Implantuotas elektrokardiostimuliatorius nuolat gelbsti paciento gyvybę

Zita Katkienė Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė www.siauliuligonine.lt
2018-03-19
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro specialistai įdiegė dar vieną naują gydymo metodą – pirmą kartą implantavo elektrokardiostimuliatorių su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija (IKD). Tai yra vienas brangiausių ir sudėtingiausių šiuo metu pasaulyje implantuojamų prietaisų, kuris pasižymi ne tik įprastomis elektrokardiostimuliatoriaus savybėmis. Gebėdamas atpažinti ir koreguoti gyvybei pavojingus ritmo sutrikimus (skilvelinę tachikardiją ar skilvelių virpėjimą) nuolat gelbsti paciento, kurio krūtinėje yra implantuotas, gyvybę.
Implantuotas elektrokardiostimuliatorius nuolat gelbsti paciento gyvybę
Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos skyriaus slaugytoja Rasa Radionovienė ir intervencinis kardiologas Vytenis Tamakauskas sėkmingai atliko pirmąją elektrokardiostimuliatoriaus su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija (IKD) implantaciją. Zitos Katkienės nuotr.

 Progresas medicinoje didelis
Respublikinės Šiaulių ligoninės administracija remia gydymo įstaigoje įdiegiamas naujoves, kurių iniciatoriai dažniausiai yra jauni gydytojai. Spaudos konferencijoje, kurios metu pristatytas pirmą kartą implantuotas elektrokardiostimuliatorius su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija (IKD), ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė sakė, jog didžiuojasi prieš keletą metų duris atvėrusiu Širdies ir kraujagyslių centru ir jame dirbančiais gydytojais. Visoje medicinoje pažanga yra labai didelė, kasdien kuriama ir įdiegiama šiuolaikiška medicinos įranga. Tačiau moderni aparatūra taip ir liktų stovėti, jei nebūtų ja dirbančių žmonių.
 

„Mums svarbiausia surasti žmones, kuriuos domina naujovės, ir sugebėti juos prisivilioti dirbti ligoninėje. Administracijai tereikia sudaryti sąlygas, o svarbiausia – netrukdyti dirbti. Juolab kad nei už vieną papildomai įsisavintą naujovę gydytojų atlyginimai nedidėja, tačiau nuolatinis darbas veda naujovių link“, – sako ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė.

 
„Administracijos palaikymas – svarbu, tačiau neįkainojama vertybė – gydytojų entuziazmas“, – patikina Širdies ir kraujagyslių centro vadovė dr. Nora Kupstytė-Krištaponė. Ji džiaugiasi svariais rezultatais, pasiektais širdies nepakankamumo problemai spręsti. O ypač džiugina jauno gydytojo intervencinio kardiologo Vytenio Tamakausko iniciatyva mokytis naujų gydymo metodų.
„Gydytojas pats surado tarptautinį tokių prietaisų implantacijos centrą – mokymo bazę, kur sėmėsi žinių ir patirties, ėmėsi iniciatyvos ir pirmasis Šiauliuose implantavo modernų prietaisą“, – sako dr. N.Kupstytė-Krištaponė.

 
Elektrofiziologijos pradžia Šiauliuose buvo 2015 m., kai Rentgeno chirurgijos ir neinvazinės diagnostikos centre implantuotas pirmasis elektrokardiostimuliatorius. Per trejus metus ne tik implantuota daugiau nei 460 elektrokardiostimuliatorių, bet ir sukaupta didelė patirtis, auga šių prietaisų patikros poreikis. Stažuotis gyd. V.Tamakauskui teko Vokietijoje, Šveicarijoje. Mokytasi didžiausiame mokymų centre.
 
Pirmas pacientas prikeltas iš komos
Nuo 2015 m., kai Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo implantuotas pirmasis elektrokardiostimuliatorius, pasiektas visiškai kitas lygis. „Šiuo metu implantavome patį sudėtingiausią prietaisą, kokį tik galima implantuoti. Jis yra pakankamai brangus, bet žinant, kad žmogus su juo gali ramiai ir saugiai grįžti į visavertį gyvenimą ir nebijoti staigios mirties rizikos, vertė nepamatuojama“, – sako V.Tamakauskas.
Pacientas, kuriam pirmajam implantuotas elektrokardiostimuliatorius su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija (IKD), į gydymo įstaigą atvežtas greitosios medicinos pagalbos stoties automobiliu.
Paciento ligos istorija – išskirtinė. Vos per keturias dešimtis perkopęs vyras tą rytą nieko neįtardamas atėjo į darbą, kur jį ištiko klinikinė mirtis.
 
„Jam pasisekė, kad kolegos buvo pasirengę teikti pirmąją pagalbą: jie gaivino žmogų, kol atvyko greitosios medicinos pagalbos ekipažas“, – pasakoja medikė.
„Jeigu tai įvyktų esant namuose vienam, išgyventi nebūtų jokių šansų“, – teigia V.Tamakauskas.

Ligoninėje pacientui diagnozuotas miokardo infarktas, atlikta sėkminga širdies vainikinės arterijos angioplastika ir stentavimas. Praėjus ūmiam miokardo infarkto periodui, tačiau dėl gyvybei grėsmingų ritmo sutrikimų išlikus didelei staigios širdinės mirties rizikai, pacientui sėkmingai implantuotas IKD. Po operacijos praėjus dviem dienoms tolesniam ambulatoriniam gydymui pacientas išleistas namo, o praėjus dar savaitei vyras grįžo į įprastinį visavertį gyvenimą.
 
Medikai išsiaiškino, jog vyras ilgą laiką ignoravo padidėjusį kraujospūdį, nes nejuto jokių simptomų. Dėl arterinės hipertenzijos susiformavo širdies pažaida ir prieširdžių virpėjimas. Nejautė pacientas ir aritmijos bei dažno pulso, tad į gydytoją nesikreipė, vaistų nevartojo. Pasek-mė – susiformavęs trombas, kuris pateko į vainikinę arteriją ir sukėlė miokardo infarktą.
Pacientas vyko į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikas, kur jam atliktas širdies magnetinio rezonanso tyrimas ir nustatyta sumažėjusi kairiojo skilvelio funkcija kartu su randiniais pokyčiais širdies raumenyje po įvykusio miokardo infarkto. „Įvertinus ligos eigą, atliktų tyrimų duomenis, pacientas idealiai tiko defibriliatoriaus implantacijai, kas jam ir buvo padaryta“, – sako V.Tamakauskas.
 

Pacientas jaučiasi saugus
 

„Žmonių, kuriems reikalingas toks prietaisas, atsiranda nuolat. Anksčiau pacientas dėl to turėjo važiuoti į Kauno klinikų Kardiologijos kliniką, o dabar ši pagalba teikiama Šiauliuose. Per metus ligoninėje gali būti implantuojama apie 10-15 elektrokardiostimuliatorių su kardioverterio defibriliatoriaus funkcija“, - sako dr. Nora Kupstytė-Krištaponė.

 
Bus stengiamasi, kad šiai procedūrai nesusidarytų eilės. Ir žmogui daug patogiau, kai nereikia vykti toli nuo namų. Operacija pacientui nekainuoja, o už prietaisą, kurio kaina apie 4,5 tūkst. eurų, taip pat sumoka valstybė. Ar reikalingas IKD, parodo paciento indikacijos, kurios apsvarstomos praėjus trims mėnesiams po ūmios širdies ligos. Pasak centro vadovės, pacientas turi būti atrenkamas itin skrupulingai: atlikti visi reikiami tyrimai, adekvačiai vertinamos rizikos, naudos ir žalos santykis.
Pacientas sakė, jog dabar jaučiasi saugus, nes krūtinėje nešioja mažą „elektros jėgainę“.
 
Gydytojas sako, jog IKD panašus į širdies stimuliatorių. Sistemą sudaro trys dalys: impulsų generatorius, elektrodai ir programuojama sistema. Impulsų generatorius yra degtukų dėžutės dydžio prietaisas, veikiantis kaip mažas kompiuteris. Visą dieną jis priima iš elektrodų informaciją apie širdies ritmą: tiria, ar ritmas nėra per greitas, ar per lėtas, ar širdis plaka ritmiškai. IKD ne tik stebi ritmo sutrikimus, jis taip pat „įsikiša“ į įvykius.
Jei registruojamas gyvybei pavojingas ritmo sutrikimas, IKD jį nutraukia intensyviu elektros srovės impulsu (vadinamu elektrošoku) tiesiai į širdies raumenį.
Pacientas pajunta kelių sekundžių iškrovą, apie kurią aparatas įspėja iš anksto, kad žmogui pakaktų laiko atsisėsti ar sustoti, jei vairuoja automobilį. Pasak mediko, tai nėra malonus jausmas, tačiau nėra ir skausmingas. Vis dėlto jis išgelbėja žmogaus gyvybę ir tai neįkainojama. Po iškrovos rekomenduojama pacientui atvykti į gydymo įstaigą patikrinti prietaiso.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris