Apšvitos dozės mažinimo programa: nauda ir gydytojui, ir pacientui

www.lsveikata.lt
2017-10-09
Prieš metus UAB „Affidea Lietuva“ savo diagnostikos centruose įdiegė Apšvitos dozės mažinimo programą (angl. Dose excellence). Įmonės atstovų teigimu, įgyvendinant šią programą ir atliekant kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimus ieškoma tobulo balanso ir stengiamasi atsakyti į klausimą – kaip su kiek įmanoma mažesne apšvitos doze išgauti optimalią tyrimo vaizdų kokybę.
Apšvitos dozės mažinimo programa: nauda ir gydytojui, ir pacientui
Apšvitos dozės mažinimo programa į Lietuvoje esančius „Affidea“ diagnostikos centrus prieš metus atkeliavo iš tarptautinio tinklo „Affidea“. Būtent „Affidea“ buvo viena pirmųjų medicinos diagnostikos įmonių Europoje, pradėjusių taikyti šią programą.

Tarptautiniai standartai Lietuvoje
Apšvitos dozės mažinimo programa į Lietuvoje esančius „Affidea“ diagnostikos centrus prieš metus atkeliavo iš tarptautinio „Affidea“ tinklo.
Tarptautinės diagnostikos bendrovės „Affidea“ medicinos gydytojų tarybos narės, „Affidea Lietuva“ klinikinės veiklos vadovės dr. Jurgitos Ušinskienės teigimu, „Affidea“ buvo viena pirmųjų privačių medicinos diagnostikos įmonių Europoje, pradėjusių taikyti šią programą. Šiuo metu į programą įsitraukę įmonės, centrai jau yra pasiekę aukščiausio lygio saugumo reikalavimus ir yra įvertinti 4-5 žvaigždutėmis (iš 5 galimų) (http://www.eurosafeimaging.org/stars/wall-of-stars).
 

„Ne vienerius metus medicinos specialistai, mokslininkai užsienyje kuria priemones, padedančias reguliuoti apšvitos kiekį tyrimo metu. Džiugu, kad ir Lietuvoje radiologijos specialistai gali dar profesionaliau pasirūpinti pacientų saugumu ir turi galimybę nuolat tobulinti žinias apie apšvitą bei jos kontrolę tyrimų metu“, – teigia dr. Jurgita Ušinskienė.

 

Dr. J.Ušinskienė tikina, kad ši programa suteikia ir daugiau psichologinio komforto pacientams, kuriems reikalingas KT tyrimas, ypač tūkstančiams žmonių, kuriems reikia dažnai atlikti pakartotinę apžiūrą kompiuteriniu tomografu.
„Tiek pirmą kartą besitiriantiems kompiuterinio tomografo aparatu, tiek tiems, kuriems reikalingos dažnesnės apžiūros, svarbu jaustis saugiai, taigi žinojimas, kad tyrimas yra atsakingai suplanuotas, žmonėms suteikia daugiau pasitikėjimo, padrąsina tirtis ir kelia mažiau streso“, – sako gydytoja radiologė.
Šiuo metu Apšvitos dozės mažinimo programa įgyvendinama 12-oje „Affidea“ tinklo Europos šalių ir apjungia 63 diagnostikos centrų 67 keturių skirtingų gamintojų – „Philips“, „Siemens“, „Toshiba“ ir „GE“ – kompiuterinius tomografus.
 
„Tokie skaičiai suteikia galimybę ieškoti geriausios praktikos pavyzdžių. Tarkim, jei Lietuvoje plaučių kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas su X dydžio apšvitos doze, o iš bendrai gaunamų duomenų matyti, kad identiškas tyrimas „Affidea“ Graikijoje ar Šveicarijoje atliekamas su perpus mažesne apšvitos doze, Lietuvoje pamažu perimamas kolegų gerosios praktikos pavyzdys ir taip pacientai apsaugomi nuo papildomos ir per didelės apšvitos“, – teigia už Apšvitos dozės mažinimo programos įgyvendinimą Lietuvoje atsakingas UAB „Affidea Lietuva“ gydytojas radiologas Laimonas Smilgevičius. Gydytojo teigimu, įdiegus programą „Dose Excellence“, pacientams tyrimai atliekami standartizuotais mažų dozių protokolais, visi duomenys kaupiami bendroje „Affidea“ tinklo sistemoje, vaizdų kokybę ir apšvitą atidžiai stebi bendra radiologijos technologų, radiologų ir medicinos fizikų komanda. Tokiu būdu pacientams pritaikoma individualizuota tyrimo „formulė“ ir užtikrinama saugesnė apžiūra.
 
Apšvitos dydį nulemia daug veiksnių
„Sunku vienareikšmiškai atsakyti, kokią apšvitą atliekant konkretų tyrimą gaus kiekvienas pacientas. Taip, vidurkius išvesti galima, tačiau jie realios situacijos neparodys“, – teigia L.Smilgevičius. Pasak pašnekovo, apšvitos dydis priklauso nuo daugelio veiksnių. Svarbu, koks paciento ūgis ir svoris, kadangi į sistemą suvedamas kūno masės indeksas.


„Kiti, ne ką mažiau svarbūs veiksniai yra tiriamoji sritis ir norimas matyti regėjimo laukas – kuo jis platesnis, tuo tyrimas ilgesnis ir tuo didesnę apšvitos dozę pacientas gauna. Todėl stengiamės prašyti siunčiančiųjų gydytojų, kad jie įvardytų konkrečią sritį ir konkrečią diagnozę, dėl kurios turi būti ištirtas pacientas – pagal tai galime pritaikyti standartizuotus tyrimų protokolus ir būti tikri, kad pacientas bus apsaugotas nuo perteklinės apšvitos“, – pasakojo L.Smilgevičius.
Pašnekovo teigimu, kitas apšvitos dydį nulemiantis veiksnys – kompiuterinio tomografo sluoksnių skaičius – kuo sluoksnių daugiau, tuo organas tyrimo metu gali būti skenuojamas smulkesniais pjūviais.
 

„Jei Lietuvoje plaučių kompiuterinės tomografijos tyrimas atliekamas su X dydžio apšvitos doze, o iš bendrai gaunamų duomenų matyti, kad identiškas tyrimas „Affidea“ Graikijoje ar Šveicarijoje atliekamas su perpus mažesne apšvitos doze, Lietuvoje pamažu perimamas kolegų gerosios praktikos pavyzdys ir taip pacientai apsaugomi nuo papildomos ir per didelės apšvitos“, – teigia gydytojas radiologas Laimonas Smilgevičius.

 
Pirmųjų metų rezultatai
„Affidea Lietuva“ Apšvitos dozės mažinimo programą įdiegė 2016 m. gegužės mėnesį, kuomet Šiaulių ir Panevėžio diagnostikos centruose buvo instaliuoti modernūs 64 pjūvių KT aparatai. 2016 m. spalio mėnesį prie šios programos buvo prijungti ir Vilniuje esantys du KT aparatai – 128 ir 16 sluoksnių (pastarasis 2017 m. birželio mėnesį pakeistas į naują, modernų 64 sluoksnių KT aparatą).
„Per vienerius šios programos įgyvendinimo metus pavyko pasiekti tikrai daug. Visiems aktualiausias klausimas, be jokios abejonės, yra – kiek gi pavyko sumažinti apšvitą atliekant konkretų tyrimą? Tačiau čia svarbu patikslinti, kad esminis šios programos tikslas yra ne bet kokia kaina sumažinti apšvitą, o rasti geriausią balansą tarp apšvitos dydžio ir optimalios vaizdo kokybės.
 
Pavyzdžiui, iki programos įgyvendinimo krūtinės ląstos tyrimas buvo atliekamas su 8,6 mGy dydžio apšvita, optimizavus tyrimo protokolus – su 5,0 mGy, taigi, apšvita, tenkanti pacientui tokio tyrimo metu, buvo sumažinta 42 proc. Tačiau yra ir tokių protokolų, kur, neviršydami rekomenduojamos apšvitos dydžio, galime tyrimus atlikti su kiek didesne apšvita ir taip gauti dar geresnę vaizdo kokybę. Tokiu atveju patenkintos visos pusės: ir pacientas, nes jis žino, kad jam atliktas saugus bei visus standartus atitinkantis tyrimas, ir gydytojas radiologas, nes tyrimas atliktas išsaugant optimalią vaizdo kokybę, ir siunčiantysis gydytojas, kadangi jis gauna išsamų atsakymą“, – teigė L.Smilgevičius.

 
 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris