Silpnas imunitetas kelia riziką ir akių sveikatai

Domantė Juknonytė
2016-11-11
Geras regėjimas užtikrina mūsų gerą savijautą, tačiau tamsiuoju metų periodu dažniau susiduriame su akių sveikatos sutrikimais. Tiesa, šiam sezonui būdinga tamsa – nėra tiesioginė jų priežastis. 
Silpnas imunitetas kelia riziką ir akių sveikatai
Vėlyvą rudenį, žiemą, kuomet padidėja sausų akių sindromo, akių nuovargio rizika, oftalmologai pataria naudoti drėkinamuosius akių lašus.

VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus gydytoja oftalmologė Lina Dapkevičienė teigia, jog rudens ir žiemos periodui būdingi šalti, vėjuoti orai dažniausiai lemia akių sudirgimus, o silpnėjantis imunitetas gali neigiamai atsiliepti ir akių sveikatai.
 

„Šiuo laiku, didėjant žmonių sergamumui, dažniau pasitaiko ūmių uždegiminių virusinės, bakterinės kilmės ligų, paliečiančių ir mūsų regėjimą, - apie sezono įtaką akims kalba gyd. L.Dapkevičienė. - Dėl nusilpusio imuniteto gali paūmėti ir lėtinės akių ligos.“

 

Vėlyvą rudenį, žiemą padidėja sausų akių sindromo, akių nuovargio rizika. „Prasidėjus šaltesniam orui, stipresniam vėjui, nereikėtų užmiršti akių apsaugos. Patarčiau naudoti drėkinamuosius akių lašus, kadangi akys būna linkusios daugiau ašaroti, tačiau tos ašaros ne tokios kokybiškos, tad didėja uždegimų rizika.
 
Lašinant vaistus, akys tampa ramesnės ir atsparesnės šalčiui. Tai aktualu ir vairuotojams: dažnas ar ilgalaikis kondicionieriaus naudojimas sausina akis, - perspėja gydytoja. - Tam, kad mažintume vėjo patekimą į akis, galime naudoti apsauginius akinius – akys bus mažiau dirginamos. Žinoma, akiniai turėtų būti šviesesnio stiklo, nei vasarą.“
 
Gydytoja pabrėžia, jog patys žmonės dažnai yra atsakingi už savo akių sveikatą. Profilaktinė akių priežiūra ir tinkamas elgesys mažina tam tikras akių problemas, gali padėti jų išvengti. „Dirbantiems kompiuteriu reikėtų daryti pertraukas atsitraukiant nuo tiesioginio darbo, pakeičiant veiklą, ir taip pailsinant akis. Taip pat rekomenduojama kartą per dieną atlikti akių mankštą, - pataria gydytoja. - Tam tikrų akių sveikatos sutrikimų galima išvengti, jei porą kartų per metus, kada silpsta imunitetas (vasarį, kovą), vartojami vitaminai. Vyresniems žmonėms reikėtų vartoti papildus su liuteinu, jaunesniems – su B grupės vitaminais.“
 
 „Akių regėjimą ypač stiprina žalialapės ar kitos žalios spalvos daržovės. Brokoliai, špinatai, salotos, žirneliai, šparaginės pupelės – puikus antioksidanto liuteino šaltinis. Vitaminų A ir E, reikalingų regėjimui, gausu augalinės kilmės aliejuose“, - sako gydytoja L.Dapkevičienė.  
 

Šiuo metų laiku, kada naudojame daug dirbtinos šviesos, svarbu parinkti tinkamą apšvietimą. „Yra akių ligų (pvz., glaukoma), kurių pasireiškimą skatina akies vyzdžio pokyčiai. Kadangi vyzdys reaguoja į šviesos kiekį, patalpose turėtų būti vienodas ne itin ryškus apšvietimas. Skaitant knygą ar dirbant kompiuteriu, į žiūrėjimo objektą reikėtų nukreipti papildomą šviesos šaltinį“, - pasakoja gydytoja ir pabrėžia, jog tai ypač aktualu vyresniems žmonėms.


Svarbu žinoti
Labiausiai regėjimui kenkia ilgalaikis darbas kompiuteriu, ilgalaikis televizoriaus žiūrėjimas, netinkamas apšvietimas.
Išmanieji telefonai dėl smulkaus teksto ekrane ir mažo atstumo į jį žiūrint yra labai pavojingi akių sveikatai, ypač vaikams.
 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris