Laurynas Šarkinas: „Per koncertą uždirbu pusę mėnesio algos“

Aigustė Tavoraitė
2018-08-27
Daugiau nei dešimtmetį vaikų chirurgo darbą VUL Santaros klinikų filiale Vaikų ligoninėje derinantis su muzikanto veikla populiarioje grupėje „Saulės kliošas“ Laurynas Šarkinas (40 m.) nusitaikė į dar vieną – plastinės chirurgijos specialybę. Nors dėl tokio dvilypio gyvenimo sulaukia įvairių, neretai – ir skeptiškų vertinimų, Laurynas sako, jog darbo rezultatai kalba patys už save, o kad negalintis gyventi be muzikos suprato dar studijų metais.
Laurynas Šarkinas: „Per koncertą uždirbu pusę mėnesio algos“
„Kai studijuoji valstybės lėšomis apmokamoje vietoje, atrodo, lyg ir viskas normalu, nes, na, visur taip yra. Tačiau kai už studijas moki pats, tada viskas regisi kiek kitaip... Įsivaizduokite, kai pirkdami paslaugą apraše matote viena, o gaunate kita“, - sako vaikų chirurgas Laurynas Šarkinas.

- Negana to, kad jau gyveni ant dviejų – vaikų chirurgo ir muzikanto – kėdžių, dar nusprendei tapti plastinės rekonstrukcijos ir chirurgijos gydytoju. Kam tau to prisireikė?
Tikrai niekada nesijaučiau komfortiškai būdamas vaikų chirurgas. Tad ir rezidentūros studijų ėmiausi ieškodamas vietos po saule bei tai, kuo užsiimu dabar, derindamas su tuo, kas patinka. Realybė tokia, kad Lietuvoje dirbti mediku pagal specialybę sąžiningai vienoje vietoje praktiškai neįmanoma. Taigi visi priversti ieškoti papildomų pajamų šaltinių, kad galėtų šį sunkų darbą dirbti gal net ir savo malonumui, dažnai naiviai tikėdamiesi pokyčių. Aš irgi naiviai tikėjau, kad jiems kokių trisdešimties metų turėtų pakakti. Bet dabar suprantu, jog reikia gerokai daugiau: kad pasikeistų kokios trys kartos nuo tų, kurie sukūrė šią sistemą, ir dar apie keletą kartų nuo tų, kuriems joje gerai... Gydytojai laukia pokyčių, o sveikatos politikai visais įmanomais būdais stengiasi, kad niekas nesikeistų.
 
- Nors kantrybės netekę medikai šiandien kaip niekad aktyviai reikalauja geresnių sąlygų, daug jaunų žmonių susikrauna lagaminus. Pačiam tokių minčių nekilo?
Galiu tik pasveikinti tuos ryžtingus žmones, kurie negaišdami laiko po studijų juda toliau. Mes, lietuviai, esame tiek Europos, tiek pasaulio piliečiai, tad kodėl ne? Visi adekvatūs žmonės supranta, kad nenusipelno gyventi tokioje nesąmoningoje sistemoje. Jie teisūs ieškodami tos vietos, kur reikalingi protingi, išsilavinę, pagarbos nusipelnantys specialistai. Jei situacija keisis, gal žmonės sugrįš, gal užsidirbs tiek, kad galės gyventi čia, pasidalins žiniomis ir patirtimi. Kokia situacija bebūtų, kiek matau, pastaraisiais metais apie septyniasdešimt procentų medicinos studentų renkasi rezidentūrą čia.

 
- Kas vėl tapus rezidentu itin bado akis?
Universiteto nelankstumas ir, kur pirštu nedursi, neišspręsti rezidentūros klausimai: rezidentų vieta įstaigų viduje, vertimas dirbti nemokamai, reikalavimas nenusakomų ar niekur nerašytų kompetencijų, pareigų. Gali susidaryti įspūdis, lyg tos problemos iki šiol niekada nebūtų iškilusios (šypteli). Tačiau net nesuteikiamos galimybės įgyvendinti didžiosios dalies studijų programų. Daugelis universitetinių centrų net neturėtų tokiais vadintis. Jei universitetui išties rūpi besimokantieji, manau, daugelį paslaugų būtų daug pigiau ir paprasčiau pirkti už tą patį krepšelį kitose šalyse, iš privačių įstaigų, samdant dėstytojus, formuojant visiškai kitokį interesą. Kai studijuoji valstybės lėšomis apmokamoje vietoje, atrodo, lyg ir viskas normalu, nes, na, visur taip yra. Tačiau kai už studijas moki pats, tada viskas regisi kiek kitaip... Įsivaizduokite, kai pirkdami paslaugą apraše matote viena, o gaunate kita. Kalbant bendrai, ši struktūra atrodo lyg tik ką gimusi.


 
- Nebūna akimirkų, kai pasigaili pasirinkęs mediciną?
Įsivaizdavimas, kas yra būti mediku, keičiasi visais laikotarpiais ir galutinai susiformuoja tik juo tapus. Taigi anksčiau laiko susivokti neįmanoma, ar renkiesi teisingą kelią. Juo labiau kalbos, vieša nuomonė ir tikroji realybė labai iškraipo situaciją. Nemanau, kad ši specialybė kuo nuo kitų skirtųsi. Kaip ir vaikų chirurgija nėra lengvesnė ar sunkesnė už kitas medicinos sritis. Gal tik mažiau gerbiama, prasčiau finansuojama, mažiau apmokama ar reikalinga visuomenei, nei kartais deklaruojama.
Šiaip protingas ir gabus žmogus toks išlieka visur, o nevykėliams niekur nesiseka. Bet dabar kiekvienam jaunam žmogui patarčiau nuo pirmų klasių jau planuoti, domėtis ir galvoti, kuo norite būti, rinkti informaciją ir formuoti asmeninę nuomonę, koks būtų jūsų gyvenimas renkantis vieną ar kitą kelią.
 
- Esi pelnęs klinikų vaikų numylėtinio titulą. Sunku rasti kalbą su mažaisiais pacientais? 

Balsavo ne vaikai, bet kolegos (juokiasi). Bet jokio specialaus kontakto aš neieškau. Bendrauju su jais kaip su sau lygiais ir ryšys atsiranda savaime. Kada jautiesi geresnis, vyresnis ir dar tuo mėgaujiesi, bendrą kalbą surasti bus sunku. Kai to nesistengi daryti, gyvenimas sutvarko viską savaime.
 
- Būna, darbe ir autografus dalini?
- Kaip „Saulės kliošo“ būgnininką darbe mane atpažįsta retai. Ligoninės kontingentas – visgi tam tikras socialinis sluoksnis, mūsų grupės muziką Lietuvoje daugiau žino tik muzikine scena besidomintieji. Pasitaiko, kad mane atpažįsta tėvai, tad autografą esu davęs.
 
- Netenka iš kolegų išgirsti, jog neva būgnais grojantis chirurgas – nerimta? 

Visais laikais sulaukiu skeptiškų vertinimų, įvairių požiūrių. To priežastys irgi tikėtinai skirtingos. Juk ir pačių kolegų mentalitetas, pasaulėžiūra skiriasi. Tačiau darbo rezultatai ir statistika kalba už save. Pagal tai tikrai nesu eilės gale, kad ir kaip kitiems norėtųsi.
 
- Jei reiktų rinktis tarp muzikos ir medicinos, lengvai apsispręstum? Galbūt tam tikrą konfliktą išgyveni nuolat?  
Kol kas faktų, kurie stipriai nusvertų tą svarstyklių pusę, kur paguldyta muzika, ar sudarytų galimybes visiškai mesti muzikinę veiklą, neužtenka. O konfliktą išgyvenu nuolatos. Ir ne tik dėl to... Gyvenant vien iš mediko atlyginimo galą su galu susidurti būtų sunku. O vieno koncerto metu uždirbu puse savo mėnesinio atlyginimo. Kita vertus, medicina yra mano profesija, kuriai įgyti paskyriau daug laiko.

 
Dosjė
2001 metais baigtos studijos Vilniaus universitete (VU). Įgytas aukštasis išsilavinimas, suteikta gydytojo kvalifikacija.
2006 m. baigtos vaikų chirurgijos rezidentūros studijos (VU).
Nuo 2017 – plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos rezidentūra (VU).

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris