Įgimta širdies yda padėjo atrasti naujos veiklos

Violeta Gustaitytė
2017-04-27
Šiaulietei Genovaitei Čekatauskienei (63 m.) jaunystėje diagnozuota įgimta širdies yda pakeitė įprastą gyvenimo ritmą, atėmė dalį darbingumo, bet tai netapo kliūtimi mėgautis kasdienybe, atrasti naujos veiklos.
Įgimta širdies yda padėjo atrasti naujos veiklos
Liga Genovaitei Čekatauskienei padėjo atrasti naujos veiklos – jau beveik du dešimtmečius ji vadovauja Šiaulių širdininkų klubui, vienijančiam pusantro šimto širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių žmonių. „Kiekvienas žmogus turi atrasti širdžiai mielą užsiėmimą, Reikia tikėti tuo, ką darai, tada ir apie ligas pamiršti“, – tvirtino Genovaitė.

Pamėldavo lūpos ir veidas   
Genovaitę liga užklupo labai netikėtai. Iki 25-erių metų ji nejuto jokių simptomų, savijauta buvo puiki, bet pagimdžiusi dukrelę dar būdama ligoninėje patyrė pirmąjį ligos priepuolį.
„Kai iš gydytojų išgirdau diagnozę – įgimta širdies aortos vožtuvo stenozė – negalėjau patikėti. Juk iki tol niekuo nesiskundžiau, atrodė, buvau sveika“, – pasakojo G.Čekatauskienė.
Tačiau liga nebepaleido iš savo gniaužtų. Nors stipraus skausmo krūtinėje nebuvo, tačiau Genovaitė nuolat jautė didžiulį silpnumą, visiškai neturėjo jėgų, o baisiausia būdavo, kai pamėldavo lūpos ir net visas veidas. Penkerius metus moteris gydyta medikamentais, tačiau galiausiai prireikė operacijos.
 

„Susiaurėjusią aortos angą operavo Kauno klinikų medikai. Po sėkmingos operacijos išvykdama į namus gydytojo pasiteiravusi, ar man dar kada reikės sugrįžti, išgirdau, jog galbūt galime pasimatyti po penkerių, penkiolikos ar trisdešimties metų. Sakiau, kad noriu atvykti ne anksčiau kaip po trisdešimt metų arba niekada. Mano norai išsipildė – po operacijos praėjo trisdešimt treji metai, o jokios intervencijos į širdį daugiau neprireikė“, – džiaugėsi pacientė.
Po operacijos vieną mėnesį G.Čekatauskienę dar vargino skausmas, silpnumas, tačiau laikui bėgant savijauta ėjo vis geryn ir moteris pamiršo anksčiau ją varginusius priepuolius.
 
Padeda sveika gyvensena 
Nors po operacijos sveikatos būklė buvo žymiai geresnė, Genovaitei teko susigyventi su liga ir jos pasekmėmis – moteriai buvo pripažintas neįgalumas, ir ji negalėjo dirbti visu krūviu.
„Rimto ir sunkaus darbo negalėjau dirbti, bet reikia judėti – širdžiai sveikiau, tai puse etato laiškininke dirbdama dviračiu laikraščius vežiojau, tai dar ką nors susirasdavau savo malonumui, kad neužsisėdėčiau namuose ir geriau jausčiausi“, – sakė G.Čekatauskienė.
 
Per tuos metus būta visko, tačiau itin didelių sveikatos sutrikimų moteriai neteko patirti. Gyvena ji intensyviai, bet ramiai, stengiasi laikytis gydytojų patarimų – daug juda, vengia stresų, džiaugiasi kiekviena gyvenimo akimirka. Namuose prie Genovaitės lovos stovi svarstyklės ir kraujospūdžio matavimo aparatas – normalus kūno svoris ir kraujo spaudimas – geresnės savijautos veiksnys.
Liga Genovaitei padėjo atrasti naujos veiklos – jau beveik du dešimtmečius ji vadovauja Šiaulių širdininkų klubui, vienijančiam pusantro šimto širdies ir kraujagyslių ligomis sergančių žmonių.
„Kiekvienas žmogus turi atrasti širdžiai mielą užsiėmimą, Reikia tikėti tuo, ką darai, tada ir apie ligas pamiršti“, – tvirtino Genovaitė.

Panašaus likimo klubo nariai bendrauja, dalyvauja įvairiuose kultūros, sporto renginiuose, paskaitas jiems rūpimais klausimais skaito kardiologai, šeimos gydytojai, psichologai, kiti specialistai.
 
„Negalvoji apie ligas ir nesergi, o aš galvoti neturiu kada, nes turiu pusantro šimto širdininkų, – juokavo G.Čekatauskienė. –
Dabar esu nei sveika, nei ligonis. Kai savijauta pablogėja, einu pas gydytoją, bet širdininkams labai svarbu dvasinis nusiteikimas. Jei pajuntu širdies ritmo permušimus, pabūnu labai rami, išeinu pasivaikščioti, nusiteikiu, kad turiu būti sveika, ir dažnai taip pavyksta suvaldyti negalavimą. Širdininkai turi rūpintis savo sveikata, vengti to, kas kenkia“, – tvirtino Genovaitė.

 

Specialisto komentaras
LSMUL Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Konsultacijų ir diagnostikos skyriaus vadovė gydytoja kardiologė doc. dr. Jurgita Plisienė: 

- Visos vožtuvinės širdies ligos gali progresuoti iki širdies nepakankamumo. Pacientams, sergantiems įgimta vožtuvine širdies yda – ar tai būtų aortos vožtuvo stenozė, ar mitralinio vožtuvo nesandarumas – gresia ši komplikacija.
Aortos vožtuvo stenozė gali pasireikšti įvairiais simptomais – dusuliu, galvos svaigimu, sąmonės netekimo epizodais, skausmu krūtinėje ir kt. Gydymas taikomas medikamentinis arba operacinis – tai priklauso nuo aortos vožtuvo stenozės laipsnio.  
 
Operacija atliekama, kad pacientas toliau galėtų gyventi visavertį gyvenimą. Gali būti implantuojamas biologinis arba mechaninis vožtuvas. Jei implantuojamas mechaninis vožtuvas, pacientui ligoniui tekti visą gyvenimą gerti kraują skystinančius vaistus – varfariną. Aortos vožtuvas gali būti implantuojamas per kateterį – neatveriant krūtinės ląstos, tačiau šios operacijos atliekamos labai atidžiai atrinktiems pacientams – dažniausiai tiems, kuriems atvira širdies operacija negalima dėl gretutinių ligų.
Visos širdies ligos reikalauja atidžios priežiūros, todėl pacientai ir po operacijos turi vengti rizikos veiksnių, rūpintis savo sveikata. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Budinti vaistinė


   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

   Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

   Sveika šeima


   Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

   Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

   Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Arbata. Pirma dalis
   Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica