COVID-19: kalba ekspertai. Kelionės COVID-19 pasaulyje

Aneta Vaitkienė
2022-07-29
Vasara jau įpusėjusi, atostogų metas įsikarščiavęs – tad gyvos diskusijos apie tai, kas kur žada vykti ilsėtis, skamba iš visų pusių. Bet tuomet, o pamenate, lyg buvo toks kovidas? Ir naujoji realybė tokia, kad jį tenka turėti omenyje net tuomet, kai pandemijos banga, atrodo, nuslūgus.
COVID-19: kalba ekspertai. Kelionės COVID-19 pasaulyje
Naujausiais kelionių agentūrų duomenimis, jokie atvykimo ribojimai ar ypatingi saugumo reikalavimai lietuviams nekeliami vykstant į Airiją, Daniją, Estiją, Islandiją, Jungtinę Karalystę, Juodkalniją, Latviją, Lenkiją, Lichtenšteiną, Nyderlandus, Norvegiją, Rumuniją, Slovėniją, Švediją, Šveicariją, Turkiją, Vengriją.

Šalys be rūpesčių
O atostogų metas masinte masina pamiršti apie saugumą ir galimus apribojimus. Gera naujiena ta, kad daugelis lietuvių pamėgtų šalių kol kas (kol neprasidėjo nauja, rudeninė COVID-19 banga) laikomos daugmaž saugiomis.
 

Naujausiais kelionių agentūrų duomenimis, jokie atvykimo ribojimai ar ypatingi saugumo reikalavimai lietuviams nekeliami vykstant į Airiją, Daniją, Estiją, Islandiją, Jungtinę Karalystę, Juodkalniją, Latviją, Lenkiją, Lichtenšteiną, Nyderlandus, Norvegiją, Rumuniją, Slovėniją, Švediją, Šveicariją, Turkiją, Vengriją. Keliaujantiems į šias šalis LR užsienio reikalų ministerija rekomenduoja imtis standartinių atsargos priemonių: nors neprivaloma, bet labai rekomenduojama kelionės metu dėvėti medicininę kaukę, laikytis atstumų, nesibūriuoti, nebūti nevėdinamose patalpose ar jose leisti kuo mažiau laiko, dažnai plauti rankas. Pajutus peršalimo simptomus (tarkim, kosulį, slogą, apsunkintą kvėpavimą, padidėjusią temperatūrą) rekomenduojama susilaikyti nuo kelionės. Nuvykus į išvardytas šalis saviizoliacija neprivaloma. Neprivaloma ir grįžus. Nereikia net neigiamo testo rezultato.
 
Nors daugelis pasaulio šalių jau yra panaikinusios visus COVID-19 reikalavimus, vis dėlto yra šalys, į kurias keliaujant reikia turėti vakcinacijos pažymėjimą ar atlikti testą. Pateikus skiepijimo, pasveikimo ar neigiamo COVID-19 PGR testo duomenis, be saviizoliacijos atvykti galima į Austriją, Belgiją, Bulgariją, Čekiją, Graikiją, Ispaniją, Italiją, Kroatiją, Liuksemburgą, Maltą, Portugaliją, Prancūziją, Slovakiją, Suomiją, Vokietiją. Yra šiokie tokie skirtumai šalių deklaruojamoje jauniausio keleivių amžiaus riboje, tad šiuo klausimu tikriausiai reikėtų tikslintis kiekvienu individualiu atveju atskirai. Kipre visi atvykstantys 12 metų ir vyresni keleiviai testuojami tiesiai oro uoste jų pačių lėšomis.
 
Kai kur rekomenduoja nevykti
URM rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Sakartvelo (Gruzijos) valdžios nekontroliuojamus Abchazijos ir Cchinvalio (Pietų Osetijos) regionus, taip pat nesilankyti šalia administracinės ribos. Lietuvos Respublikos konsulinės pagalbos suteikimas šiose teritorijose nėra įmanomas.

 
Taip pat nerekomenduojama vykti į Ukrainą, o joje esančius mūsų šalies piliečius URM ragina savarankiškai iš jos išvykti – bet ne tiek dėl pandemijos, kiek dėl šioje šalyje vykstančio karo. Visgi pasiryžusiems tai padaryti privalomas draudimas nuo Covid-19 rizikos, išduotas Ukrainos draudimo kompanijos. Privalomas neigiamas COVID-19 PGR arba antigeno testo rezultatas 72 val. iki atvykimo arba dokumentas, patvirtinantis, pilną skiepijimo nuo COVID-19 kursą. Atvykstantys nepasiskiepiję asmenys nuo 18 m. turi įsidiegti programėlę mobiliajam telefonui „Vdoma“ ir nuo trečios dienos izoliuotis arba atlikti papildomą testą. Grįžus iš Ukrainos, privaloma 10 dienų izoliacija arba per 72 val nuo atvykimo atliktas neigiamas papildomas PGR ar antigeno testas.

 
Verta žinoti
Daugiau apie kelionių saugumo reikalavimus ir apribojimus ES ir Šengeno asocijuotose šalyse galima sužinoti tarptautiniame resurse reopen.europa.eu, o Lietuvoje visą patikimą informaciją apie COVID-19 galima rasti svetainėje www.koronastop.lt, LR SAM ir PSO interneto svetainėse. Be to, kiekvieną dieną teikiamos konsultacijos nemokamu karštosios linijos telefonu 1808, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai bendruoju konsultacijų telefono numeriu +370 (5) 264 9676 konsultuoja ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais bei švenčių dienomis.

Projektas „COVID-19: kalba ekspertai“ (4000 Eur)                       
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Nekrozuojantis fascitas: mėsą ėdanti bakterija

  Monika (50 m.) gyveno saugų gyvenimą, kol vieną dieną nesusirgo mirtina liga, kurios per stebuklą ir juodą gydytojų darbą pavyko a...
  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  Iš pirmų lūpų: ką reiškia būti pacientu ir gydytoju Švedijoje

  „Kartais atrodo, kad čia daug kas palikta natūraliai atrankai. Kita vertus, kai būklė rimta, reaguojama greitai“, &nda...

  Budinti vaistinė


  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Kurortinėse vaistinėse gausu vaistus pamiršusių klientų

  Vasaros laikas neatskiriamas nuo išvykų ir atostogų. Visai nesvarbu ar renkamės ilgesnę kelionę, ar savaitgalio poilsį pajū...
  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...

  Sveika šeima


  Aktyvių pramogų priešas – mėšlungis

  Karštos vasaros dienos, aktyvus sportas ar mėgavimasis vandens telkinių teikiamais malonumais gali pasižymėti ne tik smagiomis akimirkomis, bet taip pat ir veriančiu raumenų skausmu – mėšlungiu. Jis gali surakinti šlaunis, blauzdas, pėdas, kaklą, rankas, plaštakas, pilvą ir net raumenis ties šonkauliais. BENU vaistinės ekspert...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Narkotikai karo lauke: visi kaltina visus

  Dar gegužės mėnesį Ukrainos saugumo tarnyba paskelbė perėmusi intriguojantį rusų kario skambutį namo, kuriame jis prašė atsiųsti narkotikų. Tiesa, visomis įmanomomis nuodėmėmis priešus kaltina abiejų kovojančių šalių propagandos.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Diena, nepanaši į kitas
  Henrikas Vaitiekūnas Diena, nepanaši į kitas
  Egzistencija, pagrindžianti realybę
  Henrikas Vaitiekūnas Egzistencija, pagrindžianti realybę

  Naujas numeris