Neišnešioti naujagimiai – kovotojai už gyvybę

Vytautas Paulius Rasokaitis
2022-12-05
„Kiekviena diena – naujas sapnas ir jei ne realus pjūvio skausmas, norėjau kuo greičiau įsižnybti ir pabusti“, – su jauduliu priešlaikį dukrytės gimimą prisimena Jolanta Leonavičiūtė Grigorjevienė, neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ atstovė ryšiams su visuomene. Dukrą, tesvėrusią 1220 gramų, moteris pagimdė 32 nėštumo savaitę.
Neišnešioti naujagimiai – kovotojai už gyvybę
„Dabar sekdama pasakas glostau garbanotą savo princesės Rūtos Emilijos, kuriai jau devyneri, galvelę ir dėkoju už stebuklą. Stebuklą sukurtą iš Dievo, žmogaus ir tikė-jimo, kad viskas bus gerai“, – pasakoja prisimena Jolanta Leonavičiūtė Grigorjevie-nė, neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ atstovė ryšiams su visuo-mene. J.Krakauskienės ir V.Gaižauskienės nuotr.

Dėkinga likimui
Aštuonerius metus laukusi trečiojo vaikelio, pašnekovė pripažįsta, kad nėštumas nebuvo klasikinis ar lengvas, todėl gydytojai tapo nuolatiniais palydovais.
„Kūdikėlio kraitelis buvo beveik supirktas, o pasiruošimui tikėjausi turėti dar porą mėnesių. Ramia širdimi keliavau suplanuoto vizito pas gydytojus. Kai perinatalinio nėščiųjų centro gydytoja Rita Matulionytė susimasčiusiu veidu skambino ir konsultavosi su kolegomis, nuoširdžiai tikėjau, kad tikrai ne dėl manęs. Po ilgų konsultacijų, tyrimų, apžiūrų gydytojų verdiktas „gimdysim šiandien“ mane pribloškė“, – lemtingą dieną prisimena neišnešiotukės mama.
 
Jolanta iki šiol yra dėkinga supratingoms naujagimių reanimacijos medikėms už galimybę jau antrą dieną po gimdymo, tarp daugybės laidų ir cypsinčių aparatų glausti kūdikį prie krūtinės.

„Tai padėjo Rūtai Emilijai ir man sparčiai taisytis. Jau po dienelės jai išjungė kvėpavimo „ūselius“, o po kitos dienos mergaitė mėgavosi „suvalgydama“ net po 1 ml mamos pieno. Jau po savaitės buvome tokios stiprios, jog abi atsidūrėme Neonatologijos centro neišnešiotukų skyriuje“, – pasakoja Jolanta.
 
Medikų palaikymas
„Medikai įkvėpė vilties ir tikėjimo. Mokė ir patarė, glostė ir barė už išdavikes ašaras. „Svarbiausia – teigiamos emocijos, optimizmas ir šypsena“ – šie medikių žodžiai tapo mano gyvenimo neonatologijos skyriuje konstanta“, – medicinos personalo palaikymą tomis sudėtingomis dienomis prisimena ankstukės mama.
 
Toli praeityje palikusi skausmą, nerimą ir nubraukdama vis kartas nuo karto pasirodančią prisiminimų ašarą, Jolanta Grigorjevienė, pripažįsta, kad viskas yra Dievo ir žmogaus rankose. „Dabar sekdama pasakas glostau garbanotą savo princesės, kuriai jau devyneri, galvelę ir dėkoju už stebuklą. Stebuklą sukurtą iš Dievo, žmogaus ir tikėjimo, kad viskas bus gerai“, – pasakoja pašnekovė. Ji pastebi, kad neišnešiotas kūdikis gali gimti bet kuriai šeimai, besilaukiančiai kūdikio, nepriklausomai nuo to, kuriai socialinei grupei ji priklauso, tačiau net 80 proc. priešlaikinio gimdymo atvejų priežastis yra nežinoma.


Specialisto interviu
VUL Santaros klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro Naujagimių skyriaus vedėja - gydytoja neonatologė dr. Ingrida Pilypienė.
 
- Kaip per pastarąjį dešimtmetį pasikeitė neišnešiotų naujagimių intensyviosios terapijos, gydymo ir slaugos procesai?
- Dabar išgyvena ir ypač mažo svorio naujagimiai – mažesni nei 500 g. Lietuvoje jau tris dešimtmečius veikia akušerinių ir neonatologinių medicinos paslaugų regionalizavimo programa, kuri nurodo, kad patys mažiausi naujagimiai turi gimti viename iš dviejų perinatalinių centrų – Vilniuje arba Kaune. Juose sudėtingo nėštumą prižiūri, priešlaikinio gimdymo riziką vertina, neišnešioto naujagimio gimime dalyvauja profesionali, specialius įgūdžius turinti daugialypė gydytojų, slaugos specialistų, psichologų komanda.

Susikoncentravome į tai, kad gydant labai neišnešiotus naujagimius, jei įmanoma, kuo dažniau yra naudojami neinvazyvūs diagnostikos ir gydymo metodai, kuriuos jau gerai įvaldėme.
Naujagimių plaučių būklės vertinimui rentgenogramas atliekame rečiau, kadangi įvaldėme visiškai naujagimiui nekenksmingą plaučių ultragarsinio tyrimo būdą, dėl ko sumažėja vaiko apšvitos kiekis, kas ypač svarbu jam augant.
Turime specialų stalelį, kurio dėka gimus neišnešiotam naujagimiui pagalbą galime suteikti neperkirpę virkštelės. Taip sumažėja naujagimio gaivinimo poreikis, tokie neišnešioti naujagimiai rečiau serga mažakraujyste, jų raida yra palankesnė.
Per pastarąjį dešimtmetį pagerėjo ir bendruomenės dalyvavimas šeimos, kuri susilaukė ankstuko, gyvenime. Neišnešiotų naujagimių tėvų organizacijos „Neišnešiotukas“, „Padedu augti“ padeda ankstuko šeimai nepalūžti. Edukacinė platforma „Auginu Lietuvą“ suteikia naujagimio tėvams žinių, kurių nebūna netikėtai susilaukus neišnešioto naujagimio.
 
- Kokius veiksmus ir procedūras atliekate neišnešiotam naujagimiui intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriuje?

- Gimus labai neišnešiotam naujagimiui, kitaip nei gimus išnešiotam naujagimiui, nepadedame naujagimio mamai ant krūtinės. Dažniausiai jis per kelias minutes yra atskiriamas nuo mamos, su naujagimiu pradeda dirbti gaivinimo komanda. Pirmiausia neišnešiotas naujagimis gimdymo kambaryje turi būti stabilizuotas. Tik tada specialia įranga, skirta naujagimio transportavimui, jis saugiai yra perkeliamas į intensyviosios terapijos palatą, talpinamas į inkubatorių, kur yra šilta, drėgna, tamsu ir tylu. Pagalbinė įranga padeda neišnešiotam naujagimiui kvėpuoti, skiriamas maitinimas į veną, reikalingi vaistai, kurie stabilizuoja neišnešioto naujagimio širdies veiklą, palaiko kraujospūdį, užtikrina naujagimio mitybą.
Intensyvios terapijos palatoje dažniausiai darome nemalonius veiksmus naujagimiui, bet jie būtini, norint išlaikyti gyvybę, užtikrinti sveikimą. Teigiamų patirčių formavimuisi įtraukiame naujagimio tėvus. Jie mokomi, kaip bendrauti su neišnešiotu naujagimiu, koks yra svarbus oda-oda kontaktas, kiti mamos ar tėčio prisilietimai, jų balsas.
 
- Kokios priežastys nulemia priešlaikinį gimdymą?
- Apie 30-40 proc. atvejų priežastis yra gimdymo takų infekcija, kuri dažnai nesukelia nėščiajai jokio diskomforto ar tyrimų pokyčių. Svarbu laiku ją nustatyti ir pradėti gydymą.
Daugiavaisis nėštumas riziką pagimdyti prieš laiką didina iki 40-50 proc. Įtakos turi moters amžius: jaunoms moterims iki 20 metų amžiaus ir vyresnėms nei 35 metų amžiaus moterims, ypač jei tai pirmas nėštumas.
Ankstesnių nėštumų eiga: jei ankstesniųjų nėštumų metu buvo nustatyta nėščiųjų hipertenzija, preeklampsija, eklampsija, jei ankstesnis nėštumas buvo užbaigtas operaciniu būdu, jei moteris anksčiau yra gimdžiusi prieš laiką
Kūno masės nuokrypiai – kūno masės deficitas iki nėštumo arba didelis kūno masės prieaugis ir antsvoris nėštumo pabaigoje.
Rriešlaikinio gimdymo rizika padidėja keletą kartų, jei apvaisinimas yra pagalbinis.
Įtakos gali turėti rūkymas, narkotinių medžiagų, alkoholio vartojimas. Taip pat stresas, psichologinės traumos, nuolatinis nerimas ir nervinė įtampa skatina organizmą išskirti daugiau adrenalino, noradrenalino, kurie verčia gimdą susitraukti, sukelia kraujagyslių spazmą ir priešlaikinį gimdymą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Melanomą gydys sergančiojo ląstelėmis

  Melanoma sergantiems pacientams sužibo nauja viltis. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA – angl.) patvirtino naują agresyviausios odos vėžio formos gydymo metodą. Mokslininkų teigimu, šis FDA sprendimas atneš naudos ir gydant kitas vėžines ligas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris