Mažas buteliukas ponių rankinuke

Henrikas Vaitiekūnas
2018-07-16
Kuomet išgirstate apie paskutiniąją Egipto faraonę Kleopatrą, žinoma, įsivaizduojate be galo gražią moterį. Bet išlikusios skulptūros (viena jų yra Berlyno muziejuje) ir bareljefai ant aukso monetų rodo kitaip: neišvaizdų veidą ir ilgą, kumpą raganos nosį. Tiesa, vėlesniais amžiais tapytuose paveiksluose ji – neatpažįstama. Tiesiog - supergražuolė.
Mažas buteliukas ponių rankinuke

Dabar paaiškinsiu tą neatitikmenį. Iš tolo.
Kleopatra aplinkinius stebino nuostabiais kvapais. Nepaprastais ir dabar tik vaizduotėje nupiešti galimais aromatais. Tie aromatai ilgam įsiminė. Nes ir mes, po daugelio metų palietę vaikystės daiktą, pirmiausia prisimename kvapą. Namo. Kaimo. Jazminų. Brangios odos. Kvapas žaibiškai sukelia prisiminimus ir buvusias emocijas. Todėl – dėl gražių prisiminimų – ir Kleopatrą imta piešti gražią. Todėl ir brangios parduotuvės šiandien jus pasitinka, kvepėdamos, pavyzdžiui, cinamonu.
 
O dabar apie tai, ko Lietuvos vyrai nedrįsta, o moterys – nevengia.
Verslo konsultantė ponia Lina Lukinienė sako, kad Vilniaus gatvėse jai bemaž kasdien tenka atsakinėti į nepažįstamų moterų klausimą, kokiais gi kvepalais ji kvėpinasi. Ponia Lina mielai atsako. Ir dar paaiškina, kodėl to ypatingo kvepaliuko neužtiksite tradiciniuose parfumerijos salonuose. Tai – eteriniai aliejai.

Jei būtume parfumerinis laikraštis, mielai temą, prasidėjusią dar Kleopatros laikais, vingiuotume iki pat šių dienų. Bet turime rašyti apie sveikatą. Todėl be jokio didelio lanksto dedu jums ant stalo tai, kas sveikatina.
 
Levanda. Eterinis levandos aliejus reguliuoja spaudimą, dezinfekuoja, padeda (susimušus) išvengti mėlynių, tvarko ir gražina odą.
Copaiba. (Aliejus iš brazilinio kopalio). Šalina uždegimus sąnariuose, skrandyje, gydo nuo plaučių uždegimo, akimirksniu naikina kosulį.
Frankincenso (bosvelijų) eterinis aliejus iš Omano. Atbaido patogenines bakterijas, virusus. Saugo nuo ultravioletinių spindulių ir elektromagnetinių bangų (pavyzdžiui, jei daug dirbate kompiuteriu). Gaminamas, distiliuojant Boswellia sacra medžių sakus, kurie vadinami Bosvelijos ašaromis. Vidurio rytuose laikomas šventu patepimo aliejumi. Naudojamas daugelyje Europos ir Amerikos ligoninių.
 

Jei norėčiau jums apsukti galvą, turėčiau suminėti gerokai daugiau nei šimtą (!) tokių eterinių aliejų. Ir tikrai ne visi jie būtų iš emyratų ar sultonatų. Kai kurie – kiekvienam lietuviui, t.y. ir jums girdėti, matyti, pažįstami ir... nežinomi.

 
Pipirmėčių eterinis aliejus. Vėsinantis, įtampą mažinantis. Vartojamas pleiskanojančiai odai gydyti. Sporto nuvargintiems raumenims padedantis atsigauti. Gydantis depresiją.
O apie pankolius girdėjote? Valstietiški leidiniai rašo, kad šie krapų antrininkai (saldieji krapai, atvežti iš Viduržemio jūros pakrančių), jau sėkmingai auga ir Lietuvoje. Tik dar eterinio aliejaus iš jų sėklų neišmokome gaminti. Jei pasigamintume – neliktų Lietuvoje psoriazės, daugelio kitų odos ligų.
 
O dabar – dėmesio! – svarbus pamokymas!
Neabejoju, kad tarp šį rašinį skaitančiųjų yra ne vienas specialistas ir „žinovas“. Kabutės čia reikalingos tiems, kurie eterinius aliejus nesyk išbandė lietuviškose pirtyse. Jei jie dar skaito, tesidžiaugia, kad pasisekė. Nes didžiausia klaida yra eterinį aliejų lašinti ant įkaitusių akmenų. Kaip ir deginti žvakutę po eterinio aliejaus indeliu, jei liepsna arčiau nei 60 centimetrų nuo indo. Eteriniai aliejai yra koncentruota substancija ir aktyviai veikianti farmakologinė medžiaga. Pasekmės gali būti skaudžios. O taisyklingo vartojimo pirtyje taisyklė – paprasta: keletą lašelių įpilti į vandenį. Arba sumaišyti su druska ir ją pašildyti ant įkaitusių akmenų. Atsargiai.

 
Po tokio perspėjimo jau žinau ir kitą labai svarbų jūsų klausimą. Jis – apie eterinių alijų vartojimą „vidun“. Taigi, ar galima tais aliejais ne tik teptis, bet ir juos praryti?
Rimto laikraščio rimti patarimai visuomet turi baigtis pasiūlymu būtinai pasikonsultuoti su gydytojais. Taip ir darome. Ir nors tikrai žinome pavardes gydytojų praktikoje taikančių eterinių aliejų terapiją, atskleisti jų negalime. Nes, kaip nuolat rašau, nenori jie konfliktuoti su Draudimų ministerija.
Mano jau aprašyta verslo konsultantė ponia Lina sako, kad jos mažamečiai vaikai jau nebežino, kas yra sloga, gripas, įvairios alergijos. „Užtenka vieno lašelio“, - sako ji. O aš ieškau, kas gi dar tai patvirtinti galėtų. Ir randu.
 

- Mano šeimai tai buvo stebuklingas atradimas, - sako aktorė Ilona Balsytė. – Vienuolikametis sūnus Martynas rimtai ir nuolat sirgo. Kai su keletu lašelių eterinio aliejaus (H.V. sąmoningai nenurodo aliejaus pavadinimo) vaiką per parą pastačiau ant kojų, nustebo net šeimos gydytojas. Kai man pačiai suskausta galvą, užtenka lašelį pipirmėtės aliejaus išgerti su šaukštu medaus. Vietoj rytinės vandens stiklinės su chemizuota parduotuvės citrina dabar į vandenį įlašinu du lašelius citrinos aliejaus. Po vieno lašelio ant dantenų – nustoja skaudėti dantis. O dar ta pati pipirmetė – vos vienas lašelis prieš atsakingą spektaklį atstoja du puodelius stiprios kavos.
 
Kvapą ir skonį suvokiame, kaip asmeninę patirtį. Kaip kultūrinę ir geografinę įtaką. Kvapas – tai įrankis psichologinei būsenai sukelti ar pakeisti. Todėl protinga ir gudri šiuolaikinė moteris rankinuke visuomet turi mažulytį buteliuką su tądien jai reikalingu eteriniu aliejumi.
Todėl, kad ylang-ylang eterinis aliejus sustiprina vyrų potenciją ir moterų jausmingumą.
Todėl, kad kiparisų eterinis aliejus didina ištvermę ir erogeninių zonų jautrumą.
Todėl, kad sandalmedžio eterinis aliejus skatina fantaziją ir rekomenduojamas prislopus aistrai ar šeimoje įsivyravus monotonijai.
Todėl, kad tas, kas valdo kvapus, tas valdo ir žmonių širdis.
Tik nepamirškite pasikonsultuoti su gydytoju. Galima ir neoficialiai.
 

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

      „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Sveika šeima


      Tylūs motinystės sunkumai

      Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

      „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Turite tai žinoti
      Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

      Naujas numeris