„Ligų karalienė“ pacientų nelepina

Liana Binkauskienė
2018-05-11
Turbūt reta šeima Lietuvoje, kurios narių nepalietė širdies ir kraujagyslių ligos. Vieną jų – širdies nepakankamumą - Lietuvos širdies asociacijos prezidentas, profesorius Raimondas Kubilius vadina „ligų karaliene“.
Ir ji „pašokdina“ ne tik pacientus, bet ir gydytojus bei Sveikatos apsaugos ministerijos atstovus.
„Ligų karalienė“ pacientų nelepina
„Šiuo metu kuriama infrastruktūra, plečiamas širdies nepakankamumo kabinetų tinklas, kardiologų bendruomenė viliasi, kad ateityje bus galimybės širdies nepakankamumu sergantiesiems skirti naujos kartos medikamentus“, sako Lietuvos širdies asociacijos prezidentas, profesorius Raimondas Kubilius.

- Kokia situacija šiandien Lietuvoje su pacientų, sergančių širdies nepakankamumu ilgalaike reabilitacija?  
Itin veiksminga šios ligos reabilitacinio poveikio priemone pripažįstamas kasdienis fizinis aktyvumas. Tačiau jo galimybių paieškos neretai paliekamos pačiam pacientui arba dar ne visu pajėgumu veikiantiems širdies nepakankamumo kabinetams.
Sergantieji šia liga, skirtingai nei sergantieji kitomis širdies ir kraujagyslių ligomis, neturi ir ilgalaikės reabilitacijos galimybių.
 
Jau akivaizdu, kad širdies nepakankamumo kabinetai atlieka svarbų vaidmenį šios ligos prevencijoje, bet jų dar yra nedaug (tik Vilniuje, Kaune, Alytuje, pradžia yra Šiauliuose, Telšiuose, Ukmergėje). Stinga tiek pacientų, tiek ir administracijos iniciatyvos. Manau, reikia laiko ir problemą pavyks išspręsti. Sveikatos apsaugos ministerija padarė ką galėjo, sprendimas priimtas, tik reikia jį realizuoti.
 

L.S. skaičius
100


- apie tiek tūkst. pacientų Lietuvoje diagnozuotas širdies nepakankamumas.

 
Pacientai itin akcentuoja psichologinį šios ligos aspektą, dažnam yra reikalinga psichologo pagalba. Koks šių specialistų vaidmuo reabilitacijos procese?
Kadangi tai - lėtinė liga, progresuodama ji apriboja paciento funkcijas, mobilumą, todėl dažnam atsiranda depresijos apraiškų, kyla įvairių psichologinių problemų. Tokiais atvejais yra būtinos psichologo intervencijos, kad laiku atpažintų įvairius simptomus.
Pacientams, išvykus iš ligoninės, jų priežiūroje ir gydyme būtinas daugiaprofilinės komandos dalyvavimas.
 
Šiuo metu kaip tik atliekami moksliniai tiriamieji darbai apie tai, kaip pacientų įsitraukimas į širdies nepakankamumo programas paveiks jų gyvenimo kokybę ir tolesnį gydymą. Europos patirtis rodo, kad šie dalykai turi reikšmingos įtakos.
Šiuo metu kuriama infrastruktūra, plečiamas širdies nepakankamumo kabinetų tinklas, kardiologų bendruomenė viliasi, kad ateityje bus galimybės širdies nepakankamumu sergantiesiems skirti naujos kartos medikamentus.
 
Ar drausmingi jūsų pacientai? Kas yra svarbu gydant šią ligą?
- Pacientų yra įvairių. Ši širdies liga yra iki gyvenimo pabaigos, ir, deja, ji kontroliuojama tik reguliariai vartojant vaistus – tai labai svarbu.  
Neretai, tokiems pacientams iki gyvenimo pabaigos tenka vartoti šešių aštuonių rūšių vaistus. Kartais žmonės nusprendžia nesilaikyti šių nurodymų. Vaistai prisimenami tik tada, kada liga staiga vėl atsinaujina. Be vaistų tokiems pacientams negalime kitaip padėti. Ir tik tais atvejais, kada skiriamas vaistas nepadeda, esame priversti ieškoti alternatyvų. Tai intervencinio gydymo galimybės, arba svarstymas dėl širdies transplantacijos.
 
Deja, reikia pripažinti, kad netgi laikantis šių koordinuotų rekomendacijų ir priemonių, pacientams kartais sunkiai sekasi išlaikyti stabilią būklę. 
Pagrindinis ir svarbiausias dalykas – aktyvus paciento įsitraukimas gydant ligą. Labai svarbu vykdyti gydytojų nurodymus, sekti suvartojamų bei pašalinamo skysčio kiekius, reguliuoti suvartojamos druskos kiekį, stebėti kūno svorį.

Labai dideles viltis siejame su naujomis galimybėmis ateityje, kurios padėtų geriau kontroliuoti pacientų būklę.

 
Komentaras
Širdies nepakankamumu sergančiųjų asociacijos prezidentė Tatjana Pirmaitienė:

Esminiai akcentai: ne visada tiksliai ir ne laiku diagnozuojama liga. Diagnozavus ligą priėjimas prie daktarų savotiškai ilgas. Specifinius tyrimus  gauni po 3-4 mėnesių. Tai pakankamai pavėluotai. Reabilitaciją gauni mėnesį po ligoninės ir viskas.
 

Žmogus paliekamas nežinomybėje – kaip nori, taip ir tvarkykis su savo liga, emocijomis. O ši liga labai slegia ir psichologinė žmogaus savijauta būna bloga. Tačiau psichologinės pagalbos mums nėra. Tai svarbus klausimas, bet iki jo sprendimo – kaip iki Mėnulio.
Širdies nepakankamumo kabineto paslaugos priklauso tik iš karto po hospitalizacijos. Šie kabinetai yra puiku ir labai didelė pagalba ligoniui. Tik jų kol kas nėra tiek, kiek reikia.

 
SAM pozicija
„Kartu su Lietuvos kardiologų draugijos Širdies nepakankamumo darbo grupe buvo parengta nauja Širdies nepakankamumo gydymo ir diagnostikos metodika pagal naujausias Europos kardiologų draugijos ir Amerikos širdies asociacijų gaires. Ji skirta ir šeimos gydytojams, ir kitiems sveikatos priežiūros specialistams bei pacientams, o 2015 m. pabaigoje buvo pasirašytas sveikatos apsaugos ministro įsakymas, kuriuo pagrindu įteisinta nauja paslauga – mokymas ir gydytojo bei slaugytojos konsultacija ŠN sergantiesiems.
 
Nuo 2016 m. steigiasi širdies nepakankamumo kabinetai. Pagal VLK pateiktus duomenis, daugiausia paslaugų, kurių metu suteikta gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacija, į kurią įeina ir paciento, sergančio ŠN mokymas, suteikė VšĮ Alytaus apskrities S.Kudirkos ligoninė. Norėtųsi paskatinti savivaldybių PSPC steigti daugiau tokių kabinetų patiems. Galima daryti prielaidą, kad įsikūrus didžiuosiuose miestuose ŠN kabinetams stebimas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto išlaidų mažėjimas kompensuojamiesiems vaistams.
 
Taip pat svarbu paminėti, kad teisės aktuose yra įteisinta nuostata dėl galimos paramos iš ES struktūrinių fondų biudžeto lėšų ŠN kabinetams steigti. Tai paspartintų ŠN kabinetų steigimą šalyje jei tam būtų pritarta SAM vadovybės“, - sako Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos priežiūros departamento Antrinio ir tretinio lygio koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Anžela Slušnienė.

 
Tarp kitko
Gegužės 19 d. Kaune, Santakos aikštėje, vyks „Širdies nepakankamumo popietė“, kur bus galimybė pasikonsultuoti su gydytojais, širdies nepakankamumo specialistais, apie širdies nepakankamumo prevenciją, gydymo ypatumus.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris