Dantų balinimo namuose pavojai

Gintarė Kaminskienė
2015-02-24
Gamtai taip jau sutvarkė, kad dantų emalio spalva yra įgimta ir šie ne visuomet atrodo taip puikiai, kaip besišypsančių veidų iš žurnalų viršelių. Tiesa, tai galima pakoreguoti. Pasak odontologų, ieškodami pigesnių variantų žmonės neretai užsiimama eksperimentais namuose. O jie dažnai nulemia dantų jautrumą ar net dar didesnes problemas.
Dantų balinimo namuose pavojai
Nors sakoma, kad dantų balinimas – viena pigesnių odotologinių procedūrų, ne visi norėdami padailinti šypseną skuba į odontologo kabinetą. Verčiau ieško liaudiškų būdų, kurie gali ne tik neatnešti norimo rezultato, bet ir pakenkti.

Specialistai patvirtins, kad dantų spalva priklauso nuo žmogaus amžiaus ir lyties. Ilgainiui ji kinta dėl žalingų įpročių. Pavyzdžiui, dėl rūkymo, dažno kavos ar arbatos, raudono vyno, sulčių gėrimo, mitybos įpročių. Įtakos turi ir vartojamų vaistų poveikis sergant bendromis ligomis. Be to, žmogui senstant, dantų spalva natūraliai keičiasi dėl nuolatinio dantų dėvėjimosi. Dėl kandimo emalyje daugėja mikroskopinių įtrūkių. Pro juos patenka pigmentinės medžiagos, kurios dar labiau keičia danties paviršiaus spalvą.
Nors sakoma, kad dantų balinimas – viena pigesnių odotologinių procedūrų, ne visi norėdami padailinti šypseną skuba į odontologo kabinetą. Verčiau ieško liaudiškų būdų, kurie gali ne tik neatnešti norimo rezultato, bet ir pakenkti.

 
Liaudiški receptai
Gerai žinoma liaudiška priemonė dantų balinimui – citrinos rūgštis arba žievelė. Pastarąja tiesiog trinami dantys arba burna skalaujama citrinos sultimis. Tačiau toks dantų balinimas gana greit lems dantų jautrumą, taip pat gali pažeisti dantenas.
Kita dažna dantų balinimo namuose priemonė – soda. Ji tepama ant dantų ir įtrinama. Vertėtų žinoti, kad trinti dantis soda nerekomenduotina dėl žalingo poveikio dantims. Odontologų teigimu, ši medžiaga braižo emalį ir padidina dantų jautrumą.
Dantų balinimas namuose aktyvinta anglimi naudojamas dėl to, kad vadinamuosiuose angliukuose yra kalio hidroksido. Jis ir atstoja balinamąją priemonę. Aktyvintos anglies tabletė sutrinama ir užberiama ant šepetėlio. Lėtais judesiais valomi dantys. Šios medžiagos naudojimas nerekomenduotinas dažniau nei savaitę. Bet tai irgi ne geriausias būdas, nes kalis taip pat kenkia dantų emaliui.
Minėtos priemonės nėra visai saugios dantims. Gali visiškai suniokoti jų emalį ar pažeisti dantenas, padidinti jų jautrumą. Jei vis dėlto nusprendėte išbandyti liaudiškas priemones, kaskart po procedūros rekomenduojama skalauti burną ramunėlių nuoviru. Taip pat, įspėja odontologai, tokių priemonių naudojimas gali lemti atvirkštinį procesą – dantų emalio patamsėjimą.

 
Tarp kitko
Vienas, ko gero, saugiausių dantų balinimo namuose būdų - naudojant balinamąją dantų pastą. Tokios pastos galima rasti kiekviename prekybos centre. Tiesa, specialistai sako, kad tokios datų pastos nevertėtų naudoti kasdien. Be to, ryškaus efekto tokia pasta neduos. Balinamoji dantų pasta gali pašviesinti dantis ne daugiau kaip dviem tonais ir vartojant ją ilgą laiką.
 
Komentaras
Kelė Katelman Staton, Amerikos kosmetinės odontologijos akademijos dantistė:
- Jei jūsų dantys puikios būklės, galite apsvarstyti balinimo namuose būdus. Tačiau, jei dantys ar dantenos yra jautrūs, dantų balinimas namuose nėra geriausias pasirinkimas, kadangi gali sukelti dar didesnį jautrumą. Todėl geriausia būtų kreiptis į odontologą, kuris parinks tinkamiausią dantų balinimo būdą. Taip pat reikėtų prisiminti, kad dantų balinti negalima nėštumo metu.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris