Ir vėžį galima įveikti kaip virusą

Birutė Vyšniauskaitė
2018-12-03
Kiek kartų galima išgirsti diagnozę – vėžys, kad dar kartą pavyktų jį įveikti? Kad ir kaip būtų liūdna ar net žiauru, tačiau tokio klausimo neįmanoma neužduoti Marijai Mendelei Laliugienei (58 m.), nuo šių metų rugsėjo penktą kartą gyvenime kovojančiai su baisia liga.
Ir vėžį galima įveikti kaip virusą
Atsukdama laiką atgal, menininkė Marija Mendelė Laliugienė prisipažino, kad jos neprislėgė ir nesugniuždė žinia, kad susirgo omkologine liga. „Vėžį dabar jau vertinu kaip kokį virusą. Ir po gripo žmonės miršta, o vėžį išsigydo. Dramatiškiausia išgirsti diagnozę buvo ne man, o – dukroms.“

Pakuždėjo intuicija
Prieš beveik metus ji jau ruošėsi išvykti į Norvegiją, kur planavo atidaryti dailės terapijos studijos „Marija's Art Therapy“ filialą.
Nors buvo neseniai pasitikrinusi sveikatą ir tyrimai nekėlė nerimo, artėjant kelionei, Marijai moteriška intuicija kuždėjo, kad reikėtų dar kartą profilaktiškais apsilankyti pas medikus: „Tokiam žingsniui paskatino vienos jaunos pacientės pasakojimas, kaip ji kas pusmetį tikrindavosi krūtis ir kartą visai be jokių simptomų jai buvo aptiktas vėžys. Įsiklausiusi į šį pasakojimą, nuėjau į polikliniką ir paprašiau, kad man krūtis patikrintų ne momografu, o echoskopu. Ir viskas – buvo aptiktas beveik penkių centimetrų auglys.“
 
Viskas vyko itin greitai
Sužinojusi, kad sunkiai serga, Marija absoliučiai pasikliovė ją globujusiais medikais. Ir toliau jos gyvenimas vyko kaip greitas aštraus siužeto filmas.
Auglys buvo „įsitaisęs“ giliai, tarp pažasties ir krūties, todėl moteris pati jo apčiuopti nesugebėjo. Tuoj pat buvo atlikti visi būtiniausi tyrimai ir Marijos laukė gydytojų konsiliumas Nacionaliniame vėžio institute. Čia ji sužinojo, kad jos vėžys jau – trečios stadijos.
Kai gydytojams ėmė aiškinti, kad dar norėtų tyrimus išsiųsti į Briuselį, kur būtų nustatyta, kokia chemoterapija jai tinkamiausia, išgirdo pakankamai griežtą medikų išvadą – nereikia to brangaus tyrimo, nes visiškai aišku, kokia chemoterapija būtina ir taip pat neabejotina, kad geriausia – taikinių terapija.

 
„Nusprendžiau pasitikėti gydytojais, suprasdama, kad jau šį kartą ir be operacijos, ir be chemoterapijos nebeišsiversiu. O juk prieš tai keturis kartus, atrodytų, nepagydomas ligas įveikiau pati. Gydžiausi tiesiog maldomis“, – intriguojančiai paatviravo Marija.
Ji neslėpė, kad prieš keliolika metų turėjo rimtų stuburo, inkstų, galvos ir gimdos problemų, bet jai pavyko išvengti operacijų ar skaudžių padarinių: „Kasdien meldžiausi, atgailavau ir ligos atsitraukė. Tiesa, cistas galvoje gydžiausi magneto terapija.“
 
Ar būna stebuklų?
Diagnozavus krūties vėžį, Marija maldomis ir atgailavimu nebeatsipirko – laukė ne vienas chemoterapijos seansas bei operacija.
Kai po dviejų chemoterapijos seansų ji prasitarė prižiūrinčiai gydytojai, kad auglys ženkliai sumažėjo, išgirdo racionalų patarimą, kad stebuklų, sergant tokia liga, nebūna: „Aiškinau gydytojai, kad mane jau buvo ištikęs ne vienas stebuklas. Kol laukiau magnetinio rezonanso tyrimo, gavau dar dvi dozes agresyvios chemoterapijos ir po jos tyrimas parodė, kad du agliukai jau visiškai dingę, o penkių centimetrų auglys susitraukęs iki mažiau nei centimetro.“
 
Po tokių gydymo rezultatų gydytojai nusprendė, kad Marijai iš aštuonių numatytų chemoterapijos seansų pakaks keturių.
Dabar ji mokosi pati mankštinti bei masažuoti vis dar patinstančią ranką ir pratinasi gyventi be vienos krūties.
Norėdama kuo greičiau sugrįžti į visavertį gyvenimą, naudojasi detoksikuojamomis voniomis su terpentinu ir druska, vartoja įvairius papildus su mineralais bei kanapėmis.
 
Vežį lygina su virusais
Atsukdama laiką atgal, Marija prisipažino, kad jos neprislėgė ir nesugniuždė žinia, kad susirgo omkologine liga. „Vėžį dabar jau vertinu kaip kokį virusą. Ir po gripo žmonės miršta, o vėžį išsigydo. Dramatiškiausia išgirsti diagnozę buvo ne man, o – dukroms.“
Slėpti niūrios žinios moteris nesiryžo, nes suprato, kad nuslinkę plaukai vis tiek būtų išdavę diagnozę. Todėl trims dukroms viską papasakojo atvirai.
Tiesa, Marija neneigė, kad be draugų palaikymo, lankymo ir globos atsigauti po operacijos būtų buvę kur kas sunkiau.

Vėžys Marijai padėjo atrasti ir įdomių dalykų: perskaičiusi straipsnį apie vieną moterį, kuri vėžį stengėsi įveikti, piešdama jausmus, o po to tuos piešinius dar ir sušokdama, susirado modernaus baleto studiją ir ją lanko.
 
Kiekviena liga – pamoka
Atviraudama apie vidinius apmąstymus, gydantis vėžį, Marija prisipažino supratusi, kad kiekviena liga yra pamoka.
„Šį kartą suvokiau, kad man vis dar stinga tolerancijos, nors toks supratimas tikrai nepradžiugino“, – jau optimistiškai žvelgė moteris.
Siekdama įsigilinti į save, dalyvavo vieno pastoriaus rekolekcijose. Kai jis paklausė, kam Marija iki šiol nesugebėjo atleisti, ji paaiškino, kad iki šiol nekenčia buvusios sovietinės sistemos, dėl kurios nukentėjo ir jos šeima, ir ji pati.
„Pastorius mane pamokė, kad sistemai atleisti neįmanoma, kad privalau atleisti žmogui, kuris nuskriaudė mane ar mano artimuosius. Tuomet prisiminiau namiškų pasakojimus apie vieną žmogų, kuris įskundė senelius ir dėl to visa šeima atsidūrė Sibire. Sugebejau jam atleisti ir dabar jau suparntu, kad ne mano reikalas kovoti su buvusiomis ar esamaomis politinėmis sistemomis. Išmokau kur kas aukštesnio lygio tolerancijos“, – atviravo Marija.

 

Komentaras
Psichoterapeutė dr. Giedrė Bulotienė:

Konsultuodama moteris, ištikus krūties vėžiui ir po operacijos, visada atsižvelgiu į jų amžių, išsilavinimą, užsiėmimus. Vienaip patariu kaime gyvenančioms, kitaip – aktyvioms miestietėms.
Kai jau susitaikoma su diagnoze ir tolesniu gydymu, stengiuosi pacientėms suteikti viltį, kad operacija ar kitas skirtas gydymas jau – praeityje ir kad galima pasveikti.
Kita vertus, būtina atsižvelgti į kiekvienos moters individualumą. Jei moteris jau nebe jauna, neabejotinai yra patyrusi ne vieną išgyvenimą, įveikusi ne vieną gyvenimo slenkstį.
 
Todėl ir vėžio įveikos gali būti įvairios. Vienos ligą įveikia, kovodamos. Kitos – priimdamos joms paskirtą gydymą, bet nukreipdamos mintis nuo ligos, nesifokusuodamos į pasikeitimus ir gyvendamos įprastą gyvenimą.
Trečia įveika gali būti ne itin gera, kai moteris ištinka bejėgiškumas, beviltiškumas, depresija. Jei jau tokie dalykai ima kankinti ir jie gilėja, būtina kreiptis į psichologą ar psichoterapeutą.
Bandydamos pačios sau padėti, moterys turėtų pradėti ne nuo vaistų, o nuo kokios nors terapijos. Gali būti knygų terapija, gamtos, miško ir gyvūnų terapija. Be abejo, galima pasinerti į muzikos, šokio ar meno terapiją. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad labai padeda joga.
 
Esu mačiusi tikrai gražių porų, kai vyras moterį globoja ir palaiko, jų santykius liga dar labiau sutvirtina, bet būna ir atvirkščiai – moteris jaučia partnerio atstūmimą.
Pastebėjau, kad su vyrais gyvenančios moterys pirmaisiais metais po krūties vėžio operacijos ir gydymo jaučia gyvenimo pablogėjimą, nes nebepajėgia susitvarkyti su visomis pareigomis šeimai. Vienišoms moterims šiuo požiūriu lengviau, nes jos ir susirguios gali tęsti įparastą gyvenimą. Jeigu tokias moteris prislegia vienatvė, būtina pasirinkti kokią nors psichoterapiją. Tik labai apgalvotai.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris