Nutylėti žalingi įpročiai sukelia skaudžias pasekmes

Evelina Machova
2019-11-15
Rūkymas gali sukelti rimtų sveikatos problemų... Po šio sakinio ne vienas tik garsiai atsiduso ir burbtelėjo po nosimi: „Ir kas to iki šiol nežinojo?“. Taip, žino, tik, kaip pastebi gydytojai, retas kuris apie žalingus įpročius nuoširdžiai jiems prisipažįsta. Pasak endokrinologų, sergant diabetu tokie nutylėti įpročiai gali turėti lemiamą įtaką ligos kontrolei.
Nutylėti žalingi įpročiai sukelia skaudžias pasekmes
Cukrinio diabeto rizika auga proporcingai tabako vartojimui. Yra duomenų, kad ankstyvas tabako vartojimas, net ir pasyvus, yra siejamas su padidėjusia antrojo tipo diabeto pasireiškimo rizika ir turėtų būti laikomas pagrindiniu modifikuojamu rizikos veiksniu.

Faktas
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dviejų nežino, kad serga, nes liga lieka nediagnozuota. Lietuvoje diabetu serga daugiau nei 100 tūkst. žmonių.


Cukrinis diabetas - lėtinė liga, trunkanti visą žmogaus gyvenimą. Tai – grupė metabolinių ligų, kurios lemia hiperglikemiją ir sukelia insulino sekrecijos, jo veikimo arba jų abiejų sutrikimus. Ilgalaikė hiperglikemija pažeidžia didžiąsias ir mažąsias kraujagysles, dėl to gali atsirasti įvairių organų ir sistemų pažeidimas, trikti jų veikla.
Tiesa, medikai pripažįsta, jog daugelis pacientų rūkymą dažniau sieja su plaučiu vėžiu ar širdies ligomis. Kalbai pasisukus apie diabetą, mano, jog didžiausią įtaką jam atsirasti turi maistas. Pasiteiravus endokrinologų, kiek gi iš tikrųjų įtakos diabeto susiformavimui turi rūkymas, o kiek maistas, šie teigia, jog pagrindinis antrojo tipo cukrinio diabeto veiksnys yra nutukimas.

 
Pavojingiausias – centrinio tipo nutukimas, nes riebalai jo atveju yra metaboliškai aktyvūs. Mityba nutukimui turi svarbios įtakos, tačiau ir rūkymas skatina visceralinių riebalų kaupimąsi – veda į centrinio tipo nutukimą, galiausiai – į atsparumo (rezistentiškumo) insulinui išsivystymą bei galimą diabeto manifestavimą.
Gydytojai remdamiesi moksliniais tyrimais sako, jog su kiekviena surūkyta cigarete cukriniu diabetu sergančių žmonių kraujyje išsilaiko aukšti gliukozės rodikliai. Todėl didėja rimtų komplikacijų rizika, infarkto, insulto ar inkstų pažeidimai. Mokslininkai pastebėjo, kad rūkalių, sergančių diabetu, glikuoto hemoglobino kiekis didesnis negu pacientų, neturinčių šio įpročio.


Kaip rūkymas paveikia kraujagysles sergant diabetu?
Mikrovaskulinės komplikacijos

Dauguma tyrimų rodo, kad rūkymas susijęs su didesniu (dažnai du ar tris kartus) nefropatijos ir neuropatijos išsivystymo ir progresavimo lygiu, bet nėra aiškios priklausomybės su retinopatija. Daugumos studijų duomenimis, reliatyvi makrokraujagyslinė rizika yra 1,5-2. Yra reikšmingų įrodymų, kad metus rūkyti, žalingas rūkymo poveikis sergantiems cukriniu diabetu išlieka ilgiau nei sveikiems žmonėms. Todėl mesti rūkyti yra labai svarbu, nes šis žalingas įprotis yra rizikos veiksnys, kurio galima išvengti: įprasti metimo būdai yra veiksmingi, tačiau būna dažnesnė depresija, turinti įtakos metimo sėkmei.

Makrokraujagyslinės ligos
Rūkymas pasižymi neigiamu kardiovaskuliniu poveikiu sergantiesiems cukriniu diabetu, nes tai - papildoma rizika, ir kai kurios studijos, pvz., MRFIT rodo net blogesnes baigtis. Pacientus būtina dažnai pakartotinai klausti apie rūkymo įpročius ir tą tinkamai dokumentuoti, nes buvę rūkaliai gali vėl pradėti rūkyti medicinos personalui net neįtariant. Be to, pacientai apie blogus įpročius retai pasakoja savanoriškai.


Interviu
Kokią įtaką sergantiems diabetu daro rūkymas, kalbamės su endokrinologu, profesoriumi Antanu Norkumi.

 
Retas kas nežino, kad sergant, pavyzdžiui, širdies ligomis rūkymas yra veiksnys, ženkliai paspartinantis liūdnas pasekmes, kurios baigiasi žmogaus neįgalumu ar mirtimi. O kaip yra sergant diabetu? 
- Žinoma, kad sergant didžiųjų kraujagyslių ligomis rūkymas ženkliai paspartina kraujagyslines katastrofas, tai yra - miokardo infarkto, insulto manifestavimą. Sergant cukriniu diabetu, esant ilgalaikei blogai diabeto kontrolei, tos katastrofos gali pasireikšti žymiai anksčiau ir lemti žmogaus neįgalumą ar net mirtį.

Rūkymas didina uždegiminių žymenų koncentracijas, trikdo kraujagyslių endotelio funkcijas, veikia oksidacinį procesą. Tai skatina angliavandenių apykaitos trikimus, vedančius į cukrinį diabetą. Todėl šios ligos rizika auga proporcingai tabako vartojimui. Yra duomenų, kad ankstyvas tabako vartojimas, net ir pasyvus, yra siejamas su padidėjusia antrojo tipo diabeto susiformavimo rizika ir turėtų būti laikomas pagrindiniu modifikuojamu rizikos veiksniu. Rūkymas taip pat yra siejamas su padidėjusia (36-54 procentų) pacientų, sergančių cukriniu diabetu, mirštamumo nuo įvairių kraujagyslių ligų rizika. Tyrimai taip pat parodė, kad rūkymas skatina mikroalbuminurijos atsiradimą, sunkina diabetinį inkstų pakenkimą – diabetinę nefropatiją. Pirmojo tipo diabeto atveju rūkymas gali paskatinti hipoglikemijos riziką.


Yra teorijų, kad rūkymas didina atsparumą insulinui. Jei tai tiesa, ką tai reiškia sergančiajam, kuris kartas nuo karto užsitraukia dūmą?
- Yra epidemiologinių tyrimų, kurie parodė tabako sąsajas su endokrininės sistemos veiklos pokyčiais. Rūkantieji turi aukštesnes bado kortizolio koncentracijas kraujo plazmoje, palyginti su nerūkančiais. Tai lemia padidėjusį visceralinių riebalų kaupimąsi organizme. Tabakas daro poveikį estrogenų ir androgenų koncentracijai moterų ir testosterono – vyrų organizmuose. Tie pokyčiai taip pat siejami su visceralinių riebalų kaupimu – centrinio nutukimo atsiradimu. Visa tai veda į atsparumą insulinui, o padidėjęs atsparumas insulinui yra vienas cukrinio diabeto pasireiškimo veiksnių.
 
- Yra prielaidų, jog sergantiesiems diabetu atsisakyti rūkymo yra sudėtingiau nei sveikiems. Ar tai gali būti tiesa, ar vis dėlto tik pasiteisinimai, nes mesti rūkyti sunku visiems?
- Kad rūkymas žalingas sveikatai, gerai žinoma, tačiau nemažai žmonių rūko ir šio neigiamo įpročio sunku atsikratyti. Yra klaidingų įsitikinimų, jog sergantiesiems diabetu mesti rūkyti yra pavojinga. To priežastys gali būti, kad cukrinis diabetas kaip lėtinė liga veikia ir pacientų psichologinę būklę – sergantieji šia liga dažniau nei bendroji populiacija kenčia nuo depresijos, nerimo ir kitų sutrikimų, o tai taip pat trukdo mesti rūkyti. Dalis pacientų jaučia baimę dėl galimo svorio didėjimo metus rūkyti. Yra ir tokių pacientų, kurie nemeta šio įpročio iš noro būti pripažintiems sveikų aplinkinių. O medikai sergantiesiems diabetu dažniausiai dėl laiko stokos, motyvacijos trūkumo ar kitų priežasčių neskiria pakankamo dėmesio rūkymo problemoms spręsti. Labai svarbu pabrėžti ypač jauniems pacientams, kaip nepradėti rūkyti.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica