Nuo alergijos gelbsti gyvenimas ūkyje

Aigustė Tavoraitė
2016-10-10
Nauji mokslininkų tyrimai vėl patvirtina, kad šunys ar katės padeda sustiprinti vaikų sveikatą. Tačiau kiti specialistai perspėja ir apie atsargumo priemones.    
Nuo alergijos gelbsti gyvenimas ūkyje
Mokslininkai skelbia, kad ūkiuose augantys vaikai įgyja daug didesnį atsparumą alerginiam rinitui bei bronchų astmai nei ankstyvą vaikystę praleidę mieste ar net kaimo gyvenvietėje žmonės.

Projektas „Aktyvūs tėvai – sveikesni vaikai“ finansuojamas pagal Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo 2 programą (nacionalinė periodinė spauda). Paramos dydis – 4 tūkst. eurų. 



Gyvūnai teigiamai veikė imunitetą
Augantys ūkiuose vaikai įgyja daug didesnį atsparumą alerginiam rinitui bei bronchų astmai nei ankstyvą vaikystę praleidę mieste ar net kaimo gyvenvietėje žmonės. Tai patvirtino Melburno universiteto kartu su Australijos ir Europos mokslo įstaigomis atliktas tyrimas. Taip pat nustatyta, kad gyvenimas ūkyje padeda susiformuoti stipresniems plaučiams, ypač – moterų.
 
Mokslininkai studijavo per 10 tūkst. 26–54 metų amžiaus žmonių, gyvenančių Australijoje ir 13-oje Europos šalių, sveikatos duomenis. Buvo įvertinta dalyvių plaučių stiprumas, antikūnų lygis, alerginiai simptomai. Išsiaiškinta, kurioje vietovėje ir kokiomis sąlygomis namuose jie augo iki 5 metų amžiaus.
 
Tyrimas parodė, kad ūkiuose ankstyvąją vaikystę praleidę suaugę žmonės buvo net 54 proc. atsparesni bronchų astmai, o alerginiam rinitui – 57 proc. Jiems sumažėjo rizika susirgti ir obstrukcine plaučių liga. Tokius rezultatus gali lemti tai, kad tokie žmonės vaikystėje dažniausiai galėjo laikyti naminius gyvūnus, miegoti viename kambaryje su vyresniais broliais ir seserimis, o jų šeimos buvo mažiau jautrios alergijoms.
 
Tai patvirtina vadinamąją „higienos hipotezę“, kuri teigia: jei mažylis susiduria su mikroorganizmų įvairove, jo atsparumas alergijoms didėja. Ūkyje galima rasti įvairiausių bakterijų, virusų ir parazitų. Pastebėta, kad teisingo imuninio atsako formavimui svarbų vaidmenį vaidina naminiai gyvūnai.

Beje, tik kas dešimtas tyrime dalyvavęs žmogus vaikystę buvo praleidęs ūkyje. Ši mokslininkų studija paskelbta žurnale „Thorax“.
 
Įspėja ir apie riziką
Kai kurie specialistai abejoja naminių gyvūnų nauda vaiko imunitetui. Tvirtinama, kad gyvūnai turi priešiškų antigenų ir baltymų, kurie kaip tik gali sukelti alergines reakcijas, lėtinius bronchitus ar bronchų astmą.

 
O JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras paskelbė, kad dėl kačių įdrėskimų prasidedanti karštinė yra daug dažnesnė, nei manyta. Infekcija galima užsikrėsti net paglosčius katę, o vėliau liečiant neplauta ranka veidą. Tačiau kiti mokslininkai primena, kad murklės padeda atsikratyti daugybės ligų: depresijos, vegetatyvinių sutrikimų ir kt. Kačių terapija naudojama gydant vaikų autizmą, Dauno sindromą.  

 
Verta žinoti
Amerikiečių psichologai yra paskelbę, kad mažyliams saugotis psichinių sutrikimų ypač gali padėti šunys. Niujorko valstijos Bassett Medicinos centro specialistai nustatė, kad keturkojo draugo kompanijoje augdami vaikai lengviau įveikia stresą, geriau adaptuojasi naujoje aplinkoje.
 
Jie būna ramesni, neturi tipiškų vaikiškų baimių – pavyzdžiui, nebijo tamsos ar tariamos „po lova pasislėpusios pabaisos“. Tai aiškinama tuo, kad šuo mažyliui suteikia pasitikėjimo, padeda jaustis saugesniu. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris