Sek­sas: ge­riau me­luo­ti ar nu­ty­lė­ti?

www.lsveikata.lt
2017-11-17
Kam be­pa­sa­ko­tu­me apie sa­vo sek­su­a­li­nį gy­ve­ni­mą – drau­gams, part­ne­riui ar so­cio­lo­gui – me­luo­ja­me, iš­si­su­ki­nė­ja­me ar­ba pa­sa­ko­ja­me per daug. Taip ban­do­me ap­sau­go­ti sa­ve, ta­čiau ri­zi­kuo­ja­me su­ga­din­ti san­ty­kius su part­ne­riu. „Psy­cho­lo­gies.ru“ eks­per­tai įsi­ti­ki­nę: tu­ri­me tei­sę ty­lė­ti...
Sek­sas: ge­riau me­luo­ti ar nu­ty­lė­ti?
Seksualumas – pamatas, ant kurio formuojasi poros santykiai, tačiau kartu tai ir kiekvieno asmeninė teritorija.

Žo­džiai, ku­riuos sun­ku iš­tar­ti

Kad ir ko­kia gau­si in­for­ma­ci­ja apie sek­są pa­sie­kia šių lai­kų žmo­gų, jam vis tiek sun­ku kal­bė­ti apie sa­vo or­gaz­mus, fri­gi­diš­ku­mą ar sek­su­a­li­nes fan­ta­zi­jas. Tie­sa, to prie­žas­tys šiek tiek pa­si­kei­tu­sios. Anks­čiau ty­lė­ji­mas leis­da­vo pri­si­tai­ky­ti prie vi­suo­ti­nai pri­im­tų el­ge­sio nor­mų – kal­bė­ti gar­siai apie sek­su­a­li­nį gy­ve­ni­mą bu­vo ne­pa­do­ru.

Šių die­nų žmo­gų me­las sau­go nuo lais­vės per­tek­liaus. Jis lei­džia at­si­ri­bo­ti nuo pri­va­lo­mo at­vi­ru­mo ir sa­vęs ap­nuo­gi­ni­mo.
Nie­kas ne­no­ri veid­ro­dy­je ar my­li­mo­jo (-osios) aky­se pa­ma­ty­ti sil­pno žmo­gaus stip­rių­jų pa­sau­ly­je. Juo la­biau pa­sa­ko­ti drau­gams apie ne­sėk­mes, abe­jo­nes ir trū­ku­mus. Jų drau­gi­jo­je la­biau ieš­ko­me ga­li­my­bės at­si­pūs­ti nuo kas­die­nių rū­pes­čių, ne­gu no­ri­me pri­si­pa­žin­ti: „Šian­dien nie­ko ne­iš­ėjo. Ir tai jau ne pir­mą kar­tą“ ar­ba „Jis man jau tre­jus me­tus at­gra­sus“, ar­ba „Jis ma­nęs jau se­niai ne­jau­di­na, nie­ko ne­jau­čiu, net kai įsi­skver­bia...“


Su­ti­ki­te – daug mie­liau pa­sa­ko­ja­me apie per­ga­les (te­gul ir iš­gal­vo­tas) ar­ba ap­si­me­ta­me kuk­lu­čiais – pri­klau­so­mai nuo to, ko iš mū­sų lau­kia­ma, koks mū­sų įvaiz­dis su­lauks di­des­nio pri­ta­ri­mo.

Pa­sak eks­per­tų, pa­slėp­ti itin in­ty­mius sek­su­a­li­nio gy­ve­ni­mo mo­men­tus – toks yra so­cia­li­nis me­lo vaid­muo. Bū­tent to­dėl stip­rų geis­mą vi­suo­met ly­di no­ras su­ži­no­ti ki­to pa­slap­tis. Ne­ži­no­my­bė kaip nie­kas ki­tas jaud­ri­na kū­nus. Ta­čiau bė­gant lai­ku vis ge­riau pa­žįs­ta­me žmo­gų, ku­ris ša­lia, o ir pa­tys jam tam­pa­me at­vi­ra kny­ga. To­dėl vis la­biau no­ri­me iš­sau­go­ti slap­tas sa­vas­ties ker­te­les.

„Iš­sa­ky­tas jaus­mas pra­ran­da ma­gi­ją. Po­rą stip­riau su­ri­ša ins­tink­ty­vus ar­tu­mas, ku­rio dė­ka my­li­mie­ji jau­čia vie­nas ki­tą ir be žo­džių. Ži­no­ma, ste­bin­ti nau­jo­mis fan­ta­zi­jo­mis ne­leng­va, ypač kai po­ra kar­tu jau ne vie­ne­rius me­tus. Bū­ti at­vi­riems ir vis­ką iš­pa­sa­ko­ti gal ir leng­viau, ta­čiau tuo­met tie iš­sa­ky­ti žo­džiai tam­pa įsi­pa­rei­go­ji­mais ir mes nu­sto­ja­me to­bu­lė­ti“, – įsi­ti­ki­nęs du kar­tus ne­sėk­min­gai ve­dęs 40-ies me­tų An­dre­jus.

„Aš tu­riu pa­cien­tų, ku­rie pri­si­pa­žįs­ta, kad jiems ne­si­no­ri part­ne­riui pa­sa­ko­ti apie tai, ko­kį ma­lo­nu­mą jiems su­tei­kia mas­tur­ba­ci­ja, – pa­sa­ko­ja sek­so­lo­gas Alain Héril. – Vie­ni jie ga­li pa­jus­ti stul­bi­na­mus or­gaz­mus ta­čiau su part­ne­riu ma­lo­nu­mo ne­pa­ti­ria.“

Žo­džiai, ku­riuos sun­ku gir­dė­ti 

Sek­su­a­lu­mas – pa­ma­tas, ant ku­rio for­muo­ja­si po­ros san­ty­kiai, ta­čiau kar­tu tai ir kiek­vie­no as­me­ni­nė te­ri­to­ri­ja.

Bū­da­mas po­ros da­li­mi žmo­gus ga­li už­si­no­rė­ti at­si­ri­bo­ti nuo part­ne­rio mas­tur­ba­ci­jos, ne­iš­ti­ki­my­bės ar su­si­lai­ky­mo pa­gal­ba. Toks at­si­ri­bo­ji­mas kal­ba apie ke­ti­ni­mus ge­riau pa­žin­ti sa­vo sek­su­a­lu­mo ri­bas. Tai iden­tiš­ku­mo pa­ieš­kos.

„San­ty­kių pra­džio­je kiek­vie­nas sten­gia­si pa­žin­ti part­ne­rio sek­su­a­lu­mą ir tai jau­di­na, - aiš­ki­na Alain Héril. – Ta­čiau po ku­rio lai­ko žmo­gus pra­de­da do­mė­tis sa­vi­mi ir tuo­met part­ne­ris ga­li truk­dy­ti.“ Ta­čiau at­vi­rai apie tai pri­si­pa­žin­da­mi, ri­zi­kuo­ja­me jį įžeis­ti. „Sek­su­a­li­nia­me gy­ve­ni­me žmo­nės daž­nai vis­ką su­pran­ta ne taip“, - tę­sia sek­so­lo­gas.

„Kar­tą pa­sa­kiau vy­rui, kad ne­be­jau­čiu ma­lo­nu­mo už­si­im­da­ma sek­su, ta­čiau jis su­pra­to, kad ma­nęs dau­giau sek­su­a­liai ne­be­jau­di­na. Ma­no pri­si­pa­ži­ni­mą jis vi­siš­kai ne taip su­pra­to“, – pa­sa­ko­ja An­na.

Ta­čiau ne tik žo­džiai, bet ir ty­lė­ji­mas ga­li bū­ti su­vo­kia­mas klai­din­gai.

Su tuo pri­si­pa­žįs­ta su­si­dū­ru­si 41-erių Ele­na: „Vy­ras gal­vo­jo, kad aš ne­drįs­tu pri­si­pa­žin­ti, ko no­riu. Ma­no ty­lė­ji­mą jis su­pra­to kaip tam tik­rus ma­no ta­bu, o šie kai­ti­no jam krau­ją. Vy­ras sten­gė­si iš­ban­dy­ti įvai­rias po­zas, sek­so žais­lus. Ga­lų ga­le tu­rė­jau rei­ka­lau­ti net to, ko ne­no­rė­jau. Tik taip ga­lė­jau su­stab­dy­ti jo sek­so eks­pe­ri­men­tus.“

Pri­vers­ti­nis me­las... kar­tais jis tam­pa ma­žes­niu blo­giu. Ta­čiau jei­gu me­luo­si­me per daž­nai, pa­si­ro­dys, kad pir­miau­sia me­luo­ja­me pa­tys sau – ban­dy­da­mi žo­džių ar­ba nu­ty­lė­ji­mų pa­gal­ba su­kur­ti san­ty­kius, ge­ro­kai nu­to­lu­sius nuo tų, ku­rie yra re­a­ly­bė­je.

„Aš ži­nau žmo­nių, ku­rie my­lė­da­mi įti­ki­na­mai me­luo­da­vo part­ne­riams, kad juos ten­ki­na sek­sas, – pa­sa­ko­ja sek­so­lo­gas Da­mien Masc­ret. – Ta­čiau klys­ta tie, ku­rie gal­vo­ja, kad me­las ga­li iš­lai­ky­ti san­ty­kius. Nes po­ros gy­ve­ni­mas – nuo­la­ti­nis vie­nas prie ki­to pri­si­tai­ky­mo pro­ce­sas. Me­las ga­li pri­vers­ti žmo­gų adap­tuo­tis prie to, ko iš tie­sų re­a­ly­bė­je nė­ra. To re­zul­ta­tas – nu­trū­kę san­ty­kiai.

Aš ty­ri­nė­jau sta­bi­lias po­ras. Vie­nin­te­lis jų pa­na­šu­mas tas, kad part­ne­riai ne­ban­do brau­tis į vie­nas ki­to in­ty­mią te­ri­to­ri­ją. Jie iš­lai­kė sek­su­a­li­nį do­mė­ji­mą­si vie­nas ki­tu, nes iš­mo­ko sub­ti­liai tai­ky­ti „tie­sos ir me­lo“ prin­ci­pą. Jis ir su­tei­kia in­ty­miam gy­ve­ni­mui rei­ka­lin­gos įtam­pos, to­dėl sek­sas to­kio­se po­ro­se – pui­ki mei­lės iš­raiš­ka.“


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris