Sėklidės vėžys neatima vaisingumo

Saulė Norvilaitė
2016-12-27
Kaunietis Audrius P. (36 m.) - tikras kovotojas : jis išgyveno inkstų transplantaciją ir įveikė sėklidės vėžį. Pacientas prieš kelerius metus jau buvo susitaikęs su mirtimi, tačiau dabar jis yra laimingas tėtis, auginantis du vaikus ir besimėgaujantis gyvenimu.
Sėklidės vėžys neatima vaisingumo
Sėklidžių vėžys yra dažniausiai vyrų, nuo 15 iki 35 metų, vėžio forma. Ši liga sudaro 1-1,5 proc. visų vyrų onkologinių ligų ir 5 proc. urologinės sistemos navikų. Per paskutiniuosius 40 metų sergamumas sėklidžių vėžiu pasaulyje išaugo dvigubai. Lietuvos vėžio registro duomenimis, prieš aštuonerius metus Lietuvoje diagnozuota 49 nauji sėklidžių vėžio atvejai.

Retas ligų komplektas
Audriaus gyvenime ligų netrūko. Dar vaikystėje jis susirgo inkstų uždegimu, jo pasekmė - suaugus vyrui prireikė transplantuoti inkstą. Po operacijos, kad organizmas neatmestų transplantuoto organo, jis vartojo imunitetą slopinančius vaistus. Nežinia, ar dėl to, bet netrukus vyras susirgo onkologine liga – sėklidės vėžiu.
 
„Dar mokykloje dėl inkstų problemų vartojau hormoninius vaistus, nuo kurių tiesiog išsipūčiau – priaugau svorio. Išvykęs studijuoti mažiau tikrinausi sveikatą, nes nebuvo poreikio. O po studijų pradėjo vis dažniau kamuoti stiprūs galvos skausmai, turimi vaistai nepadėjo, todėl kreipiausi į polikliniką.
 
Nieko nelaukę medikai mane nusiuntė pas nefrologus, kurie po krūvos tyrimų pareiškė, kad mano inkstas praktiškai nebefunkcionuoja, todėl reikės transplantacijos. Jos laukiau metus, o per tą laiką man darė dializes. Praėjus maždaug dvejiems metams po operacijos netikėtai padidėjo viena seklidė, iš karto nuvykau pasitikrinti. Paaiškėjo, kad onkologiniai žymenys kelis šimtus kartus viršijo normą. Taip prasidėjo dar vienos ligos įveikimo kelias“, – pasakojo pacientas.

 
Audriui sėklidėje buvo aptiktas navikas, todėl teko ją nupjauti ir pradėti chemoterapijos kursą. Vėžys aptiktas bene paskutinės stadijos, todėl metastazės jau buvo pasklidusios po visą kūną – plaučiuose, pilve, net ant persodinto inksto. Gydymas pavyko sėkmingai, kadangi vyras dėl persodinto inksto ilgą laiką vartojo imunitetą slopinančius vaistus, todėl agresyvi chemoterapija greitai įveikė vėžio židinius. Tuomet chirurginiu būdu naviko židiniai buvo pašalinti galutinai.
 
Šiuo metu vyras pas medikus lankosi kas kelis mėnesius pasitikrinti onkologinius žymenis, kad neatsinaujintų vėžys. „Vis pagalvoju, ar man nuo pat pradžių toks ligų scenarijus buvo surežisuotas ar tai tik sutapimas. Viena problema po kitos.
 
Netgi galvojau, kam man ta transplantacija. Kiek pamenu save prieš kelerius metus, maniau, kad man nebedaug beliko, kaip dažniausiai ir būna, sergant panašiomis ligomis. Buvau įsitikinęs, kad gyvenimas baigėsi, todėl į viską ėmiau žiūrėti ramiai, nes nežinojau, kuri diena gali būti paskutinė. Galvojau apie blogiausią variantą, bet tikėjausi geriausio. Buvau viskam pasiruošęs“, – tuometinę emocinę būseną prisimena kaunietis.
 
Pasirodo, tai bene trečias tokių ligų komplekto, kai žmogus, kuriam persodintas inkstas, susirgo sėklidžių vėžiu, atvejis pasaulyje ir pirmasis Lietuvoje.
Audrius šiuo metu yra sveikas ir laimingas, turi šeimą ir gali dirbti. Tik negali sunkiai kilnoti, nes vienoje rankoje pacientas turi veikiančią fistulę, kuri skirta dializei, kad didesniu greičiu būtų galima valyti kraują. Šiuo metu dializės Audriui nereikia, tačiau transplantuotas inkstas nėra amžinas, todėl fistulės jam dar gali reikėti. Be to, dėl chemoterapijos susiaurėjo kraujagyslės, o tai apsunkina kateterio įvedimą į veną.

 
Interviu
Kauno klinikų Onkologijos ir hematologijos klinikos gydytoja onkologė chemoterapeutė dr. Laura Kairevičė:
 
- Audrius yra pirmas Lietuvoje pacientas, turintis tokį neįprastą ligų derinį. Papasakokite jo ligos istoriją.

- Tai - retas ligų derinys. Kai pradėjau jį konsultuoti, ėmiau skaityti, kaip pasaulis gydo tokius pacientus, ką daryti su imunosupresija – vis dėlto tai onkologinė liga, be to, imunosupresiją sukelianti chemoterapija. Ypač bijojome komplikacijų. Beje, vienas standartiškai skiriamas vaistas prie germinacinių navikų gali turėti neigiamą poveikį inkstams. Tuomet reikalinga papildoma apsauga.
 
Po inkstų transplantacijos pacientas vartojo imunosupresinius vaistus. Toks žmogus būna jautrus bet kokiai virusinei ar bakterinei infekcijai. Padidėja ir onkologinių ligų rizika, nes imunitetas yra slopinamas. Šios ligos nėra tiesiogiai susijusios, tačiau rizika šiuo atveju susirgti sėklidžių vėžiu buvo didesnė. Germinaciniai sėklidžių navikai dažniausiai atsiranda dėl to, kad vaikystėje sėklidės būna nenusileidusios ir kabo pilvaplėvės ertmėje, tuomet jos linkusios supiktybėti. Šio onkologinės ligos riziką padidina diabetinės mutacijos ir translokacijos.
 
Daliai pacientų net nėra aišku, kur atsiranda pirminis židinys. Dažniausiai tai būna sėklidės ar kiti lytiniai organai, bet daliai ligonių ta pati liga gali tarpuplautyje. Šiam pacientui pirminis navikas atsirado sėklidėje, jis buvo išplitęs. Todėl vyras gavo gana agresyvią keturių kursų chemoterapiją, o tai dar labiau slopino imunitetą. Jam vis „prisimesdavo“ infekcijos, krisdavo kraujo rodikliai.
 
Jis buvo vienas tų, kuriuos teko išnešioti ant rankų, stebėti ir gydyti infekcijas sunkiai bei ilgai. Man šis žmogus, nors neturiu jokio giminystės ryšio, kaip pacientas yra labai brangus, nes reikėjo labai pasistengti, kad jis įveiktų ligą ir apskritai išgyventų. Dabar jį prižiūri ir gydymą koreguoja nefrologai.

 
- Kaip kovojote su sėklidžių vėžio metastazėmis? Ar išlieka rizika, kad pacientui liga gali atsinaujinti?
- Pacientui teko pašalinti sėklidę, kurioje buvo aptiktas navikas. Tačiau po operacijos organizme dar buvo likę keli židiniai, kurie taip pat buvo pašalinti chirurginiu būdu. Židinius aptikome transplantuotame inkste, plaučiuose, taip pat limfmazgiai pilvaplėvės ertmėje buvo pažeisti. Tikimybė visada lieka, kad vėžys gali atsinaujinti, nes šis pacientas vartoja imunosupresinius vaistus.
 
Didžiausia ligos atsinaujinimo rizika yra per pirmuosius dvejus metus – tai būdinga visoms onkologinėms ligoms. Jau praėjo penkeri metai, kai jam baigėme taikyti chemoterapiją ir kol kas neturime jokių požymių, kad liga progresuotų.
 
Imunosupresantus vartojantiems žmonėms tokia rizika iš tiesų lieka visą gyvenimą. Įprastai po penkerių metų onkologinis ligonis, jei vėžys nepasikartojo, laikomas pasveikusiu. Rizika susirgti vėžiu tokiam žmogui yra tokia pati kaip ir bet kuriam mūsų. 
 
- Ar įmanoma pačiam vyrui įtarti dar ankstyvoje stadijoje, kad jis serga sėklidės vėžiu, ir spėti laiku apsilankyti pas gydytoją?
- Jei žmogus domisi sveikata, padidėjusią sėklidę tikrai apčiuopia ir į gydytoją kreipiasi greitai. Kartais žmogus į gydytoją kreipiasi jau ligai pažengus, kai vėžys metastazavęs. Įprastai daugiau simptomų žmogus nejaučia, nebent metastaziniai židiniai arba limfmazgiai būna dideli ir ima spausti kokį nervą, tuomet atsiranda skausmas, bet liga jau būna išplitusi. Navikas, užspausdamas šlapimtakį, gali sukelti hidronefozę, inkstų nepakankamumą. Lietuviai dažnai yra tvirtesnio charakterio ir galvoja, kad ligos simptomai paprasčiausiai praeis.
 
Šita liga dėkinga tuo, kad yra jautri chemoterapijai, dažniausiai imti gydyti šį vėžį nebūna per vėlu. Tačiau jei ligą aptinkame dar ankstyvoje stadijoje, tai pacientui chemoterapijos gali ir visai nereikėti – tik pašalinti sėklidę. Pacientai turi didelį šansą visiškai pasveikti. Beje, paprastai urologai pirmieji nustato šią diagnozę, kadangi jie žino, jog reikia paimti standartinius vėžio žymenis šiai ligai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica