Medikai: be tabako žalos mažinimo programų neapsieisime

Janis Muchks
2020-10-26
Vilniuje į apskritojo stalo diskusiją rinkosi vieni garsiausių kardiologijos, pulmonologijos, onkologijos, psichiatrijos ir kitų sveikatos sričių bei visuomenės sveikatos ekspertai kalbėti apie vieną epidemiją. Rūkymo. Ši, jei vadovautis elementaria statistika, nusineša pasaulyje ir Lietuvoje daugiau gyvybių už bet kokius šiuo metu žmoniją kamuojančius virusus. Medikai vieningai sutaria: rūkymas – viena dažniausių mirties priežasčių, tiesiogiai prisidedanti prie visų dažniausiai žmonių gyvybes nusinešančių ligų.
Medikai: be tabako žalos mažinimo programų neapsieisime

Faktas 
Rugsėjį tarptautiniu mastu įvyko keli moksliniai renginiai, skirti tabako žalos mažinimui – Global Tobacco & Nicotine Forum, Scientific Summit on Tobacco Harm Reduction - Novel products, Research & Policy, kuriuose pateikta naujausia šios srities informacija. Taip pat pastarojo renginio pabaigoje paskelbta apie Tarptautinės rūkymo kontrolės ir žalos mažinimo asociacijos (International Association on Smoking Control & Harm Reduction (SCOHRE)) įsteigimą. Jos nariai – visų sričių mokslininkai (medicinos gydytojai, politikos ekspertai, elgesio ekspertai, akademikai ir profesionalai), iš viso 55 ekspertai iš 26 šalių, įsitikinę, kad išskyrus tradicinių rūkymo metimo ir rūkymo prevencijos priemonių reikėtų pertvarkyti rūkymo kontrolės strategijas, įtraukiant žalos mažinimą.
Kai kurios pasaulio šalys, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė, Graikija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Čekija ir kitos tabako žalos mažinimą yra įtraukusios į ilgalaikes rekomendacijas, tabako kontrolės programas ir nacionalines strategijas. Todėl rūkantys šių šalių gyventojai gali pasirinkti sau tinkamas priemones, kaip sumažinti tabako gaminių sukeliamą žalą.

 
„Lietuvos sveikata“ redakcijos iniciatyva surengtoje diskusijoje įžvalgomis bei pastebėjimais su renginio žiūrovais pasidalino Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro kardiologas prof. Pranas Šerpytis, Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Toksikologijos centro vadovas klinikinės toksikologijos gydytojas ir gydytojas anesteziologas-reanimatologas dr. Robertas Badaras, gydytojas psichiatras Jaunius Urbutis, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorius prof. dr. Renaldas Čiužas, VUL SK Pulmonologijos ir alergologijos centro gydytojas pulmonologas doc. dr. Kęstutis Miškinis, Klaipėdos universitetinės ligoninės Onkologijos departamento Onkologijos chemoterapijos klinikos vadovas onkologas chemoterapeutas dr. Alvydas Česas, gyvybės mokslų teisės ekspertas Andrej Rudanov, kiti medikų bendruomenės nariai bei visuomenės sveikatos specialistai ir žiniasklaida.
 


Problemos toliau ignoruoti negalima

Priemonės, reikalingos biologinės kilmės epidemijoms suvaldyti, nėra paslaptis. Tai - tik laiko klausimas. Tačiau priklausomybė nuo nikotino, į kurią žmonės ateina savanoriškai, yra visai kitokio pobūdžio „žvėris“. Ir panašu, jog vien medicininių priemonių jam pažaboti nepakanka.
Dalyviai priėjo prie vieningos išvados - Lietuva negali toliau ignoruoti tabako žalos mažinimo priemonių. Siekdami atkreipti dėmesį į rūkymo žalą bei galimybes ją sumažinti, medikai pasiūlė telkti iniciatyvinę grupę ir skirti dėmesio tiek rūkančiųjų sveikatos gerinimui, tiek rūkymo prevencijos priemonėms.
 

„Šiuo metu Lietuvoje rūko maždaug penktadalis gyventojų. Tad tiems, kuriems nepavyksta mesti rūkyti, turi būti prieinami būdai, kaip sumažinti žalą sveikatai. Žalos mažinimo praktika yra sėkmingai pritaikyta daugelyje kitų sričių – nuo aplinkos apsaugos iki mitybos. Užsienio šalys jau ne vienerius metus plėtoja šią koncepciją, ją įtraukdamos į nacionalines visuomenės sveikatos apsaugos strategijas ir sveikatos politikos gaires. Laikas ir Lietuvai įsigilinti į pasaulyje vykstančius pokyčius ir atitinkamai reaguoti“, – teigė vienas pranešėjų, kardiologas prof. Pranas Šerpytis.

 
Diskusijos metu profesorius teigė, jog išvengti tam tikro nesaugaus ar net kenksmingo žmonių elgesio visiškai nepavyks. Užkirsti tam kelią tiesiog nėra įmanoma. Nepaisant to, jog dauguma žmonių vairuoja atsakingai, visada bus tų, kurie bent kartkartėmis viršys greitį arba nuspręs „prašokti“ pro raudonai šviečiantį šviesoforą. Žmonės tikriausiai visados piktnaudžiaus cukrumi. Per daug laiko leis kaitindamiesi po atvira saule ar soliariumuose. Tikriausiai niekada nebus visiškai atsisakyta narkotikų. Tačiau vien tas faktas, jog to išvengti nėra įmanoma, nereiškia, jog tie žmonės turi būti apleisti. Automobiliuose egzistuoja saugos pagalvės ir apsauginiai diržai, rizikuojantiems susirgti cukriniu diabetu yra cukraus pakaitalų pasiūla. Įdegio mėgėjams sukurti odą nuo ultravioletinių spindulių žalos apsaugantys kremai, sumažinantys odos vėžio riziką. Net narkotinę priklausomybę turintiems žmonėms siūlomos narkotines medžiagas pakeičiančių substancijų programos. Tačiau tabako, nusinešančio kur kas daugiau gyvybių pasaulyje nei visi aukščiau išvardinti veiksniai kartu sudėjus, vartotojai kol kas apleisti.
 
Apgailestaudamas profesorius atkreipė dėmesį į tai, jog pokyčiai Lietuvoje vyksta itin lėtai. O štai Vakarų šalyse šis klausimas yra gvildenamas jau ilgą laiką, kai kurios šalys net pradėjo kurti atitinkamą įstatyminę bazę tokioms programoms vykdyti. Lietuvoje gi diskusijos apie tabako žalos mažinimą tai dar tik prasideda. Kaip itin lėtą Lietuvos institucijų veiklos pavyzdį profesorius priminė narkotikų žalos mažinimo programos įteisinimą. Sutarti dėl šios programos prireikė daugiau nei 25 metų, tačiau rezultatai dabar yra aiškiai matomi. Pakaitinė metadono terapija šiuo metu padeda tūkstančiams nuo narkotinės priklausomybės kenčiančių Lietuvos gyventojų, o nemažai daliai padėjo ir visiškai pakeisti gyvenimus. Minėdamas šį pavyzdį pranešėjas ironiškai iškėlė klausimą, ar ir pokyčių kovoje su tabako sukeliama didžiule žala žmonių sveikatai taip pat reikės laukti dar ketvirtį amžiaus.
 
„Lietuva neturi prabangos laukti tiek laiko, kol sutars dėl tabako žalos mažinimo programos. Turime veikti čia ir dabar. Todėl esu įsitikinęs, kad technologinė pažanga gali padiktuoti sprendimus“, – teigė prof.P.Šerpytis, pridurdamas, jog tabako žalos mažinimo tema turi daugybę aspektų: technologijos ir inovacijos, poveikis ekonomikai, tabako gaminių vartojančiųjų žmonių įpročių keitimas, o taip pat ir teisėkūros. 
Žalos mažinimas nereiškia skatinimo rūkyti
Visi dalyvavę ekspertai vienbalsiai pasisako, jog geriausias būdas mažinti rūkymo žalą yra mesti arba nepradėti rūkyti. Tačiau tikėtis to, jog per milijardą pasaulio rūkančiųjų, tarp kurių yra ir kas penktas Lietuvos gyventojas, tiesiog mes kenksmingą įprotį, būtų, švelniai pasakius, naivu.
 

Anot gydytojo pulmonologo doc. Kęstučio Miškinio, mažai medikų teiraujasi savo pacientų apie jų žalingus įpročius. „Dalis pacientų pripažįsta, kad esu pirmas gydytojas, kuris pasiteirauja apie rūkymą. Kalbantis ir aiškinant man pavyksta žmones įkalbėti mesti rūkyti arba bent smarkiai sumažinti surūkomų cigarečių kiekį“, – dalijosi patirtimi doc. K.Miškinis

 
Pasak gydytojo, dažniausiai pacientai atsisako cigarečių, kai išgirsta plaučių vėžio diagnozę. Tačiau, remiantis tarptautiniais statistiniais duomenimis, net iki 60 proc. pacientų, išgirdę šią diagnozę, nepajėgia atsisakyti žalingo įpročio rūkyti.
Anot prof. P.Šerpyčio, šalys, kuriose šiuo metu stebimas mažiausias su rūkymu siejamų ligų skaičius, yra vienaip ar kitaip implementavusios tam tikras rūkymo žalos mažinimo programas. Taip pat pabrėžtina ir tai, jog jose labiau nei kitur paplitęs įprastinėms cigaretėms alternatyvių tabako ar nikotino produktų vartojimas. Tarp kurių yra kaitinamojo tabako gaminiai, kuriuos vartojant produktas išskiria mažiau organizmui kenksmingų toksinų bei kancerogenų, elektroninės cigaretės, kuriose apskritai nefigūruoja tabakas ir, kiek unikalesnis Skandinavijoje paplitęs produktas – kramtomasis tabakas.
Dr. R.Badaro nuomone, išties negalima kišti galvos į smėlį ir slėptis nuo problemos,kuri šiuo metu paveikia daugiau nei septintadalį planetos gyventojų.
 

„Žalos mažinimo judėjimas turi vykti pagal aiškiai apibrėžtus kriterijus ir praeiti tam tikrus etapus, kurie patvirtintų ar paneigtų atitinkamų priemonių efektyvumą“, – kalbėjo dr. Robertas Badaras.

 

Žalos mažinimo rizikos
Pasak doc. K.Miškinio, svarstant tabako žalos mažinimo programas bei siūlomas rūkaliams tariamai saugesnes alternatyvas nevertėtų pamiršti ir apie jaunimą. Jos, atitraukusios nuo cigarečių rūkymo priklausomybę turinčius asmenis, negali būti patrauklios rūkyti nepradėjusiam žmogui.
Onkologas chemoterapeutas daktaras A.Česas teigia, jog elektroninės cigaretės ir kaitinamasis tabakas kaip ir kiekviena inovacija gali patraukti jaunimo dėmesį. Taip nutiko JAV.
 

Komentuodamas Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sprendimą dėl kaitinamojo tabako dr. Alvydas Česas pabrėžė, kad, nors ir kaitinamojo tabako aerozolyje aptinkama mažiau kenksmingų medžiagų nei įprastų cigarečių dūmuose, nė viena rūkomojo tabako alternatyva valstijose nėra pripažinta kaip padedanti įveikti priklausomybę nuo nikotino.

 
Tokiomis gali būti laikomos tik priklausomybei mažinti sukurtos medicininės priemonės kaip medicininiai pleistrai, nikotino inhaliatoriai, kramtomoji nikotino guma. Tačiau gydytojas visgi sutinka, jog diskusija šia tema yra reikalinga ir, jeigu egzistuoja alternatyvių priemonių sumažinti rūkalių patiriamą žalą, atitinkami tyrimai turi būti atliekami, kad būtų gautas pakankamas kiekis mokslinių duomenų.
Psichiatras J.Urbutis pastebėjo, kad šeimos gydytojams irgi trūksta žinių apie rūkymo žalos mažinimą.
 

„Paprasti šeimos gydytojai šiuo metu tiesiog nemato skirtumo tarp paprastų cigarečių ir alternatyvų, nes nesupranta jų veikimo principų ir poveikio organizmui. Reikia impulsų, kad situacija pasikeistų – šviesti medikus yra svarbu. Edukacija yra žalos mažinimo koncepcijos dalis“, – kalbėjo gydytojas psichiatras Juanius Urbutis.

 
Pasiūlyta imtis aktyvesnių priemonių
Diskusijos metu, dalyviai sutiko, , jog esamų tabako žalos mažinimo priemonių trūkumas yra nepriimtinas. Nuskambėjo raginimai kooperuotis įvairių sričių specialistams ir kurti iniciatyvinę grupę tabako žalos mažinimo programos Lietuvai gairėms parengti. Jos turėtų remtis pažangių Vakarų valstybių taikomomis praktikomis.

 

Profesorius dr. Renaldas Čiužas sutinka, jog iniciatyvinė grupė, apjungianti įvairių institucijų specialistus, galėtų būti efektyvus permainų variklis.

 
Jie galėtų padėti Lietuvai atrinkti geriausias ir labiausiai pasiteisinusias užsienio praktikas, sprendimus bei naujausiais moksliniais ir socialiniais tyrimais paremtus argumentus. Jis patvirtino, kad NTAKD specialistai stebi padėtį Jungtinėse Valstijose, kur per ateinančius ketverius metus Maisto ir vaistų administracijai (FDA) turėtų būti pateikta daugiau duomenų ir išvadų apie kaitinamojo tabako produktų poveikį žmogaus organizmui.
 
„Jei atsiranda naujų žalos mažinimo priemonių, medikai turi apie jas žinoti ir mokėti patarti. Darant žingsnius šia linkme turėtų būti įvertinti moksliniai tyrimai, užsienio teisinės praktikos. Parengtas žalos mažinimo programos projektas turėtų būti plačiai išdiskutuotas tarp specialistų ir visuomenėje, o po to ir įgyvendinamas“, – įžvalgomis dalijosi diskusijoje dalyvavęs gyvybės mokslų ir teisės ekspertas Andrej Rudanov.
 
Teisininko nuomone, iniciatyvinė grupė iš medicinos, fizikos ir kitų sričių ekspertų galėtų pateikti atsakymus politikams, Lietuvoje formuojantiems visuomenės sveikatos apsaugos gaires ir programas.
 
Tarp kitko
Gyvybės mokslų teisės ekspertas Andrej Rudanov atkreipė dėmesį, kad medicinos moksle rūkymas laikoma priklausomybės liga, o Lietuvos teismai yra pasisakę, jog ir padedant rūkantiems pacientams medicinos paslaugos turi būti teikiamos maksimaliai stengiantis, imantis visų galimų ir reikalingų priemonių bei jas naudojant atidžiai, rūpestingai ir kvalifikuotai. „Jei atsiranda naujų žalos mažinimo priemonių, medikai turi apie jas žinoti ir mokėti patarti. Darant žingsnius šia linkme turėtų būti įvertinti moksliniai tyrimai, užsienio teisinės praktikos. Parengtas žalos mažinimo programos projektas turėtų būti plačiai išdiskutuotas tarp specialistų ir visuomenėje, o po to ir įgyvendinamas“, –įžvalgomis dalijosi A. Rudanov. Teisininko nuomone, iniciatyvinė grupė iš medicinos, fizikos ir kitų sričių ekspertų galėtų pateikti atsakymus politikams, Lietuvoje formuojantiems visuomenės sveikatos apsaugos gaires ir programas.


Liūdna statistika
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos regione pastaruosius 20 metų stebimas tabako gaminių vartotojų skaičiaus mažėjimas, tačiau jis išlieka aukštas. Apskaičiuota, jog regione 2000 m. iš viso buvo apie 227 mln. (150 mln. vyrų ir 77 mln. moterų) tabako gaminių vartotojų, o 2018 m. tabako gaminių vartotojų skaičius siekė 186 mln. (iš jų 119 mln. vyrų ir 67 mln. moterų). Rūkymas išlieka populiarus ir didžioji dalis rūkalių šio įpročio neatsisako.
Remiantis GBD 2017 Risk Factor Collaborators tyrimais 195 šalyse ir teritorijose – 1990-2017 metų laikotarpyje rūkymas išlieka pagrindiniu vėžio rizikos veiksnių. Duomenys apima visas lytis ir amžiaus grupes.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica