Daug metų VšĮ Prienų ligoninei vadovaujančią endokrinologę Jūratę Milaknienę vertina ne tik ligoninės kolektyvas ir pacientai, meiliai ją vadinantys „cukrinuke“, bet ir valstybė. Tiek prezidento, tiek Sveikatos apsaugos ministerijos apdovanota J.Milaknienė išlieka kukli: tai tik patvirtinimas, kad esi ten, kur turi būti.
Sakoma, kad diabetą reikia pritaikyti prie sergančiojo gyvenimo būdo, o ne atvirkščiai. Nėra nieko, ko jis negalėtų daryti, tik svarbu žinoti ir suprasti, kaip.
- Papasakokite, kaip nutiko, kad būdama kaunietė jau beveik keturiasdešimt metų gyvenate ir dirbate Prienuose?
- Mano gyvenime buvo nemažai atsitiktinumų, kai gyvenimas tarsi netyčia pametėja kokią staigmeną, kai net nesitiki nieko panašaus. 1987-aisiais baigusi medicinos studijas, rinkausi paskyrimo dirbti gydytoja vietą kuo arčiau Kauno. Gavusi paskyrimą dirbti Prienų ligoninės Greitosios pagalbos skyriuje, pirmą kartą atvykau į Prienus. Galvojau, kad laikinai, bet likau...
Prienai tapo ir mano namais. Pasirodo, likimas yra ne atsitiktinumas, o pasirinkimo rezultatas.
- Endokrinologija – jūsų „arkliukas“. Ar dar konsultuojate pacientus? Kaip derinate administracinį ir gydytojo darbą?
- 1992 metais, kai valstybės mastu buvo priimtas sprendimas Lietuvos rajonuose įsteigti endokrinologo etatus, ligoninės vadovas mane paskyrė į šias pareigas. Nenorėjau, gal net bijojau sergančiųjų cukriniu diabetu. Esu dėkinga vidaus ligų skyriaus vedėjai, kuri mane nuramino, sakydama: neverk, pamatysi, kaip tu pamilsi savo „cukrinukus“. Tikrai taip ir nutiko – neįsivaizduoju įdomesnės ir geresnės profesijos. O „cukrinuke“ ilgą laiką mane vadino patys pacientai.
Dirbdama klinikinį darbą, žinau pacientų lūkesčius ir problemas. Be to, kaip specialistė, iš arčiau matau, ko reikia sklandžiam darbui, betarpiškiau bendrauju su kolegomis. Pacientus konsultuoju kasdien, tiesa, po dvi tris valandas. Savivaldybės administracija sudarė sąlygas suderinti administracinį ir klinikinį darbą. Žinoma, darbo diena pailgėja…
- Taigi, ilgą laiką visą dėmesį skyrėte „cukrinukams“… Ar tiesa, kad sergantiems diabetu, galioja gausybė ribojimų, o jų gyvenimas – itin suvaržytas?
- Diabetas dažnai sekina visus – ir sergantįjį, ir jo šeimą: užplūsta nežinia dėl ateities, būtina kasdienė nuolatinė savirūpa, tinkamas režimas ir šeimos įpročių pokyčiai.
Visgi šiandienė savęs ribojimų nauda nėra akivaizdi, būsimi pavojai neapčiuopiami ir kartais taip norėtųsi užsimerkus užmiršti viską… Tad visiems – pacientui, šeimai, draugams ir medikams – reikia daug pastangų, norint padėti suprasti, kad net ir susirgęs žmogus yra mylimas, saugus ir laukiamas, o gydymo nauda bus didesnė už apribojimus ir nepatogumus.
Sakoma, kad diabetą reikia pritaikyti prie sergančiojo gyvenimo būdo, o ne atvirkščiai. Nėra nieko, ko jis negalėtų daryti, tik svarbu žinoti ir suprasti, kaip. Išmokę prisitaikyti, „cukrinukai“ suvokia, kad liga netrukdo jaustis gerai, gyventi įdomiai ir užsiimti įprastine veikla.
- Turite didžiulę darbinę patirtį. Kokias naujas tendencijas pastebite: kokie endokrininės sistemos sutrikimai, ligos šiandien populiariausios?
- Beveik du trečdaliai besikreipiančių pacientų turi skydliaukės patologiją. Didelių iššūkių kelia nutukimas ir metabolinis sindromas. Kasdien tenka susidurti su blogai kontroliuojamu cukriniu diabetu.
Didele dalimi tai lemia per ilga darbo diena, poilsio ir miego stoka ar kitoks ilgalaikis stresas. Nemaža dalis pacientų nenoriai vykdo gydytojo nurodymus, nesveikai gyvena. Vis dar daug žmonių nepasinaudoja prevencinėmis programomis.
- Prieš trejus metus prezidento buvote apdovanota Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už aktyvų darbą pandemijos laikotarpiu. Prisiminkite trumpam tą medikams šiurpų metą: kaip jautėtės? Kokie prisiminimai įsirėžė?
- COVID-19 pandemijos metai pakeitė žmonių įpročius, sveikatos priežiūros įstaigų darbo ritmą ir sąlygas. Teko peržiūrėti, atidėti, o galbūt ir atsisakyti ambicingų planų ir susitelkti tik į pandeminę situaciją. Labiausiai į atmintį įsirėžė daugybė pacientų mirčių, kolegų ir bičiulių netektis. Kaip ir visus, taip ir mane pandemijos pradžioje kaustė baimė ir nežinomybė.
Kolektyvo susitelkimo, kompetencijų bei darbštumo dėka šiuo sudėtingu metu išlikome arčiausiai paciento, trejus metus pas mus veikė COVID-19 gydymo skyrius. Darėme viską, kad kuo didesniam pacientų srautui būtų suteikta ne tik skubi, bet ir planinė pagalba.
Pandemija dar labiau subrandino kolektyvą, privertė ieškoti naujų galimybių, saugių sprendimų.
- Na o šiemet Sveikatos apsaugos ministerijos buvote apdovanota kaip viena labiausiai nusipelniusių šalies gydytojų. Ką jums tai reiškia?
- Apdovanojimas – tai ne tik padėka už darbą, bet ir įvertinimas, pripažinimas, pagarba, priminimas, kokie nuostabūs žmonės mane supa. Ir visų svarbiausia – patvirtinimas, kad esu ten, kur turiu būti. Mane tai skatina nenustoti veikti.
- Jus vertina ir Prienų ligoninės kolektyvas. Sako, mokate suburti ir darbui, ir vakarėliams…
- Vienas svarbiausių dalykų įstaigoje yra geras kolektyvas. O mūsų ligoninės darbuotojai turi kūrybinių sumanymų, yra iniciatyvūs, bodisi rutina. Kolektyvas yra vieningas, bendrai sprendžia iškilusias problemas.
Vadovui lengva dirbti. Svarbiausia iš mano pusės yra pagarba žmogui: darbuotojas turi jausti, kad yra vertinamas, kad paisoma jo nuomonės. Vienas motyvuojančių veiksnių yra ligoninės tradicijos. Tai metų gydytojo, slaugytojo rinkimai, Mediko dienos minėjimas, Naujametinė vakaronė, Užgavėnės ir t.t. Šios tradicijos puoselėjamos jau dešimt metų.
- O ar laisvalaikio turite? Kaip mėgstate jį leisti?
- Jeigu gerai suplanuoji darbus, laisvalaikiui laiko taip pat užtenka. Turiu kelis širdžiai mielus pomėgius. Tai – papuošalų dizainas, fotografija, kelionės. Visada gera užsiimti ir visuomenine veikla. Esu diabeto klubo „Versmė“ kuratorė, dalyvauju Lietuvos universitetų moterų asociacijos veikloje.
Dosjė:
• 1981-1986 m. - studijos tuometiniame Medicinos institute.
• 1986 -1987 m. – internatūra Kauno III klinikinėje ligoninėje.
• 1987 m. – Prienų ligoninės Greitosios pagalbos skyriaus gydytoja.
• 1987-1992 m. – apylinkės terapeutė ir paauglių gydytoja.
• 1992-1996 m. – Prienų ligoninės gydytoja endokrinologė.
• 1996 m. – Prienų ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja medicinai.
• 2005 m. baigta Medicinos universiteto Sveikatos vadybos magistrantūra.
• Nuo 2013 m. iki dabar – Prienų ligoninės direktorė.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: