COVID-19: kalba ekspertai. Kelionės COVID-19 pasaulyje

Aneta Vaitkienė
2022-07-29
Vasara jau įpusėjusi, atostogų metas įsikarščiavęs – tad gyvos diskusijos apie tai, kas kur žada vykti ilsėtis, skamba iš visų pusių. Bet tuomet, o pamenate, lyg buvo toks kovidas? Ir naujoji realybė tokia, kad jį tenka turėti omenyje net tuomet, kai pandemijos banga, atrodo, nuslūgus.
COVID-19: kalba ekspertai. Kelionės COVID-19 pasaulyje
Naujausiais kelionių agentūrų duomenimis, jokie atvykimo ribojimai ar ypatingi saugumo reikalavimai lietuviams nekeliami vykstant į Airiją, Daniją, Estiją, Islandiją, Jungtinę Karalystę, Juodkalniją, Latviją, Lenkiją, Lichtenšteiną, Nyderlandus, Norvegiją, Rumuniją, Slovėniją, Švediją, Šveicariją, Turkiją, Vengriją.

Šalys be rūpesčių
O atostogų metas masinte masina pamiršti apie saugumą ir galimus apribojimus. Gera naujiena ta, kad daugelis lietuvių pamėgtų šalių kol kas (kol neprasidėjo nauja, rudeninė COVID-19 banga) laikomos daugmaž saugiomis.
 

Naujausiais kelionių agentūrų duomenimis, jokie atvykimo ribojimai ar ypatingi saugumo reikalavimai lietuviams nekeliami vykstant į Airiją, Daniją, Estiją, Islandiją, Jungtinę Karalystę, Juodkalniją, Latviją, Lenkiją, Lichtenšteiną, Nyderlandus, Norvegiją, Rumuniją, Slovėniją, Švediją, Šveicariją, Turkiją, Vengriją. Keliaujantiems į šias šalis LR užsienio reikalų ministerija rekomenduoja imtis standartinių atsargos priemonių: nors neprivaloma, bet labai rekomenduojama kelionės metu dėvėti medicininę kaukę, laikytis atstumų, nesibūriuoti, nebūti nevėdinamose patalpose ar jose leisti kuo mažiau laiko, dažnai plauti rankas. Pajutus peršalimo simptomus (tarkim, kosulį, slogą, apsunkintą kvėpavimą, padidėjusią temperatūrą) rekomenduojama susilaikyti nuo kelionės. Nuvykus į išvardytas šalis saviizoliacija neprivaloma. Neprivaloma ir grįžus. Nereikia net neigiamo testo rezultato.
 
Nors daugelis pasaulio šalių jau yra panaikinusios visus COVID-19 reikalavimus, vis dėlto yra šalys, į kurias keliaujant reikia turėti vakcinacijos pažymėjimą ar atlikti testą. Pateikus skiepijimo, pasveikimo ar neigiamo COVID-19 PGR testo duomenis, be saviizoliacijos atvykti galima į Austriją, Belgiją, Bulgariją, Čekiją, Graikiją, Ispaniją, Italiją, Kroatiją, Liuksemburgą, Maltą, Portugaliją, Prancūziją, Slovakiją, Suomiją, Vokietiją. Yra šiokie tokie skirtumai šalių deklaruojamoje jauniausio keleivių amžiaus riboje, tad šiuo klausimu tikriausiai reikėtų tikslintis kiekvienu individualiu atveju atskirai. Kipre visi atvykstantys 12 metų ir vyresni keleiviai testuojami tiesiai oro uoste jų pačių lėšomis.
 
Kai kur rekomenduoja nevykti
URM rekomenduoja susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Sakartvelo (Gruzijos) valdžios nekontroliuojamus Abchazijos ir Cchinvalio (Pietų Osetijos) regionus, taip pat nesilankyti šalia administracinės ribos. Lietuvos Respublikos konsulinės pagalbos suteikimas šiose teritorijose nėra įmanomas.

 
Taip pat nerekomenduojama vykti į Ukrainą, o joje esančius mūsų šalies piliečius URM ragina savarankiškai iš jos išvykti – bet ne tiek dėl pandemijos, kiek dėl šioje šalyje vykstančio karo. Visgi pasiryžusiems tai padaryti privalomas draudimas nuo Covid-19 rizikos, išduotas Ukrainos draudimo kompanijos. Privalomas neigiamas COVID-19 PGR arba antigeno testo rezultatas 72 val. iki atvykimo arba dokumentas, patvirtinantis, pilną skiepijimo nuo COVID-19 kursą. Atvykstantys nepasiskiepiję asmenys nuo 18 m. turi įsidiegti programėlę mobiliajam telefonui „Vdoma“ ir nuo trečios dienos izoliuotis arba atlikti papildomą testą. Grįžus iš Ukrainos, privaloma 10 dienų izoliacija arba per 72 val nuo atvykimo atliktas neigiamas papildomas PGR ar antigeno testas.

 
Verta žinoti
Daugiau apie kelionių saugumo reikalavimus ir apribojimus ES ir Šengeno asocijuotose šalyse galima sužinoti tarptautiniame resurse reopen.europa.eu, o Lietuvoje visą patikimą informaciją apie COVID-19 galima rasti svetainėje www.koronastop.lt, LR SAM ir PSO interneto svetainėse. Be to, kiekvieną dieną teikiamos konsultacijos nemokamu karštosios linijos telefonu 1808, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai bendruoju konsultacijų telefono numeriu +370 (5) 264 9676 konsultuoja ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais bei švenčių dienomis.

Projektas „COVID-19: kalba ekspertai“ (4000 Eur)                       
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Visuomenės sveikatos biure darbas veja darbą

  Alytaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (AVSB) užsiima visapusišku miesto gyventojų sveikatingumo skatinimu. Atėjęs ruduo, biuro darbuotojus paskatino ypatingą dėmesį skirti judėjimo svarbai. Neseniai alytiškiai raginti nužingsniuoti kuo daugiau žingsnių.   

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Ar amerikiečiai pažabos nutukimo epidemiją?

  Pastaraisiais metais JAV padaugėjo nutukimu sergančiu asmenų. Visgi, gydant šią ligą netrūksta teigiamų pokyčių. JAV žiniasklaidos teigimu, „Eli Lilly“ preparatas „Mounjaro“ šių metų pabaigoje greičiausiai bus patvirtintas kaip naujas nutukimui gydyti skirtas vaistas.     ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris