ko­ho­lio ar vais­tų var­to­ji­mas.
• Sa­vi­žu­dy­bės bū­dų (prie­mo­nių) pa­ieš­ka.
• De­monst­ra­vi­mas ne­at­sar­gaus el­ge­sio.
• At­si­trau­ki­mas nuo įpras­ti­nės veik­los.
• Ne­mi­ga, mie­guis­tu­mas.
• Bran­gių daik­tų ati­da­vi­mas.
• Ag­re­si­ja.
• Ar­ti­mų žmo­nių lan­ky­mas sie­kiant at­si­svei­kin­ti.


Pagalbos institucijų sąrašą galima rasti:
http://vpsc.lrv.lt/lt/informacine-medziaga/informacija-psichikos-sveikatos-klausimais
 

                       
 

Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.  
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris