Pacientams trūksta žinių apie antibiotikus: kovoje prieš virusą jie nepadės

www.lsveikata.lt
2018-11-16
Kiekvienais metais, prasidėjus gripo sezonui, antibiotikų poreikis pastebimai išauga, tačiau žmonėms dar vis trūksta elementarių žinių apie šiuos preparatus, sako farmacininkai. Sergantieji neretai nori įsigyti antibiotikų net tada, kai gydytojas jų neskyrė, nes klaidingai tikima, jog jie efektyviai gydo ir peršalimą. Tačiau antibiotikai veikia tik prieš bakterijas ir jų sukeltus susirgimus, o ir juos vartojant būtina laikytis svarbiausių rekomendacijų.
Pacientams trūksta žinių apie antibiotikus: kovoje prieš virusą jie nepadės
Antibiotikai veikia ne tik ligos sukėlėją, kurį norime sunaikinti, bet ir kitus mikroorganizmus. Vadinasi, neigiamai paveikiama ir natūrali organizmo mikroflora, kuri saugo nuo ligas sukeliančių bakterijų.

„Eurovaistinės“ farmacininkė Regina Molotkova sako, jog vaistinėse vis dar apsilanko pacientų, kurie pultų vartoti antibiotikus vos pajutę pirmuosius peršalimo simptomus, jei tik šie vaistai būtų lengvai prieinami. Tačiau bakteriniai susirgimai skiriasi nuo įprasto peršalimo, o taip pat skiriasi ir gydymas.
„Reikėtų nepamiršti, kad gydymo antibakteriniais vaistais tikslas – sunaikinti bakterijas, o kovojant prieš virusus, šie vaistai yra bejėgiai“, – sako vaistininkė ir primena, kad virusų ir bakterijų sukelti negalavimai labai skiriasi.
 

Pasak vaistininkės, pasitaiko situacijų, kuomet antibiotikai skiriami tam, kad pacientas išvengtų infekcijos, tai yra, profilaktiškai, tačiau svarbiausia suprasti, kad ne kiekvienas karščiavimas yra infekcija, ir ne kiekvieną infekciją sukelia bakterijos. Be to, dalis infekcijų gali praeiti savaime ir neturi būti gydomos antibiotikais, todėl sergant būtina apsilankyti pas gydytoją ir atidžiai laikytis jo rekomendacijų.
 
Svarbiausios taisyklės
Vienus antibiotikus organizmas geriau įsisavina, kai jie vartojami prieš valgį, kitus – po valgio, tretiems maistas neturi jokios įtakos. Pasak farmacininkės, antimikrobinio vaisto dozė, vartojimo būdas ir gydymo trukmė yra parenkama pagal kiekvieno ligonio būklę, imunitetą, infekcijos sunkumą ar gretutines ligas. Todėl labai svarbu antibiotikus vartoti tik tokiu režimu, kokį skyrė gydytojas, ir tiek laiko, kiek buvo paskirta, net jeigu po kelių dienų pasijutote sveiki.
 
„Iš pradžių antibiotikai panaikina silpnesnes bakterijas ir ligonis pasijaučia geriau. Tačiau, nutraukus vartojimą per anksti, dalis bakterijų išlieka gyvos, toliau dauginasi ir kenkia organizmui“, – paaiškina „Eurovaistinės“ vaistininkė.

Ji primena, jog, vartojant antibiotikus, nereikėtų piktnaudžiauti svaigalais. Dalies antibakterinių vaistų ir alkoholio sąveika gali sumažinti vaistų veiksmingumą ar sukelti nemalonius šalutinius poveikius – pykinimą, vėmimą. Nerekomenduojama ir atidėti antibiotikų vartojimo vėlesniam laikui, tai gali padidinti atsparumo gydymui tikimybę.
 
Naikina viską
Dar viena svarbi taisyklė – antibiotikai veikia ne tik ligos sukėlėją, kurį norime sunaikinti, bet ir kitus mikroorganizmus. Vadinasi, neigiamai paveikiama ir natūrali organizmo mikroflora, kuri saugo nuo ligas sukeliančių bakterijų. R.Molotkova pabrėžia, jog norint apsaugoti savo organizmą, kartu su antibiotikais patariama vartoti probiotikus, sveikai maitintis, kad žarnyne netrūktų gerųjų bakterijų.
 
„Probiotikai yra maisto produktai ar maisto papildai, kuriuose yra gerųjų bakterijų. Jų tikslas – apgyvendinti naudingus mikroorganizmus žarnyne. Jie naudingi norint apsisaugoti nuo antibiotikų sukelto viduriavimo“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė.
Ilgą laiką vartojant antibiotikus, ilgalaikis viduriavimas ima kankinti net po infekcijos išnaikinimo. Pasak vaistininkės, gerųjų bakterijų vartojimas gali užkirsti kelią šiems nemaloniems simptomams.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica