Nuo viduriavimo iki reanimacijos

Tautvilė Linkutė
2020-07-30
Šešiamečio Armando mama Auksė sako šiandien jau galinti drąsiau šypsotis ir džiaugtis antruoju sūnaus gimtadieniu, mat jį ligos patalan paguldė itin reta ir klastinga liga – hemolizinis ureminis sindromas (HUS). Atrodytų nekaltas pilvo skausmas privedė prie ilgo gydymo intensyviosios terapijos skyriuje.
Nuo viduriavimo iki reanimacijos
Hemolizinis ureminis sindromas - reta liga, per metus pasaulyje suserga du trys iki penkerių metų amžiaus vaikai iš šimto tūkstančių. Liga yra sunki, komplikuota ir gali baigtis mirtimi.

Negirdėta liga
„Pirmą kartą išgirdome apie šią ligą tik po poros dienų, praleistų Santaros Vaikų ligoninėje. Ta pažintis buvo tarsi iš giedro dangaus“, - sako Auksė. HUS užsikrečiama per neplautus ir neapdorotus maisto produktus, nešvarius vandens telkinius, glostant gyvūnus ir nuo žmogaus žmogui, tačiau Auksė patikina, jog ji itin atsakingai paiso asmens ir maisto higienos.
 
„Mes plauname vaisius, daržoves, rankas. Ir vis tiek mums taip nutiko. Matyt, tai ko bijai, tas ir nutinka. Iki šiol galvojame, kur Armandas galėjo šią bakteriją pasigauti, mintyse atsukinėjam laiką, bet tiksliai nustatyti nepavyksta. Juk vasara! Nesėdime namuose, daug kur važinėjame, maudomės ežeruose, būname gamtoje. Panašu, kad ta bakterija gali būti bet kur: tiek prekybos centre, turguje ar ežere“, - sako moteris.
 
„Nekaltas“ pilvo skausmas
Intensyviosios terapijos skyriuje tebegydomo berniuko mama sako, jog pirminio sūnaus skundo, jog skauda pilvą stipriai nesureikšmino: „Grįžęs iš darželio jis skundėsi pilvo skausmu, tačiau buvo linksmas, aktyvus, maniau, sodyboje besiilsint savaitgalį praeis. Kitą dieną daug maudėsi ežere, dūko, bet vakare vėl skundėsi pilvo skausmu. Daviau vaistų nuo skausmo ir nuėjome miegoti, o paryčiais pradėjo viduriuoti, skundėsi stipresniu pilvo skausmu.“

 
Tuomet šeima nuvyko į Rokiškio ligoninę, šlapimo tyrimai nieko ypatingo nerodė ir gydytojai patarė užtikrinti reikiamą skysčių kiekį bei duoti dar vaistų nuo skausmo. Tą pačią dieną vaikas pradėjo viduriuoti su krauju ir teko vykti į Santaros klinikų Vaikų ligoninę, kur Armandą stacionarizavo ir netrukus sutrikus inkstų veiklai išvežė į reanimaciją. Liga komplikavosi ne dienomis, bet valandomis.  
 
Antrasis gimtadienis 
„Šiandien jau, regis, žarnyno kraujavimas stabilizavosi, bet buvo du stiprūs nukraujavimai ir gydytojai sakė, jog jau du kartus sūnų parsivedė iš anapilio. Sakiau, kad ir namus parduosiu, kad tik vaikas būtų gyvas, nebesvarbu, su kokiais liekamaisiais reiškiniais. Tad išgirdę, kad vakar jau atsigėrė, praktiškai švenčiame antrąjį sūnaus gimtadienį, nors vienu metu jau ruošėmės blogiausiam scenarijui“, - pasakoja Auksė.
 
Šiuo metu Armando kairė kūno pusė vis dar silpnesnė už dešiniąją, tad reikės tirti smegenis, žiūrėti, ar nėra pažeidimų. Po truputį atkuriama inkstų funkcija. Tiesa, jis vis dar yra reanimacijoje ir, pasak gydytojų, šis atvejis yra tikrai labai sunkus.
„Džiaugiamės kiekvienu mažu pasiekimu, nepaisant to, kad po ligoninės laukia dar ir ilga reabilitacija. Jis nuostabus, kantrus vaikas, niekada nesiskundžiantis. Galbūt dėl to laiku ir nesureagavome į pirmuosius simptomus, o gal būtume išvengę tokios baisios ligos“, - svarsto Auksė ir tikisi kasdien sulaukti jau tik gerų naujienų.

 
Interviu su specialistu
Vaikų ligoninės VUL Santaros klinikų filialo gydytoja vaikų nefrologė prof. Rimantė Čerkauskienė:
 
- Hemolizinis ureminis sindromas - reta liga, bet šiuo metu Santaros klinikų Vaikų ligoninėje turite net keturis šia liga sergančius pacientus...
- Liga yra reta, pažeidžianti keletą organų, per metus pasaulyje suserga du trys iki penkerių metų amžiaus vaikai iš šimto tūkstančių. Liga yra sunki, komplikuota ir gali baigtis mirtimi. Mums sukėlė nerimą tai, kad per savaitę į ligoninę atvyko net keturi šia liga susirgę pacientai.

 
- Kokius pavojus sveikatai kelia HUS?
- Hemolizinio ureminio sindromo sukėlėjas yra Escherichia coli (E. coli) bakterija, produkuojanti Shiga toksiną, dažniausia E. coli O157:H7. Infekcinė šios bakterijos dozė  yra maža, todėl net ir nedidelis toksino kiekis gali sukelti HUS.
Jeigu E.coli patenka į organizmą, ji sukelia virškinamojo trakto pažeidimo simptomus: pilvo skausmą, vėmimą, viduriavimą. Ypatingas skiriamasis bruožas - viduriavimas kraujingomis išmatomis. Jis būna dažnas, nuo dešimt iki dvidešimt kartų per parą.
Shiga toksinas sukelia sisteminį mikrotrombų formavimąsi įvairių organų kraujagyslėse, todėl pažeidžia ne tik žarnyną, kuris gali išopėti ir kartais prakiurti, bet ir kitus organus: inkstus, centrinę nervų sistemą, širdį, kepenis.
Vienos grėsmingiausių komplikacijų – inkstų nepakankamumas, insultas, koma, kraujavimas.
 

Tačiau ligos pradžia kiek panaši į rotavirusinę arba norovirusinę infekcijas. Ar nėra sunku laiku ligą diferencijuoti?
- Taip, labai teisingai, abu paminėti virusai pradžioje turi panašią simptomatiką. Bet HUS nuo jų labiausiai padeda atskirti būtent kraujingos išmatos, negerėjanti vaiko būklė.
Vaikas tampa itin blyškus, vangus. Tėvams svarbu stebėti, kaip vaikas šlapinasi, net jeigu viduriavimas liaujasi. Normalu šlapintis apie penkis šešis kartus per parą, esant normalioms oro sąlygoms. Jeigu matote, kad vaikas šlapinasi tik vieną ar du kartus per parą ar visai nustojo šlapintis, kuo greičiau skubėkite į ligoninės priėmimo skyrių. Tai gali rodyti, jog jau sutriko inkstų veikla, prasideda inkstų nepakankamumas.
 
HUS ypač sunkiai serga vaikai iki penkerių metų, kur jie tą bakteriją pasigauna?
- Su viduriavimu susijęs HUS dažniausiai pasitaiko birželio-rugsėjo mėnesiais ir yra dažnesnis kaimo vietovėse. Žinomi keli užsikrėtimo keliai, vienas jų – maistas. Jautiena tradiciškai buvo dažniausias per maistą plintančių protrūkių šaltinis. Taip pat pavojingi neplauti, daugiausia švieži produktai, pavyzdžiui, špinatai, salotos, paruoštos vartoti salotos maišeliuose, vaisiai, daigai, bei kiti nevirti arba nepasterizuoti produktai, tokie kaip nevirintas pienas, neapdoroti miltai, neapdorota tešla (tiek fasuoti, tiek paruošti naminiai gaminiai), obuolių sultys, sojos riešutų sviestas, maisto vartojimas iš savitarnos bufetų, mobilių stendų.
Kiti galimi užsikrėtimo keliai: kontaktas su gyvūnais - kaime, zoologijos sode, nesilaikant rankų higienos; žmogus - žmogui (antrinė infekcija); užteršti vandens telkiniai maudantis. Namų kanalizacijos sistemos taip pat gali būti infekcijos šaltinis.
 
Gydymo trukmė ilga, tiesa?
- Paciento gydymo procese dalyvauja dvi pagrindinės medikų komandos – intensyvios terapijos gydytojų ir gydytojų vaikų nefrologų. VUL Santaros klinikose taikomi inovatyvūs HUS diagnostikos (imunogenetiniai tyrimai) ir gydymo būdai - ilgos trukmės pakaitinė inkstų terapija, kai kraujo valymas ir skysčių šalinimas aparatu trunka paromis. Taip pat vaikams taikoma sudėtinga pakaitinė plazmos terapija; peritoninė dializė; parenterinis maitinimas, kad būtų užtikrintas reikiamas paros kalorijų kiekis. Reikalinga ir arterinio kraujospūdžio korekcija. Esant netipinei ligos eigai, gali būti skiriamas ir modernus vaistas, stabdantis „užsivedusią“ imuninės sistemos grandinę.
Gydymas vaikų intensyviosios terapijos skyriuje užsitęsia iki 2 savaičių, o vėliau jis tęsiamas specializuotame vaikų ligų skyriuje, kol pagerėja inkstų funkcija. Vėliau tokie pacientai prižiūrimi gydytojų vaikų nefrologų, o sulaukę pilnametystės perduodami suaugusiųjų nefrologams. Deja, inkstų funkcija ne visada atsinaujina iki normalios.
Noriu pabrėžti, kad laiku atpažinus ligą, taikant modernią diagnostiką, laiku ir tinkamai pradėjus inovatyvų gydymą, kai darniai bendradarbiauja dvi pagrindinės gydytojų komandos, galima išvengti skaudžių pasekmių.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica