COVID-19: kalba ekspertai. Kelionės COVID-19 pasaulyje

Aneta Vaitkienė
2022-07-29
Vasara jau įpusėjusi, atostogų metas įsikarščiavęs – tad gyvos diskusijos apie tai, kas kur žada vykti ilsėtis, skamba iš visų pusių. Bet tuomet, o pamenate, lyg buvo toks kovidas? Ir naujoji realybė tokia, kad jį tenka turėti omenyje net tuomet, kai pandemijos banga, atrodo, nuslūgus.
COVID-19: kalba ekspertai. Kelionės COVID-19 pasaulyje
Naujausiais kelionių agentūrų duomenimis, jokie atvykimo ribojimai ar ypatingi saugumo reikalavimai lietuviams nekeliami vykstant į Airiją, Daniją, Estiją, Islandiją, Jungtinę Karalystę, Juodkalniją, Latviją, Lenkiją, Lichtenšteiną, Nyderlandus, Norvegiją, Rumuniją, Slovėniją, Švediją, Šveicariją, Turkiją, Vengriją.

Šalys be rūpesčių
O atostogų metas masinte masina pamiršti apie saugumą ir galimus apribojimus. Gera naujiena ta, kad daugelis lietuvių pamėgtų šalių kol kas (kol neprasidėjo nauja, rudeninė COVID-19 banga) laikomos daugmaž saugiomis.
 

Naujausiais kelionių agentūrų duomenimis, jokie atvykimo ribojimai ar ypatingi saugumo reikalavimai lietuviams nekeliami vykstant į Airiją, Daniją, Estiją, Islandiją, Jungtinę Karalystę, Juodkalniją, Latviją, Lenkiją, Lichtenšteiną, Nyderlandus, Norvegiją, Rumuniją, Slovėniją, Švediją, Šveicariją, Turkiją, Vengriją. Keliaujantiems į šias šalis LR užsienio reikalų ministerija rekomenduoja imtis standartinių atsargos priemonių: nors neprivaloma, bet labai rekomenduojama kelionės metu dėvėti medicininę kaukę, laikytis atstumų, nesibūriuoti, nebūti nevėdinamose patalpose ar jose leisti kuo mažiau laiko, dažnai plauti rankas. Pajutus peršalimo simptomus (tarkim, kosulį, slogą, apsunkintą kvėpavimą, padidėjusią temperatūrą) rekomenduojama susilaikyti nuo kelionės. Nuvykus į išvardytas šalis saviizoliacija neprivaloma. Neprivaloma ir grįžus. Nereikia net neigiamo testo rezultato.
 
Nors daugelis pasaulio šalių jau yra panaikinusios visus COVID-19 reikalavimus, vis dėlto yra šalys, į kurias keliaujant reikia turėti vakcinacijos pažymėjimą ar atlikti testą. Pateikus skiepijimo, pasveikimo ar neigiamo COVID-19 PGR testo duomenis, be saviizoliacijos atvykti galima į Austriją, Belgiją, Bulgariją, Čekiją, Graikiją, Ispaniją, Italiją, Kroatiją, Liuksemburgą, Maltą, Portugaliją, Prancūziją, Slovakiją, Suomiją, Vokietiją. Yra šiokie tokie skirtumai šalių deklaruojamoje jauniausio keleivių amžiaus riboje, tad šiuo klausimu tikriausiai reikėtų tikslintis kiekvienu individualiu atveju atskirai. Kipre visi atvykstantys 12 metų ir vyresni keleiviai testuojami tiesiai oro uoste jų pačių lėšomis.
 
Kai kur rekomenduoja nevykti
URM rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Sakartvelo (Gruzijos) valdžios nekontroliuojamus Abchazijos ir Cchinvalio (Pietų Osetijos) regionus, taip pat nesilankyti šalia administracinės ribos. Lietuvos Respublikos konsulinės pagalbos suteikimas šiose teritorijose nėra įmanomas.

 
Taip pat nerekomenduojama vykti į Ukrainą, o joje esančius mūsų šalies piliečius URM ragina savarankiškai iš jos išvykti – bet ne tiek dėl pandemijos, kiek dėl šioje šalyje vykstančio karo. Visgi pasiryžusiems tai padaryti privalomas draudimas nuo Covid-19 rizikos, išduotas Ukrainos draudimo kompanijos. Privalomas neigiamas COVID-19 PGR arba antigeno testo rezultatas 72 val. iki atvykimo arba dokumentas, patvirtinantis, pilną skiepijimo nuo COVID-19 kursą. Atvykstantys nepasiskiepiję asmenys nuo 18 m. turi įsidiegti programėlę mobiliajam telefonui „Vdoma“ ir nuo trečios dienos izoliuotis arba atlikti papildomą testą. Grįžus iš Ukrainos, privaloma 10 dienų izoliacija arba per 72 val nuo atvykimo atliktas neigiamas papildomas PGR ar antigeno testas.

 
Verta žinoti
Daugiau apie kelionių saugumo reikalavimus ir apribojimus ES ir Šengeno asocijuotose šalyse galima sužinoti tarptautiniame resurse reopen.europa.eu, o Lietuvoje visą patikimą informaciją apie COVID-19 galima rasti svetainėje www.koronastop.lt, LR SAM ir PSO interneto svetainėse. Be to, kiekvieną dieną teikiamos konsultacijos nemokamu karštosios linijos telefonu 1808, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai bendruoju konsultacijų telefono numeriu +370 (5) 264 9676 konsultuoja ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais bei švenčių dienomis.

Projektas „COVID-19: kalba ekspertai“ (4000 Eur)                       
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris