Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

Emilija Lipskytė
2021-11-25
Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplėtė į didesnį projektą. Kopenhagos universiteto doktorantė Aivara Urbutė ir LSMUL Kauno klinikų akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė Aurėja Trunovė džiaugiasi, kad dabar prie iniciatyvos yra prisijungę ir daugiau specialistų.
Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu
Aivara Urbutė ir Aurėja Trunovė

- Esate įdomaus projekto „Žemiau bambos“ komandos narės. Kokia jo istorija?
Aivara: - Kai pirmą kartą laukiausi, pradėjau domėtis užsienio gydytojų profiliais socialiniuose tinkluose. Pamačiau, kad yra ne tik vadovėlinė medžiaga, bet informaciją galima pateikti kitu kampu. Tie žmonės, kurie turi supratimą apie tam tikras temas, moka socialiniuose tinkluose gražiai jas pateikti. Pradėjau galvoti, kad man dažnai kyla keistų klausimų, mėgstu įsigilinti į atsakymus ir pati norėčiau turėti tokį profilį. Daugelis medikų jau nuo studijų laikų su visuomene dalijasi informacija. Tad natūraliai kirba mintis, kaip jų informacija galėtų pasiekti daugiau žmonių. Manau, kad taip projekte atsirado ir Aurėja. Po metų patirties instagrame, supratome, kad užklausų, ypač iš nėščiųjų, kiekis yra didelis. Nebespėjome atsakyti į visus klausimus, tad atsirado kursai nėščiosioms ir lytinio švietimo pamokos. Pamatėme, kad nėščios moterys nori individualaus dėmesio, o jaunuolių užklausos leido suprasti, kad jie nori pamokų. Taigi, viskas natūraliai augo iš paklausos.
 
Aurėja: - Didžiausias iššūkis yra suderinti pagrindinį darbą su šia iniciatyva. Projekto kūrėjos – aš, Aivara ir Erika – šia veikla užsiimame kaip užklasine. Jau daugiau nei metus kuriame įrašus instagramo paskyroje savo laisvu laiku. Jie dažniausiai yra medicininiai, todėl turi apgalvoti kiekvieną žodį, parašyti taip, kad ir paprastas žmogus, kuris nėra medikas, suprastų ir jam būtų įdomu. Tiesa, visada akcentuojame, kad pateikiame bendro pobūdžio informaciją ir ji neprilygsta gydytojo konsultacijai.
Aivara: - Turime atsirinkti, ką kalbame. Kaip medikės, jaučiame atsakomybę ir prieš kolegų bendruomenę, ir nenorime klaidinti visuomenės.
 
- Minėjote, kad nėščiųjų kursus padiktavo paklausa. Būsimoms mamos vis dar trūksta informacijos?

Aurėja: - Taip. Dirbdama akušere-ginekologe dažnai susiduriu su daugybe klausimų, ypač pirmo nėštumo metu. Atrodo tokie paprasti dalykai kaip dažnesnis šlapinimasis, pykinimas ar mėšlungis tampa neaiškūs. Kaip žinia, konsultacija su gydytoju yra dvidešimt trisdešimt minučių. Per tą laiką apklausiama pacientė, padaromas ultragarsinis tyrimas, o apie daugelį kitų dalykų, varginančių moterį, dažnai pritrūksta laiko pasitarti. Internete gi yra daug puslapių ir forumų, kur ne viskas mokslu pagrįsta. Tad mūsų tikslas ir buvo surinkti savo srities ekspertų komandą. Šiuo metu kursuose turime žindymo specialistę, gydytoją neonatologę, nėščiųjų ir gimdyvių trenerę, šeimos gydytoją ir kitus ekspertus.
Pradėjome šią veiklą palankiu metu. Pandemija jau buvo įsibėgėjusi, žmonės vengė kontaktų. Tad nėščiosios buvo dėkingos, kad gali bendrauti nuotoliniu būdu. Be to, mes turime ir pogimdyminius kursus. Mat daug kas ruošia nėštumui ir gimdymui, tačiau pamiršta, kad po to kyla dar daugiau klausimų.
 
Užsiimate ir lytiniu švietimu. Kokie klausimai dažniausiai rūpi jaunuoliams?
Aurėja: - Vedu lytinio švietimo užsiėmimus. Jaunimas smalsauja apie pirmąjį kartą, lytinį gyvenimą, kontracepciją. Pastebiu, kad jie artimoje aplinkoje neturi kam užduoti šiuos klausimus. Tad kalbame apie paprastus dalykus. Be to, pastebiu, kad yra anatomijos žinių spragos, nes sulaukiame net ir tokių klausimų, ar įsidėjus menstruacinę taurelę arba tamponą galima šlapintis? Todėl pamokas pradedame nuo lytinių organų anatomijos.
Aivara: - Stengiamės atrinkti temas, kurios būtų skirtos vaikams, o kurios – jau paaugliams. O mitų būna tiek daug, kad nežinai, kaip reikia tokius sugalvoti. Kartais klausimai – pavyzdžiui, kuria puse įsidėti paketą– išmuša iš vėžių.
Tačiau žmonės yra smalsūs. Ir tai mums kuria iššūkius, nes negali pateikti paprasto atsakymo, turi pagrįsti ir kodėl taip yra, ir pateikti informacijos šaltinius.
Aurėja: - Kai mokiausi, pamokos apie lytiškumą mergaitėms ir berniukams buvo vedamos atskirai. Mes nežinojome, ką berniukams pasakoja, ir atvirkščiai. Tad dabar stengiamės, kad visi dalyvautų pamokoje bendrai. Berniukai apie mėnesines turi žinoti tiek pat kiek mergaitės.
 
- Socialiniuose tinkluose nagrinėjate įvairias temas, kurios kitiems atrodo tabu. Kokiais klausimais vis dar nedrąsu visuomenei diskutuoti?
Aivara: - Sunku pasakyti ar tos temos yra tabu, tiesiog jos reikalauja specialistų nuomonės. Pavyzdžiui, žiniasklaidoje mūsų klausia apie abortus ar kontracepciją paaugliams. Iškart žinome, kad straipsnis sulauks visuomenės pasipriešinimo. Specialistai galiausiai apie tai nebenori kalbėti.
Aurėja: -Mums tabu temų nėra. Būna jautresnių, kur jau rašydamos žinome, kad sulauksime neigiamų komentarų. Pavyzdžiui, jei rašome apie gimdymą natūraliu būdu ar cezario pjūvio operaciją; žindymą krūtimi ar mišinuku, komentarų skiltyje užverda arši diskusija. Tiesiog tai – jautrios temos.
 
- Viena jūsų po studijų pasiliko Lietuvoje, kita nusprendėte karjerą tęsti Danijoje...

Aivara: - Tiesą pasakius, niekada negalvojau, kad išvyksiu. Tačiau kai buvau mainų programoje Danijoje, susižavėjau moksline veikla. Norėjau pasirinkti šį kelią kaip gydytoja. Galiausiai po studijų pasitaikė proga atlikti doktorantūrą Danijoje. Ir šiuo metu neplanuoju grįžti į Lietuvą, noriu vėliau išbandyti jėgas čia ir klinikinėje praktikoje.
Aurėja: - Aš esu akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė, dirbu LSMU ligoninės Kauno klinikose. Esu patenkinta tiek studijų kokybe, tiek pačiu darbu. Man niekada nebuvo kilęs noras emigruoti ir dirbti užsienyje. Esu prisirišusi prie šeimos, draugų, lietuviškos gamtos, kultūros. Noriu darbe kalbėti lietuviškai. Esu atlikusi ne vieną praktiką užsienyje: Italijoje ir Islandijoje. Paragavau tos praktikos svetur, man užteko.

 
Dosjė
Aivara Urbutė
2017 m. LSMU medicinos gydytojo laipsnis
Nuo 2018 m. doktorantė Kopenhagos universitete

2017 m. rugsėjis – 2018 m. rugpjūtis mokslinė darbuotoja ginekologijos skyriuje Herlev universitetinėje ligoninėje Kopenhagoje
Nuo 2018 m. doktorantė Danijos vėžio draugijos moksliniame centre
Nuo 2020 m. „Žemiau bambos“ komandos narė
FYGO (Jaunųjų ginekologų draugija Danijoje) narė
Savanorė „Reden International“
 
Aurėja Trunovė
2017 m. LSMU medicinos gydytojo laipsnis
Nuo 2017m. akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė LSMUL Kauno klinikose
Nuo 2020 m. „Žemiau bambos“ komandos narė
2015 m. kovas-liepa praktika Perugia universitete, Italijoje
2016 m. birželis-rugsėjis praktika Landspitali universitetinėje ligoninėje, Islandija

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Šalyje sparčiai augant užsikrėtimų COVID-19 virusu skaičiui, dažnas savikontrolės testus renkasi atlikti namuose. Tam yra n...
  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...

  razinka


  Sveika šeima


  Toksiški santykiai: kaip vėl jų neužmegzti?

  Atsikratę toksiškų santykių, kuriuose trūko pagarbos ir supratimo, žmonės neretai ir naujuose įbrenda į tą pačią balą. Psichoterapeutė Kaytee Gillis pastebi, kad patyrusieji traumų ankstesniuose santykiuose sunkiai įžvelgia „raudonas vėliavas“ ir ateityje. Ji pateikia penkis dalykus, kurie tokiems žmonėms atrodo no...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Australija neišlaikė omikron testo

  Beveik dvejus metus – tiek Australija buvo atsiribojusi nuo išorinio pasaulio. Pernai gruodį atidariusi sienas ji pasitiko omikron atmainą, kuri sparčiai išplito šalyje. Vietiniai žmonės išsigandę, medikai nespėja susitvarkyti, o politikai nežino, kokius sprendimus priimti.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Henrikas Vaitiekūnas Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Pasiūlymas naujam verslui
  Henrikas Vaitiekūnas Pasiūlymas naujam verslui
  Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius
  Henrikas Vaitiekūnas Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius

  Naujas numeris