Ne kiekvienas odos paraudimas yra rožė

Gintarė Kaminskienė
2015-04-23
Kaip išgydyti rožę? Pavasarį man ji vis atsinaujina. Skaičiau, kad būtent šiuo metų laiku tokių atvejų vis padažnėja. Ar tai tiesa? Gal man padėtų dermatologas? Tinkamas būdas būtų gydytis rožę penicilinu?
Jūratė
Ne kiekvienas odos paraudimas yra rožė
Reikėtų žinoti, kad rožei būdingas ne tik paraudimas. Turi būti visi uždegimui būdingi požymiai: odos pabrinkimas, skausmas, temperatūra.

Delsti dėl rožės gydymo iš tiesų nereikėtų. Kadangi kai rožė progresuoja ūmiai, ją sukėlę mikrobai prasiskverbia į gilesnius audinius ir sukelia odos, paodžio, kartais net gilesnių audinių nekrozę ar kraujo užkrėtimą - sepsį. Tokie pacientai dažniausiai patenka į ligoninę. Tuomet kreiptis į dermatologą jau tikrai būna per vėlu.
 

Savigyda užsiimti taip pat nevertėtų. Esama liaudiškų patarimų, pavyzdžiui, paraudusį plotą barstyti ruginiais miltais. Kai kuriais atvejais tai esą padeda. Tačiau kur kas didesnė komplikacijų tikimybė.
 
Net ir gydytos rožės sukėlėjai gali likti ant odos. O susidarius palankioms aplinkybėms vėl suaktyvėti. Pavasarį organizmui trūksta vitaminų, po žiemos kiek pasilpusi imuninė sistema, todėl kai kuriuose moksliniuose šaltiniuose rašoma, kad šios ligos suaktyvėjimas galimas pavasarį.
 
Penicilinas – receptinis vaistas, tad savigyda juo nėra tinkamas pasirinkimas. Dėl anksčiau išvardytų priežasčių, geriausia šiuo atveju apsilankyti pas specialistą: šeimos gydytoją, infektologą ar dermatologą.
 

Atsako specialistė
Klaipėdos Odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja, gydytoja dermatovenerologė Aldona Kajutytė:

Susirgimų rože padažnėjimo pavasarį praktikoje nepastebėjau. Turbūt dėl to, kad paciento su tokia diagnoze neturėjau jau kokius metus. Sakyčiau, kad dėl to, jog rožė – infekcinė liga. Tad toks pacientas, patekęs pas šeimos gydytoją, dažniausiai siunčiamas pas infektologą.
 Pirmiausia reikia nustatyti ligos sukėlėją. Tad, be abejonių, reikėtų pirmiausia pasirodyti gydytojui. Ne kiekvienas odos paraudimas yra rožė. Daugelis žmonių prisiskaito diagnozių internete. Dar parodo močiutei, o vyresnio amžiaus žmonės, pasitaiko, galvoja, kad daug apie rožę žino ir supranta. Tuomet ir prasideda savigyda. Tačiau iš tiesų reikėtų kreiptis pas šeimos gydytoją. Jeigu reikia, pacientas siunčiamas konsultacijos pas infektologą ar dermatologą.
 Reikėtų žinoti, kad rožei būdingas ne tik paraudimas. Turi būti visi uždegimui būdingi požymiai: odos pabrinkimas, skausmas, temperatūra, funkcijos išnykimas. Kadangi rožė dažniausiai susiformuoja ant kojų, pacientui tampa sunkiau vaikščioti. Rožė gali plačiai išplisti, atsirasti ir pūslių. Tokiais atvejais visuomet skiriama antibiotikų. Liga gydoma ir išgydoma, tačiau iš tiesų – linkusi kartotis. Todėl, kad rože susirgusio paciento imuninė sistema jau yra neatspari tam tikriems mikrobams. Dažniausiai – hemoliziniams streptokokams.
 Bendrai kalbant, rožė – nėra paprasta liga ir ne bet koks antibiotikas gali ją sukėlusius mikrobus užmušti, tad specialisto konsultacija būtina. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris