Maudymosi sezonas prasidėjo!

Gintarė Kaminskienė
2015-06-11
Šalyje praėjusią savaitę prasidėjo maudymosi sezonas. Jis tęsis iki rugsėjo vidurio. Todėl specialistai skuba informuoti, kur vanduo švariausias ir tinkamiausias maudytis. Be to, ragina nepamiršti visų būtinų atsargumo priemonių. Mat poilsis prie vandens per akimirką gali baigtis tragedija.
Maudymosi sezonas prasidėjo!

Vandens kokybė gera
Praėjusiais metais Europoje maudyklų vanduo buvo itin geras, mat 95 procentai jų atitiko Europos Sąjungos teisės aktuose nustatytus būtiniausius vandens kokybės standartus. Prastos kokybės vanduo aptiktas tik mažiau nei dviejuose procentuose maudyklų. Lietuvoje tirta daugiau nei šimtas maudymosi vietų. 97 procentai šalies maudyklų vandens buvo puikios arba geros kokybės.
„Šiemet prieš maudymosi sezoną taip pat yra gauti vandens kokybės tyrimų rezultatai iš 98 maudyklų ir 123 rekreacijai skirtų zonų. Tai sudaro 87,5 procento maudyklų, įtrauktų į stebimų maudyklų sąrašą. Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui pateiktus maudyklų vandens kokybės mikrobiologinių tyrimų rezultatus, vandens kokybė reikalavimus atitiko.

Tik norime atkreipti dėmesį, kad Jonavos rajone Taurastos tvenkinyje ir Šventosios upėje, Panevėžio rajone Nevėžio upėje ties Naujamiesčiu, Kėdainių rajone Nevėžio upėje ir Utenos rajone Dauniškio ežere buvo nustatytas kiek didesnis negu leidžiama higienos normoje žarninių lazdelių kolonijas sudarančių vienetų skaičius šimtui mililitrų vandens.
Informaciją apie maudyklų vandens kokybę kiekvienoje apskrityje galite rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainės skiltyje „Aplinkos sveikata – Maudyklos − Maudyklų vandens kokybė“. Ji atnaujinama iš karto gavus informaciją iš savivaldybių ir laboratorijų“,– informuoja Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Gražvydė Norkienė.

Svarbiausia – saugumas
Kiekvienais metais pasaulyje nuskęsta beveik keturi šimtai tūkstančių žmonių. Tai yra trečia pagal dažnumą mirties priežastis tarp visų nesmurtinių traumų. Deja, nors dažnai kalbama apie vasarą tykančius pavojus prie vandens, tačiau vis dar trūksta žmonių supratingumo leidžiant laiką prie vandens. Vien tik praėjusiais metais vandens pramogos ir poilsis prie vandens šalyje pasiglemžė daugiau nei šimtą gyvybių.
Gelbėtojai taip pat pastebi, kad nemažai daliai žmonių maudymosi sezono metu tenka suteikti pirmąją pagalbą dar iki maudynių. Mat šie persikaitina saulėje, geria mažai skysčių, nedėvi galvos apdangalų, taip pat vartoja alkoholinius gėrimus. Netekęs daug skysčių žmogus gali nualpti, jį ima kamuoti galvos skausmai, raumenų spazmai.

 
Verta žinoti
Kaip saugiai elgtis prie vandens pataria ugniagesys gelbėtojas-naras Karolis Sakalauskas:

Pirmiausia, jei atvykote prie vandens telkinio pirmą kartą, jo nesate ištyrinėję, niekada neskubėkite šokti, nerti į vandenį. Reikia įbristi, apžiūrėti dugną, ar nėra, pavyzdžiui, aštrių daiktų, didelių akmenų. Didžiausia klaida, kurią žmonės daro, pirmą kartą atvažiavę prie maudyklos, įsibėgėja ir neria. Tuomet pasekmės gali būti labai skaudžios: mažų mažiausiai gresia susižalojimas, o kartais ne ir mirtis.
Taip pat svarbu paminėti, kad jokiu būdu įkaitus saulėje negalima šokti į vėsų vandenį. Temperatūrų kaita gali lemti širdies smūgį.
Dar išskirčiau tai, kad prie vandens telkinių dažnai vartojamas alkoholis, o išgėrę jo žmonės pervertina jėgas. Pasitaiko, sugalvoja perplaukti ežerą, nuplaukia iki vidurio, o atgal grįžti – jėgų nebepakanka. Todėl patariu elgtis atsakingai ir išgėrus toli neplaukti. Jei norite atsigaivinti vandenyje, verčiau įbriskite ir apsišlakstykite vandeniu.
Dažnai pasitaiko atvejų ir kai prie vandens ar vandenyje nukenčia vaikai. Tai dažniausiai įvyksta dėl netinkamos tėvų priežiūros. Todėl tėvai turėtų neužsimiršti, kad atvykę prie maudyklos yra atsakingi ne tik už save, bet ir už atžalas. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...
    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    J.Buterlevičiūtė: gyventi kančioje nėra normalu

    „Jis taip vaitodavo iš skausmo, kad galvą užsidengdavo pagalve“, – apie sunkiai sergančiųjų kasdienybę pasakoja skausmo specialist...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Svarbios, tačiau dažnai pamirštos – pėdos

    Vasarą norisi daugiau keliauti, mankštintis, poilsiauti, tačiau tam dažnai trukdo pavargusios ir sudirgusios pėdos. Dirbantiems stovimą darbą šiltuoju metų laiku taip pat kyla daugiau iššūkių. „Vasaros metu pėdos greičiau prakaituoja, oda linkusi sausėti ir trūkinėti, o įvairios infekcijos plinta dar...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą
    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją

    Naujas numeris