Medikų klaidos: ką daryti, kad nereikėtų bylinėtis su pacientais

Egidijus Langys
2019-07-08
Ginčai sveikatos priežiūros srityje – visai neretas reiškinys. Kreipdamasis į gydytoją, pacientas tikisi atidaus rūpinimosi jo sveikata ir stipriai nusivilia, jei padaroma klaida arba kažkas nutinka. Nusivylus vienu mediku, neišvengiamos abejonės ir visa sveikatos priežiūros sistema. Tokias situacijas paprastai lydi stiprios emocijos: netikrumas, nusivylimas, pyktis, baimė. Analizuojant pacientų kreipimosi į teismą dėl patirtos žalos atvejus, išryškėja trys pagrindinės priežastys, lemiančios ginčus tarp paciento ir gydymo įstaigos.
Medikų klaidos: ką daryti, kad nereikėtų bylinėtis su pacientais

Ginčų priežastys 
Pirma, tai besivystanti medicinos praktika. Pacientai paprastai turi lūkestį, kad jiems gydyti bus taikomi metodai, kurie kartais dar net neegzistuoja. Todėl neretai pasitaiko kaltinimų medikams, kad šie netaikė vieno ar kito gydymo metodo arba nenustatė tam tikros ligos diagnozės. Tačiau svarbu žinoti, kad dažnai gydytojai nenustato teisingos diagnozės todėl, kad tokia liga ar jos simptomai dar nėra žinomi medicinos praktikoje. Antra, tie patys gydymo metodai gali tikti vienam ir visiškai netikti kitam pacientui dėl individualios organizmo reakcijos į gydymą. Tačiau dažniausiai pacientas inicijuoja teismo procesą ne dėl parinkto gydymo metodo, o dėl informacijos apie tai, kas įvyko, neatskleidimo.

Trečia, pacientas atsisako suprasti, kad teikdamas gydymo paslaugas kiekvienas gydytojas gali suklysti. Jis tikisi, kad gydytojas bet kuriuo atveju užtikrins gerą gydymo rezultatą, todėl pacientus labai sunku įtikinti, kad kai kuriais atvejais rezultatas nebus toks, kokio norėtųsi, nes jie įsitikinę, jog medicina ir gydymo metodai tobulėja ir visuomet taikomos naujausios technologijos. Net ir itin aukšto išsivystymo lygio valstybėse gyventojų mirčių dėl gydytojų klaidų skaičiai yra gana dideli, tačiau pacientų sėkmės procentas teismo procesuose yra itin žemas ir siekia vos 10 proc. nuo visų bylų.

 
Informacija – auksas 
Esminis paciento ir gydytojo ginčo elementas yra informacijos pacientui ar jo artimiesiems atskleidimas. Juk pacientai siekia sužinoti, kas ir dėl ko įvyko, kas lėmė mediko klaidą, be to, tikimasi elementarios atjautos ar atsiprašymo. Manau, kad efektyviausia teisminių ginčų prevencija yra tinkamas ir savalaikis informacijos pacientui atskleidimas. Todėl ginčai tarp pacientų ir medikų gali būti efektyviai sprendžiami pasitelkiant alternatyvų ginčų sprendimo būdą – mediaciją. Mediacija užtikrina visiškai konfidencialų procesą ir gali padėti panašiose situacijose: pacientams ji padės gauti tinkamą informaciją, medikams, kurie padarė klaidą – paaiškinti pacientui visas aplinkybes ir, esant pagrindui, atsiprašyti.
 
Mediacija – prevencija 
Mediacijoje dalyvauja nepriklausomas ir neutralus trečiasias asmuo – mediatorius. Jis įgalina mediacijos šalis bendrauti, bendradarbiauti, atskleisti savo poreikius ir pageidavimus bei išgirsti abiejų šalių interesus – ne tik paciento, bet ir gydytojo poziciją, jo išgyvenimus. Procesas ir mediatorius skatina atvirą ir nuoširdų dialogą tarp paciento ir mediko bei sukuria sąlygas jiems rasti abiem priimtiną ginčo išeitį. Gydytas gali paaiškinti pacientui ar jo artimiesiems, kaip tiksliai vyko gydymas, kas lėmė neigiamą rezultatą ar pasekmes, kokių veiksmų ėmėsi gydytojų komanda, kad neigiami padariniai nenutiktų.
 
Galų gale, gydytojas mediacijos metu gali žmogiškai pabendrauti su pacientu, jį išklausyti, išreikšti užuojautą, atsiprašyti ir prisiimti atsakomybę. Pacientas savo ruožtu gali gauti jį dominančią informaciją ir paaiškinimus, užduoti klausimus, išgirsti gydytojo versiją. Tokio bendravimo ir atmosferos teismo procese neišeitų užtikrinti, kadangi jį reglamentuoja griežtos ir apibrėžtos procedūros, tad taikiam susitarimui ir atvirumui rungtyniškumo principas palieka nedaug erdvės.

 
Naujos galimybės 
Pacientų ir gydymo įstaigų ginčai yra labiau emocinio negu teisinio pobūdžio, kadangi pacientui labiausiai rūpi sužinoti, kas ir dėl ko įvyko. Teismo posėdyje atsakymų į visus klausimus pacientas, deja, negaus. Tuo metu mediacijoje, priešingai, galima atskleisti visą informaciją, nes mediacijoje taikomas konfidencialumo principas, užtikrinantis pasitikėjimą net ir tarp oponuojančių šalių. Klaidos pripažinimas teisme laikomas pagrindiniu kaltės įrodymu, todėl teisininkai medikams dažnai pataria jos nepripažinti. Medicinos klaidos ir iš to kylanti atsakomybė veikia visą sveikatos priežiūros sistemą: teisminė gynyba reikalauja nemenkų išlaidų, ginčai veikia įstaigos ar atskiro gydytojo reputaciją, įstaiga gali netekti gero specialisto ir pan.
 

Todėl galimybė atskleisti visą informaciją ir atkurti pasitikėjimą mediacijos metu galėtų padėti kurti visiškai naujo lygio santykį su pacientu. Mediacijos procese gydytojas turėtų galimybę atvirai pasikalbėti su pacientu, paaiškinti įvairias aplinkybes, atsiprašyti ir prisiimti atsakomybę. Teisminių procesų akivaizdoje tai padaryti gydytojui sunkiau, kadangi gresia netekti gydytojo licencijos arba to neleidžia vidinės įstaigos taisyklės. Šiandien gydymo įstaiga ginčų atvejais dažniausiai atsitveria tylos siena ir paaiškinimus pateikia per advokatus ir ekspertus. Kai kurios pasaulio valstybės tokioms situacijoms yra priėmę net specialius Atsiprašymo įstatymus, kurie nustato, kad atsiprašymas nelaikomas kaltės įrodymu teismuose.
 
Tokie teisės aktai apsaugo gydytojus nuo galimų pasekmių, jei po atsiprašymo pacientas vis tik nusprendžia kreiptis į teismą. Todėl konfidencialus mediacijos procesas galėtų būti gera alternatyva. Mediacijos metu šalys su mediatoriaus pagalba užmezga nuoširdų dialogą, kurio metu išsakyta informacija negali būti panaudota teisminio proceso metu. Mediatorių saisto mediatoriaus privilegija, o teismus – pareiga nevertinti įrodymų, jei jie buvo gauti mediacijos metu. Ne mažiau svarbus laiko elementas: mediacijos proceso trukmė visuomet priklauso nuo šalių gebėjimo susikalbėti, o ne nuo teismų procesų veiklą reglamentuojančių taisyklių ir terminų.
Egidijus Langys, advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ partneris




Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris