Seksologė: harmonija sekse priklauso nuo libido tipo

www.lsveikata.lt
2020-05-15
„Frustracija atsiranda iš įsitikinimo, jog mylėti įmanoma tik unisonu. Jeigu jums tai pažįstama, vadinasi, turėtumėte žinoti ir priimti skirtingus libido tipus. Tik jūsų atvirumas lems, ar santykiai su partneriu bus harmoningi“, - teigia klinikinė psichologė ir seksologė Sandra Pertot.
Seksologė: harmonija sekse priklauso nuo libido tipo

- Kokie libido tipai yra labiausiai paplitę? 
- Mūsų kultūroje labiausiai vertinamas iš reklamų ir filmų pažįstamas erotinis tipas. Jam priklausantieji seksu užsiima dažnai, tai daro su malonumu, mėgsta įvairovę ir eksperimentus.
Tačiau žmonės nepriklauso vienam psichotipui, todėl ir seksualumas kiekvieno turi tam tikrus ypatumus. Tačiau jeigu apie intravertus ir ekstravertus jau žinome, libido tipų įvairovė kol kas daugeliui yra nežinoma žemė. Be to, visuomenėje įsitvirtinusi nuomonė, kad jeigu neužsiimi seksu kasdien arba bent kartą per savaitę, su tavimi kažin kas negerai. Tačiau seksualinis gyvenimas netampa skurdus, jeigu jo ritmas ir lėtesnis.
 
- Greičiausiai santykiams įtakos turi skirtingi partnerių tipai?
- Nors partnerių libido tipai ir skirtingi, tai nesukels problemų, jei abu priims ir gerbs tuos skirtumus. Moterys, kurių libido žemas, man skundėsi, kad partneriai jas kaltina frigidiškumu arba tuo, kad joms sekso užtenka kartą per metus. Beje, joms atrodė, kad vyrams reikia tik sekso ir galvoja jie tik apie savęs patenkinimą.
Taigi svarbu ne būti visiškai tapatiems sekse, o rūpestingai elgtis su kito seksualumu.
 
- O gali būti, kad partneriai absoliučiai netinka vienas kitam pagal libido tipą?

- Erotinio tipo atstovams, kuriems patinka dinamiškas seksas, bus nuobodu su tuo, kurio libido yra prislopintas. Tačiau santykiams yra svarbūs ir kiti dalykai, suteikiantys jiems prasmę bei reikšmę. Mano patirtis rodo, kad dauguma žmonių, kurių libido nesutampa, gali prisitaikyti vienas prie kito ir rasti tokį seksualinio gyvenimo modelį, kuris tenkins abu partnerius.
 
- Sakoma, priešybės traukia. Ar tai tinka ir kalbant apie seksualinę sferą?
- Ne, tai – mitas. Jeigu jūsų seksualumas itin skiriasi, greičiausiai jums bus sunku suprasti vienas kitą. Jeigu trokštate to paties, greičiau suprasite, kaip suteikti malonumą vienas kitam.
 
- Ar libido tipą galima pakeisti?
- Taip. Nors tyrimai rodo, kad 70 proc. to, kokia bus mūsų seksualinė trauka, priklauso nuo genetikos, mentalitetas irgi vaidina nepaskutinį vaidmenį. Mes visada galime tyrinėti ir tobulinti save.
Libido tipas – tik kaip tam tikras modelis. O realybė – daug turtingesnė ir nestatiška. Tai – ne lytis ar odos spalva. Tiesa, savo ir partnerio tipo žinojimas padės geriau pažinti vienas kitą. Tačiau jis tikrai negali tapti argumentu pykstantis ar nutraukiant santykius.
 
- Vis dėlto, jei partnerių libido skiriasi, į ką jie turėtų atkreipti dėmesį, kad išvengtų intymaus gyvenimo problemų?
- Dažniausiai koją pakiša polinkis vertinti situaciją tik mums pažįstamų pojūčių požiūriu. Jeigu priklausote jausmingajam tipui, greičiausiai jums bus skaudu, kad partneris siekia greito orgazmo, negalvodamas apie preliudiją.
Frustracija atsiranda iš įsitikinimo, jog mylėti reikia tik unisonu. Jeigu jums tai pažįstama, vadinasi, turėtumėte žinoti ir priimti skirtingus libido tipus. Tik jūsų atvirumas lems, ar santykiai su partnerius bus harmoningi.
 
- Ką dar galime padaryti harmoningų santykių vardan?
- Pirmiausia turime suprasti, kodėl norime ką nors keisti. Kartais pakanka tiesiog pakeisti lūkesčius. Manęs dažnai prašo patarimo, kaip pagerinti libido. Tuomet sakau klientams, jog pirmiausia jūs turite analizuoti savuosius standartus. Mes pernelyg išgyvename, kad tik mūsų poreikiai, palyginti su kitų, būtų „normalūs“, norime atitikti visuomenėje priimtus seksualumo standartus.
Aš gi klientams stengiuosi padėti suprasti, kad gyventi visavertį seksualinį gyvenimą, vadinasi, suvokti ir vertinti savo bei partnerio išskirtinumus, turtinti vienas kito patirtį.

 
Koks jūsų libido tipas
Jausmingasis 
Jums emocinis prisirišimas yra svarbiau nei seksualinis pajėgumas. Dažniausiai skundžiatės dėl to, kad partneris sekso metu neskiria dėmesio jūsų jausmas, o tik tenkina savo poreikius. Pamąstykite apie santykius apskritai: jeigu partneris rūpestį ir meilę išreiškia kitais būdais, galbūt jam taip yra priimtiniau.

 
Erotiškasis
Šis tipas dažnai sutinkamas kino filmuose, yra idealizuotas. Jam būdingi atvira aistra ir noras išbandyti ką nors naujo. „Erotikai“ gali būti nekantrūs, jiems greitai nusibosta vienodumas. Jeigu tai apie jus, o partneris priklauso kitam libido tipui, jūsų elgesys jam gali pasirodyti pernelyg reiklus. Pamėginkite rasti subtilesnių būdų malonumams patirti. Pažinkite partnerio kūną, erogenines zonas, išbandykite naujus stimuliacijos būdus.
 
Priklausomasis 
Jums seksualinis pasitenkinimas reikalingas įtampai sumažinti. Jūs susijaudinate, kai galite numalšinti alkį. Toks libido tipas dažniausiai sutinkamas tarp vyrų ir yra formuojamas paauglystėje, kai berniukai tenkina save masturbuodamiesi. Išmėginkite kitus būdus įtampai mažinti: pavyzdžiui, kvėpavimo technikas, atpalaiduojančius pratimus.
 
Kaprizingasis 
Esate įsitikinę, kad santykiuose jūsų troškimai privalo būti išpildyti. Siekiate maksimalaus malonumo, nepaisydami partnerio poreikių. Kaprizingiesiems meilužiams derėtų įsisąmoninti, kad santykiai teiks daugiau malonumo, jeigu jie galvos ne tik apie save.
 

Nepasotinamasis 
Tai – rečiausias libido tipas. Dažniausiai jį lemia genetika. Tokio tipo žmonės pasižymi nežabota seksualine trauka, kurią sunku kontroliuoti. Neretai tai būna susiję su emociniu pažeidimu: tokiems žmonėms net menkiausias seksualinis atsakas kelia jų savivertę. Jeigu priklausote šiam libido tipui, greičiausiai nesate monogaminių santykių šalininkas. Tačiau tai nereiškia, kad negalite puoselėti ilgalaikių santykių. Aišku, su sąlyga, jeigu vertinate partnerį ir esate su juo atviras.
 
Altruistiškasis 
Jums patinka suteikti partneriui malonumą. Tai - raktas į jūsų paties pasitenkinimą. Vieniems tai – patvirtinimas, kad jie geri meilužiai. Kitiems tiesiog trūksta pasitikėjimo savimi, kad iš kitų lauktų dėmesio saviesiems poreikiams. Šio tipo žmonės turėtų suprasti, kad rūpintis savaisiais poreikiais ne ką mažiau svarbu. Pildydami tik partnerio norus rizikuojate parasti domėjimąsi seksu.
 
Įtemptasis 
Dažniausiai tai – vyrai. Šio tipo atstovai nuolat išgyvena dėl seksualinio produktyvumo. Greičiau, aukščiau, tvirčiau – seksas jiems kaip olimpinės žaidynės. Vyrui suvaidinti seksualinį susijaudinimą daug sunkiau nei moteriai. Iš čia ir kyla stresas. Raktas į harmoniją – daugiau dėmesio skirti jausminei sekso pusei, o ne tik išgyventi, kaip būsite jo metu įvertintas.
 
Prislopintasis 
Žemą seksualinį domėjimąsi gali lemti emocinė būsena ar genetiniai polinkiai. Kai kurių libido visą laiką būna sumažėjęs, kai kurių slopsta santykių eigoje. Partneris į tai gali reaguoti skausmingai, šaltumo priežasčių ieškoti savyje. Abejingiesiems reikėtų analizuoti savo jausmus. Ne bandyti simuliuoti aistrą, o ieškoti įvairių artumo formų: prisilietimų, garsų, kvapų.
 
Atsiribojęs 
Jūs greitai susijaudinate ir suteikiate partneriui pasitenkinimą, tačiau vis tiek jaučiate distanciją. Dažnai tai yra susiję su stresu ir emocinėmis problemomis. Būkite atviri su partneriu, kalbėkite, kas jus neramina. Išmėginkite atpalaiduojamąsias technikas, meditaciją.
 
Kompulsinis 
Tai – sunkiausias libido tipas artumo požiūriu. Jeigu jam priklausote, jūsų seksualiniam gyvenimui greičiausiai būdingi ritualai, neįprastos fantazijos ir fetišai. Kadangi jūsų poreikiai retai sutampa su kitų, jums sunku rasti partnerį. Jeigu norite įsileisti kitą žmogų į savo gyvenimą, darykite tai pamažu. Leiskite jam susipažinti su jūsų poreikiais, ieškokite balanso tarp savo ir jo troškimų.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...
  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  „Augantis“ implantas sugrąžins judėjimo džiaugsmą

  Šešiametė Adrijana po kelerių metų vaikščiojimo tik su ramentais pagaliau lengviau atsikvėps. Vaikų ligoninėj...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica