Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą

www.lsveikata.lt
2020-10-21
Lapkritis pasaulyje minimas kaip vyrų sveikatos mėnuo. Jo metu vyrai raginami atkreipti dėmesį į vieną pavojingiausių jų gyvybėms ligų – prostatos vėžį, kurio sergamumo rodiklis yra sparčiai augantis ir kasdien diagnozuojamas milijonams vyrų. Ši patologija kasmet pasiglemžia vis jaunesnio amžiaus vyrus ir Lietuvoje. Gydytojas urologas Marius Anglickis ragina vyrus iš galvos mesti mitus apie nemalonius tyrimus ir teigia, kad ankstyva diagnostika yra pagrindinis veiksnys, padedantis išsaugoti sveikatą ir net gyvybę.
Gydytojas įspėja: pasaulyje kas 45 minutes dėl prostatos vėžio miršta po 1 vyrą
„Jei esate jaunas ir jaučiatės gerai, dar nereiškia, kad esate visiškai sveikas. Jauniausiam vyrui, kuriam buvau diagnozavęs prostatos vėžį tebuvo 37-eri metai. Šis vyras visiškai atsitiktinai pasidarė profilaktinius tyrimus ir, galima sakyti, tai jam išgelbėjo gyvybę“, – pasakoja gydytojas urologas M. Anglickis.

Remiantis „Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos“ (POLA) duomenimis, prostatos vėžys yra dažniausia vyrų onkologinė liga Lietuvoje, kuri kasmet diagnozuojama daugiau nei 2 tūkst. vyrų ir nusinešanti ko ne pusę tūkstančio gyvybių.
„Affidea klinika“ gydytojas urologas M. Anglickis teigia, jog ši liga ne veltui apibūdinama kaip viena klastingiausių. Anot jo, dažnas vyras, jau sergantis prostatos vėžiu, gali nejausti jokių simptomų. Dėl to kyla rizika, kad liga bus pastebėta per vėlai. Specialistas pažymi, jog pasitaiko ir tokių vyrų, kurie apsilankę patikroje giriasi, kad pas gydytoją nebuvo daugiau nei 20 metų. Tačiau tai nėra sveikintina, nes reguliariai tikrintis sveikatą – būtina.

 
„Jei esate jaunas ir jaučiatės gerai, dar nereiškia, kad esate visiškai sveikas. Jauniausiam vyrui, kuriam buvau diagnozavęs prostatos vėžį tebuvo 37-eri metai. Šis vyras visiškai atsitiktinai pasidarė profilaktinius tyrimus ir, galima sakyti, tai jam išgelbėjo gyvybę“, – pasakoja gydytojas urologas.
Gydytojo M. Anglickio teigimu, jauniems vyrams profilaktinę patikrą patartina atlikti kas 2–3 metus, vyresniems dažniau – kas 1–2 metus. Tačiau tik nedaugelis vyrų žino, jog atliekant tyrimus yra taikomų ir specialių išimčių: „Jau nuo 2006 metų Lietuvoje yra atliekama prostatos vėžio diagnostikos programa. Jos metu vyrams nuo 50 iki 69 metų prostatos specifinio antigeno tyrimai (PSA) yra atliekami nemokamai“.
 
Urologas ypač nori atkreipti tų asmenų dėmesį, kurių artimieji yra sirgę šia liga. Pasak gydytojo, prostatos vėžys yra genetiškai paveldimas ir juo sirgusio asmens palikuonys turi net 25 proc. didesnę riziką susirgti ir patys. Šiems asmenims profilaktinę patikrą patariama atlikti jau nuo 45 metų. Tačiau tai nereiškia, kad tik sulaukus šio amžiaus reikėtų susirūpinti savo sveikata ir pirmą kartą pasirodyti pas gydytojus.
Pasak M. Anglickio, net ir diagnozavus ligą, viltis pasveikti – išlieka. Sparčiai tobulėjant medicinos mokslams daugėja ir būdų, padedančių pažaboti šią klastingą ligą. Inovatyvūs gydymo metodai šiandieniniame pasaulyje gali padėti išsaugoti šimtaprocentį vyriškumą tiek gydymo metu, tiek jam pasibaigus.
 
Anot gydytojo, vyrų tarpe temos apie prostatos problemas išlieka tabu. Dauguma jų ne tik gėdijasi apie tai kalbėti, bet ir baiminasi pačios apžiūros metodų, apipintų mitais apie itin nemalonias procedūras. Gydytojas ramina: „Šiandieniniame pasaulyje apžiūros specifikos tampa dar paprastesnėmis bei greitesnėmis, tad ir patiems pacientams nebekelia nemalonių pojūčių. Pavyzdžiui, norint atlikti profilaktinį tyrimą, yra lengvai prieinami du populiariausi galimi variantai. Pirmajame užtenka PSA tyrimo, kitaip tariant atlikti paprasčiausią kraujo paėmimą. Antrajame – magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimą“.
Kaip aiškina specialistas, PSA tyrimas padeda aptikti ankstyvosios stadijos prostatos vėžį. Jis leidžia detaliau atpažinti ir išanalizuoti tiek jau agresyvų prostatos vėžį, tiek ir nedidelius ligos progresavimo požymius. Jei reikia lokalizuoti ligos židinius, pacientams yra taikoma neseniai Lietuvoje atsiradusi naujos kartos prostatos MRT procedūra, kuri leidžia išvengti nereikalingos biopsijos.
 
„Affidea klinika“ gydytojas urologas įspėja ne tik vyrus, tačiau ragina ir moteris pasirūpinti savo vyrų sveikata, jog šie laiku suskubtų atlikti profilaktinius tyrimus. „POLA“ statistikoje sergamumas šio tipo vėžiu Lietuvoje tik šiek tiek viršija Europos vidurkį, tačiau mirštamumas nuo prostatos vėžio šį rodiklį gerokai lenkia.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Budinti vaistinė


  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Farmakotechnikai – toliau ant tiksinčios bombos

  Klausimas, užteks nuo kitų metų sausio pirmosios vaistinėse nuotolinės vaistininkų priežiūros farmakotechnikams kaip buvo iki &sca...
  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...

  Sveika šeima


  Pasninkas – ne griežtesnis už dietas

  Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų prasideda adventas. Dažnai šis laikotarpis suprantamas kaip niūrus susivaržymo metas. Tačiau, pasak etnologės Gražinos Kadžytės, toks jis negali būti. Jis turi būti viltingas. O pagal senąsias tradicijas, kartu su juo prasidedantis pasninkas įpareigoja kur kas mažiau nei šiandieną paplit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Daiktų apsuptyje
  Henrikas Vaitiekūnas Daiktų apsuptyje
  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica