Poreikį atnaujinti Chemoterapijos skyrių padiktavo pacientai

Evelina Machova
2018-12-20
Savaitės pradžioje Nacionaliniame vėžio institute duris atvėrė atsinaujinęs Chemoterapijos skyrius, kur sergantiesiems onkologine liga teikiamos chemoterapijos dienos stacionaro paslaugos. Pasak medikų, pacientai pageidauja nebeužsibūti ligoninėje, nori paslaugą gauti kuo greičiau ir grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Todėl ir gydytojai stengiasi įsiklausyti į pacientų poreikius bei teikti jų poreikius atliepiančią pagalbą.
Poreikį atnaujinti Chemoterapijos skyrių padiktavo pacientai
Atsinaujinusiame Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriuje pirmajame Lietuvoje veikia vadinamoji automatinė pacientų srautų reguliavimo sistema. Gana įprasta tokią matyti poliklinikose, tačiau, kaip tikina medikai, chemoterapijos skyriuje kol kas ji - vienintelė, tačiau per porą mėnesių, akivaizdu, pasiteisino.

Įsiklausė į pacientus

„Poreikis atsinaujinti, ne tik pakeisti sienas, bet ir trumpinti eiles, laukimo laiką pas gydytoją atsirado senokai. Per pastarąjį dešimtmetį iš esmės pasikeitė chemoterapijos skyrių apimtys ir vizijos: į gydymo praktiką atėjo taikinių terapija, nuo vasaros pradžios taikome ir imunoterapiją, tad gydymo rezultatai gerėja“, - sako Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus su stacionaru vadovė gydytoja chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė.

Pacientai į ligoninę pageidauja atvykti tik trumpai procedūrai, susileisti vaistų ir po to kuo skubiau grįžti į savo gyvenimus, tęsti darbus, planuoti atostogas, asmeninį gyvenimą. Todėl natūralu, kad prieš dešimtmetį ar net daugiau veikę chemoterapijos skyrių stacionarai nebeatitinka šių dienų onkologine liga sergančiojo ir medikamentinį gydymą gaunančiojo poreikių, tapo vis mažiau aktualūs besigydančiajam. Keičiasi tokių skyrių struktūra: stacionarai traukiasi, lieka tik labai sudėtingiems, komplikuotiems atvejams gydyti bei kuomet reikalinga ilgalaikė chemoterapija. O dienos stacionarai plečiasi. Natūralu, kad į šiuos poreikius buvome priversti reaguoti ir mes.
 
Kasdien šiame skyriuje apsilanko nuo šešiasdešimt iki šimto dvidešimt pacientų. Jau prieš porą metų su Instituto administracija pradėjome diskusiją, kaip turime keistis, kaip toliau planuoti chemoterapijos skyriaus aplinką, paciento judėjimo kelią, kad atlieptume pacientų poreikius. Rezultatas - atnaujintas Chemoterapijos skyrius“, - sako Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus su stacionaru vadovė gydytoja chemoterapeutė dr. Birutė Brasiūnienė.

Anot Nacionalinio vėžio instituto vadovo prof. Felikso Jankevičiaus, medicinoje, o ypač onkologijoje progresas per pastaruosius metus medikamentinės terapijos srityje ženklus: „Kuriami nauji mažiau toksiški vaistai. Juos skiriant nebereikalingas ilgalaikis gydymas ligoninėje. Gydymas šiandien visai kitoks – trumpi periodiški vizitai pas chemoterapeutus, tad pacientų poreikius šiandien geriausiai atliepia dienos stacionaras.“

 
„Džiaugiuosi, kad gydytoja Birutė Brasiūnienė entuziastingai ėmėsi iniciatyvos, per kelerius metus įgytą vakarietišką praktiką pritaikyti mūsų klinikoje. Taigi pacientai gydymą dabar gauna kur kas patogiau“, - teigia prof. F.Jankevičius.
Sveikatos apsaugo viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, smagu, kad atsinaujinęs skyrius atidarytas Advento laikotarpiu, kuris daugeliui asocijuojasi su tikėjimu, viltimi. „Pacientus, kurie praveria ir pravers šio skyriaus duris, dažnai lydi tikėjimas, viltis ir stebuklų išsipildymas. Todėl ypač norėčiau padėkoti gydytojams bei slaugytojams, nes jų ištartas žodis ir šiluma suteikia žmonėms viltį, kad jie pasveiks“, - sako viceministrė.
Savo ruožtu Švietimo ir mokslo ministerijos, Studijų, mokslo ir technologijų departamento vadovas dr. Albertas Žalys džiaugėsi, kad Nacionalinio vėžio instituto mokslo pasiekimai šiemet įvertinti puikiai. Maža to, ministerija investuoja ne tik į mokslo, bet ir į klinikinės įrangos atnaujinimą.

Vieno mygtuko principu
Beje, šis skyrius vienintelis chemoterapijos skyrius Lietuvoje, turintis vadinamąją automatinę pacientų srautų reguliavimo sistemą, kuri jau per porą mėnesių, akivaizdu, pasiteisino.
Nacionalinio vėžio instituto Chemoterapijos skyriaus su stacionaru vyresnioji ordinatorė gydytoja chemoterapeutė dr. Lina Daukantienė sako, kad tai - ypač patogi sistema. „Pacientas prieina prie stovo, paspaudžia mygtuką ir iškart patenka į registratūrą. Čia pamatuojamas jo ūgis, svoris, kraujo spaudimas. Žodžiu, slaugytoja sutvarko visą dokumentaciją ir paruošia pacientą konsultacijai.
 
Aš, būdama kabinete, sistemoje matau, kad laukia žmogus. Jei jis jaučiasi blogai iš registratūros slaugytojų gaunu papildomą pranešimą, kad tai - skubus atvejis. Iš kabineto per sistemą pakviečiu pacientą, kuris ekrane pamato savo numerį, išduotą registratūroje. Po konsultacijos pas gydytoją, kuomet paskiriamas gydymas, išrašomi vaistai, pacientas eina toliau, kur pasirenka atitinkamą procedūrą: chemoterapiją, klinikinius tyrimus, vaistus ar kt. Per porą mėnesių ši sistema pasiteisino, padeda valdyti pacientų srautus, ligoniams nebereikia eilėse stumdytis prie gydytojo kabineto, pagerėjo teikiamų paslaugų kokybė, optimaliau panaudojamas gydytojo ir slaugytojos darbo laikas. Manau, kad ir kiti chemoterapijos skyriai Lietuvoje „užsikrės“ šia idėja“, - sako L.Daukantienė.


 
Pacientų nuomonės
Pacientų, sergančių onkologinėmis ligomis, asociacijos vadovas Šarūnas Narbutas:

Šioje įstaigoje dirba ne tik aukščiausios kvalifikacijos gydytojai, praktikai ir mokslininkai, bet ir patys gudriausi bei išmaniausi pacientai ateina. Žmonės, susidūrę su onkologine liga, ne tik išgyvena krizę, bet ir aktyviai pradeda domėtis liga, gydymo alternatyvomis. Todėl santykis su gydytoju mums labai svarbus. Anksčiau jis su Nacionaliniu vėžio institutu buvo maždaug toks: jūs - pacientai, o mes - gydytojai, todėl darysite taip, kaip pasakysime. Dabar gi santykis pasikeitė kardinaliai, nes įsiklausoma į paciento norus.

 
Neslėpsiu, daugelis pripažįsta, kad tas geltonas pastatas kelia šiurpą, bet šią nuomonę turime keisti kartu. Šiandien chemoterapijos skyrius nebeįsivaizduojamas be dienos stacionaro. Kalbame, kad reikia vis mažiau invazyvių procedūrų, gydymas turi būti individualizuotas, ir kad pacientams gydytojai galėtų skirti daugiau laiko. Tą pasiekti galime optimizuodami eilių klausimą. Tačiau svarbus ne tik paciento - gydytojo santykis, bet ir slaugytojos bei paciento. Kitąmet POLA bendradarbiaudama su Institutu rengs nemokamus užsiėmimus onkopsichologinėmis temomis pacientams, jų artimiesiems. Kaip organizacija gal negalime pasigirti, jog prisidedame prie sienų atnaujinimo, bet turime kitų būtų situacijai gerinti.
 
Nacionalinės krūties ligomis sergančių moterų asociacijos prezidentė Aušra Bružienė:

- Kai atėjau čia dirbti prieš aštuoniolika metų, Chemoterapijos skyrius atrodė liūdnai. Gyvenimas nenuspėjamas - prieš penkerius metus iš darbuotojos tapau paciente. Šiandien skyrius jaukus ir sienos nebe tokios šaltos. Čia dirbantys medikai nuostabūs, man teko pabendrauti turbūt su jais visais. Nė vienas neatstumia, išklauso, gali nors ir širdį išlieti, kas yra labai svarbu, kai sergi. Norėčiau, kad čia lankytųsi kuo mažiau pacientų, tai būtų pati nuostabiausia dovana. Deja, realybė kitokia. Todėl šiltas bendravimas turi išlikti visada. Juk su gydytoju chemoterapeutu onkologine liga sergantis pacientas bendrauja bene ilgiausiai, taigi tarpusavio ryšys ypač svarbus, nes net ir jis gydo.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris