Jodo trūkumas atsiliepia vaiko intelektui

Aigustė Tavoraitė
2016-10-27
Ką tik minėjome Tarptautinę jodo trūkumo sutrikimo dieną. Ar dažnai vaikams stinga jodo, kas padėtų tėvams atpažinti šį sutrikimą?
Jodo trūkumas atsiliepia vaiko intelektui
Jodo skubėti patiems vartoti ir siūlyti vaikams tikrai nereikėtų. Manoma, kad reikiamai mikroelemento paros normai gauti visiškai pakanka vartoti juoduotą druską, taip pat skatinama ją dėti į duonos gaminius.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų.   Sudėtinga ištirti
Dar prieš dešimt penkiolika metų atlikti tyrimai parodė, kad Lietuva yra endeminio jodo dalinio trūkumo regionas. Dėl to pradėta vykdyti Vyriausybės programa – parduotuvėse maisto prekių skyriuose parduodama ir į duonos gaminius dedama tik juoduota druska.

 
Tačiau vartojantiesiems pramoninių prekių skyriuje nusipirktą arba jūros druską, kuri gali būti be jodo, ilgainiui gali pristigti šio hormonų sintezei būtino mikroelemento. Visgi, pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytojo vaikų endokrinologo dr. Roberto Kemežio, pasakyti, kiek tiksliai vaikų ir suaugusiųjų trūksta jodo, labai sunku.
 
„Jodas paprastai kaupiasi skydliaukėje. Jo kiekis tiriamas paros šlapime arba atliekant vienkartinį šlapimo tyrimą. Tačiau rodmenys gali labai skirtis – priklauso, kiek tą dieną jodo buvo gauta. Nors prieš penkiolika metų buvo atliekami tokie tyrimai, dabar jie nėra įdiegti klinikinėje praktikoje, sunku būtų rasti tokią laboratoriją, kuri atliktų jodo kiekio šlapime tyrimus“, – kalbėjo specialistas.
 
Didesnis kiekis – nėščiosioms 
Daugiausiai jodo gauname su maistu – druska, valgydami jūros gėrybes, labai nedaug – su vandeniu (nors, pavyzdžiui, Skandinavijoje šio elemento gaunama pakankamai su vandeniu).
 
„Suaugusiesiems ir paaugliams per parą rekomenduojama gauti jodo dozė – 150 mg. Vaikams ji yra kiek mažesnė: iki penkerių metų amžiaus – 90–100 mg, 6–12 metų amžiaus vaikams – apie 120 mg. Beveik dvigubai daugiau jodo turėtų gauti nėščiosios – net iki 250 mg per dieną. Tai labai svarbu vaisiaus vystymuisi“, – priminė vaikų gydytojas endokrinologas.
 
Dažniau nukenčia paauglės
Dažniausiai pasireiškiantis sutrikimas trūkstant jodo – skydliaukės tūrio padidėjimas – struma (arba gūžys). „Dėl šio sutrikimo kreipiamasi neretai – tyrimai rodo, kad iki 30 proc. vaikų turi padidėjusią skydliaukę. Ypač dažnai šis sutrikimas diagnozuojamas paauglystės amžiuje mergaitėms. Taigi galima daryti prielaidą, kad dalis paauglių gauna nepakankamai jodo“, – sakė R.Kemežys.
 
Tačiau gydytojas pridūrė, kad galimos ir kitos priežastys, – pavyzdžiui, gana dažnai pasitaiko autoimuninis tiroiditas. Tai – autoimuninė liga, galinti sukelti skydliaukės funkcijos sutrikimą, hipotirozę (skydliaukės hormonų nepakankamumą), rečiau – skydliaukės hiperfunkciją. Autoimuniniam tiroiditui formuotis įtakos gali turėti ir seleno trūkumas.

„Taip pat yra įrodyta, kad ryškus jodo trūkumas gali turėti neigiamos įtakos vaiko intelekto raidai“, – pastebėjo specialistas.
 
Ar gali kokie išoriniai požymiai nurodyti, jog vaikui trūksta jodo? Specialistas sakė, jog pirmas dalykas, kuris turėtų atkreipti dėmesį – tai skydliaukės padidėjimas. Jį galima įtarti tiesiog čiuopiant. Tačiau tiksliausiai skydliaukės tūrio pakitimus padeda nustatyti ultragarsinis tyrimas.
 
Pavojingas ir perteklius
Visgi sutrikimus gali sukelti ne tik jodo trūkumas. Pavojingas yra ir šio mikroelemento perteklius – kai per parą gaunama daugiau nei 200 mg. Tuomet didėja rizika susirgti autoimuniniu tiroiditu.

 
„Tokių sutrikimų daugėja ir tai galima sieti su papildomu jodo preparatų vartojimu – atskirai arba polivitaminų sudėtyje. Jodo skubėti patiems vartoti ir siūlyti vaikams tikrai nereikėtų. Manoma, kad reikiamai mikroelemento paros normai gauti visiškai pakanka vartoti juoduotą druską, taip pat skatinama ją dėti į duonos gaminius.
 
Papildai gali būti sprendimas nebent tuomet, jei žmogus jodo negauna su kasdieniu maistu. Tačiau tam išsiaiškinti reikėtų atlikti tyrimus“, – aiškino R.Kemežys.
Nepersistengti gydytojas patarė ir naudojant jodo tepalą ar lašus žaizdų dezinfekcijai. Jie gali tiek sukelti alergiją, tiek skydliaukės sutrikimus, jei per odą rezorbavosi didelis jodo kiekis.
 
„Aišku, tai aktualiau kalbant apie chirurgines intervencijas. Pavyzdžiui, teko matyti, kaip kūdikiams susiformavo skydliaukės nepakankamumas po to, kai žaizdų prieš operaciją paruošimui buvo panaudotas jodo tepalas. Tačiau dabar jodas chirurginių intervencijų metu naudojamas vis rečiau“, – pasakojo gydytojas vaikų endokrinologas.

 
Verta žinoti
Tyrimai rodo, kad ypač Suomijoje, Italijoje, Vengrijoje gyvenantiems žmonėms trūksta jodo.
Nustatyta, kad šiandien apie 10 proc. suaugusių moterų serga autoimuniniu tiroiditu. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica