Alkoholio priešnuodis – laikas?

Greta Vanagienė
2020-07-10
Pasak specialistų, vis dar populiaru sieti laisvalaikio praleidimą su alkoholiniu kokteiliu ar alaus bokalu rankose. Ką davė alkoholio įsigijimas nuo 20-ies metų ir tam tikromis valandomis, kalbiname jaunimą.
Alkoholio priešnuodis – laikas?

Leiskime smegenims subręsti
Pasaulio sveikatos organizacijos ataskaitoje Lietuva pagal alkoholio vartojimą užėmė trečiąją vietą pasaulyje ir pirmąją vietą tarp Europos Sąjungos šalių. Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose ESPA duomenimis, net 63 proc. Lietuvos paauglių nurodė per 30 dienų vartoję alkoholinius gėrimus.
Siekiant pagerinti rodiklius, alkoholio įsigijimas leistinas nuo 20 metų ir tam tikromis valandomis.
 

Psichoanalitikas Tomas Vilius Kajokas teigia, kad amžiaus cenzas alkoholiui įsigyti padidintas ne be reikalo. Tyrimai rodo, jog smegenys subręsta ir atsiranda gebėjimas save matyti iš socialinės perspektyvos maždaug ties dvidešimt vieneriais-dvejais metais, o neapgalvoto impulsyvumo gerokai sumažėja po dvidešimt dvejų-trejų metų.

 
„Tai susiję su tam tikra biologine branda ir anatominiais dalykais, kurie vyksta smegenyse, o ne socialine aplinka. Natūralu, jei alkoholis geriamas pernelyg dažnai paauglystėje, tai daro įtaką smegenų raidai, nukenčia smegenų efektyvumas. Jaunus žmones svarbu dėl to apsaugoti.
Žinoma, jei jaunuolis pirmą kartą paragaus alkoholio sulaukęs dvidešimt dvejų – jam šis taps, kaip perkūnas iš giedro dangaus. Vis dėlto tie, kurie sugeba atidėti malonumą, ateityje iš to turės jo daugiau“, - įsitikinęs specialistas.

 
Susidurdamas su žmonėmis, turinčiais problemų su alkoholiu, T.V.Kakojas sako pastebintis, kad jie jau nuo vaikystės nėra pajėgūs atidėti malonumo. Jei vaikas tai sugeba būdamas trejų, greičiausiai sugebės ir šešiolikos.
„Vakarėlyje nebūtinai išgers, nes žinos, kad legalus amžius – nuo dvidešimties. Taigi taisyklės nebūtinai turi teisinį poveikį, bet ir ritualinį“, - kalba psichoanalitikas.
Jei alkoholis yra vartojamas greta suaugusiųjų - tėvų, jie prisiima atsakomybę už šiuos veiksmus.

 
Jaunimo apklausa
Ką davė alkoholio įsigijimas nuo 20 metų ir tam tikromis valandomis?

Viliaus universiteto studentų atstovybės narys Vilius Mickūnas, 20 metų
- Vos man sukako aštuoniolika įsigaliojo įstatymas leidžiantis alkoholį įsigyti tik nuo dvidešimties, todėl progos įsigyti neturėjau iki pat dabar. Pirmą kartą alkoholio įsigijau tik legaliu keliu, nors draugų rate esu matęs, kad draudimą bandoma apeiti visokiausiais būdais. Gal dėl to reikėtų imtis griežtesnės alkoholio kontrolės įstatymo priežiūros ar stebėti alkoholio pardavėjų veiklą?
Manau, kad amžiaus kartelės didinimas nėra tinkamiausias būdas sumažinti alkoholio vartojimą. To siekti reikėtų per sąmoningumo ugdymą. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad alkoholio vartojimą lemia psichosocialinis stresas, finansiniai sunkumai, įtampa šeimoje.

 

Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos valdybos narys Darius Stonys, 28 metai:
- Statistikos departamento duomenimis, įvedus šiuos apribojimus  alkoholio suvartojimas yra ženkliai mažėjantis. Tiesa, buvo baimintasi, kad dėl to padidės šešėlinė rinka, tačiau įvertinta, kad procentaliai niekas nepasikeitė, todėl draudimai pasiteisino. Klausimas, kiek tai paveikė jaunimą. Susiaurintos valandos jaunimo nepaveikė, nes jaunimas lankstus, gebantis prisitaikyti ir apsirūpinti alkoholiu iš anksto. Alkoholio prekybos valandų siaurinimas orientuotas labiau į kenčiančius nuo alkoholio priklausomybės, vėlai vakare įsigyti alkoholio nebelieka galimybės. Jaunimui dėl to manau tapo saugesnės naktys, nes aplink mažiau apsvaigusių. Naktinis gyvenimas jaunimui, ypač didmiesčiuose, juk yra svarbus.
O alkoholio įsigijimas nuo dvidešimties metų smarkiai pakeitė moksleivių išleistuvių šventes. Mat tarp abiturientų dažnai pasitaiko ir nepilnamečių, todėl praktiškai niekas nesužiūrėdavo, kas vartoja alkoholį. Dabar kažin ar yra dvidešimtmečių bebaigiančių mokyklą, todėl šventės tapo blaivios, ieškoma kitų alternatyvų, kaip smagiai praleisi laiką nesudarant sisteminės klaidos, kaip nepilnamečių alkoholio vartojimas. Analogiška situacija su būsimų pirmakursių fuksų stovyklomis. Studentų atstovybės ėmėsi didelio darbo,  kad paverstų šias šventes, kurios anksčiau būdavo alkoholio festivaliai, kultūringais, prasmingais renginiais.
Be šio amžiaus kontroliavimo to tikrai nebūtų pasiekta.

 
Jokūbas, 18 metų:

- Tai, kad alkoholio galima įsigyti nuo dvidešimties dar nereiškia, kad visi ir paragaujame nuo tiek metų. Manau požiūris į alkoholio vartojimą priklauso nuo šeimos, kiek tėvai, artimieji toleruoja jo vartojimą.
Pats per šventes iš tėvų kartais gaunu ir alaus paragauti, ir vyno. Jei labai norėčiau, manau, iki dvidešimties nupirktų man to alaus tėvai. Visi gi supranta, kad jei ne jie, tai nusipirks vyresni draugai.

 
Sandra, 19 metų:
- Jei supranti alkoholio daromą žalą, nenorėsi jo pirkti ir būdamas 21-erių ar 25-erių. Metų cenzas kažin ar padės išgelbėti pasaulį nuo prasigėrimo. Verčiau skatintume sveiką gyvenimo būdą, sportą, nereikės ir griežtinti įstatymų.
Neturiu poreikio vartoti alkoholio, nes savo šeimoje mačiau, kaip nuo jo kenčia artimasis, tai mane atgrasė. Jei daugiau kalbėtume apie jo pasekmes, girdėtume pozityvių istorijų, kaip šviesu ir gera gyventi be alkoholio, labiau įkvėptume žmones ne tik keistis, bet ir nepradėti jo vartoti. Dabar toks jausmas, kad kokteilį gali vakare išgerti, kaip latės puodelį.

 
Emilija, 18 metų:
- Vakare matau, kaip parduotuvėje žmonės skuba grūstis į eilę pirmi, kad tik spėtų iki aštuonių nusipirkti, bet nemanau, jei nespėja lieka vakarot su arbata.
Kas labai nori – ras būdų nusipirkti. Galima juk ir užsipirkt į ateitį daugiau. Būčiau labiau už gerų iniciatyvų skatinimą, visuomenę skatinti rinktis sveiką, aktyvų gyvenimo būdą, remti sportą.


Pagalbos institucijų sąrašą galima rasti:
http://vpsc.lrv.lt/lt/informacine-medziaga/informacija-psichikos-sveikatos-klausimais
 
                  
                       
 
Projektą finansuoja Valstybinis visuomenės sveikatos stiprinimo fondas.  
 
         

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica