Moterys pradeda kalbėti garsiai, nes tyla nieko neišsprendė

Orinta Leiputė
2017-11-27
Somalyje gimusi ir griežtoje tikinčių musulmonų šeimoje augusi rašytoja Ayaan Hirsi Ali knygoje „Bedievė“ aprašė vidinį virsmą, kuris įvyko jai pabėgus nuo sutartų vedybų į Olandiją: savo krašte ji buvo mokyta, kad bet koks moters kūno lopinėlio demonstravimas sukelia nevaldomas aistras vyrams, todėl moterys turi vilkėti palaikiais drabužiais, kurie slepia figūrą.
Ir kokia nuostaba ją ištiko, kai nutarusi pavažinėti su draugėmis dviračiu ir vilkėdama džinsus ji suvokė, kad niekam neįdomu, kaip ji atrodo ir ką vilki.
Rašytoja tapo Olandijos parlamento nare, bet vėliau emigravo į JAV. Jos didžiausias indėlis yra kova už musulmonų moterų teises.
Moterys pradeda kalbėti garsiai, nes tyla nieko neišsprendė

Niekas nesiginčys, kad skirtingos kultūros skirtingai supranta moterų padėtį ir teises, bet beveik visose kultūrose skirtingais istorijos periodais buvo siekiama daryti didesnę ar mažesnę įtaką moterų elgsenai ar išvaizdai. Vakarai šiuo atveju nėra išimtis, skiriasi tik istorijos periodai, detalės ir spaudimo intensyvumas.
Vakaruose tik pačių moterų pastangos stūmė procesą pirmyn. Teisė pačiai valdyti turtą, balsavimo teisė, galimybė siekti karjeros, užimti svarbias pareigas, teisė pačiai spręsti dėl išvaizdos, dėl seksualinių santykių, dėl partnerio – tai įprasti dalykai dabar, kurie anksčiau nebuvo savaime suprantami net aukštuomenės moterims.
 

Knygoje „Ievos dukterys“ žinoma suomių rašytoja Kaari Utrio aprašė anglų aukštuomenės moters ir žinomos romanų bei eilėraščių rašytojos Caroline Norton likimą, kurios vyras 1836 m. pareikalavo skyrybų, nurodydamas žmonos kaltę, nors kaltinimai buvo atmesti, nes C.Norton kaltę liudiję tarnai buvo papirkti.
Tačiau C.Norton net neturėjo galimybės pasisamdyti advokato, ji negalėjo pati prašyti skyrybų, nebent būtų įrodžiusi, kad vyras kaltas dėl kraujomaišos ar dvipatystės. Ji galėjo gauti leidimą gyventi skyrium, jei būtų įrodžiusi, kad vyras neištikimas ar žiauriai su ja elgiasi. Moteris gyveno iš knygų rašymo, bet realiai jos pajamos ir tėvo palikimas priklausė vyrui, ji negalėjo sudaryti darbo sutarties ar surašyti testamento. Vyrui priklausė net trys jos berniukai, ji negalėjo su jais susitikti, nors nebuvo nubausta už jokį nusikaltimą.
 

Tai XIX amžiaus problemos, bet panagrinėjus policijos statistikos suvestines apie smurtą šeimose iš dalies susidaro įspūdis, kad XIX amžius dar tęsiasi kai kurių žmonių galvose.
Lietuvoje vien praėjusiais metais į policiją dėl smurto šeimoje kreiptasi 66 tūkst. kartų, bet dalis aukų nesulaukė deramos pagalbos, nes specializuoti pagalbos centrai neturi resursų: vienai smurto aukai per metus skiriama apie 10 eurų.

 
Tačiau viltį teikia tai, kad Lietuvoje ir kitose Vakarų valstybėse vyksta rimtas virsmas: moterys prabyla apie patiriamą priekabiavimą darbo vietoje ar su darbu susijusiose situacijose, taip pat apie patiriamą smurtą šeimoje. Drąsios moterys Lietuvoje demaskavo Seimo narį Kęstutį Pūką, režisierių Šarūną Bartą, dainininką Egidijų Dragūną. Apie patiriamą priekabiavimą prakalbo Europos Parlamento darbuotojos, garsios Holivudo aktorės. Jos visos nusipelno pagarbos, nes drįso apie tai kalbėti žinodamos, jog sulauks atsako, patyčių ar svarstymo, kad pačios ne taip elgėsi, ne ten ėjo, ne taip kalbėjo.
 

Tokia reakcija nėra netikėta. Viena vertus todėl, kad bet kuris reiškinys nebūna tik juodas arba tik baltas. Visuomet bus neteisingų apkaltinimų, kurie sukurpti iš keršto arba kitų paskatų. Visuomet bus neteisingai apkaltintųjų. Todėl prieš puolant smerkti vienus ar kitus pravartu kritiškai įvertinti turimą informaciją.
 
Antra vertus, reakcija nėra netikėta, nes priekabiavimas, kuris yra viena iš smurto formų, yra paplitęs reiškinys, kuris ypač stiprėja, kai susiformuoja galios santykiai: asmuo, turintis galią dažnai jaučiasi turintis ir teisę priekabiauti. Priekabiauti gali ir vyrai, ir moterys – tai nepriklauso nuo lyties, tačiau kadangi galia vis dar stipriau akumuliuota vyrų rankose, natūralu, jog priekabių aukomis dažniau tampa moterys.
 

Netikėta, kad kartais nesugebama pakilti į makro lygmenį ir įvertinti ne vieną kurią istoriją, o reiškinį. Iš tiesų nėra tiek svarbu, jei priekabiavimo faktą paviešinusi moteris mestelėjo vylingą žvilgsnį arba neatsargiai įvertino aplinkybes ir sutiko su bosu išgerti puodelį kavos po darbo.

 
Svarbu vertinti reiškinį: priekabiavimas būdingas ten, kur toleruojami galios santykiai. Priekabiautojas renkasi prie ko priekabiauti ir dažnai tai susiję su galimybe daryti įtaką aukos karjerai, reputacijai ar savivertei. Neatsitiktinai aukomis linkstama pasirinkti jaunesnes moteris, nes jos dar nebūna užsitikrinusios savo padėties darbo rinkoje, vengia viešų skandalų, jas slegia priekabiautojo autoritetas, jos nėra tikros, kaip viešumas gali paveikti tolesnį gyvenimą.
Galiausiai reikia suvokti, kad iš galios santykių susiformuojantis viršenybės jausmas lemia ne tik priekabiavimą. Tai pirmas žingsnis į smurtą.
Orinta Leiputė yra Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narė


Šaltinis: lsdp.lt

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris